Intel Rapid Start (na ThinkPadu) s UEFi? Žádný problém!

8. 6. 2014 | 19

Možná jste se setkali s tím, že po zakoupení nového ThinkPadu s předinstalovanými Windows 7 jste aktualizovali na Windows 8/8.1, přepnuli z režimu BIOS a rychlejší a vyspělejší UEFI a ejhle – ač máte Intel Rapid Start v BIOSu aktivní, nefunguje. Dnes pomůžeme technologii nastavit.

Intel Rapid Start

V první řadě ale odpověď na zásadní otázku: co je technologie Intel Rapid Start? Jedná se o technologii Intelu určenou (nejenom) pro Ultrabooky, která díky spolupráci software a hardware (Intel procesor a SSD disk) poskytne režim hlubokého spánku v podstatě na bázi hibernace, ovšem bez čekání – uspání a probuzení notebooku pomocí Rapid Start je téměř stejně rychlé jako běžný spánek. Jenže spoří více baterie.

irstrt-252520tech_thumb-25255B1-25255D

Intel Rapid Start funguje tak, že hibernuje (ukládá obsah RAM) do předem vyhrazeného oddílu na SSD disku (SSD disk je vyžadován). Výhodou oproti hibernaci však je skutečně výrazně vyšší rychlost celé operace, za což vděčí přímé komunikaci a spolupráci s hardware Intel.

Odlišnosti BIOS a UEFI

Než se pustíme do samotného (poměrně jednoduchého) postupu na zprovoznění Intel Rapid Start na noteboocích v režimu UEFI, tedy i systémem souborů GPT, velmi krátce a velmi povrchně se podíváme na to, čím se vlastně Intel Rapid Start liší na BIOSu a UEFI.

uefi-logo_thumb

Intel Rapid Start je spojení software a hardware, jak jsem již uvedl. Softwarová část, která představuje ovladač a aplikaci pro nastavení, se v podstatě stará pouze o komunikaci operačního systému s hardware a o nastavení (pro které bychom jinak museli do nastavení BIOS/UEFI). Hardwarová část se sestává z procesoru Intel (Sandy Bridge, Haswell) a SSD disku. Na SSD disku musí být přesně definovaný, předem vyhrazený oddíl, ke kterému má přístup pouze Rapid Start.

Odlišnost mezi Rapid Start na BIOSu a UEFI spočívá především v označení tohoto disku. V případě BIOSu a MBR má označení (identifikátor) “84”. V případě UEFI, které má identifikace propracovanější, musí mít identifikátor “D3BFE2DE-3DAF-11DF-BA40-E3A556D89593”. Pomocí tohoto identifikátoru notebook pozná, že se jedná o oddíl pro Rapid Start a zabere si ho pro sebe.

Nastavení Intel Rapid Start v režimu UEFI

Jdeme tedy na to – podíváme se, jak nastavit technologii Intel Rapid Start pod UEFI. Navíc se také podíváme na jednu odlišnost na ThinkPadech oproti ostatním notebookům Lenovo, kterou je nutné předem provést, aby vše fungovalo.

1. Vypněte “30day Standby”

Před jakýmikoliv úkony nejprve vypněte funkci “30day Standby” specifickou pouze pro ThinkPady. Toto nastavení najdete buď v aplikaci Lenovo Settings v sekci Power (Windows 8), nebo ve správci napájení Power Manager v záložce Global Power Settings (Windows 7). Viz níže.

lenovo-settings-30daystandby_thumb-25255B1-25255D powermgr-30daystandby_thumb

Funkce 30Day Standby, vlevo Lenovo Settings , vpravo Power Manager

Jedná se o funkci, kdy ovladač napájení Lenovo Power Management Driver automaticky přepíná notebook do hlubšího režimu spánku (zřejmě za pomocí Intel Rapid Start). Zjistil jsem však, že funkce příliš nefunguje po přepnutí z BIOS/kompatibilního na UEFI – na testované X240 fungoval, dokud jsem nepřepnul na UEFI. Poté fungovat přestal. Jakmile jsem přepnul zpět na BIOS, opět fungoval. Ale především v režimu UEFI se ovladač správy napájení “pere” s Intel Rapid Start a po každém probuzení nebo restartu notebooku tuto technologii vypne a je pak nutné ji vždy aktivovat ručně znovu.

2. Aktivujte Intel Rapid Start v nastavení BIOS/UEFI

Zkontrolujte, zda je technologie Intel Rapid Start aktivní v BIOSu/UEFI. V ThinkPadu tuto možnost najdete v sekci Config –> Power. Pro její aktivaci zvolte “Enabled”, případně také zvolte dobu automatického přechodu do režimu hlubokého spánku (tedy doba, po kterou notebook zůstane v klasickém režimu spánku, než se aktivuje Intel Rapid Start a notebook se “hibernuje”).

WP_20140531_002_thumb-25255B1-25255D

Nastavení Intel Rapid Start v BIOSu ThinkPadu

3. Vytvořte diskový oddíl pro Rapid Start

Diskový oddíl vytvoříte naprosto stejným způsobem jako v případě režimu BIOS (viz náš předchozí návod), rozdílem bude pouze jiné ID. Ujistěte se, že jste si na SSD disku dopředu rezervovali volný prostor, do kterého oddíl vytvoříte – toto v návodu není pokryto.

Pokud si při práci s oddíly a disky nejste jistí, raději postup přenechte na někoho s většími zkušenostmi! V nejhorším případě můžete nesprávnou manipulací s disky a oddíly přijít o všechna data!

  1. Spusťte příkazový řádek jako správce (cmd.exe – spustit jako správce).
  2. Spusťte aplikaci pro práci s disky příkazem diskpart.exe.
  3. Zadejte následující příkazy do aplikace DISKPART:
    1. DISKPART> list disk
      (vypíše disky nainstalované v počítači)
    2. DISKPART> select disk X
      (za X dosaďte číslo vašeho SSD disku ze seznamu disků v předchozím kroku, na kterém chcete vytvořit oddíl pro Intel Rapid Start)
    3. DISKPART> create partition primary size=YYYY
      (vytvoří oddíl pro Intel Rapid Start, jeho velikost YYYY musí být minimálně stejně velká jako kapacita vaší RAM – pokud máte např. 4 GB RAM, pak hodnota musí být minimálně 4096)
    4. DISKPART> detail disk
    5. DISKPART> select volume Z
      (zvolte vytvořený oddíl z výpisu oddílu v předchozím kroku, pravděpodobně to bude ten poslední – za Z dosaďte číslo oddílu)
    6. DISKPART> set id=D3BFE2DE-3DAF-11DF-BA40-E3A556D89593
      (tímto krokem nastavíte novému oddílu požadovaný identifikátor, aby jej mohl BIOS/UEFI najít a přiřadit si jej jako úložiště Rapid Drive)
    7. DISKPART> exit

Po ukončení Diskpartu můžete okno příkazového řádku zavřít, nyní restartujte počítač, aby BIOS/UEFI oddíl rozpoznal a zaregistroval. Je možné, že se během restartu objeví nápis “Configuration has changer” a notebook se znovu restartuje. Poté ověřte, že je Rapid Start stále zapnutý v BIOS/UEFI.

rapidstart-disky_thumb-25255B1-25255D

Po nastavení budou oddíly vypadat např. takto, vyznačen je oddíl pro Rapid Start

4. Instalace software Intel Rapid Start

Nyní už pouze nainstalujte software a ovladač Intel Rapid Start. Stáhnete jej zde. Aplikace je již v češtině, takže byste neměli mít problém s nastavením a ovládáním. Bude vždy spuštěna v oblasti u hodin.

rapidstart-gui_thumb-25255B2-25255D

Ovládací panel Rapid Start

rapidstart-ikona_thumb-25255B1-25255D

Ikona Rapid Start u hodin

5. Ověření funkčnosti

Ověřte, že Rapid Start funguje. Nastavte hodnotu časovače na 0, čímž se uvede notebook do režimu hlubokého spánku okamžitě po uspání (stisknutí tlačítka napájení, zavření víka). Nastavení uložte a proveďte uspání notebooku. Notebook se bude několik vteřin uspávat, až zcela zhasne, jako by byl vypnutý. Následně se po otevření víka/stisknutí tlačítka napájení bude probouzet z režimu hlubokého spánku (“Resuming from deep sleep mode”).

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky