Yoga 3 Pro: sázka na první dojem
13. 11. 2014 | 7
Yoga 3 Pro je bezpochyby jedním z nejzajímavějších letošních modelů Lenova. Člověka si dokáže okamžitě získat povedeným designem s originálně řešeným mechanismem kloubu a s ním související minimální tloušťkou celého šasi. Přidejme k tomu dnes již tradiční „Yoga flexibilitu“, nejnovější procesor Intel Core M a IPS displej s až absurdním rozlišením a získáme slušný základ pro ultramobilní a přitom stylový stroj. Není však všechno zlato, co se třpytí…
Vzhled, kvalita zpracování
Vzhled je jednou z hlavních zbraní tohoto ultrabooku. Vnější strany jsou kryty hliníkovými plechy. Ty mohou mít stříbrné, vínově červené nebo jasně oranžové lakování. Unikátní kloub je pak vždy stříbrný. S testovanou stříbrnou variantou tak dobře ladil a nijak zvlášť nenarušoval design přístroje. V kombinaci s červenou či oranžovou však na někoho může působit jako pěst na oko. Vnitřku notebooku pak dominují tmavé povrchy. Okolí klávesnice je tvořeno pogumovaným plastem s důlkovaným povrchem. Ten je na dotek velmi příjemný a notebook díky tomu při položení klávesnicí směrem dolů neklouže ani po hladkém povrchu. Hrany víka a základny jsou rovněž vybaveny protiskluzovým povrchem, zajišťujícím stabilitu v režimu stan.
Dílenské zpracování je příkladné. Vše perfektně lícuje a nikde nic nevrže – jak se konec konců od ultrabooku v této cenové kategorii očekává. Víko displeje se kroutí až po vynaložení větší síly. Klávesnice se po zvýšení tlaku na ni sice mírně prohýbá, ale při běžném používání tento průhyb nemáte šanci zaregistrovat. Zbytek šasi působí velmi odolně. V zavřeném stavu je naprosto skálopevné, velmi dobrý dojem jsem z něj měl i po otevření notebooku. Přesto v tomto směru můžeme nalézt i několik drobných nedostatků. Tím prvním jsou rachotící hliníkové články v pantu víka displeje, není to sice nijak zásadní nedostatek, nicméně rachotivý zvuk při přenášení notebooku nepůsobí úplně nejlépe. Podstatně větší problém představuje otevírání notebooku. Víko drží zavřené (případně v tabletovém režimu překlopené) dvojice poměrně silných magnetů. V kombinaci se silnějším kloubem a absencí jakéhokoli vykrojení pro uchycení se notebook otevírá špatně i pokud použijeme obě ruce, otevřít jej jednou rukou je pak naprosto nemožné.
Veškerá tlačítka a indikační diody se nacházejí na pravém boku zařízení. Nalezneme zde tlačítka napájení, recovery, zámku otáčení displeje, a dvojici pro regulaci hlasitosti. Jedna dioda, signalizující zapnutý/uspaný notebook, se nalézá přímo v tlačítku napájení, druhá (a zároveň poslední) je hned vedle a signalizuje nabíjení notebooku. Tlačítko napájení je poměrně vystouplé a zároveň má velmi měkký stisk, nejednou se mi tak stalo, že jsem jej omylem stisknul a notebook tak nechtěně uspal.
Yoga 3 Pro je se svou tloušťkou, pouhých 12,8 mm a hmotností 1,2 kg nejtenčím a zároveň nejlehčím dotykovým ultrabookem na trhu.
Klávesnice, touchpad
Pravděpodobně nejkritizovanější částí celého notebooku je již od jeho představení klávesnice. Ta je totiž pouze 5řadá a tím pádem z ní naprosto zmizela šestá řada „F“ kláves, ty se v případě Yogy 3 Pro vyvolávají kombinací Fn a kláves v horní řadě. Lenovo k tomuto řešení přistoupilo nejspíš z prostorových důvodů, jelikož by v případě 6řadé klávesnice u takto tenkého notebooku nebylo v zadní části základny dostatek prostoru pro osazení potřebných komponent a chlazení.
Kvůli vypuštění šesté řady kláves se změn v rozložení událo mnohem více, například chybí klávesa „středník“, na jejímž místě se nově nachází Escape (vzpomínáte na nový X1 Carbon?), nicméně klávesnice u finálních, českých verzí se ještě bude v mnohém lišit, a proto v tomto případě nelze její rozložení příliš hodnotit. Mechanika klávesnice má sice velmi nízký zdvih, ale zato dává poměrně jasnou hmatovou odezvu, díky čemuž se s ní dá po pár dnech sžít. Klávesnice je podsvícená, prosvítají jak jednotlivé znaky, tak – po vzoru jiných IdeaPadů – i okraje kláves. Podsvícení je v tomto případě pouze jednostupňové, nelze tedy nijak regulovat jeho intenzitu.
Použitý clickpad od společnosti Synaptics zabírá velkou plochu a prst po jeho povrchu příjemně klouže. Jeho tlačítko má tuhý chod, ale s vynaložením trochy síly jej lze zmáčknout již někde od horní třetiny plochy clickpadu. Po chvíli věnované nastavení touchpadu se pohyboval kurzor myši plynule a přesně.
Obraz a zvuk
Yoga 3 Pro využívá 13,3″ IPS displej s rozlišením QHD+ (3 200 x 1 800 px). Parametry tedy znějí více než nadějně, bohužel realita zase až tak růžová není. Tak předně rozlišení je pro danou úhlopříčku v současnosti spíše přítěží. Obraz je sice perfektně ostrý a Windows 8.1 se s takto vysokou jemností už trochu pracovat naučil, nicméně velký problém zatím představují aplikace třetích stran, které s ní prozatím stále nepočítají. Těchto aplikací je v současné době bohužel drtivá většina. Barevným podáním displej spadá do průměru mezi IPS panely, bílá je v totmo případě mírně zažloutlá a, byť jsou pozorovací úhly více než dostatečné, lze při natáčení displeje pozorovat mírné zkreslení barev. Pochvalu si nevyslouží ani maximální jas, ten by v případě konvertibilního zařízení rozhodně měl být vyšší, v místnosti sice na problém nejspíš nenarazíte, horší to bude za slunečného dne venku.
Pro automatickou regulaci jasu je přítomen světlocitlivý senzor, ten je však spíše na obtíž, jelikož do správného fungování má hodně daleko. V noci a v místnosti se zhasnutými světly nemá problém zvýšit jas na maximum, nebo jej naopak za slunečného dne snižovat (ale opakuji, testujeme předprodukční kus, toto je problém, který se dá případně snadno opravit aktualizací ovladače senzoru). Klávesovou zkratkou Fn + ESC přepnete displej do režimu pro delší čtení, kdy se upraví teplota barev a barvy jakoby zoranžoví. Je možné, že na každého bude tento režim působit jinak, v mém případě však tento režim namáhal oči mnohem víc, než při klasickém zobrazení, a byl tak pro mě nepoužitelný.
Reproduktory JBL se nachází na přední spodní hraně základny. Yoga 3 Pro hraje na takto tenký ultrabook velmi slušně a to jak co do hlasitosti, tak kvality. Opět zde však platí obligátní „na další díl oblíbeného seriálu ANO, na hudbu NE“. Pochválit musím dobře fungující automatické přepínání profilů, a to jak podle zdroje zvuku (hudba/hra/film), tak podle režimu Yogy (notebook/stan/stojan/tablet).
Konektivita
Konektorová výbava v případě Yogy 3 Pro zahrnuje na levé straně dvojici USB, microHDMI a čtečku SD karet. Jedno z dvojice USB je ve verzi 3.0. Druhé, žlutě označené USB ve verzi 2.0, je trvale napájené a zároveň slouží také jako napájecí konektor (k notebooku se dodává USB nabíječka). Aby uživatel omylem nezapojil nabíječku do jiného USB, nachází se na napájecím USB kabelu zobáček na konektoru a na zdířce v notebooku je vykrojení, do kterého tento zobáček zapadne. SD kartu nelze do čtečky plně zasunout a ta tak přibližně polovinou trčí z těla notebooku ven.
Na pravé straně pak vedle dříve zmíněných tlačítek nalezneme ještě jedno USB 3.0 a sdružený 3,5mm audio jack.
O bezdrátovou konektivitu se postará Wi-Fi 802.11ac adaptér a Bluetooth 4.0.
Výkon, chlazení
Testovaná konfigurace:
- Intel Core M 5Y70 1,1-2,6GHz (Broadwell)
- Intel HD 5300
- 8 GB DDR3 RAM
- 256GB M.2 SSD
Notebook je vybaven zbrusu novým procesorem Intel Core M, konkrétně modelem 5Y70 s výchozím taktem 1,1 GHz. Procesor je díky nízkému TDP pouhých 4,5 W (běžně mají ultrabooky cpu s TDP 15 – 25W) určený především do pasivně chlazených tabletů. Procesor by měl mít výkon srovnatelný s minulou generací nízkonapěťových procesorů Core i5, použitých například v Yoze 2 (to však, přiznejme si, bude s největší pravděpodobností více či méně přibarvené marketingové tvrzení).
Předprodukční kus bohužel vykazoval nemilé problémy v oblasti výkonu, a tak jej pro běžné uživatelské činnosti – současná práce s několika záložkami prohlížeče najednou, tvoření dokumentů ve Wordu, přehrávání hudby na pozadí – bylo nutné přepnout do vyváženého režimu napájení, potom je zvládal bez problémů. Pokud je však notebook v úsporném režimu, dají mu zabrat i tak základní úkony, jako je přehrávání YouTube videa ve vysokém rozlišení. Na druhou stranu zvládne pravděpodobně vše, co od notebooku cílová skupina nenáročných uživatelů/konzumentů obvykle vyžaduje. Očekávat nemůžeme ani vysoký herní výkon. V benchmarku ze hry Bioshock Infinite se při středních detailech a HD rozlišení pohybovaly FPS v rozmezí 10 – 35 FPS, v průměru hra běžela na 20 FPS.
Vzhledem k tomu, že jiní uživatelé Yogy 3 Pro si na podobné neduhy nestěžovali, zatím přisuzujeme vinu předprodukčnímu kusu. Budeme se finální vzorek snažit získat co nejdříve, abychom zařízení znovu prověřili. S rezervou proto v tuto chvíli berte, prosím, také výkonnostní testy a výdrž na baterii.
Určení procesoru do pasivně chlazených tabletů a absence výdechů chlazení by mohla naznačovat, že je notebook chlazený pasivně. Opak je však pravdou. V notebooku větráček přítomen je. I při pouhém procházení webu se Yoga 3 Pro citelně zahřívá v oblasti nad klávesnicí. Na procesoru sice nejsou příliš vysoké teploty, ale kvůli velmi tenké konstrukci teplo ve velké míře proniká k uživateli, což je zejména při práci s notebookem na klíně velmi nepříjemné. Při nízké zátěži vydrží notebook neslyšně běžet v pasivním režimu přibližně půl hodiny, poté sepne chlazení. Větráček je i při vysoké zátěži jasně slyšitelný v tiché místnosti a přehluší jej i trocha okolního ruchu. Chlazení však není dimenzováno na vysokou dlouhodobou zátěž a tak, po hodině střídání několika benchmarků, začal notebook throttlovat. V praxi se ovšem pod tento druh zátěže notebook jen stěží dostane. A i zde je třeba podotknout, že se jedná o předprodukční kus, je možné, že finální aktualizace BIOSu chování chlazení ještě upraví.
Výdrž na baterii
Lenovu se do tenkého těla podařilo vměstnat baterii o kapacitě 44 Wh. To je na Ultrabook průměrná a vcelku dostatečná hodnota. Výdrž na baterii velmi nepříznivě ovlivňuje použitý displej. S 3/4 jasem a při prohlížení internetu na Wi-Fi vydrží notebook na baterii lehce přes 5 hodin. Při stejné zátěži, ale třetinovým jasem, se výdrž prodlouží téměř o hodinu. Po snížení jasu na úplné minimum, vypnutí Wi-Fi a minimální zátěži se výdrž pohybuje okolo 8 hodin. Při maximálním jasu a vyšší zátěži se výdrž nepřehoupne přes 3 hodiny.
I v tomto ohledu se zkušenosti jiných uživatelů lišily a naznačovaly o něco lepší výsledky. I v tomto bodě platí, že jakmile získáme finální kus, budeme se mu věnovat.
Related
Shrnutí
Lenovo Yoga 3 Pro mě na první pohled uchvátila. Jedná se o dobře zpracovaný, stylový notebook s originálním, ale přitom velmi dobře funkčním kloubem. Zároveň dokáže fascinovat svou tloušťkou a nízkou hmotností.
Zároveň je však potřeba na ni nahlížet s patřičným odstupem. Protože jakmile opadne prvotní nadšení, začne vyplouvat na povrch velké množství kompromisních řešení, se kterými je při nákupu nutné počítat a která z Yogy 3 Pro dělají notebook pro úzkou skupinu uživatelů. Pokud hledáte lehký a především stylový konvertibilní notebook, který by sloužil především pro prohlížení internetu, přehrávání filmů na cestách a vytváření poznámek ve Wordu, jste na správné adrese.
Hledáte-li však o něco vyšší výkon či delší výdrž na baterii, poohlédněte se raději po Yoze 2 Pro, která stále zůstává v prodeji.
- Kvalita konstrukce
- Stylový vzhled
- Nízká hmotnost
- Tiché chlazení
- Solidní reproduktory
- Nižší výkon
- Horší výdrž na baterii
- Zahřívání povrchu notebooku
AUTOR: Václav Švec
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Ať už byl důvod / záměr jakýkoliv, ta klávesnice, to opravdu ne…
Vzpominam si jak se o 5-rade klavesnici vtipkovalo kdysi v diskusnich forech :-) Vzdyt je to prece „Pro“ ze.
Veliká škoda, protože jinak je ten notebook velice zajímavý. Zde sedmiřadá klávesnice skutečně potřeba není, ale takové Alt+F4 či F5 používá i spousta lidí, kteří jinak o počítačích ví pouze tolik, komu v případě problému zavolat…
Díky za recenzi. Předpokládám ,že jako v minulé generaci bude i verze ´´bez označení Pro´´. Neví se už o ní něco?
Zatím bohužel a kdo ví, jestli vůbec bude. Zatím ani nic neprosáklo na povrch.
Rychlé zkušenosti s Yoga 3 Pro po jednom dni (a poznatky dlouhodobého uživatele Yoga 2 Pro):
1) Dlouhodobému uživateli Yoga 2 Pro se zařízení velmi líbí, zvuk je prý výrazně lepší, klávesnice zhruba stejná, lehčí, tenčí, výkonnostně ho neomezuje.
2) Displej mi přijde pěkný, i když trošku slévá světlé tóny, „zlatá“ žlutá se nekoná.
3) Dotykové tlačítko Windows podle mě trochu hůře reaguje.
4) Nelíbí se mi tradičně ustřelený touchpad vpravo (ThinkPad pod mezerníkem je lepší).
5) Povrch kolem klávesnice je příjemný, modernější než „imitace kůže“.
6) Klávesnice je až překvapivě dobrá – sice velmi mělká, ale pevná, s jasným stiskem (ještě žádná mělká Idea chiclet se mi tak nelíbila, jen hluboké podsvícené na starších Y).
7) Středník na klávesnici je (nad PgUp)!!!
8) Konstrukce mi přijde málo tuhá, při dané tloušťce ale chápu.
9) Velmi, velmi mile překvapil pant. Sice cinká jako řemínek na hodinkách, ale je plynulý. Otevírání jde příliš těžko, minimální váha nepomáhá. ;-)
10) Zvuk je až překvapivě kvalitní, líbí se mi změny režimů dle režimu zařízení.
11) Zahřívání jsem za běžného provozu nezaznamenal.
To je zatím vše. :-)
Nevite mi poradit Lenovo dock k tomuto notebooku? Kvuli napajeni 4,5W mam obavy ze OneLink pro ThinkPady nebude fungovat….nevim si poradit.