Lenovo Yoga Book – recenze
15. 12. 2016 | 2
Lenovo Yoga Book byl představen na veletrhu IFA 2016. Od té doby jsme se již na blogu letmo na něj podívali a právě teď přišel čas na jeho plnohodnotnou recenzi. Jsme zvědavi, jak zaujme redaktory našeho LenovoBlogu. Opravdu tenké, komfortní zařízení vychází z principů otočného kloubu Yoga. Celkový koncept zařízení je, jak doufám, předobrazem pro další generace. Perfektní je využití namísto papírového sešitu pro běžné zápisky nebo kombinace psaných poznámek s elektronickou zálohou. Aneb co propisovacím perem nakreslíš, to na displeji uvidíš a uložíš.
Co najdeme v balení se nejprve podíváme ve videu
Specifikace
- Operační systém: Android 6
- Rozměry: 256,6 x 9,6 x 170,8 mm
- Váha: 690 g
- Procesor: Intel Atom x5-Z8550 4 jádra, 2,4 GHz
- Displej: 10,1″ FHD IPS (1920 x 1200) se svítivostí 400 nitů
- Paměť: 4GB LPDDR3
- Úložiště: 64GB + microSD
- Zvuk: Dolby Audio Premium
- Senzory: vibrace, G-senzor, senzor osvětlení, senzor přiblížení, GPS
- Fotoaparáty: zadní 8MPx s automatickým ostřením, přední 2MPx
- Baterie: 8 500 mAh, výdrž až 15 hodin
- Konektivita: WiFi 802.11 a/b/g/n/ac, volitelně LTE
- Sloty: Nano SIM, microSD
Konstrukce
Svými rozměry 256 mm a 170 mm je o málo větší než klasická A5 stránka. Mezi sešity se neztratí, ale naopak pěkně zapadne. V ruce se pozná spíše díky váze 690 g, nikoli tloušťce 9,6 mm. Není divu. Nejsou to jen listy papíru, ale plnohodnotný tablet s operačním systémem Android 6 s nezvyklou klávesnicí. Sám jsem jej nosil rád, je dobré mít ho po ruce. Škoda obtížnějšího otevírání displeje od klávesnice. Nebyl by na obtíž malý zářez pro zasunutí nehtu či části prstu, naopak bych to uvítal jako patrnou výhodu. Pevnost kloubu už známe z notebooků Yoga, nemusíme ji obhajovat. I když byste to asi nečekali popřípadě nezkoušeli, všechny 4 režimy použití STAN – NOTEBOOK – STOJÁNEK – TABLET umí YogaBook pohodlně. A vyjde vám kdykoli vstříc.
Hardware
Po stránce konektorů musíme brát YogaBook s rezervou. Ostatně tloušťka je již sama o sobě omezením. Žádné velké USB, displejový port atd. Je to elektronický sešit, nový pohled na tablety, a proto nabíjecí microUSB a microHDMI stačí, šuplík pro nanoSIM kartu a sluchátkový jack taktéž. Ovládací tlačítka hlasitosti a zapínací tlačítko. Šmitec, od konektorů je to vše. Vše, co stačí pro naše chytrá zařízení, mobily, tablety a taková, která běžně fungují na síti. S WiFi konektivitou připojitelnou na 2,4 a také 5GHz frekvenci nebo až LTE mobilním internetu není problém být online kdekoli. Funguje spolehlivěa má dostatečný prostor pro ukládání. V testované konfiguraci jsme měli 64 GB vnitřní úložiště rozšířitelné o microSD kartu. Plus si většina z nás poradí s cloud prostorem na fotky třeba u Google.
YogaBook pracuje se čtyřjádrovým procesorem Intel Atom x5-Z8550 s frekvencí 2,4 GHz. Bezproblémový pro kancelářskou činnost, zapisování a vyhledávání po internetu. Nezakousne se ani u odpočinkových lehkých her nebo při sledování seriálů a filmů. Dvojice stereo reproduktorů po stranách s logem Dolby potěší příjemným zvukem a hlasitostí. Hlasitost lze ovládat mechanickým tlačítkem a dotykem podsvícené klávesnice.
Klávesnice a systém Android
Pozice kláves na volné ploše vedle displeje je neměnná. Psací plocha a taktéž klávesnice je vlastně jen možnost volby mezi způsobem zaznamenávání textu a obrazců. Po přepnutí plochy do režimu klávesnice se podsvítí oblasti tlačítek vyznačující místa dotyku. Nejedná se tedy o druhý displej s promítanou klávesnicí s možností úpravy rozložení kláves. Psaní nenabízí takových pocit jako velká klávesnice se zdvihem, avšak podobnou odezvu jako odepisování na smsky smartphonu. Nepříjemným nezvykem může být pozdější vibrační reakce. Zapnutí kreslící plochy (tedy vypnutí podsvícení kláves) se provádí dotykem symbolu tužky vpravo nahoře klávesnice. Hned vedle se také nachází fotoaparát. Popřípadě přepínání režimů je možné i na displeji lišty systému Android. Pro kreslení lze využít předinstalovaný software nebo Autodesk Sketchbook a Bamboo Paper. Přiložené pero reaguje na sílu tlaku (ne ve všech programech). Po výměně umělého hrotu za propiskovou tuhu přiloženou v balení si můžete poznamenávat do bloku na papír. Bohužel není za co pero uchytit k tabletu. Bude vždy oddělenou částí a snadno se ztratí. Jeden z bodů, který si zaslouží vylepšit.
Čistý Android ve verzi 6 nabízí známé prostředí ze smartphonů a jiných mobilních zařízení. Pokud by někomu nevyhovoval tento systém, je YogaBook dostupný také s Windows 10. Horní lišta u Androidu nabízí rychlé funkce i přehled notifikací. V takové kombinaci s procesorem Intel Atom lze dosáhnout více denní výdrže. Za dobu testování a skromného užívání pro psací potřeby vydržel 3 dny bez potřeby dobíjet. Baterie má kapacitu 8 500 mAh.
Fotoaparáty vedle podsvícené klávesnice a nad displejem by posloužili pro konferenční Skype hovory a rychlé foto momentky. Rozlišení 8 MPx s automatickým ostřením a 2 MPx pro druhou čočku nejsou ostudné hodnoty, ale kvalita si s fotomobily určitě nezadá. Nebylo to ani zbožným přáním. V případě potřeby poslouží.
Related
Shrnutí
Tenké komfortní zařízení dokáže v mnoha běžných případech nahradit poznámkový sešit na poradách nebo přednáškách. Kvituji tu snadnost zálohy poznámek, které načmáráme na papír, do digitální podoby. Sice už tu podobná zařízení byla a já stejně tak doufám, že YogaBook ve své další verzi půjde ještě dál. YogaBook má dostatek interního úložiště, v testované verzi 64 GB. A v Android verzi je také schopný připojit se na mobilní LTE sítě i bezdrátové sítě včetně 5 GHz WiFi. Doporučujeme používat jej podle svých potřeb tak, aby nebyl na obtíž. Je škoda ho někde pozapomenout, ale ne každý pro své poznámky potřebuje jiné zařízení než je smartphone.
- komfortní rozměry
- výdrž baterie
- kvalitní zpracování, pevnost konstrukce
- Real Pen, digitálně psané poznámky
- čistý Android
- hmotnost
- čočky fotoaparátů
- nezvyklá klávesnice, vibrační odezva
- chybí zapnutí displeje poklepem prstu
AUTOR: Jakub Vaněk
Odpovědět
Zrušit odpověďKomentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Ptát se na bezpečnost ve spojení s Androidem je asi zbytečné, ale přece. Poskytuje Lenovo nějaké pravidelné bezpečnostní aktualizace (podobně jako Microsoft každé druhé úterý v měsící) nebo je to zařízení ponecháno zcela neaktualizované a tim trvale nebezpečné, jako drtivá většina přístrojů s touto ubohou parodií na operační systém ?
Lenovo totiž takovou podporu chtělo zavést pro telefony Moto, ale pak vyšla tisková zpráva, že od toho záměru bohužel upustili.
Lenovo na bezpečnostní aktualizace kašle.