P50: starý dobrý ThinkPad?
23. 2. 2016 | 12
Nadpis je možná trošku zavádějící. Možná jste četli první pohled, bohužel/bohudík to záleží na tom, z jakého úhlu pohledu se chcete dívat. Ovšem prvotní nadšení mě ani po třech týdnech každodenního používání neopustilo – ani na chvilku. Výkonu na rozdávání, více než slušný výkon, robustní tělo, luxusní displej. No nebudu předbíhat…
Starý dobrý ThinkPad?!
První indicie, že se blýská na lepší časy, je patrná ihned i při letmém pohledu: černá. Ano, vrací se zpět černá, sice ne ještě taková ta „černočerná“, kterou máme moc rádi, ale je tam. Sám si občas pokládám otázku, proč Lenovo takhle experimentuje, černá je tu s námi přes 20 let, ale posledních pár serií si nejspíš řekli, že šedá bude lepší, ale z mého (trochu zvráceného) pohledu tu máme buď Alfu, nebo Omegu, čili černou, nebo bílou a šedá je prostě uprostřed – snaží se zavděčit všem, ale přitom nikomu úplně.
Další „zlepšovák“ je indikační LED dioda signalizující práci disku, pro mnohé nepodstatná věc, pro druhé naprostá nezbytnost. Otázkou pouze je, do které skupiny patříte. Na druhou stranu by tam mohla být i LED dioda pro signalizaci zapnutí bezdrátových sítí, připojeného adaptéru či stavu nabití baterie. Holt X301 je v tomle o parník dál a bohužel i spousta levnějších strojů z rodiny IdeaPad tyhle diody má. Diodu pro signalizaci zapojení adaptéru máme vzadu, když nezapojím adaptér a nebudu mít zobrazenou tray lištu windows, tak to nezjistím, maximálně v době, kdy se mi notebook vypne…
Mobilní workstation?
Název kapitoly hovoří za vše. ThinkPad P se řadí do kategorie mobilních workstation = pracovní stanice, ke všemu přenosná. Co by to bylo za stanici, ke které nemůžete nic připojit. Proto se podíváme, jakými konektory tento stroj disponuje. Na levé straně to je jenom slot na kartu ExpressCard. Na zadní straně máme 2x USB 3.0, LAN, USB-C, HDMI a konektor pro napájecí adaptér s indikační LED diodnou, na pravé straně to je 2x USB, MiniDP a kombinovaný 3,5mm jack. Nejdůležitější konektor je na spodní straně notebooku, tím je dokovací konektor.
Co oceníte při práci v terénu, je jistě displej. Tento stroj má Full HD matný IPS panel LP156WF6-SPK1, který je relativně dobrý a vynikající je v kombinaci s kalibrační sondou, která je přítomná na těle stroje, konkrétně na levé straně palmrestu. Bohužel panel pokrývá jen něco kolem 37 % AdobeRGB a 58 % sRGB, takže se příliš nehodí na práci, kde je potřebná naprosto přesná reprodukce barev. Kontrast je přibližne 770:1 a svítívost 235,9 cd/m². Na práci v CAD aplikacích je to dostatečné, na úpravu DTP už to tak dobré není, bohužel…
Dalším faktorem jsou polohovadla, tedy klávesnice, TrackPoint a touchpad. Klávesnice je všem známá ostrůvková. Má skvělou mechaniku, ovšem rozložení nepatří k tomu nejlepšímu. Máme tu numerický blok, který se neztratí. TrackPoint je klasický Lenovo TrackPoint a touchpad disponuje třemi tlačítky, která jsou nezbytná při práci s CAD a CAM systémy.
Velmi potěší také zpracování celého stroje, je na velmi vysoké úrovni – nikde se nic neprohýbá, nevrže, vše lícuje, jak má. Velmi mile mě překvapil takový malý „zlepšovák“ (nebo jak jinak to říct) – je vidět, že u návrhu někdo přemýšlel (konečně) a pro rozoborku je na spodním krytu malé vybrání, které umožňuje snazší sejmutí krytu.
Abyste s sebou nemuseli tahat externí disky, je tu místo na 1x 2,5″ HDD + dva sloty pro m.2 SSD, možno zapojit do RAID. Takže máte možnost větší rychlosti (RAID 0), nebo ještě ochrany při výpadku jednoho disku (RAID 1). Disky m.2 se zapojují přes speciální rámečky.
Není železo jako železo
Právě se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu: hardware, teplotám, výdrži na baterii, tedy provozním vlastnostem.
- Intel Core i7-6820HQ (4 jádra / 8 vláken, 2,7-3,6 GHz, 8MB cache, TDP 45 W)
- 8 GB RAM
- 256GB SSD (PM871)
- 15″ Full HD IPS (LP156WF6-SPK1)
- 90Wh baterie, 170W napájecí adaptér
Ve zkratce: tento přístroj jednak podporuje TPFC, neboli nastavte si otáčky ventilátoru, jak chcete. Dále je schopný delší dobu držet TurboBoost a hlavně se na rozdíl od svého předchůdce dokáže uchladit při 100% zátěži jak CPU, tak GPU, a to při akceptovatelné hlučnosti. Konkrétní řeč čísel: maximální teploty při stress testu jsou 90°C na CPU a 68°C na grafické kartě. Při běžné zátěži jsou teploty o mnoho příjemnější.
Fotogalerie
Related
ThinkPad L13: první pohled
Přinášíme souhrn rychlých poznatků z používání nové generace notebooku ThinkPad L13. Jak působí po prvních chvílích používání? Jak jste si již jistě všimli, tak ThinkPady L jsou sice pracovní notebooky nižší řady, ale mohou – a často jsou – nasazovány jako pracovní stroje. Tento konkrétně testovaný kousek nemá pro ThinkPad…
In "notebooky"
ThinkPad P50s, pracant na cesty
V dnešním článku se podíváme na tenčí verzi velké pracovní stanice ThinkPad P50 a tedy její "Skovou" verzi. HW je i přes kompaktní tělo stále úcty hodný. Nabídne sice i7, ale jen 2 jádro, zato tenké tělo, 2 baterie. K tomu numerický blok, slušný IPS displej s rozlišením 3k, aby…
In "bez kategorie"
ThinkPad L13 Yoga (první pohled)
ThinkPady L jsou vstupenky do klubu černých, ryze pracovních notebooků do korporátu za snesitelnou cenu. Dnes se v prvním pohledu podíváme na 13" konvertibilní variantu L13 Yoga. Nejprve si ale připomeneme, jak se v nižších ThinkPadech vyznat. Nabídka totiž začíná na řadě E, která sice představuje tu nejdostupnější řadu, ale ne klasických,…
In "notebooky"
Shrnutí
Podle mého (asi ne příliš objektivního) názoru se jedná o první vlaštovku, která snad znamená lepší a lepší ThinkPady do budoucna. Pevné tělo, obrovský výkon - který funguje celou dobu, slušný displej.
- Výkon
- Teploty
- Zpracování
- Rozšiřitelnost
- Kalibrační sonda
- Displej - ano bohužel.
AUTOR: Jiří Pitek
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Lenovo se uz nezmeni, ono „Think“ v predchozim clanku bylo vymeneno za „Low cost“. Ten displej je dokonce o neco horsi nez v E560 (tam je -SPK2). Nepomuzete si ani drazsim 4K displejem, protoze tam se take setrilo, viz diskuse „Why I’m returning the 4K P50“ a „When do we finally get a good screen? (P50 4K)“ na oficialnim Lenovo foru.
Takze ne, tohle nemuze byt stary dobry ThinkPad :-/ Dioda pro wireless by stala dalsich $3000 :-)
No doby starých dobrých Thinkpadů jsou nenávratně pryč, bohužel. Klávesnice vypadá šíleně, celkově stroj působí dost low cost dojmem, hlavně díky předchozím, nevýkoným typům, které vypadaly obdobně. Škoda.
Tak zatím co ty soudíš podle toho jak to vypadá, já soudím podle toho že jsem jej 3 týdny tahal každý den s sebou a rozhodně Lowcost dojmem nepůsobí. Na rozdíl od předchůdců – tam se shodneme.
Včera jsem měl možnost „osahat“ si většinu nové produkce ThinkPadů a jsem trochu zklamán. Dělám si sice zálusk na T460p (které není zatím k dispozici), ale když jsem si prohlížel ostatní T460(s), tak mě ta kovová šeď dost překvapila. Bylo to stejné i na 450kách? Navíc se mi zdálo, že ten kovový palmrest docela studí, nebo to byl jen můj pocit?
Tak si skoro říkám, jestli nedošetřit na P50, velikostně to tak velký rozdíl není a měl jsem z něj lepší pocit…
P50 ma soucasne dobe mnoho problemu, vetsinou se jedna o nedodelany BIOS a dalsi hw/sw problemy, u kterych neni jasne zda je Lenovo vyresi. Dobre je to shrnuto v diskusi „Who’s happy with their P50?“ na Lenovo foru (to ma ted mimochodem naprosto priserny design).
Bohužel jsem nikdy neviděl jiný „formát“ laptopu, který by mě zaujal a na kterém bych si dokázal dlouhodobě intenzivně pracovat. Možná paradoxně nejčastěji kvůli té mrňavé červené části uprostřed, se kterou jsem na jiných laptopech nebyl schopen pořádně fungovat (pokud vůbec byla).
Můj postarší T400 už si ale o upgrade říká velmi dlouho, takže už dlouho čekat nechci…
To mame stejne. Jenze na tech dnesnich ThinkPadech se uz pracovat neda. A kupovat drahy (a v dnesni dobe jeste k tomu problematicky) notebook, ke kteremu musim mit trvale pripojenou externi klavesnici a mys nedava moc smysl.
Jeste k tem displejum, zrovna vysla na notebookcheck recenze na „Microsoft Surface Book (Core i7, 940M) Convertible Review“. Podivejte se na parametry displeje. Ono to jde, kdyz se chce (jenze Lenovo nechce).
Mnozstvi zakazniky vracenych P50 asi nebude uplne zanedbatelne (viz oficialni Lenovo forum), nejcastejsi duvod je jiz Lenovo klasika – spatna kvalita 4K displeje. Take zatim zapomente na to, ze si HDD vymenite za Samsung 950 Pro M.2, nepozna ho BIOS.
Zda se ze opet promarnena sance, skoda :-/
Pane Pitku, pri te rozborce, stacilo odsroubovat jen srouby a zvednout kryt a nebo jste musel jeste laborovat s plastovymi hacky? Ptam se protoze nekde se pise, ze rozborka je pruda prave kvuli plastovym hackum, vy zase pisete, ze pri navrhu nekdo premyslel a je videt, ze jste notebook rozebiral, takze vite jak to je. V P50 hardware maintenance manualu neni o haccich bohuzel/bohudik ani zminka, takze stale chovam nadeji na ne-hacky v odladenych verzich. Diky za konfirmaci.
Zkusenosti ze zahranici, Lenovo servis zasadne odmita vymenovat nekvalitni (vzhledem k cene notebooku) 4K displeje. Pokud vam vadi ze pod uhlem 45 stupnu se snizi jas az na polovinu, tak mate smulu protoze „tak je pry navrzen“.
Tak jsem zakoupil za velmi slušnou cenu 26000,- P50 se 4K LCD. Protože v práci mi ho dali bez 4K na práci. Člověk neví co kupuje, dokud si to nemůže osahat. Podotýkám, že můj macbook zůstal nevyužit. Se 4GB grafikou se s virtuály pracuje skvěle. Nechápu lidi co žijí před 10 lety. Ano, asi nebylo vše dopracováno. Ale nezlobte se, ale 950 SAMSUNG vyšla kdy? Výrobce taky nemá jen tenhle model. Po 2 letech co vychytali vše, jsem koupil skvělý stroj. Překvapila mne výdrž baterie kdy se dostanu při práci na 7 hodin. Respektive s brouzdáním na NETu 6 hodin. To je velmi dobré. Lenovo jsem nidky rád neměl, ale píše se mi na něm slušně. S WIN10 jsem bojoval, ale nakonec po updatu je bezva. Nic nehučí, šlape jako víno. A to jsem Applař od 2008. Notebooky se živím od 2001. Servisně. Bohužel byly modely jak Edge, které bych ani nespouštěl. Ale tohle mě mile překvapilo. Samozřejmě mluvím o P50 s rozšířením na 50GB RAM a 1,7GB SSD. Jinak by to byla nuda. A nesmím zapomenout uznat, že to byl i výhodný kup nového stroje za 1/4 cenu