Vrací se lampička ThinkLight?
16. 11. 2014 | 16
Na Lenovo stránkách před pár dny uniklo velice zajímavé PDF, které prozrazuje několik věcí, hlavně to, jakým směrem se bude ThinkPad nejspíše ubírat. O jedné z nich se nyní pobavíme.
Lenovo veřejně na web podpory vystavilo seznam náhradních dílů pro 14″ ThinkPad Yoga nové generace (více zde). A co jde tedy ze zmíněného PDF vyčíst? Především to, že se na ThinkPady bude vracet stará dobrá ThinkLight lampička, která ukončila své působení na modelech řady ’30. Pro toho, kdo neví, o co se jedná, zde popíšu menší historii této luxusní pomůcky…
ThinkLight byl původně vyvinut jako doplněk pro notebooky řady ThinkPad, ještě pod záštitou firmy IBM, poté byla „převzata“ Lenovem od roku 2005. Jedná se o malou diodku (bílé nebo žluté barvy – záviselo na modelu), která se nacházela nad displejem (v plastovém rámečku) a po určité klávesové kombinaci (dříve Fn+PgUp, dnes Fn+Space pro osvětlení klávesnice) osvětlila povrch klávesnice, kde se toto dalo nádherně využít při práci v noci, kdy je už šero či tma. V té době nebyly vůbec (nebo jen lehce) rozšířené podsvícené klávesnice, čili to bylo skvělé udělátko. Zajímavostí je, že může být ThinkLight aktivován bez toho, aby by byl vůbec zapnutý displej, nicméně notebook jako takový musí být v provozu.
Rozdíl mezi žlutou a bílou diodkou je ten, že žlutá typicky osazovala do modelů, u kterých bylo potřeba ušetřit nějakou korunu – např. modely řady R a Z. Bílá diodka se dávala až do notebooků řady T. Bílá diodka byla tedy jakýsi druh luxusu. Je skvělé také to, že například právě řada ’30 obsahovala jak lampičku ThinkLight, tak i novou ostrůvkovou (chiclet) podsvícenou klávesnici, uživatel měl tedy možnost volby, co je mu příjemnější.
Svoji obdobu ThinkLight poté zavedly i některé ostatní značky, specializující se na pracovní notebooky.
Na základě tohoto dokumentu se objevila ještě celá řada dalších pikantních spekulací, o těch se nyní ale nebudeme bavit, protože nejsou potvrzené. Uvedené informace z PDF se zaměřují na nový ThinkPad Yoga, který ještě nebyl představen, nicméně dá se očekávat, že nový ThinkPad Yoga bude jen první vlaštovkou, která s trochou štěstí jaro opravdu udělá, a tak by lampička mohla být v budoucnu doplněna do všech ostatních ThinkPadů (pokud ne hned v generaci ’50 začátkem roku 2015).
Pro případ, že by náhodou Lenovo dokument mezitím stáhlo, zde jsou screenshoty:
Odkaz na originální PDF zde.
Related
AUTOR: Lukáš Čambala
Odpovědět
Zrušit odpověďKomentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Kdyby ještě vrátili původní layout klávesnice, tak by můj další notebook mohl být zase ThinkPad, takto jsem nucen zůstat u X220 :-(
Presne tak, bez pouzitelneho rozlozeni klavesnice (naposledy u .20 modelu) je to stale bez sance. Kupovat notebook ke kteremu je treba si pripojit externi klavesnici aby se dal efektivne pouzivat pozbyva smyslu.
Přecházel jsem z R60 na X230 a ta klávesnice není zase tak špatná jako se oní traduje. Měl jsem obavu z rozložení a musím říci, že jsem si rychle zvyknul a na současnou klávesnici nedám dopustit.
Nekteri ale stale prechazeji mezi standardni PC klavesnici a notebookem. V cemz prave spocivala vyhoda IBM klavesnic, kde se tomu rozlozeni co nejvice blizilo. Predevsim neni duvod si zvykat na neco, co je naprosto nesmyslne a neprinasi naprosto zadnou vyhodu oproti predchozimu reseni (absurdni umisteni Home/End a PgUp/PgDn). O X240 uz vubec nemluve …
Trochu mi to pripomina nove uzivatelske rozhrani Firefoxu Australis (pripadne Windows 8 Metro UI nebo ribbon misto toolbaru atd.), kde se temer okamzite objevil addon, ktery to vraci zpet k puvodnimu pouzitelnemu rozhrani. Bohuzel u klavesnice to tak snadno nejde :-) I kdyz v pripade .30 rady stacila uprava BIOSu, stare .20 klavesnice tam mechanicky sedi.
Problem s touto upravou (ke ktere jsem lacne vzhlizel, jako k reseni setreni u Lenova) je, ze puvodni IBM-style klavesnice jsou vyssi a pomerne rychle se to projevi obtisky na displeji (protoze Lenovo ubralo i na kvalite vika s displejem)
Vzdyt at nechaji tu novou mechaniku klaves, jen s puvodnim pouzitelnym sedmiradym rozlozenim. Ale tohle u Lenova zrejme dodes nikdo nepochopil, v cem je cely problem.
Souhlas. Lenovo má špičkovou mechaniku, IBM vymyslelo geniální rozložení (popravdě – co na tom vymýšlelo IBM? Vždyť nevymysleli nic, jenom převzali :D Proč furt něco všichni vymýšlí?). Skloubit to by dalo vzniknout ThinkPadu snů – tedy alespoň pro mě, jelikož s textem pracuji docela dost… Bohužel. Nejsme moderní.
Mimo téma: Ribbon považuju za nejlepší změnu v Office za řadu let a Metro mám (jako uživatel W8.1.1, WP8.1 a Xbox One) rád. Čili asi chápu, proč se my dva nikdy neshodneme. ;-)
Tez mam modely X230 a T430. Co mi tam hodne vadi je ze Fka nejsou „oddelena po 4“ a rovnez nejsou oddelena od toho nestandartniho bloku Home/End/Insert/Del. Co se mi bezne stava je, ze pri prohlizeni webove stranky (coz neni zadna programatorska cinnost) chci vyskrolovat na zacatek pomoci „Home“ a misto toho omylem zmacknu F12 a na 1s se zasekne cely Firefox, protoze se otevira vyvojarska konzole.
Hodne mi taky chybi PgNext a PgPrev klavesy jejichz misto obsadil PgUp a PgDn. Pouzival jsem je casto a rad v programech od Wordu pocinaje u programatorskych IDE konce …
Jde jen o to, co který uživatel potřebuje. Vy máte jiné požadavky než já. Pokud píšu a k tomu mi stačí Home, End, Insert, PgUp a PgDn (s občasným použitím F2, F5, F9 a Break), jsem v pohodě – to je můj případ.
Pokud pravidelně využívám F1-F12 (což je stále řešitelné FnLk), ScrollLk, Break (který ale stejně byl jako nyní přes Fn), Pause, zástupný numerický blok a klávesu Menu, nebudu spokojený, nová klávesnice mě bude brzdit.
Jen dodam ze na X240 uz treba ani plnohodnotny Insert (pouze pres Fn) neni.
Ono je to tam jeste lepsi. Pokud pouzivate trvale F klavesy, tak musite pouzit Fn-Lock. Tim ovsem zcela prijdete o klavesu End, protoze ta se tim zmeni na Insert. Tohle vymyslel nekdo, kdo klavesnici nikdy nepouzival. Naprosty fail.
Myslím si, že to jsou naprosté nesmysli. Nové rozložení klávesnice u Thinkpadů je nejlepší rozložení všech dosavadních notebooků a už není moc kam dál ho posouvat. Když pořád tak vyzdvihujete původní rozmístění, zajímalo by mě, co na klávesnici a celém NTB děláte, protože podle mě je fatální chyba např. absence numerického bloku u VŠECH strojů (kromě obřích a drahých 17″ workstationů), bez té totiž nemůže pracovat 50% profesí, ne-li víc.
PgUp a PgDn jsou umístěné naprosto geniálně, stejně tak je geniální velký Delete a Esc (ve srovnání s konkurencí, tuhle výhodu měla samozřejmě i starší generace klávensic ThinkPadů). Za opravdovou chybu považuji také neustálé zachování středověkého prohození FN a CTRL, které je opravdu totálně mimo a mimo jiné je to dost zásadní rozdíl mezi NTB a externí klávesnicí a při tom vás kupodivu netrápí.
Snad jediná změna jak současnou klávesnici vylepšit mě napadá přidání 7. dotykové řady, jako na novém X1 Carbon (v té jeho podobě to je samozřejmě nepoužitelné).
Co se týče lampičky, nepřipadá mi nezbytná, záleží na tom, kdo ji jak využíval. Ale vzhledem k tomu, že pracuji výhradně na display a klávesnici a bez jakýchkoliv fyzických dokumentů, preferuji jednoznačně podsvícení, které svůj úkol (byť pouze ten) plní na 100%.
Naprostý nesmysl. Původní klávesnice byla geniální v tom, že klávesy určené pro pohyb (Pg, Home & End) byly umístěny v jednom bloku pospolu. Nikdy nebylo potřeba přemýšlet, kde je chci hledat. Označujete kvanta textu ve Wordu myší, nebo klávesnicí? Klávesnicí asi těžko, protože udělat pravou rukou na novém layoutu kombinaci jako Ctrl+Home není žádný med, jelikož Home na ní nikdy úplně jistě nenahmatáte, nedaří se mi to tak dobře ani po několika dnech. Na staré klávesnici to mělo jasný řád.
Fn+Ctrl? To je pak těžké. Kolik klávesových zkratek v kombinaci s levým Ctrl provádíte pravou rukou? Co třeba ve Wordu Ctrl+B, či Ctrl+T? Současná pozice je výborná a rozhodně doufám, že se měnit NIKDY nebude. Nedovdu si představit, jak by mě bolely ruce. A zvyknout si na ctrl? Dejte si ukazováčky na klávesy „F“ a „J“ – to jest tam, kde jsou na klávesách vystouplé zoubky. Teď malíčky na ctrl… Oba malíčky si sednou přesně a jistě na své místo tam, kde mají být. U ostatních klávesnic ne, to jest brak. V BIOSu lze navíc Fn+Ctrl přehodit.
7. dotyková řada by např. ve workstation byla úplný fail. Zase – kolik používáte klávesových zkratek v kombinaci s F-? Zkuste poslepu nahmatat složitou kombinaci společně např. s F5. Hodně štěstí.
ThinkPadí klávesnice byla léty prověřeným symbolem pro lidi, kteří vědí, proč si pořizují právě ThinkPad. Chicklet přinesl bezkonkurenční mechanické provedení, rozložení je ale špatné.
Lampičku ThinkLight mnozí oslavují a určitě si umím představit, že pro někoho, kdo ji využívá jako univerzální lampičku (tedy nejen pro klávesnici, ale třeba i dokumenty nebo vyrovnání světla displeje), je to cenná pomůcka. Já jsem se jí snažil několik let přijít na chuť, ale vždycky jsem ostatním spíš záviděl podsvícenou klávesnici (protože lampičku jsem opravdu používal jen a pouze jako náhradu za podsvícenou klávesnici), kterou mám teď na T440s, čili jsem spokojen.
Beru ale, že aby byly spokojené obě skupiny, varianta z generace ’30 (kdy šlo mít jak lampičku, tak podsvícení klávesnice) fungovala nejlépe.
Souhlas. Na toto byla řada ’30 naprostá bomba.