Yoga Tablet 2 8″ – tentokrát s Windows a AnyPen
27. 4. 2015 | 7
Kdo by neznal Yoga tablet, jako by nebyl. Právě Lenovo se svým Yoga tabletem ukázalo, že i tablet lze používat jinak, než jen držením v ruce. To, na co běžně potřebujete různá pouzdra s držáky, je zde schované přímo v těle tabletu. Lenovo si s tímto konceptem hraje i nadále a vylepšuje stávající modely. Dnes jsem si vzal do parády Yoga Tablet 2 v 8” variantě s Windows a také s novou technologií AnyPen.
Ihned na začátku je nutné podotknout, že tento Yoga tablet získal vylepšení „pouze“ v podobě technologie AnyPen. Nejedná se tedy o úplně novou generaci, ale o menší upgrade té stávající, která je s námi už od října loňského roku. Jelikož se tedy nic moc nezměnilo, má recenze bude stručná a budu se zde odkazovat na již testovaý a téměř totožný 10” model a také na předchozí generaci.
Vzhled a zpracování
Myslím, že zde není absolutně co dodávat, vzhled zůstává stejný, nezměněný. Ale i tak se na něj pojďme podívat trochu detailněji, jako bychom jej nikdy v životě neviděli.
Na první pohled nás doslova praští do očí vestavěná baterie, která se schovává ve válcovitém tubusu na spodní (nejdelší) hraně tabletu. Ta v sobě ukrývá výklopný podstavec, se kterým lze hýbat o 180° a používat tak tablet v různých režimech. V zavřeném stavu lze tablet uchopit přímo za vystouplý válec. Po položení na nějakou podložku se pak díky sklonu, používá snadněji. Po pootočení kloubu do první polohy zde máme ideální stojánek, který je vhodný pro sledování filmů. Půjdeme-li ještě dál a otočíme-li podstavcem ještě víc, dojde nám, proč je v něm díra. Tablet lze pověsit třeba na hřebík, což je praktické zejména v místech, kde máme malou pracovní plochu a stále potřebujeme pracovat s tabletem.
Oproti již zmiňované 10” verzi jsem se nesetkal s nějakým vrzáním, samotné zpracování bylo bezchybné. Tedy, měl bych zde jednu výhradu – výklopný podstavec byl dle mého “ostrý”. Nedá se říct, že by byl ostrý, aby poškrábal například pracovní desku stolu, to určitě ne. Spíše měl prapodivně obroušené hrany, které při posunutí tabletu po stole vytvářely zvuk, ze kterého mě zamrazilo v zádech.
Konektorová výbava, jak už bývá u tabletů zvykem, je chudší. Na levé straně nalezneme tlačítko pro vypnutí a zapnutí, které je vybaveno podsvícením, jež se při nabíjení pomalu utlumuje a zase pouští na plný výkon. Jedná se o velmi zajímavý efekt. Nad tímto tlačítkem nalezneme vstup pro microUSB konektor a dvě tlačítka pro úpravu hlasitosti.
Pravá strana je ještě chudší, ve válcovitém výběžku nalezneme vstup pro sluchátka a nad ním tlačítko pro vstup do nabídky Start (ModernUI, nebo Metro – chcete-li).
Čelo nabídne dvojici kvalitních reproduktorů s technologií Dolby Audio.
Hardwarová výbava
Co se týče hardwarové výbavy, nalezneme zde čtyřjádrový procesor Intel Atom Z3745 o taktu 1,33 GHz s TurboBoostem na 1,86 GHz a udávanou spotřebou 2 W. K dispozici je v tabletu RAM paměť o kapacitě 2 GB, která bohatě dostačuje pro veškeré úkony, které by měl tablet zvládat.
Úložiště v tomto tabletu má kapacitu 32 GB, z něhož část si “ukousne” systém, pro uživatele pak zbude lehce přes 15 GB prostoru. Ten si však můžete rozšířit paměťovými kartami oficiálně až do kapacity 64 GB.
Nechybí samozřejmě ani podpora Wi-Fi, GPS a Bluetooth.
Výkon mi stačil na vše, co jsem na tabletu během testování dělal. Samozřejmě s nějakými náročnými aplikacemi jsem nepočítal, tablet s Windows považuji spíše jako pracovní. Officy, práci s prohlížečem nebo přehrávání videí tablet zvládá na jedničku. Stejně tak nebyl problém s méně náročnými hrami.
Obraz a zvuk
O zobrazení se stará IPS displej s rozlišením 1 920 x 1 200 pixelů (WUXGA) s dobrými pozorovacími úhly, kvalitním podáním barev a jemností 283 pixelů na palec. Jelikož tablet získal vylepšení jen v podobě technologie AnyPen, na nějaké opravy chyb se zde nejspíše kašlalo. Napovídá tomu katastrofální regulace jasu, která stejně jako v předešlém modelu nefunguje zcela dobře. Tablet nikdy nepovolil větší jas, držel jej na nízkých hodnotách. Jako naprostou katastrofu jsem jej ale odsoudil za snižování a zvyšování jasu při sledování filmů, kde mi jas upravoval podle toho, co se odehrávalo na displeji. Tato všemožná problikávání zapříčinila to, že jsem zhruba po dvou dnech automatickou regulaci jasu vypnul.
Technologie AnyPen je velice zajímavým doplňkem, díky němuž už se nebudete strachovat, že ztratíte stylus. Stačí najít kterýkoliv, alespoň trochu vodivý předmět, který můžete jako stylus používat. A použít můžete téměř cokoliv – svazek klíčů, vidličku, nůž, pero, propisku, tužku, nebo dokonce i různou zeleninu, jako například mrkev! Tato technologie mi přišla zajímavá, přestože jsem se u mnoha předmětů setkal s nedostatečnou reakcí a přerušováním, přestože hrot propisky byl stále na displeji. Mnohokrát jsem se také bál, že displej poškrábu, nebo že na něm zanechám stopy od propisky, více přitlačit jsem si tedy nedovolil. Technologie AnyPen také zvládá rozpoznat, kdy je na tabletu ruka a kdy se po něm píše nějakým předmětem. Popravdě jsem si této funkce nevšiml, nebýt mailu z Lenova. Pokud v tabletu něco takového je, nefungovalo mi to. Na rychlé zapsání poznámek a navigaci v systému je však technologie AnyPen užitečná.
Zvuk mi přišel dostatečně kvalitní. O jeho reprodukci se stará dvojice stereo reproduktorů, která je vybavená technologií od Dolby. Reproduktory jsou dostatečně hlasité s náznaky basů a čistými středy a výškami.
Fotoaparát
Fotoaparát je totožný s předchozí verzí. Přední kamera má rozlišení 1,6 MPx, zadní pak 8 MPx. Při dobrém osvětlení fotoaparát fotí obstojně, s ubývajícím světlem však kvalita fotografií klesá. Samozřejmě, že musíte zapomenout na focení v noci, chybí zde přisvětlovací dioda. I tak ale fotoaparát fotí obstojně a na nějaké momentky, případně skypování je dostačující.
Ukázkové video
Baterie
Pokud se stále rozmýšlíte, jaký tablet si koupit, zajisté narazíte na baterii. Ta je v Yoga Tabletu opravdu obrovská a její výdrž je fascinující. Může za to samozřejmě velký “kloub”, kde je baterie ukrytá.
Výdrž i tohoto modelu byla skvělá. Při sledování filmu ve Full HD, maximálním jasem a zapnutou Wi-Fi jsem se dostal na úbytek baterie, který se rovnal přibližně 8 % za hodinu, vydrž při sledování filmů by se tak pohybovala kolem 10 hodin. V režimu spánku jsem vypozoroval úbytek 3 % za 12 hodin. Plně nabitý je tablet za 3 hodiny a 52 minut.
Related
Shrnutí
Závěrem bych rád dodal, že mé dojmy z Yoga tabletu a technologie AnyPen jsou dobré, ale neudělám to. Nebyl jsem z něj příliš nadšen. Tento názor však bude velmi subjektivní, já osobně bych Windows na tabletu nikdy nevyužil. Technologie AnyPen mi zde přijde jako bonus, který nevyužije systém - pokud jsem chtěl něco napsat ručně a zvolil jako klávesnici vstup ze stylusu, Windows málokdy odhadl, jaké písmeno jsem chtěl napsat. Chyběla mi Swype klávesnice, bez které si život s tabletem a smartphonem nedokážu představit, a množství aplikací, které dotyk dokáží využít, je také pramálo. Mnohem raději bych tedy viděl technologii AnyPen na nějakém Androidím tabletu.
Pokud se ale na tablet podívám znovu a představím si, že zde není Windows a nedostatky, které nyní píšu, vymizely, jedná se o povedený kus hardwaru. Napomáhá tomu především baterie s obrovskou výdrží, ale také procesor s dostatkem výkonu.
Pokud zvažujete jeho koupi, přijde vám vhod také roční licence Office 365, kterou dostanete zdarma s tabletem. Trošku mě mrzí, že se mi nedostala také verze s klávesnicí, určitě by přišla vhod. Zatím jsem ji však ani na našem trhu neviděl, proto bych tedy při nákupu neváhal pořídit si také některou Bluetooth klávesnici.
- Výdrž baterie
- Dostatek výkonu
- AnyPen
- Různé režimy použití
- Displej
- Automatická regulace jasu
AUTOR: Vojtěch Vymětal
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Recenze mě docela překvapila v závěrečném hodnocení – Yoga Tablety s Windows mi přijdou naprosto geniální (a AnyPen verze je ještě o kus lepší); dokonce tak geniální, že by klidně mohly nahradit ThinkPad Tablety (s mírnými úpravami). Dokonce jsou černé… ;-)
Ohledně toho jasu – určitě tam hraje roli regulace jasu Lenovo, ale mám pocit, že do toho celkem nepříjemně vstupuje ještě automatická úprava zobrazení Intel grafiky na základě aktuálního obrazu (typicky při tmavém obrazu ztlumí jas a naopak). Lze vypnout v nastavení.
Bude i konfigurace s LTE ? Protoze pro verze s Androidem je k dispozici a tady ne, coz nedava moc smysl. To je zase jeden z typickych Lenovo wtf momentu … Vydrz baterie je pekna.
Vím, že 10″ verze s WWAN je, ale 8″ s WWAN jsem v ČR zatím neviděl.
Chtěl bych se zeptat, jestli se někde na zahraničních trzích prodává 8″ verze Yoga 2 tabletu s Windows a LTE (s nebo klidně i bez Anypen technologie)? Děkuji.
Ohledne poskrabani displeje bych zkusil ochrannou folii. Pro ThinkPad 8 ma Lenovo folii od 3M, ale ta se bohuzel snazi simulovat matny povrch, takze vyrazne snizuje kvalitu obrazu. Ty co se prodavaji ruzne na Amazonu maji zase spatne hodnoceni. Pro Yoga Tablet 2 8″ nabizi Lenovo pouzdro a take nejakou folli.
Nakonec jsem zvolil ceskou firmu ScreenShield, kde musim pochvalit jejich velmi vstricny pristup. Folii vyrobili na miru po zapujceni tabletu, je co do pruhlednosti naprosto perfektni a po 24 hodinach od aplikace zcela bez bublin. I pres Gorila Glass lze totiz displej poskrabat pomerne snadno.
Souhlas, se Skinzone mám také velmi dobré zkušenosti :)
Baterie
Ahoj podařilo se mi omylem koupit 2ks originálních baterií do Lenovo Yoga 8 Pad B600 typ baterie L13D2E31.oga Tablet 8 Pad B6000 (3.75V 6000MAH). Kdyby někdo potřeboval pište na adung@seznam.cz a domluvíme se. E