„Radosti“ s Bluetooth na ThinkPadu
29. 11. 2014 | 10
Nevím, jestli mám jenom smůlu na příslušenství a notebooky, nebo je to rozšířený problém, ale už mi upřímně lezou na nervy výpadky a zamrzávání spojení s Bluetooth periferiemi a mým ThinkPadem (ať už dnes T440s nebo dříve T420s či R400)!
Na svém notebooku jsem nikdy Bluetooth příliš nepoužíval. Tedy s výjimkou R400, se kterou jsem poměrně dlouhou dobu používal laserovou Bluetooth myš ThinkPad (byť s nějakými výpaky). S T420s jsem občas nějaké Bluetooth příslušenství připojil (výjimečně mobilní telefon, občas myš) no a s T440s se mi to stává už poměrně (handsfree pro webové konference, myši a cestách nebo obecně mimo kancelář). S Bluetooth jsem nikdy neměl výrazně dobré zkušenosti, a to nejen v souvislosti s notebooky (a různými Bluetooth softwarovými balasty a krkolomným nastavením Windows, které často ne a ne fungovat), ale také mobilními telefony a tablety. Můj současný ThinkPad T440s se mě však snaží přesvědčit o tom, že situace může být ještě horší a velmi úspěšně mi připomíná těžkosti s Bluetooth s mými předchozími notebooky.
Celkem neřeším způsob připojení periferií v docku – jen na myši jsem si zvykl bezdrátové, takže používám USB dongle, ale typicky klávesnice a spoustu dalšího příslušenství používám v drátové verzi. Na cestách ale vyloženě nesnáším kabely a jakékoliv dongly byť jen pár milimetrů trčící z notebooku ven, a proto jsem vždy – bylo-li to možné – používal buď výhradně TrackPoint, nebo Bluetooth myš. Momentálně používám zajímavou skládací Bluetooth myš Lenovo s podporou dotykových gest uzpůsobenou pro Windows 8 a zvykl jsem si na ni tak, že ji používám i celkem rád.
Jenže to by muselo Bluetooth spojení s ní dobře fungovat. Ale ono jako na potvoru ne – chvíli jede myš naprosto bez potíží, bez jakéhokoliv výpadku, plynule, prostě dobře. Ale o půl hodiny později přijdou výpadky (obvykle se dají řešit vstupem do nastavení Windows, případně na obrazovku se zařízeními a Bluetooth – adaptér se asi reinicializuje), až se obvykle po nějaké době Bluetooth zcela zasekne, na vypínání či zakázání adaptéru ve správci zařízení reaguje velmi pomalu, se zpožděním nebo vůbec. No a to je potom boj a nadávky vzduchem jen létají.
Podobnou zkušenost jsem měl s Bluetooth myšmi v podstatě na všech ThinkPadech, které jsem používal. Bluetooth handsfree (Plantronics M165) mi občas vypadne taky, ale nestává se to příliš často.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Tak, tak… Jak na T41, tak na X220 je Bluetooth docela náladová funkce. Na tlačítkovém Sony Ericssonu jsem dříve často používal funkci „dálkové ovládání“, přičemž často docházelo k chybám a nepodařilo se mi s telefonem připojit.
Nyní už Bluetooth využívám výhradně na přenos menších souborů. Při odesílání dat z telefonu je důležité kliknout na ikonu Bluetooth ve stavové liště a zvolit „přijmout soubor“, jinak se telefon v 8/10 případů nepřipojí. Tohle je sice docela otravný postup, ale funguje.
Cha chá, je nutno vypnout šetřicí režim v nastavení Bluetooth ve Windows. Neznámo proč je defaultně zapnutý a to způsobuje výše popsanou frustraci… měnil jsem to na dvou různých ThinkPadech a po změně vše šlape jako po másle.
(BTW, sám používám BT myšku s ThinkPadem E330, i když, pravda, v Ubuntu Linuxu…)
ano toto je dobrá rada, která na TP občas funguje, nicméně mám pocit, že v poslední generaci nepomáhá ani to … BT jednou jede a jednou pro změnu ne … vedlo to tak daleko, že jsem jej odstřelil na úrovni BIOS a myšku v docku řeší dongle a mimo něj používám primárně trackpoint nebo prezentér … (X230)
Mně to ve dvou případech ze dvou zabralo. Na druhou stranu, Lenovo není IBM – i když zrovna tento problém jsem vždycky považoval za „vlastnost“ Windows, ne notebooku.
Díky za radu, vyzkouším. Je pravda, že problémy s Bluetooth jsou spíš vina Windows, protože jsem je měl i na jiných noteboocích jiných značek.
Ale pokud vypnu šetřící režim, nebude mi pak Bluetooth zbytečně žrát baterii?
IMO ne, resp. ne moc. Bluetooth byl od počátku navrhován jako velmi úsporná technologie… navíc má-li uživatel BT myš, tak je stejně BT prakticky pořád používán. (Stejně jako třeba externí dongle pro bezdrátovou myš s jinou technologií.)
Neviděl bych v tomto problém a navíc, uvidíte podle vlastní zkušenosti :)
Ještě jednou díky za radu, zabralo to a zatím za dva dny žádný výpadek. :-)
A drivery jsou nainstalovány? Řešil jsem podobný problém na notebooku jiné značky, bez nich myš jela, ale byla jaksi náladová, hlavně se ji často nechtělo do práce pro probuzení z režimu spánku. http://support.lenovo.com/en/documents/pd005570 PS BTW Nevíte někdo, kdy se začnou prodávat Helixy s Core M v ČR?
Odkazovanou myš už nepoužívám, tato nová ovladač nepotřebuje.
vypnout šetřicí režim v nastavení Bluetooth ve Windows prosím o radu jak se to dělá?
Michal