CES: Interview s Davidem Hillem nejen o retro ThinkPadu
16. 1. 2016 | 12
David Hill, šéfdesignér notebooků ThinkPad, odpovídal na otázky Lenovo Insiderů ohledně nových ThinkPadů. Slovo přišlo i na projekt retro ThinkPad!Na letošním ročníku veletrhu CES v Las Vegas se na stánku Lenovo zastavil samotný David Hill. Designér, který stál u zrodu původních produktů ThinkPad, odpovídal na dotazy zúčastněných Lenovo Insiderů. Ve čtvrthodinovém „rozhovoru“ se dozvíte, jak dlouho trvá uvést notebook na trh, který z ThinkPadů má David Hill nejraději či jaké je odhadované budoucí směřování značky.
V poslední otázce interview se designér rozpovídal o projektu retro ThinkPad. David Hill hovořil o myšlence projektu, který navrhl jako zajímavost a s jehož realizací příliš nepočítal, byl však pozitivně překvapen vysokým zájmem ze strany komunity. Jak ale sám zmiňuje, o finální podobě zařízení ještě není rozhodnuto. „Jde o soubor velmi komplexních rozhodnutí, který zahrnuje mnoho různých věcí,“ říká. „Zabýváme se kontrastem se zbytkem portfolia, máme omezený rozpočet na vývoj, máme mnoho produktů, které bychom rádi dostali na trh. Problémem je také displej, zejména pak otázka dostupnosti panelu s nestandardním poměrem stran. Na všech těchto úkolech pracujeme a zabýváme se podněty, ale vyžaduje to určitý čas.“ Dle jeho slov by byl retro ThinkPad ideálním produktem pro oslavu 25. výročí značky ThinkPad v roce 2017. „Nic jsme ale neslíbili,“ dodává s úsměvem.
Celé interview (anglicky):
Related
AUTOR: Tomáš Valenta
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Dalo se cekat ze z toho postupne vycouvaji, protoze prodavat hromady levneho junku je zkratka jednodussi. I kdyby jeden model nakonec opravdu vznikl, nebude zde kontinuita dalsiho vyvoje.
Bohuzel obdobne kategorie jako jsou profesionalni digitalni fotoaparaty se asi nedockame, jen je mi zahadou na jakych laptopech se dnes da skutecne pracovat bez kompromisu, jako tomu bylo drive.
Napíšu to asi takhle: v retro projekt věřím a věřit budu, dokud Lenovo oficiálně neoznámí konec, popř. pokud se neobjeví nějaké důvěryhodné informace. Mám na výběr? Původní TP koncept je fuč a ačkoliv jsou nové TP po zvyku také moc fajn, z pohledu puntičkáře „už to není 100% to, co to bývalo“.
Vůbec mám pocit, že ty skutečně funkční a „produktivní“ koncepty se mezi lidmi nějak nechytají (vynechme jablko, kterému úspěch nelze odepřít, ale některým – i mně – nesedí)… Za všechno jmenuji BlackBerry OS 10, jehož konec nesu docela nelibě. Kam dál? Špehýrka Android? Dlaždice?
Kam dal ? Zpet k desktopu.
Zpět k desktopu je sice pěkné, ale trochu až moc radikální řešení. Jak říkám, v TP retro věřím a věřit budu – a pokud si to budu moct dovolit, určitě do něj půjdu (nedělám si iluze, že by byl takový počítač později k sehnání na bazoši).
Ano, zamrzí, ale opraví to. Tohle dneska dělají všichni, s tím se žít dá.
Co se týče digitálních fotoaparátů a hudebních nástrojů, nedá se to s telefony (viz BlackBerry OS 10) či notebooky moc srovnávat. (Pořádné) digitální fotoaparáty si kupují především ti, kteří vědí, proč si je kupují – a firmy jsou tedy nucené k tomu, aby jejich výrobek splňoval nějakou ergonomickou hodnotu. Kvalitní digitální fotoaparáty nejsou masová záležitost, naopak – kdo si kupuje dražší digitál, většinou stráví dost času vybíráním. Alespoň taková je moje zkušenost. Možná i proto jsou digitály na ústupu – cílová skupina je příliš malá.
Hudební nástroje jsou ještě jinačí – výrobce je nenavrhuje s tím, že prodá deset milionů kusů za kvartál. Je to úplně jiný trh.
Pracovní notebooky či notebooky obecně jdou přesně opačným směrem (bohužel). Výrobce je musí prodávat skutečně sériově, jinak na nich moc nevydělá (viz Vaio). Výrobci se tedy snaží dělat takové stroje, které dnes odpovídají „trendu“. Bohužel. Ono upřímně – kdyby se IBM dařilo, tak PC divizi neprodá… Musíme si to přiznat – jsme z tržního pohledu nezajímavá cílová skupina.
„Kvalitní digitální fotoaparáty nejsou masová záležitost, naopak – kdo si
kupuje dražší digitál, většinou stráví dost času vybíráním.“
Neplatilo by totez i u notebooku, kdyby dnes nekdo takove vyrabel ? Nejvyssi konfigurace P70 sice stoji v CR kolem 170 tisic Kc, ale jen nesmyslnou cenou se to nedozene :-)
Retro ThinkPad je hezky projekt, ale pri soucasnem pristupu Lenova se dovedeni do zdarneho konce moc verit neda. Vsak uvidime.
Já se nepřu, ale taková jsou fakta. Proč jinak bych si „vydržoval“ X220? ;) Vy i já jsme dinosauři. Ačkoliv to nedovedu pochopit, nikdo kromě mě očividně klávesu kontextové nabídky nepotřebuje. Nevím, jak může někdo na X250 skutečně efektivně pracovat ve Wordu bez klávesy End. Nikdo dnes očividně netouží po zpracování ala T61 (vynechme nVidii). Dnes je notebook absolutně spotřební zboží, 2-4 roky a vyhodit. Nemám z toho radost.
Popravdě jsem už přemýšlel i o tom, že si koupím jednu ve 100% stavu do zásoby. Bojím se, že nebudou.
Me prave v kvetnu konci rozsirena zaruka na X220, tak zvazuji co dal. Take nechapu jak se da pouzivat neco s klavesnici, ktera je zcela neergonomicka nebo na ni dokonce chybi zakladni klavesy jako End, kterou za den bezne pouziji v radu stovek krat.
Tohle by byla asi dobra anketa na tema, jak lide notebooky vlastne pouzivaji. Ze na nich vetsina nedela zadnou produktivni praci chapu, ale nikdo ?
Hmm, teď jsem to řešil… Co vybrat za ntb v ceně cca 35000,-, když mám stále funkční a ‚vytuněný‘ Thinkpad X61 (SSD, 4GB RAM, 2xdock, …)? Bral jsem v úvahu DELL, Lenovo, HP, … každému něco chybělo, každý měl něco, co mě vytáčelo. Se skřípěním zubů jsem nakonec vybral HP ProBook 450 G3. Po pěti minutách jsem mu vyloupl krytku trackpointu a nasadil tam tu z mojí X61. Zázrak! Dalo se s tím dělat! Ale třetí tlačítko na rolování tomu nepřidělám, LED lampička tam také není a je to taky větší a těžší. Prostě nic moc. Aspoň se do toho dobře leze…
Ps: byl jsem varován, že poslední Lenova na tom nejsou dobře se servisem a co se dodalo od prázdnin, tak se všechno vracelo… Nevěřil jsem, před dvěma lety to bylo ok… a teď čekám od začátku prosince na výměnu ventilátoru v X61. Servis Zlín, slíbili a po potvrzení objednávky se ani neráčili ozvat. Budu se jich muset zeptat, jestli už to je těch slíbených 14 dní :-/
Nechci znít jako škarohlíd, ale s tou X61 by bylo možná lepší objednat nový originální větráček z přes eBay a následně to u nějakého ověřeného servisáka nechat za 300 Kč přehodit… :o)
X61 je nadherny stroj.
Prodava se uz E460 coz je dost podobne, L460 bude snad za mesic dva.
Mrtve zakladni desky jsou problem asi porad, u T450s jsem cetl dost pripadu po aktualizaci BIOSu. Tady je oproti starym strojum na vine i EU a bezolovnate pajeni, ktere prokazatelne snizuje zivotnost elektroniky. Proto taky existuje pro armadu, lekarske pristroje, letectvi a dalsi obory vyjimka z tohoto nesmyslu.
jak je to s tím displejem ?
v článku se píše : Problémem je také displej, zejména pak otázka dostupnosti panelu s nestandardním poměrem stran …
šak teď udělali X1 Tablet s poměrem 3:2
Problem je dostupnost panelu za stejnou cenu jako 16:9. Zrovna tenhle jeden 3:2 se vyrabi obecne pro vice modelu (ne jen specialne pro Lenovo).
Dostupnost neni vubec problem Problem pro Lenovo je, ze v $3000 notebooku by 16:10 stal $100 misto $50 co stoji masoveji vyrabeny 16:9. To je cele co resi. Katovani kostu.