ThinkPady Edge E430 a E530: Práce i zábava, kov i plast, lesk i mat (test, video)
15. 5. 2012 | 78
Lenovo už také oficiálně představilo základní modely nové generace notebooků ThinkPad Edge s architekturou Intel Chief River a procesory Ivy Bridge, které jsou určené jak pro práci, tak zábavu: pro živnostníky, podnikatele, malé firmy, ale také třeba náročné domácnosti či studenty. Dnes se důkladně podíváme na 14″ model E430, ale řekneme si něco také k E530.
Kam kráčíš, ThinkPade Edge?
Než se pustím do konkrétního popisu a hodnocení testovaného ThinkPadu Edge E430 (a nakousnu samozřejmě také E530), chtěl bych novou generaci nějak obecně uvést. ThinkPady Edge i v nové inkarnaci jsou stále notebooky na hranici (proto “edge”) mezi konzumem (IdeaPad) a businessem (ThinkPad), tedy zjednodušeně řečeno přenosné počítače pro uživatele, kteří potřebují nějak účelně skloubit práci s běžným (třeba zábavním) použitím. Docela dobře sednou ale i lidem, kteří chtějí základní pracovní vlastnosti, provedení a funkce, jenže nudné černé škatule ThinkPad Classic je nelákají. Dle mého názoru jdou i v nové generaci ThinkPady Edge stále kupředu správným směrem a v celku jsou zase o něco lepší než minulý rok.
Tip: Chcete-li se obecně seznámit s ThinkPady Edge, k dispozici je náš průvodce notebooků Lenovo.
Nejdůležitější změny
Když odhlédnu od té nejbazálnější změny, kterou je samozřejmě přechod na novou Intel architekturu Chief River s procesory Ivy Bridge vyráběné modernějším výrobním procesem (viz. náš článek o procesoru Intel Core i7-3612QM z E530), tak přesto třicítkové modely změny přinesly a některé jsou dokonce patrné na první pohled či dotek – v pár ohledech notebook jasně dospěl a v jiných zase inklinuje spíš ke konzumu. Pro začátek bych to shrnul tak, že celá řada ThinkPad Edge inklinuje a přechází na styl Edgů E320 či E120 se všemi pozitivy i negativy s tím spojenými. Zaujalo mě ale, že jsou nově k dispozici verze nejen s plastovým, ale také kovovým povrchem. I o tom ale až dále.
ThinkPady E430 (vlevo) a E530 (vpravo) s kovovým povrchem
Měli jsme možnost vyzkoušet si hned čtyři ThinkPady Edge: dvě 15″ E530 a dvě 14″ E430, pokaždé ve dvou odlišných provedeních (k tomu se ještě dostaneme). E530 jsem u sebe měl zhruba měsíc, aktivně jsem však používal a testoval E430, zbylé dva notebooky jsem měl “pouze” nějakou dobu v ruce. Tento odstavec píšu ale především proto, že musím upozornit, že všechny testované notebooky jsou anglické předprodukční kusy, a tak jako vždy neodpovídá vše úplně 100% finálním verzím.
Vzhled, ergonomie, kvalita zpracování
Jak v oblasti vzhledu, ergonomie, ale i kvality zpracování je možné pozorovat první a poměrně výrazné rozdíly oproti loňským ThinkPadům Edge dvacítkové řady. Začneme-li postupně, první na řadě je vzhled…
Vzhled
V tomto směru je největší novinkou záležitost podobná IdeaPadům B/V, případně G: bude bok po boku dostupná hned dvojice provedení:
- První je plastové a v podstatě na první pohled zcela odpovídá stávajícím modelům (notebook je celý černý, se saténově matným povrchem, kde jen to jde, stříbrným práškovým lemem kolem víka displeje a různobarevnou lícní stranou víka – běžně červené a černé, diskutovalo se však i o modré, která zde zřejmě nebude k dispozici – s soft-touch ThinkPad povrchem).
- Druhá – z mého úhlu pohledu elegantnější – varianta kombinuje kovové povrchy líce základny a zad víka displeje s lesklým rámečkem displeje. Notebook je pak kompletně černý, kovové plochy mají známé jemné broušení, čímž jasně dávají najevo své složení.
Na závěr této drobné sekce ještě zmíním, že ThinkPady Edge stále pokračují v minimalismu z pohledu počtu diodových indikátorů, a tak zde stále máme jen tři: v logu ThinkPad svítí červená tečka jak ve víku, tak v opěrce; ta indikuje stav (provoz, spánek, vypnuto). U napájecího konektoru je zelená dioda indikující připojené napájení, no a nechybí indikační dioda vedle webové kamery.
Barevné kombinace: zleva plastová černá, plastová červená, kovová
Ergonomie
Co mě velmi potěšilo, je fakt, že v oblasti ergonomie se ThinkPady Edge posunuly v celku kupředu, v – pro mě – nejvýznamnějších a nejpalčivějších ohledech. Dříve byly ThinkPadům Edge zazlívány (a já jsem byl jedním z těch “zazlívačů”) ostré hrany opěrek zápěstí. Tak tuhle negativní vlastnost je teď už možné vyškrtnout: nově je jak na 14″, tak 15″ modelu mírně zaoblená opěrka, která do zápěstí či předloktí skutečně neřeže.
Jak jsem ale uvedl, nové Edge přešly na vlnu modelů E320 či E120, a tak po nich také zdědily dva ergonomické neduhy, ze kterých nejsem až tak šťastný, ale upřímně jsem je moc neřešil: je to umístění pantů víka za základnu, čímž je omezené jeho maximální otevření na obligátních 140°, a velký prázdný prostor nad klávesnicí kvůli velké vestavěné baterii.
Kvalita zpracování
Provedení je stejné jako u dvacítkových modelů: konstrukce notebooku je samozřejmě 100% plastová, ale i zde pozoruji mírný pokrok vpřed: jestli jsem měl jakékoliv výtky k ročníku 2011 (zvláště k 15″ E520), tak k novým modelům v tomto směru stížnost nemám ani jednu: jak 15″, tak 14″ varianta jsou velmi slušně pevné, základna se nijak nekroutí ani neprohýbá a celý notebook působí až překvapivě jednolitým dojmem. A navíc: jak nemám rád “multimediální” panty za základnou, tady přidávají k dobrému pocitu, protože jsou lépe uchycené a netrpí ani sebemenším “mrtvým” kyvem.
Zajímavé je, že i v tomto případě (jako u některých IdeaPadů) musím uznat, že kovové povrchy tuhosti konstrukce paradoxně pomáhají: varianty s kovovým “finišem” mi přišly pevnější, zvláště kovová záda víka displeje udělala svoje. Ale svou roli v tom jistě hraje také mírně rozšířená vrchní hrana víka po vzoru klasických ThinkPadů.
Klávesnice, polohovadla
V této části ze podrobně podíváme na klávesnici a ovládací prvky, což je v případě ThinkPadů samozřejmě známá dvojice polohovadel zastřešených pod názvem UltraNav s mechanikou od Synaptics. Hned na úvod prozradím, že zde došlo k jedné velmi pozitivní a jedné negativní, zato logické změně…
Klávesnice
ThinkPady Edge vždy měly 6řadé chiclet klávesnice, zato však skutečně velice dobré kvality (dokonce bych řekl, že to jsou dlouhodobě jedny z nejlepších chiclet klávesnic na trhu hlavně díky tvaru a klenutí kláves a také vynikající mechanice s plným a jasným stiskem). Za dva roky nedoznaly prakticky žádných změn, ale určité náznaky byly vidět na posledních 11″ a 12″ modelech. Tyto změny adoptovaly letošní modely a přidaly ještě něco navíc. Hned řeknu, že klávesnice je ještě lepší než ta minulá (té minulé jsem nic významného nevytýkal, ale ukázalo se, že po vyzkoušení té nové už se najednou ke staré vracet nechci).
Jaké že přišly změny? Na první pohled poznáte dvě: horní řada kláves je vyšší, a tak se výrazně pohodlněji ovládá. Zároveň se Escape a Delete zvětšily a přemístily na kraje, což je rovněž přirozenější a klávesy se intuitivněji hledají. Druhou změnou je předsazení a zvětšení bloku s šipkami, což je dědictví z klasických ThinkPadů. Obě změny působí banálně, dokud notebook nezačnete používat. Teď najednou vidím, o kolik se tím klávesnice zlepšila. Méně patrnou změnou je fakt, že nově jsou 1.-5. řada kláves stejně vysoké a mírně se ještě zlepšila mechanika klávesnice.
Když k tomu všemu ještě přidáme fakt, že je chod kláves velmi tichý, je slyšet pouze mé oblíbené mírné dunění, plato klávesnice se neprohýbá ani nerezonuje, v základně drží bezchybně, může mrzet snad jen lesklý podklad a předřazení funkcí před F1-F12 (dá se však přepnout na klasické nastavení). No a evergreenem (tedy spíš “everredem”) jsou tmavě červené popisky klávesy Fn a přiřazených funkcí, které za jiného než ideálního dostávají funkci neviditelnosti. Podtrženo, sečteno: výborná klávesnice je teď ještě lepší a já na ní píšu okamžitě bez překlepů tento článek.
Standardní rozložení, vlevo E430, vpravo E530 s numerickým blokem
Pro zajímavost: ThinkPad Edge E530 bez numerické klávesnice
Dodatek k 15″ modelu E530: 15″ model ThinkPadu Edge má samozřejmě standardně stále numerickou klávesnici. Lenovo však dokáže vyrobit také 15″ Edge bez numeriky (testovali jsme), kdy má pak vedle klávesnice umístěné reproduktory. Podle všeho se však tato varianta do ČR vůbec nebude dovážet, což nakonec asi nevadí, i když určitý smysl bych tam viděl.
Polohovací zařízení
Jak jsem zmínil, stále je – jak se sluší a patří – přítomen UltraNav, který se definitivně u ThinkPadů Edge skládá z TrackPointu a beztlačítkového clickpadu. K TrackPointu není třeba nic dodávat: ten je stále stejný, stále špičkový a mnou vždy a stále preferovaný.
Zmizel však klasický touchpad s vyhrazenými tlačítky, namísto něj tu je clickpad provedením shodný s tím z E320: jednolitá ploška s vroubkovaným povrchem. Dle mého názoru je ale lepší než býval, rozhodně lepší než na E320, je o něco citlivější, nemá tak hluboký stisk, a tak nevidím jako takové utrpení jej používat. Umí polohovat s levým prstem položeným na levém virtuálním tlačítku (ale potom pořád bez podpory gest), pravým tlačítkem umí přesouvat, nechybí mu multidotyková, ale i běžná gesta. Nicméně i tak jsem jej zakázal.
Obraz, zvuk, konektory a připojení
Ačkoliv kvalita zvuku a obrazu nikdy nebyla velkou doménou ThinkPadů Edge a klasických ThinkPadů už vůbec ne, přesto si zde okomentujeme alespoň jednu pozitivní záležitost, co se týče 15″ modelu. No a vlastně i v případě konektorů je co pozitivního (ale logického) komentovat…
Obraz
E430 je 14″, E530 15″ varianta. Samozřejmostí je poměr stran 16:9. V tom asi nikdo nevidí nic složitého. Tak postoupíme kousek dál: oba modely budou moci být osazené jak matnými, tak lesklými displeji. Dá se očekávat (a Lenovo tento trend nyní prosazuje), že běžně budou v noteboocích displeje matné a ty lesklé budou s lesklými rámečky, v kovovém provedení.
Zatímco 14″ E430 model bude osazovaný “pouze” HD displeji (1366 x 768 bodů), 15″ E530 dostane do vínku také HD+ rozlišení 1600 x 900, což je velmi dobrá zpráva. Kvalitativně se jedná o zcela běžné, obyčejné, průměrné displeje, v matném provedení ještě průměrnější.
Ve víku nad displejem najdeme HD webovou kameru s celkem slušnou kvalitou záznamu, nově s funkcí sledování obličeje (z celého obrazu vyřízne pouze část, na které je uživatel) a dvojicí mikrofonů.
Zvuk
Reproduktory jsou standardně dva. Kromě 15″ varianty bez numerického bloku jsou vždy umístěné v čelní zkosené hraně, takže jsou logicky dušené, pokud provozujeme notebook na měkké podložce nebo klíně. Každopádně jejich kvalita je mírně nadprůměrná, zvuk hlasitý, čemuž pomáhá také vylepšení Dolby Advanced Audio. 15″ verze bez numerického bloku, kterou jsem zmínil výše, těží z jejich umístění na lícní straně, kvalita je jinak stejná.
Konektory a připojení
Co se fyzických konektorů týče, jsou na tom nové Edge poměrně dobře, přestože kvůli novému uložení pantů ztratily jednu stranu, kde se místo pro jeden či dva vždy našlo. Na všech modelech je přítomno díky nativní podpoře v architekturách Intel a AMD USB 3.0* v počtu dvou, dále pak vždy ještě dvojice klasických USB 2.0 (vhodné např. pro instalaci Windows z USB paměti, protože instalátory často USB 3.0 nepodporují), přičemž jeden – žlutý – je tradičně stále napájený. Konektorovou výbavu uzavírají HDMI 1.4, VGA (bez aretace), gigabitový ethernet, sdružený 3,5mm audio jack, čtečka paměťových karet a optická mechanika. V ThinkPadech Edge už ale nově nenajdeme ExpressCard slot, což já osobně považuji za logický krok.
Z bezdrátových připojení je k dispozici standardně Wi-Fi B/G/N a Bluetooth 4.0. Dle výbavy a využití je možné použít jak levnější, tak profesionálnější Intel adaptéry. No a samozřejmostí je podpora (nikoliv nutně osazení či příprava!) pro 3G modemy.
(* Lenovo na této generaci USB 3.0 porty z nějakého důvodu neznačí modře, jsou odlišené pouze popiskem USB Super Speed u konektoru.)
Specifikace, výkon, testy
Nyní přesuneme svůj zájem na specifikace, ze kterých také přirozeně vyplývá výkon notebooku. Samozřejmě nebude chybět také pár testů, i když ty nejzásadnější (nového úsporného čtyřjádra Ivy Bridge) jsme již v dubnu přinesli.
Obecné specifikace, výkon
Jak už se stalo zvykem, ThinkPady Edge budou k dispozici jak ve variantách s komponentami Intel (koncovka 0), tak AMD (koncovka 5).
- Intel verze vybaví samozřejmě stále dokola omílaná architektura Chief River, která navíc dává volnost v použití procesorů: je totiž kompatibilní jak se Sandy Bridge, tak s Ivy Bridge. Vzhledem k tomu, že levné procesory Ivy zatím nejsou (Pentia a Celerony), jejich úlohu zastane Sandy.
- AMD varianty budou založené na nové generaci APU s kódovým označením Trinity (o generaci napřed oproti minulým Llano): k dispozici budou varianty se dvěma a čtyřmi jádry.
Zajímavý výběr bude také mezi grafickými kartami. Intel verze konečně dostanou do vínku grafické čipy nVIDIA GeForce řady 600 s technologií přepínání Optimus. Nová jádra Kepler ale čekat nemůžeme, bude se jednat o starší přeznačené čipy. AMD ale s přepínáním nově vytasí taky: vedle integrovaných (a už tak dost silných jader) bude přítomný také ještě výkonnější dedikovaný čip.
Na závěr (před shrnující tabulkou) ještě dodám, že na výběr bude opět vedle mechanických pevných disků také z kombinace s miniaturním mSATA SSD úložištěm. Nově však i u ThinkPadů bude fungovat podobný systém jako u IdeaPadů, tedy automatického inteligentního přesouvání dat pro co nejvyšší rychlost založeném na software Diskeeper ExpressGate – malý SSD disk se používá jako velká vyrovnávací paměť.
Intel varianty E430, E530 |
AMD varianty E435, E535 |
|
Procesor | Sandy Bridge: Celeron, Pentium, i3 Ivy Bridge: i3, i5, i7 |
AMD Trinity: A4, A6, A8 |
Operační paměť | max. 16 GB DDR3 1 600 MHz | max. 16 GB DDR3 1 600 MHz |
Grafický čip | Integrovaná Intel HD 2000/3000/4000 + Celeron/Pentium: nVIDIA GeForce 610M (1 GB) i3/i5/i7: nVIDIA GeForce GT 630M (2 GB) |
Integrovaná v APU + AMD Radeon HD 7670M (1 GB) |
Pevný disk | HDD: 320 GB – 1 TB SSD: 16 GB mSATA |
HDD: 320 GB – 1 TB SSD: 16 GB mSATA |
Grafický výkon předběžně
Lenovo udává, že nové ThinkPady Edge mají jak ve variantě Intel, tak AMD s dedikovanými grafikami (GT 630M a HD 7670M) dosahovat zhruba shodného grafického výkonu na úrovni kolem 5 000 bodů v 3DMark Vantage. To je oproti minulé generaci krok vpřed především u AMD varianty, která dosahovala výsledků zhruba polovičních.
Slabší jádro nVIDIA GeForce 610M bude k dispozici pouze v modelech se starší generací procesorů Sandy Bridge zřejmě z toho důvodu, aby se vyrovnal grafický výkon s integrovanou grafikou v Ivy Bridge, což by zhruba odpovídalo.
Výkonnostní testy
Nový úsporný čtyřjádrový procesor Ivy Bridge Core i7-3612QM s integrovaným grafickým jádrem Intel HD 4000 jsme si v E530 otestovali už v dubnu. Článek najdete zde. Testovali jsme už ale také dedikovanou grafiku nVIDIA GeForce GT 630M, která přímo vychází ze starší GT 540M. Více v článku o IdeaPadu Z580. Přesto kompletní výkonnostní testy coby screenshoty přidávám.
Testovaná konfigurace E430
Grafické karty (vlevo nVIDIA GeForce GT 630M, vpravo Intel HD 4000)
Kompletní HW přehled (procesor, disky, RAM, grafická karta): vlevo nVIDIA, vpravo Intel
Intel Core i7-3612QM + nVIDIA GeForce GT 630M (E430)
Hlučnost a chlazení
U testovaného předprodukčního kusu – jako obvykle – nebyl finální BIOS, proto budu chlazení celkově hodnotit jen lehce, jelikož z předchozí zkušenosti vím, že se ledacos na finálních modelech změní, především v souvislosti s regulací otáček ventilátoru, která se ladí až nakonec.
Hlučnost
Těší mě, že nové Edge pokračují v dobře zaběhnuté tradici předchozí generace, která byla, jak vyplývá také z našeho nedávného srovnání, poměrně tichá s příjemným chodem chlazení a nerušivým zvukem ventilátoru. Předprodukční kousky E430 i E530 foukají od jisté chvíle neustále, avšak na poměrně nízkých otáčkách, které uslyšíte jen za úplného ticha a soustředění. Notebooky si ale – jistě kvůli nefinálnímu BIOSu – občas neuměly vybrat, jaké použít otáčky, a tak větráček mírně pulzoval. Při vysokém zatížení zůstával ventilátor až překvapivě tichý.
TPFanControl
Pro klid v duši jsem také vyzkoušel, zda s novými ThinkPady Edge funguje neoficiální regulace otáček TPFanControl, která na většině předchozích Edgů fungovala ať už v běžné, nebo pro Edge speciálně upravené verzi. Na ThinkPadu Edge E430 nefungovala žádná verze TPFanControl.
Chlazení
Zajímalo mě, jak na tom bude chlazení. O konfigurace s integrovanou grafikou jsem se samozřejmě vůbec nebál, a tak jsem u nich zahřívání ani netestoval. Zkusil jsem jej prověřit ale u E430 s přepínatelnou grafikou nVIDIA GeForce GT 630M, která vychází z GT 540M. O té se ví, že chlazení rozhodně nešetří, naopak docela trápí i 15″ notebooky…
Bohužel obavy se potvrdily a kombinace vysoce výhřevné grafiky s nefinálním chlazením, které někdy nepochopitelně pulzovalo namísto účinného chalzení, si vzala svou daň: po 20 minutách extrémní zátěže kombinací Prime95 a FurMarku se ve špičkách teploty čipů běžně se pohybovaly kolem 95°C, občas si sáhly nad 100°C, a tak se levá strana u chlazení zahřála na více než 50°C, což je s kovovým povrchem problém (u plastu tolik nevadí). Jak jsem ale zmínil, toto si zatím hodnotit nedovolím, uvidíme, jak na tom bude finální verze.
Napájení a výdrž
Změny nastaly také v oblasti napájení a jsou – bohužel – převážně negativní. Nezměnil se napájecí konektor ani nabíječky: ThinkPady Edge jsou stále nabíjeny standardními ThinkPad nabíječkami, nicméně změn doznaly baterie – opět pozorujeme posun směrem k trendu E320 či E120.
Zatímco starší generace ThinkPadů Edge používaly standardní ThinkPad baterie shodné s 14″ a 15″ ThinkPady SL, L, T a W, bylo tak možné použít jak standardní 6článek, tak silný 9článek pro skutečně dlouhou výdrž v dvouciferných hodinách, nové Edge jdou svou vlastní cestou: používají 6článkové baterie vzhledově shodné s nejrozšířenějšími IdeaPady*, avšak s vyšší kapacitou, která čítá 63 Wh. Alespoň to je pozitivní zpráva: oproti standardním 47 Wh tu máme 63 Wh, což je nárůst o dobrých 16 Wh alias zhruba 1,5 hodiny provozu. Ve snaze schovat celou baterii do těla notebooku však došlo stejně jako u E320 a E120 k posunutí klávesnice směrem dopředu, a tak nad ní vznikl zbytečně nevyužitý prostor, kam nešly dát ani reproduktory. To jsem ale komentoval už v sekci o vzhledu a ergonomii.
* Ad Idea baterie: Jedná se skutečně fyzicky o totožnou baterii – stejné pouzdro, stejný konektor, stejné rozložení pinů na konektoru. Nicméně baterie má vyšší kapacitu a jiný firmware, a tak vložíme-li do ThinkPadu Edge baterii např. z IdeaPadu Z580 či Y580, notebook bude hlásit, že není originální a odmítne ji nabíjet.
No a jak je to s výdrží? Něco se dalo usoudit už z článku o procesoru Intel Core i7-3612QM v E530. Budeme-li hodně energeticky spořiví, ale necháme jas na maximu, v klidnějších režimech klesne spotřeba pod 10 W. Běžně se bude držet ale kolem těch 10 W, začneme-li trochu intenzivněji brouzdat a přepínat aplikace, hned se spotřeba zvýší (nezapomeňme, že tak jako tak, stále máme 4jádro, i když úsporné). Reálně se tak můžeme s 63Wh baterií spolehnout na 5-6 hodin výdrže, což je při takovém výkonu slušná hodnota. Uvidíme, jak to bude s moderním dvoujádrem a v AMD variantě.
Zabezpečení a software
Co se zabezpečení týče, ThinkPady Edge nové generace zachovaly hesla BIOSu, po spuštění i pevného disku. K dispozici je stále také čtečka otisků prstů bez bezpečnostního čipu, tudíž také bez podpory ověření před startem operačního systému (pre-boot), která se ale přemístila (podobně jako u ThinkPadu T410) k touchpadu. U 14″ verze v tom žádnou výhodu nevidím, ale 15″ varianta z toho bude jednoznačně těžit, jelikož kvůli numerickému bloku by pod šipkami překážela.
AuthenTec TrueSuite
Pro ovládání čtečky otisků prstů však už není k dispozici ThinkVantage Fingerprint Software ani Password Manager, které se nově stávají doménou výhradně profesionálních ThinkPadů Classic. V ThinkPadech Edge najdeme klasickou (ač mírně brandovanou) AuthenTec TrueSuite pro přihlašování do Windows a ukládání hesel (to je podporováno pouze na webových stránkách, aplikace již utilita neumí).
Další novinkou v softwarové výbavě je přejmenování ThinkVantage Rescue and Recovery na OneKey Recovery Pro, ačkoliv vypadá stejně a má i stejné funkce. Mám pocit, že tento software bude společný pro Edge i Idea B a V. No a namísto ThinkVantage Toolboxu tu máme už nedávno představený Lenovo Solution Center.
Změny – souhrn
Rozhodl jsem se, že nejdůležitější změny vypíšu také do jednoduché, ale hlavně přehledné tabulky, která jasně prozradí, ve kterých ohledech došlo (z mého úhlu pohledu) ke zlepšení a kde naopak vidím spíše krok zpět (nebo vpřed, ale až za onu pomyslnou “edge”, tedy hranu):
+ | – |
Vylepšená (špičková) chiclet klávesnice Panty víka displeje působí pevněji, netrpí kyvem Základna i víko působí znatelně pevněji Příjemně tiché chlazení Vyšší kapacita základní baterie (63 Wh) Grafiky nVIDIA GeForce s přepínáním Optimus Vyšší výkon dedikované grafiky USB 3.0 konektory standardně |
Panty víka displeje za základnou Clickpad na všech modelech Velké nevyužité místo nad klávesnicí Vysoké teploty v zátěži Konec používání ThinkPad baterií Absence ExpressCard slotu Náhrada ThinkVantage Fingerprint Software |
Video
Samozřejmě přinášíme také videopředstavení ThinkPadu E430 včetně představení vzhledu, klávesnice, polohovacích zařízení, kvality zpracování a chlazení.
Závěr, zhodnocení
Teď už nás čeká jenom závěr. Z výše uvedené tabulky mnou subjektivně vnímaných “plusů a mínusů” by se mohlo zdát, že si o nových ThinkPadech Edge nakonec nemyslím nic moc dobrého, ale ve skutečnosti je pravdou úplný opak. Ano, je potřeba přiznat, že kromě vlastností, ve kterých Edge takříkajíc dospěl, jsou vlastnosti, ve kterých se naopak přiblížil konzumním IdeaPadům. Mluvím především o pantech víka displeje za základnou a clickpadu. No a samozřejmě nepotěší fakt, že ThinkPady Edge už nepoužívají standardní ThinkPad baterie, ale své vlastní. Nicméně to je z těch jen trochu zásadních negativ všechno.
Naopak musím říct, že už když jsem poprvé vzal do ruky začátkem března plastovou verzi E530, na první pohled a dotek jsem měl jednoznačně pozitivní dojmy, ač se notebook už také veze na vlně nového stylu ThinkPadů Edge dle prvních vlaštovek E320 a E120 – notebook mi v ruce přišel ještě kompaktnější, ještě pevnější (zvlášť na 15″ notebook se jedná o silně nadprůměrně pevné provedení) a okamžitě mě zaujala vylepšená klávesnice, která už v původní podobě ode mě dostala pozitivní hodnocení, a oblé opěrky zápěstí, jejichž minulé provedení v podstatě každý kritizoval.
Pak jsem na delší dobu získal pro testování menší E430 v kovové podobě s lesklým displejem a rámečkem a – budete se asi divit – zalíbila se mi, a to v mnoha ohledech ještě víc než verze plastová: prostě na první pohled zaujme víc a taky lépe vypadá. Navíc mi subjektivně přišla ještě o chlup pevnější.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďKomentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Ale ne… z toho udělali Lenovo V… ThinkPad by měl podle mě bejt něco jinýho než Včkový Lenovo, i když je to jenom Edge.
Tak to není, nenechte se zmást fotkami – na fotkách jsou pouze „kovové“ verze, nikoliv matné plastové. Ty vypadají stejně jako stávající ThinkPady Edge Ex20: matný displej, matný rámeček, matné víko i základna.
Teď si ale budou tyto modely ještě více konkurovat, pokud se teda Včko nějak výraznějc nezmění. Třeba mě se Včka
líbí víc (hlavně designově), i když u nich není možnost si dokoupit
NBD… Jinak když už jsem se k tomu dostal – už jste měli v rukou některý z modelů nové V serie? Zatím jsem moc informací nepobral a našel jsem akorát jednu malou fotečku V480ky.
Nová V-čka jsme v ruce ještě neměli.
Recenzi naprosto vítám a děkuji. Mám v úmyslu koupit buď e430 nebo až v v červnu vyjde L430, takže doufám, že recenze tu bude také.
Určitě bude, L530 jsme již měli v ruce, ale zatím nemohu nic říct.
Zde píšete že intel i5 bude pouze ivy bridge s
nVIDIA GeForce GT 630M. Ale v obchodech mají i5 sandy bridge s
GeForce 610M.
Co se konfigurací týče, nikdy to není dogma a nelze to brát doslova. Obecně je to ale tak, že 610M je pro Sandy Bridge a nízké konfigurace. Vyšší konfigy a Ivy Bridge již s GT630M.
A prodávají se verze s ivy a GT630mkou?
Toto nejlépe ověříte dle stavů prodejců. Každopádně dvoujádra Ivy Bridge budou k dispozici až v červnu.
OMG, strašné niečo… Lesklé plasty a tie „pánty“… Pomaly sa na nám to podobá na výrobcov začínajúcich na A… :-)
Jak je uvedeno v článku, na fotkách je lesklá verze, v prodeji samozřejmě budou modely v kompletně matném provedení: tělo i displej.
Dobrý den,
už se teda zná konkrétnější termín kdy bude 530ka dostupná u nás?
Už je týden v obchodech ale pouze s nejvyšší konfigurací Sandy Bridge i5 a nVIDIA GeForce 610M
díky. poslední týdny jsem po ní nekoukal. škoda že jsou zatim jenom v týhle max. konfiguraci.
http://atcomp.cz/zbozi.aspx?kod=&word=&zb=tp%20e530&skladem=0&page=1&sort=Cena%20EU&desc=0
Co je to za prodejce, jaktože má v nabídce už E530 s Ivy Bridge a GF 630m, který nikde jinde není?
Díky
To je jeden z oficiálních distributorů Lenovo.
Dobrý den,
Předpokládám, že L430 nebude stát do 18 tis. vč DPH, takže vyplatí se počkat na e430 s Ivy Bridge (práce s fotkami, žádné hry)? děkuji za odpověď
Já si nemyslím, že by u L430 byl až takový problém s cenou (osobně bych řekl, že by se měla do 18.000 s DPH vejít), ale s dostupností: je pravděpodobné, že ve volném prodeji ThinkPady L vůbec nebudou.
jak to myslíte? To na eshopech nebudou?
Ano, přesně tak: je pravděpodobné, že se běžně prodávat nebudou (ostatně jako minulé modely L – prodalo se, myslím, jen co zbylo z výběrových řízení, nebo co si který obchod na své „triko“ dovezl).
Zdravim. Prijde na cesky trh i E330, jsou nejake informace? Predem diky.
Na 99 % přijde, ale zatím žádné konkrétní info nemáme.
Už by měl být na trhu, nebo každým dnem – ve středu jsem již měl finální kus v ruce. Pozitiva: stejná konstrukce, kvalita i provedení jako E320, jen chlazení konečně vlevo.
Jsem rozhodnutý koupit třinácti-palcový notebook a současné Lenovo E320 se s matným displejem, slušnou výdrží v rámci zachování výkonu jeví jako vhodný kandidát. V recenzích se uvádí největší zápor – malé opěrky pod ruky – ale já jsem zvyklý z netbooku, takže tohle u mě překážkou rozhodně není, a právě proto se zajímám o nástupce Lenovo E330. Za každou informaci
(datum vydání, konfigurace, apod.) o tomto notebooku bych byl rád.
Už by měl být na trhu, nebo každým dnem.
Zajímalo by mě dostupnost modelů s Ivy Bridge a rozlišením 1600×900, nevíte o tom něco? Popřípadě odhad ceny? Sháním kvalitní notebook (lenovo) s rozlišením alespoň HD+ a pokud možno rovnou s Ivy Bridge
Teď se dostaly na trh HD+ varianty E530.
Tušíte už prosím dostupnost a cenu modelů E530 s i5 Ivy Bridge a GF 630m?
Děkuji
Jak to vypadá s e535 a e435? Kdy se začnou prodávat? Díky
Dobrý den, zakoupil jsem si model E530 s i5 a mám při používání Wi-fi velmi vysokou latenci (DPC latency) která způsobuje zasekávání obrazu i zvuku. Mohu se zeptat, zdali jste při testování na takovýto problém narazily? Děkuji
Na žádné problémy s Wi-Fi jsme nenarazili. Jaký používáte router? A jakou máte ve Vašem kusu Wi-Fi kartu?
Router je značky ASUS, ale zkoušeno na více Wifi sítích. Mám Intel(R) Centrino(R) Wireless-N 2230. A je to určitě problém hlavně té Wifi – když jsem tuto interní zablokoval a zkusil externí, tak latence byla v normě…
Dobrý den, přesně s tímto mám také problém. Koupil jsem si novou E530 a jakmile se připojím na router, tak to zpočátku jde vpohodě, ale postupně rychlost klesá až se to celé zastaví a nejde přečíst ani stránka. Slyšel jsem že podobný problém měly starší Ideapady, ale nevím jak se to vyřešilo. Je ale fakt, že jakmile jsem se přihlásil na firemní router, tak to jde vpohodě. Doma to prostě dělá psí kusy. Je ale zajimavé že s Lenovem R61 takový problém nemám a ten se vpohodě připojí. Nevíte prosím, kde je v tom zakopaný pes ? Děkuji
Potom je tam jednoznačně nekompatibilita routeru a Wi-Fi karty v notebooku. Jakou Wi-Fi v notebooku máte a jaký máte doma router?
Obecně můžete zkusit zakázat šetření energie Wi-Fi karty, občas to v takových situacích pomáhá, ale těch problémů tam může být samozřejmě celá řada.
Díky za info. Dá se někde zjistit zda je karta v notebooku: Intel(R) Centrino(R) Wireless-N 2230 kompatibilní s mým routerem D-Link DI-524 ?
Volbu pro šetření routeru jsem v nastavení nenašel. Je ale divné že se notebook na ten router připojí, dokonce jde na chvíli (pár sekund) internet – dokud to asi nepřekročí nějakou hranici a potom rychlost klesá až na nulu. Navíc s notebookem Lenovo R61 to jede. Ten má kartu Intel(R) Wireless Wifi Link 4965AGN.
Omlouvám se, upsal jsem se, měl jsem na mysli šetření energie Wi-Fi karty (opravil jsem i v předchozím příspěvku). To se dá nastavit jak ve správci zařízení, tak v Access Connections v jednotlivých profilech.
Ostatně těch důvodů může být i víc, třeba jenom konfigurace… Nejsem bohužel takový „profík“ ve Wi-Fi sítích, abych poradil, ale vím, že i já jsem míval takové problémy s některými routery (obvykle levnějšími), a to jsem měl kvalitní Wi-Fi síťové karty v noteboocích (stále Intel – R400 i T420s).
Zkuste ještě aktualizaci ovladačů + firmware routeru.
Bohužel jsem na to ještě nepřišel, zkoušel jsem už hromadu fíglů a tipů, co by mohli pomoci. Celkově ta latence toho notebooku byla hrozná (nicméně při běžném užívání to nebylo moc znát) a pořád doufám v to, že to vyřeší nějaký Wifi update nebo dokonce BIOS update. Vyzkoušel jsem i takové věci, jako instalování čistých driverů od Intelu, upravených driverů pro Asus notebooky, nic se nesetkalo s nějkým větším úspěchem. Zatím nejvíce mi pomohli, když si ve správci zařízení tozkliknete N-2230, pak záložka Upřesnit a tam je režim 802.11 N. Ten jsem zakázal, restartuje se adaptér a vykazuje to lepší hodnoty. Nejhorší je, že Windows 8 v sobě ten driver už mají, takže není potřeba ho doinstalovávat a mělo to tam také divnou latenci, ale tak to není ještě finální kousek.
Dobrý den, kde jste kupoval e530 s Intel N2233. V současné době naše obchody nabízí jen notebooky s wifi non-intel bez widi, což samozřejmě nechci? Jaký máte přesně Asus router? Rád bych provozoval tento notebook s Asus N56U. Díky
Chci se zeptat, jestli a kdy bude E530 v kovovém provedení s lesklým displejem v prodeji?
Minimálně v nejbližší době by být neměla, ale myslím, že 15″ model nebude vůbec v tomto provedení.
Měl jsem možnost vyzkoušet si KOUPENÝ E530 a upřímně řečeno, na práci bych jej kvůli problémům s větrákem nedoporučoval. Jak je uvedeno v článku, jakmile se jednou rozběhne, fouká neustále (pulsuje). A rozhodně slyšet je, i když není hlasitý. Nevím, co vedlo Lenovo k uvedenému způsobu chlazení, ale vzhledem k tomu, že notebook je určen také pro práci, přijde mi to neuvěřitelně stupidní.
Pane Gottwalde, četl jsem obě Vaše recenze na Lenovo E330 a E430, které jsou skvěle napsány. Díky za ně. Po dlouhých čteních a laickém studování při výběru notebooku do 18 tis. jsem vybral právě Lenovo buď E330, nebo E440.
Mohl byste mi poradit, který z nich vzít? E330 mi přijde opravdu mobilní, lehké, i když mi trochu vadí plastové panty. Ale E440 má zase silnou grafickou kartu, která neskutečně zvyšuje výkon oproti té v E330 třeba při práci ve Photoshopu, či jiných grafických programech. Cenově jsou podobné.
Můžete mi, prosím, napsat, který z těchto dvou byste mi doporučil?
Děkuju a zdravím.
Roman
Romane, asi Vám neporadím tak jednoznačně, jak čekáte, ale pokusím se… Oba jsou to velmi dobré notebooky a oba jsou hodné mého doporučení. Zaměřil bych se, být Vámi, na grafickou kartu (zda ji chcete/potřebujete – nemá smysl brát E330 s GeForce 610M), optickou mechaniku a čtečku otisků prstů. Pokud jsou pro Vás toto důležité věci, berte E430. Pokud ne, doporučím E330. Jen dodám, že E430 v ruce subjektivně působí tužší.
Děkuju Vám za odpověď. Co se týká čtečky prstů, tak tu osobně nepovažuju za důležitou. S mechanikou je to horší, nějaké originální programy jsou stále dodávány na cd/dvd, musel bych u té 13ky dokoupit externí..Ale ta grafika. O hry mi nejde, spíš o ty grafické programy, Photoshop, Archicad, 3ds Max. Myslíte, že by tohle zvládla 13ka, nebo na takové věci tu 14ku? Ta 13 mi přijde ještě krásně mobilní, ta 14 už je na hranici.. Děkuju
Co se výkonu grafiky týče, 13″ model nemá smysl kupovat, protože GeForce 610M má prakticky stejný výkon jako integrovaná Intel HD 4000. Potom tedy jedině 14″ model.
Ovšem ono jde o to, jak náročné projekty v těch aplikacích děláte. Pokud ne příliš náročné, stačí integrovaná grafika.
Díky. Takže říkáte, že mezi Intel HD 4000 a GFG10M není skoro žádný rozdíl? Ok.
K tomu mě napadá ještě jedna otázka. Mezi Intel HD 4000 a GF GT 630M už je podstatný rozdíl?
A ještě otázka k Windows. Jaký je rozdíl mezi Windows 7 Home Premiun a Windows 7 Proffesional? Kromě toho, že jsou Win 7 Pro dražší. Win 7 Pro můžu používat ke komerčním ůčelům?
Děkuju.
a ještě jedna věc. Na odkazu k E430 jsem našel nepříliš povzbudivou recenzi. Mohl byste si ji přečíst a říct mi k ní Váš názor? Díky moc. http://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-edge-e430-cerna/109999/produkt/recenze?reviewId=2s36tk78hmhvm95titqv6tfsv8
Tu recenzi nechci komentovat, řídil bych se spíše podle této: http://notebook.cz/clanky/recenze-notebook/2012/lenovo-thinkpad-edge-e430
Uživatel, co psal recenzi na CZC, je očividně zklamaný a to se promítá samozřejmě i v recenzi. Namátkou: na šasi určitě částečně zůstávají otisky prstů; otlačený displej od kláves – je to možné, pokud na displej něco tlačí; necelé 2 hodiny na baterii je prostě hloupost; displej má horší barvy, jako všechny matné 14″ displeje; ventilátor může u některých modelů pulzovat, oprava by měla přijít brzy; problém s Dolby nechápu a nikdy jsem neviděl…
GT630M je už výrazně výkonnější grafika.
Rozdíl mezi Win 7 HP a Pro je pouze v business funkcích: http://windows.microsoft.com/cs-CZ/windows7/products/compare
Mam E530 3259-AAG, vetrak pulzuje a uz z toho mam nervy. Po startu win je klid, ale po 10-15min nenarocne prace zacnou kolisat otacky a obcas nesmyslne vyleti a postupne padaji a zase ono pulzovani. Zkousel jsem hrat Mafiu 2, abych trosku potrapil GPU a po hodine je levy horni roh pekne rozpaleny, vetrak sice jede, ale mohl bych se klidne otacet rychleji a v pohode to uchladit GPU. Misto toho i v zatezi zacne pulzovat a oblast WSAD uz je slusne horka. Chlazeni funguje uplne nesmyslne. Flash BIOSu na 1.14 nepomohl, Power Manager posledni verze taky ne… Na forums.lenovo je na toto tema zalozen topic, ale lenovo staff to ma zrejme na haku. Tento problem a lacine zpracovany clickpad jsou dve mouchy na jinak skvelem laptopu. Doufam, ze problem vetraku vyresi nejakym fixem co nejdrive, protoze s tim se opravdu neda fungovat. Mohl by to popr. byt duvod k reklamaci?
Lenovo to určitě „na háku“ nemá, jen úpravy BIOSu vždy trvají dlouho. Když se několikrát Lenovo pokusilo opravit problémy v BIOSu „horkou jehlou“, nakonec se to vždy otočilo proti nim, protože natropili víc problémů, než opravili. Stejně jako se řešil podobný problém na předchozí generaci a vyřešil se, bude to i tentokrát.
Tím samozřejmě neomlouvám zprzněný BIOS, to je zase jiná pohádka (aneb „vydat notebook co nejdřív, ať máme náskok, a problémy ladit za pochodu“), ale je třeba se na věc dívat realisticky. Náprava chyby v BIOSu je otázka minimálně 1-2 měsíců, spíše 3-4 ze zkušenosti.
To neni moc pozitivni :) tak snad nejpozdeji na konci rijna…
Jeste dotaz z jineho soudku, chtel jsem rozdelit HDD na dva oddily, 120/380GB, ale spravce disku mi to po analyze povoli jen na ca. 225/275. Udelal jsem defragmentaci a porad je to stejne. Nechci to resit jinym SW. Napada me uz jen cista instalace a pred ni rozdeleni disku.
Diky
Co se dělení disku týče, bude problém – asi – v oddílu s tovární zálohou, jelikož ten je asi v části disku, která způsobuje takový problém. Jinak si to neumím vysvětlit. Nicméně je pravda, že správce oddílů ve Windows není příliš komfortní nástroj.
Čistá instalace, tedy formát a následné dělení, je samozřejmě nejčistší a nejjistější možností.
vcera byl vydan BIOS 1.17, jeste jsem ho nezkousel, v popisu stoji “
Fixed an issue that occurs in DTM“
co znamena DTM?
diky
Zdravím, přemýšlím o Lenovu Edge E430 NZNCPMC, kde sice u procesoru Intel uvádí, že zvládne až 32 GB RAM, tak české eshopy píšou max 8 GB. Kde je tedy pravda? Chci noťas využívat na střih HD videa a budu potřebovat 16 GB RAMku, takže bych rád notebook zakoupil a RAMky vyměnil za 2×8 GB. Bude to tedy šlapat? :-) A když už se jednou ptám, udělá mi to někdo (za peníz) bez ztráty záruky anebo to prostě musím risknout a vyměnit si to sám? Díky moc.
Viz. Facebook: Notebook by měl zvládnout 16 GB (8 GB je omezení z výroby – v továrně víc nedají). RAM si můžete bez ztráty záruky vyměnit sám.
Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat ohledně modelu 530 s procesorem i5-3210M a grafickou kartou GT 630M:
na odkazu ze serveru http://www.notebookcheck.net/Review-Lenovo-ThinkPad-Edge-E530-NZQBQGE-Notebook.76963.0.html#nbc_main
je chlazení a teplota hodnocena 89procenty, což je solidní výsledek. Jak je to doopravdy s větrákem a chlazením vůbec u tohoto patnáctkového modelu? O té grafice jsem slyšel že je po chvíli náročnějších procesů(např her) nažhavená jak Angelika:))
Díky za odpověĎ
Ahoj pred pár dňami som si kúpil Lenovo Thikpad Edge E530 ..a mám menší problém s batériou totiž nielen ja ale aj môj kolega ktorý má ten istý model len kúpený v inej predajni a totiž ked ho používam na batériu a sa mi vybije tak ked prídem domov pripojím ho na sieť a pracujem nanom dalej ..občas si pozrem ako je natom batéria či je dobitá .. ale vacsinou sa mi stane ze dobíjanie zastane na 29% alebo aktualne mi zastalo na 79%… ako ono ked odpojim kabel a vybereme baterku tak mi to potom zas zacne dobíjať do 100% kapacity ..neviem či je to chyba ..ale podla mna by to malo klasicky dobijat tu baterku …bateria je 75+ 6 člankova, používam Windows 7 Professional x64 EN
Dobrý den, už jsme o podobných problémech slyšeli od dalších uživatelů. Nejprve zkuste aktualizace správce napájení, ovladače správy napájení a BIOSu (nejjednodušeji přes ThnkVantage System Update), taky můžete zkusit aktualizovat firmware baterie v Power Manageru.
Ďakujem veľmi pekne pomohla mi aktualizácia BIOSu z verzie 1.14 na najnovšiu verziu 2.04 a baterku mi už bez problémov dobíja :) a nemusím už v podstate používať žiadny Power Manager, ktorý mi nevyhovuje zbytočne mi zaťažoval PC .. fakt stačil len update a môj problém bol vyriešený :)
Dobrý den, jak se dá prosím sejmout spodní kryt na ThinkPadu Edge E530? Když jsem se o to pokoušel, narazil jsem na jakýsi druh pojistky, který znemožňuje úplně vytáhnout šroubky z díry a tudíž kryt nejde sundat. Nechtěl jsem něco rozbít a tak jsem nic nedělal přes odpor. Mám tento notebook od začátku července a od té doby mi stouply teploty jak na grafické kartě tak na procesoru o necelých 10°C nahoru a chtěl bych proto vyčistit od prachu celý prostor okolo větráčku včetně větráčku samotného a taky žebrování. Na mém 5 let starém Asusu jsem spodní kryt i větráček sundával už mnohokrát a vždy se mi bez problémů podařilo větráček i s žebrováním vyčistit od veškerého prachu a srazit tak teploty o 10-15°C. Děkuji za odpověď
Dobry den
neodporucam kupovat e530 pulzujuci ventilator je naozaj velmi rusivy. Ako mozu tomuto hovorit pracovny pocitac? Zaujimalo by ma ci tu spominany update Biosu upravi len spominane pulzovanie alebo aj znizi otacky pri nenarocnej praci pretoze takto sa pracovat neda. za pripadnu odpoved vopred dakujem.
DObrý den, chtěl bych se zeptat ohldně chlazení, pomůže nový bios ? popř. nenaruší změna biosu záruku ? Ten ventilátor mi opravdu leze na nervy…na baterii je to o něco lepší, ale i tam se po čase a zatížení docela rozjede…děkuji za odpověď
Dobrý den,
ohledně ventilátoru doporučím toto: https://www.lenovoblog.cz/2010/01/tpfancontrol-kontrola-otacek.html
Jinak aktualizace BIOSu nenaruší záruku, nicméně je třeba ji provádět obezřetně a přesně dle pokynů. Nejbezpečnější varianta je pomocí bootovacího CD.
Dobrý den,
k Vánocům jsem si koupil notebook E530 a se vším jsem super spokojený. Mám jenom problém s wifi, přes kterou mi dost hapruje internet. Routrem to být nemůže, zkoušel jsem 3 různé. Když se spojím přímo káblem tak vše chodí pěkně rychle tak jak má. Zkoušel jsem i různé prohlížeče(chrom, mozila, IE). Nevím jestli to je w8 nebo jestli je chyba v hardweru. Prosím o radu.
Děkuji
Jaký máte router, jaké zabezpečení a jakou Wi-Fi kartu v notebooku? Nemáte nainstalovaný nějaký antivir/firewall (McAfee apod.)?
zdravim chcel by som kupit verziu s i7 a 1TB+16GB SSD diskom, ale chcel by som windows komplet naformatovat a pouzivat linux, pocul som ze ale tie ssdecka robia problemy, bude to mozne hodit system aj na ssd ked to nebude windows???
Technicky by instalaci Linuxu na SSD nemělo nic bránit. Pokud je v BIOSu aktivní Secure Boot, nejspíš jej bude nutné deaktivovat.
Dobrý den, zvažuji nákup E530 s i7, gk 630m a 8gb ram. tak bych se chtěl zeptat zda byl vyřešen problém s ventilatorem. Komentáře jsou poměrně staré. Děkuji
Dobrý den, podle odezvy uživatelů to vypadá, že tatím „problém“ vyřešen nebyl.
Dobrý den, mohu se zeptat jestli se dá u Thinkpadu E430 vyměnit grafická karta Invidia GeFroce GT 630M? Děkuji.
Dobrý den, ne, vyměnit nelze.
Dobrý den, koupil jsem si E535 bez OS, nainstaloval jsem Win7 (64) a mám dva problémy.
První věc, Lenovo Solution Center mi hlásí, že chybí „AODDriver4.1“ a zatím jsem nepřišel na to, o co se jedná.
Druhým problémem je nefunkčnost mechaniky. Resp. dokáže číst, ale není schopná vypalovat. Ovladač se tváří aktuálně.
Díky za odpověď.
Dobrý den, mám E430 ;) a chtěl bych se zeptat, jestli i u této varianty lze vyměnit optickou mechaniku za přídavný harddisk?
[…] Tip: Živé představení ThinkPadů Edge E430 a E530 najdete zde. […]
[…] dvou variantách. První bude klasická plastová a druhá bude vyvedena v hliníku (podobně jako před pár lety u E430). Vypadá to tedy, že se nám řada S trošku vrací oklikou. 15palcový E560 bude pouze […]