Lenovo Y50-70 Touch: první pohled, video
8. 5. 2014 | 60
Do redakce dorazil nový herní notebook společnosti Lenovo. Jedná se o nástupce IdeaPad Y510p, je nabitý nejmodernějším, výkonným mobilním hardware, avšak oproti předchůdci postrádá druhou grafickou kartu zapojenou v SLI. Překoná jej?
Úvod
Toto zařízení bylo představeno na CESu 2014 a má nahradit svého předchůdce IdeaPad Y510p. Došlo tak na odtučňovací kůru, kvůli které byla odebrána i optická mechanika/druhá grafická karta a celé zařízení se také podstatně ztenčilo. I když Y50 není Ultrabook, nemá k němu zas až tak daleko a díky dotykové vrstvě zastane v domácnosti i více multimediálních funkcí.
Videopohled
První pohled na Lenovo Y50-70 Touch na videu.
Rozbalení
Po rozbalení z krabice vykoukl rozměrově příjemný notebook a hned jako první dává na obdiv své zajímavě tvarované víko displeje. Jistě si bere inspiraci z moderních ostře střižených linií, které jsou dnes tolik v módě.
V použitých materiálech sice převládá plast, ale ten je pevný a nikde nevrže, a to ani vzhledem k tomu, že se nejedná o finální produkci. Jak již bylo zmíněno, dominantní na tomto notebooku je víko displeje (pokud nepočítáme klávesnici), které je velice tenké, celé kovové a efektně broušené.
Klávesnice obsahuje také numerický blok a svým rozložením nijak extravagantně nevyniká. Čím ale klávesnice vyniká, je červené podsvícení, které se k tomuto zařízení naprosto hodí, podtrhuje tak zaměření na hráče a dává najevo, že se uvnitř skrývá solidní hardware. Podsvícení disponuje třemi úrovněmi (vypnuto, střední a vysoké).
Konektory a indikační diody
Z přední strany se nám naskýtá pohled na čtveřici indikačních diod.
Na pravé straně nalezneme S/PDIF jack pro digitální výstup optického audiosignálu, sdružený konektor pro reproduktory a mikrofon, čtečku paměťových karet a USB 2.0. Na této straně se také nalézá zdířka pro zámek Kensington.
Na levé straně nalezneme dva USB 3.0 konektory, HDMI, síťový konektor RJ45 a unifikovaný konektor pro napájení, který můžeme vidět např. i u zařízení IdeaPad YOGA a nový ThinkPad X1 Carbon.
Zadní strana obsahuje pouze efektní žebrování, které přechází z mřížek reproduktorů.
Konfigurace
Nejdůležitějším ukazatelem u herních počítačů samozřejmě bývá právě konfigurace jednotlivých komponent, a myslím si, že se tento notebook nemá v žádném případě za co stydět (i když se bavíme o předprodukčním kousku).
Dvoujádrový procesor Intel Core i5-4200H (Haswell) se základní frekvencí 2,8 GHz, který je schopný se nataktovat až na 3,3 GHz, je svým výkonem opravdu dostačující i pro nejnáročnější hry. Zvlášť, když mu sekunduje novinka ze stáje NVIDIA a operační paměť DDR3 na frekvenci 1 600 MHz s kapacitou 8 GB a časováním CL11. O data se stará hybridní 500GB pevný disk s 8GB SSD Cache.
Grafická karta je kapitolou sama o sobě, jedná se totiž o žhavou novinku NVIDIA GeForce GTX 860M a zatím jsem nenarazil na jedinou hru, se kterou by měla tato karta problémy i při hraní ve Full HD. Grafická karta má vlastní paměť o kapacitě 4 GB GDDR5 připojenou přes 128bitovou sběrnici a při frekvenci 5 000 MHz dosahuje přenosová rychlost až 80 GB/s. V případě, že není nutný vysoký výkon, grafická karta se automaticky vypne a přepne na úspornější Intel HD 4600 (což u SLI konfigurace starší generace Y500 nebo Y510 nelze).
Displej má rozlišení 1 920 x 1 080 bodů (Full HD) a použitá technologie panelu je TN. To ocení především hráči, díky nízké odezvě. Barevné podání je v pořádku a pozorovací úhly jsou v obou osách normální. Pro konzervativně laděné jedince bude k dispozici také verze bez přídomku “Touch”, která nabídne také Full HD displej, ale bez dotykové vrstvy.
Chlazení a hlučnost
Kvůli chlazení musela ustoupit integrovaná DVD mechanika, která sice může někomu chybět, ale díky trendu digitální distribuce se nejedná o tak velkou ztrátu. Já sám osobně si už ani nepamatuji, kdy jsem použil mechaniku naposledy.
Ze spodní strany můžete vidět zajímavý červený kruh. Už na CESu jsme si mysleli (a ze všech informací se skutečně zdálo, že to tak je), že se jedná o nasávací otvor pro druhý ventilátor, nicméně nakonec je to tak, že oba ventilátory se vešly pod velkou mřížku a dodatečný červený kruh opravdu zakrývá samostatný subwoofer, který se tedy po letech opět vrací do řady Y a pomáhá už tak dost kvalitním JBL reproduktorům na horní straně, ovšem pouze v 15″ modelu Y50, 14″ Y40 už pro subwoofer neměl dost volného místa.
Přesto, že uvnitř počítače tepe velice slušný hardware, který svým výkonem předčí i mnohé stolní počítače, chlazení nijak zásadně nehlučí a při kancelářské práci je slyšet jen jemné šumění. Při hraní a stříhání videa však hlasitost chlazení znatelně stoupne, přesto se ale nejedná o nadměrné hlučení, zvlášť v kontextu s výkonným hardware, kterým tento notebook oplývá.
Závěr
Se zařízením jsem strávil dost času a i s předprodukční konfigurací s procesorem Intel Core i5 (finální kusy budou pouze s i7) bylo zařízení dostatečně výkonné. To je pro tentokrát z prvního pohledu vše. Y50 se budeme brzy zabývat ještě v dalších článcích, kde si prověříme výkon jak v benchmarcích, tak při hraní nových her, které už tu na něj čekají.
Related
AUTOR: František Bielik
Odpovědět
Zrušit odpověďKomentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
O tento notebook se velice zajímám, ale nevím co si myslet o použití TN panelu. Je alespoň na stejné úrovni jako z Y510p nebo lepší? Nebo nebude i IPS panel? I kdyby třeba jen s 4K rozlišením?
Dalším důležitým faktorem budiž dostupnost na našem trhu. Stihne se uvést i u nás v květnu, anebo až červnu? (A to jak obyčejné verze, tak ta s 4K displayem…)
Zjišťujeme, snad se něco dozvíme. Pokud ano, dám vědět.
Super, jsem zvědavý a těším se i kdyby na drobečky! :)
PS: Jste si jistí, že to červené vespod je mřížka chlazení a ne subwoofer? Podle manuálu je totiž výdech chlazení ta větší mřížka hned vedle. Jinak hlavní výdech chlazení je mezi klávesnicí a panelem? To vzadu jsou jen na efekt udělané mřížky?
Máte pravdu, budeme muset zpětně opravit i předchozí články – Y50 má skutečně (po dlouhé době zase) i subwoofer. Dva ventilátory jsou pod mřížkou a pod červenou perforací je subwoofer. Y40 toto nemá.
Vzadu jsou to skutečně jen mřížky na efekt.
No, neviem či je potom takéto riešenie chladenia šťastné. Som zvedavý, či to uchladí také výkonné komponenty.
Ztím žádné Y nemělo standardně dva ventilátory a uchladily se. :-)
To ostatně mohu potvrdit i já po letmých zkušenostech s Y510p ve SLI s 755M. Sice se notebook uměl rozehřát, ale nebyl problém s chlazením, tedy pokud se bavíme o tom, že notebook neleží při hraní na posteli :)
To áno, ale staršie modely mali na boku (bokoch u SLI) šasi výduchy, cez ktoré bol vyháňaný teplý vzduch z nb. U Y50 sa obávam prehrievania, pretože teplý vzduch sa bude držať stále pod nb.
Y500 a Y510 mohly být misto DVD mechaniky nebo druhé grafiky v SLI osazeny přídavným ventilátorem. Druhá grafická karta v šachtě měla samozřejmě svůj ventilátor. Y50 má grafickou kartu jednu, přitom dva ventilátory.
Teplý vzduch vyhání v Y50 ventilátory – jako u mnoha jiných notebooků – dozadu.
To som zvedavý. No je dosť možné ako píšeš, že ak bude nb stáť pod uhlom, teplý vzduch bude prúdiť za veko displeja dozadu a možno aj cez zadné mriežky reproduktorov. Podrobnejšie testy by sa na to mohli zamerať ;).
Trochu ma ukľudnila jedna bulharská video recenzia na youtube, kde je v 1 minúte a 35 sekunde v zábere mriežka chladenia na zadnej hrane nb pod pántom displeja. Možno má za úlohu aj ochladzovať PCB dotykového LCD panelu.
Opraveno, přidána fotka chlazení.
Skvěle, děkuji!
Zaujímalo by ma ešte o aký rýchly harddisk sa jedná. V Y500 a Y510p sa použil k SATA 2 diskom na zrýchlenie malý mSATA disk? Používa Y50 už SATA 3 disky?
Rozdíl mezi SATA2 a SATA3 poznáte pouze u výkonných SSD, u HDD nikdy nemáte šanci poznat. Jinak ano, všechny současné notebooky už používají SATA3.
Viem, že moja Y500 obsahuje Seagate Momentus Spinpoint 1 TB SATA2. Rýchlosť zápisu a čítania je cc 100 MB/s. Výrobca preto použil na zrýchlenie 16 GB mSATA disk. Dakujem za užitočnú radu o SATA3, čo mi dáva nádej do budúcnosti na použitie SSD. Tie, už dosahujú takmer max rýchlosti zápisu SATA3 rozhrania – 768 MB/s. Nová Y50 bude obsahovať pravdepodobne podľa doteraz známych parametrov Seagate Laptop SSHD Thin 1 GB SATA3 s 8 GB SSD a 64 MB cache.
Utiahne integrovaná grafika Intel HD4600 dotykový full HD (alebo avizovaný 4K) displej? Prepínala by nVidia Optimus na integrovanú graf. kartu v Y50 v konfigurácii s dotykovým displejom?
Ano, Intel HD 4600 bez problému zvládne Full HD i 4K (samozřejmě ne ve hrách).
Zvládne aj dotykový displej? Je vôbec dotykový displej náročnejší pre grafickú kartu alebo to nie je až taký velký rozdiel oproti „nedotykovému“?
Dotykový displej s grafickou kartou nesouvisí.
Vdaka za info. Na základe toho sa budem rozhodovať medzi konfiguráciou s dotykovým full HD displejom a 8 GB RAM alebo nedotykovým a 16 GB RAM. P.S.: neviem si predstaviť ultra HD rozlíšenie 3840 x 2160. Už teraz v prehliadačom používam lupu na 125% a v MS Office ma mi zobrazia 2 stránky súčasne do zväčšenia 114%. To mi úplne stačí ;).
Pokud máš na 15 palcích problém třeba s FullHD (zvětšuješ na 125% a více), tak bych hlavně počkal na uvedení do běžného prodeje a někde se živě na model podíval. Problém s ještě větším škálováním ve Windows (i 8.1) je a bude. Nativní aplikace pro Modern UI perfektně čitelné, ale desktopové – tam je holt problém i s Google Chrome. Poradně fungují jen nové aplikace od Microsoftu a samotný systém, více je o náhodě a starší aplikace jsou při nastavení většího zvětšení rozhozené. Nicméně pokud je dobrý zrak a myš/stylus, není ale fakticky nepřekonatelný problém a do budoucna velké plus a i po praktické stránce (větší plocha) se jedná o bonus. :)
Full HD by som skôr navrhoval pre 17″ LCD. Kedysi som vlastnil Lenovo G770 17″ nb s rozlíšením 1600×900 a to bolo akurát, ale znieslo by to aj full HD. Na 15″ LCD by som doporučil tých 1600×900 alebo by stačilo aj 1366×768. Každému vyhovuje niečo iné. Proti gustu žiaden dišputát ;).
Dobrý den, TN panelem jsem byl celkem překvapený, ale jedná se o značně subjektivní názor, jelikož většinu dne koukám do 23″ IPS panelu a k TN panelům se jen tak nedostanu. Osobně mohu potvrdit že TN displej je pocitově lepší, než u mého vlastního T430u a není tak dobrý, jako u X1 Carbon.
Dobrý den, bylo by možno se v dalších článcích zaměřit na pozorovací úhly displaye a teploty při provozu, potažmo účinnost chlazení a kudy proudí vzduch? Tedy jestli vadí zakrytá spodní čast při zátěži nějak drasticky (v řádech desítek stupňů). Osobně, co se tyče displaye, se taktéž dívám na IPS display u desktopu a i na tabletu, tak z toho mám docela obavu.
Samozřejmě dotazy výše jen pokud to dovolují podmínky zápůjčky předprodukčního kusu, velmi to však ocení mám nejenom já, ale i ostatní potencionální kupci :)
Děkuji za ochotu a práci!
Zaměřím se na to, nicméně v současné době neoplývám kvalitním fotoaparátem, takže fotografie nebudou o kvalitě displeje vypovídat v plném rozsahu. Každopádně děkuji za projevený zájem a důležité připomínky :)
To asi neni treba, TN panel zustane vzdy naprosto odpornym zastaralym hnusem, ktery nema v dnesni dobe narok na existenci. Neni pravda ze e-IPS panel ma vyrazne vyssi spotrebu. Jenze bude stale o 1$ drazsi (ale 1000x lepsi nez TN), o tom to cele je.
Stejne tak jsou nepravdive vsechny ty povidacky o response time, TN panel ma nejlepe tak 12 ms, vsechny lepsi cisla jsou jen „dobre zmerene“ (cti vylhane) hodnoty za pouziti agresivniho overdrive. Ten muzete aplikovat i u IPS panelu, se vsemi dusledky.
TN panel je výrazne úspornejší a pre hry kvôli jeho rýchlejšej odozve vhodnejší. S IPS panelom by stúpla aj spotreba t.j. klesla by výdrž na batérii.
Jinak pěkný článek a jsem zvědav na další o Y50!
Veľmi som sa potešil tejto recenzii. Mám záujem o kúpu Y50 už od prvej chvíle ako som sa o ňom dozvedel. Oceňujem, že sa výrobca snažil pri tomto nb vytvoriť kompromis medzi herným nadupaným nb a ultrabookom. Svedčí o tom použitie úsporných komponentov ako procesory Haswell, „L“ RAM pamätí a v neposlednom rade (ako som sa dozvedel aj z článku) aj technológiou nVidia Optimus, ktorá prepína medzi dedikovanou a integrovanou graf. kartou. Snáď jedinú malú chybičku krásy môže pre niekoho tvoriť absentujúci VGA konektor na prepojenie s projektormi a pod.
„L“ paměti se používají kvůli tomu, že je Haswell procesory vyžadují. Ovšem je to plus pro spotřebu a při používání člověk rozdíl nezaznamená. Co se týče VGA výstupu – ten je pro herní notebooky podobně zbytečný, jako dnes mechaniky. Občas se hodí, ale jinak akorát zhoršuje stabilitu konstrukce, zmenšují prostor pro chlazení a lepší rozestavění komponent. Když je ovšem VGA výstup potřeba, redukce z HDMI na VGA se dá na eBayi nebo DX koupit za pakatel a poslouží. S tímto konektorem se totiž počítá akorát u Workstation řad nebo jiných, více pracovně zaměřených linií, kde je předpoklad využívání komponent pro prezentování apod. Tady naštěstí postačuje myš, externí disk/flashky a konec. :-)
Ved práve pre prezentovanie (v práci, v škole) môže niekomu vadiť chýbajúce VGA, ale ako píšeš existujú na to redukcie. Možno už existujú aj projektory s projekciou HD, full HD rozlíšenia.
Thanks a lot for the preview! Any idea when it will become available for purchase in any of the European countries?
Ještě je drobná chybka v článku, respektive obrázcích. Titulek fotky je levá strana, ale fotka ukazuje stále pravou :-)
Díky, opraven popisek. Foto nemám teď k dispozici.
Hotovo
Keď som sa zameral na výkon graf. karty GTX 860M nie je o veľa výkonnejšia ako napr. 2 x GT 650M v SLI v mojom Lenovo Y500. Podľa grafu na oficiálnej stránke GeForce dosahuje GTX 860M 20 000 bodov v 3DMarku. Ak pripočítam 50-60% výkonu druhej GT 650M v SLI zapojení v Lenovo Y500 tak 2 x GT 650M dosahuje 15 000-16 000 bodov v 3DMarku. Nie je to markantné zvýšenie výkonu, ale poteší. Mňa však najviac tešia u GTX 860M technológie GPU Boost, Battery Boost a nVidia Optimus, ktoré mi u Y500 chýbali.
Mě by hlavně potěšila možnost surfovat na internetu na inteláckou grafiku bez toho, abych musel vysouvat druhou grafickou kartu, která znemožňuje chod interlácké grafiky :)
Čo si myslíte o tom, ako je riešená batéria?
Naprosto normálně? Nevím, co dotazem míníš :-)
Už to nie je staré známe: rozbalím krabicu, zasuniem batériu a ide sa. V Y50 je už zabudovaná a odpadá jej inštalácia ;). Uvidí sa, akú bude mať výdrž. Predpokladám cca 4,5 hodiny (s nVidia Optimus) a vy?
V ne-business sféře je přece výměnná baterie naprostá zbytečnost a díky stále se zvyšující vydrží při provozu na baterii, je trendem opouštět vyměnitelné baterie ve všech noteboocích. Špatné na tom je akorát fakt, že se musí při výměně baterie notebook posílat do servisu. Jinak výhodou jsou menší rozměry, absence slotu pro baterii umístěny zvenčí šasí, tudíž lepší umístěni baterie atd. Vydrž u Y50 při úsporné práci osobně vidím taky na 4,5 hodiny, ale u tohoto segmentu je to slušná hodnota.
ahoj
Napadlo mě, jestli byste mohl jít hlouběji do tepla vznikajícího při hraní her a prohlížení z úhlů na obrazovce.
To by bylo opravdu užitečné … Díky!
Dobrý den, v druhem díle se podíváme na benchmarky a herní testy, kde přijde řeč i na teploty v zátěži.
To je skvělé!
když je druhá část vyjde? :) Eargerly čeká na vaše recenze :)
Doufejme, že co nejdříve :o)
díky :)
Nechápem významu prítomnosti subwoofra a vôbec takých značkových a kvalitných reproduktorov :O. Namiesto subwoofra mohli inžinieri z Lenova ponechať klasický výduch ventilácie na boku pre lepšie chladenie. Podľa môjho názoru väčšina herných, filmových a hudobných fajnšmekrov nevyužije „kvality“ JBL reproduktorov a subwoofra a pripojí si vlastné externé repro alebo domáce kino. Bez použitia adaptéra tieto komponenty zbytočne odoberajú „šťavu“ z batérie.
Kvalitní repro v řadě Y vždy bylo, subwoofer v prvních modelech (Y550 a podobně) stejně tak. Vypadá to sice zbytečně, ale opravdu pak člověk ve většině běžných případů vůbec nepotřebuje externí repro (ani na sledování filmů z notebooku nebo poslech hudby na relax). Y je prostě cestovní náhrada klasického počítače, jak to jen jde, no a kdo by s sebou tahal reproduktory, že…
Já jsem právě kvalitní repro měl na Y vždycky rád – když jsem chtěl v posteli sledovat film, nebo se podívat na seriál u jídla, zvuk byl víc než dost kvalitní.
Zná někdo přesnější dobu uvedení kromě tento rok?
Pravděpodobně červen.
Lesklé plasty. Hrôza!!! Ja by som to zakázal. Niekde som sa dočítal, že dodávajú nb-om punc luxusu. Podľa mňa sú však veľmi nepraktické a je vidieť na nich každý odtlačok. U Y50 trochu nastal pokrok a podľa obrázkov a videozáberov je pod klávesnicou a v jej okolí matný plast. Okolo LCD obrazovky som ochotný ich tolerovať, pretože opticky zväčšujú sledovanú plochu a zlepšujú tak multimediálny zážitok pri sledovaní filmov alebo hraní hier.
Mohli by ste sa prosím Vás v ďalších recenziách a testoch zamerať aj na použité RAM pamäte. Zaujíma ma hlavne, akú značku pamätí Lenovo použije v Y50 a potom samozrejme aj ich parametre predovšetkým časovanie CL.
Dobrý den, hned jak se nám dostane do rukou finální verze, zaměříme se i na tyto aspekty.
Už je „krásavec“ doma. Kúpil som konfiguráciu s lesklým dotykovým displejom a 16 GB RAM. Chcete vedieť moje prvé dojmy?
Můžete mi prosím říct kde jste ho koupil? Děkuji
Je možnost Touch koupit i s matným nebo antireflexním displayem?
Fak super. Tuhle recenzi vidím už po 50 od té doby co byla vydaná a udivuje mě, že je na to ještě od Lenova podpořené přes youtube ppc videa. Prosím můžete zkusit nějaké kusy dostat do skladů k prodejcům. Čekám na verzi UHD + SSD + wifi ac už od začátku a stále nic.
Dobrý den,
bylo by možné vyměnit grafickou kartu NVIDIA GeForce GTX 860M za GeForce GTX 860M SLI ?