ThinkPad T420 a upgrade na Windows 8

18. 5. 2013 | 30

Windows 8 jsou neodmyslitelně s námi, pokud jste už do nich rovnýma nohama neskočili, asi zvažujete, zda je na starší počítač nainstalovat. I já jsem dlouho přešlapoval, nakonec vyzkoušel, a tak dnes přináším soupis zkušeností s Windows 8 na ThinkPadu T420, tedy notebooku pro tento systém necertifikovaném.

Co znamená Windows logo?

Windows_XP_Sticker6 Windows_Vista_Sticker-238x3266 Screen-Shot-2012-05-24-at-9_48_09-AM P310015546

Nálepky s logy operačních systémů Windows XP, Vista, 7 a 8

Začnu trochu netradičně – pokud jste kdy kupovali nový počítač s předinstalovaným operačním systémem, určitě jste se setkali s tím, že na něm byla nálepka s logem operačního systému. Obecně výrobci takovému stavu říkají “Windows logo” (čili “ologovaný” pro určitou verzi Windows). Tato nálepka nemá pouze informovat uživatele o tom, jaký je v daném počítači předinstalovaný operační systém, udává také, že je počítač způsobilý, resp. uzpůsobený pro daný operační systém. To znamená, že počítač právě s tímto operačním systémem bude správně fungovat.

Upgrade Windows

Běžně se stane, že během životnosti (podpory) počítače vyjde nová verze operačního systému a výrobce, případně Microsoft přijdou s možností upgrade, čili povýšení/přechodu na novější verzi (jako se stalo např. při příchodu Windows 7 nebo nyní Windows 8). Já osobně jsem toho byl svědkem v obou případech – na svém původním ThinkPadu R400 jsem přecházel z Windows Vista na Windows 7 (viz. můj článek), nyní se na T420s chystám na přechod z Windows 7 na Windows 8.

windows_8_upgrade-113996444

Je třeba si ale uvědomit, že přestože máte oficiálně možnost povýšit verzi operačního systému na novější, nemění se tím fakt, že počítač, který používáte, je určený pro starší verzi operačního systému. To, že vám výrobce dává možnost upgrade, znamená pouze toliko, že nový operační systém na vašem počítači bude fungovat a nebude vykazovat chyby či problémy. Neznamená to ale, že budou fungovat všechny funkce počítače, a už vůbec to neznamená, že vše bude jako dříve.

Příchod Windows 8

S příchodem nového operačního systému jsou okamžitě k dispozici nové stroje, které již obsahují novou verzi předinstalovanou, a tak obvykle nabídnou plné uzpůsobení a úpravy, no a samozřejmě také umožní plně využít všech novinek a vychytávek představeného systému. Až následně, po nějaké době, se ustálí situace kolem starších modelů, které taky získají ovladače a podporu, nicméně vždy to trvá (zvlášť u Lenova to nikdy není hned).

V případě Windows 8 to však kvůli novému rozhraní a poměrně přísným podmínkám Microsoftu drhlo už od začátku, tedy i u nových strojů/modelů. Microsoft se totiž snažil počínaje Windows 8 eliminovat přílišné softwarové zásahy a uzpůsobení niterních funkcí systémů výrobci hardware. To nepovažuji za věc špatnou, naopak si myslím, že to mělo přijít už dávno. Čili v ideálním případě by pod Windows 8 neměly být žádné speciální ukazatele baterie, žádní speciální správci napájení, externí aplikace pro správu připojení nebo zálohování, které by kolidovaly/zastupovaly systémové funkce a vytvářely tak různorodý zážitek z Windows 8 na různých počítačích. Navíc by měly být veškeré funkce v ideálním případě realizované skrze dlaždicové aplikace v novém rozhraní (alias “Metro”).

Výrobci tak měli problém, protože vedle hardwarových podmínek, které museli splnit (např. velikost touchpadu, funkce na klávesnici apod.), bylo třeba úplně jinak přistoupit také k otázce software. Ještě horší na tom bylo, že – podle informací, které jsem pochytil na různých fórech – se podmínky dolaďovaly až na poslední chvíli. Podtrženo, sečteno, výrobci museli zásadně přepracovat softwarovou výbavu a v podstatě začít od nuly. Není se tak čemu divit, že Lenovo mělo problém, zvlášť když dlouhodobě vyvíjelo balík ThinkVantage Tools a – co si budeme povídat – v rychlosti změn software nikdy nevynikalo.

Rozumná podpora pro Windows 8 tak přišla až letos na jaře, se zpožděním nějakého čtvrt, případně půl roku. Ano, je to ostuda, navíc ani dnes není vše dokonalé.

Windows 8 na ThinkPadu T420

Nechal jsem situaci ustálit (zvlášť z důvodů, které jsem popsal výše), nehledě na to, že už dávno nejsem ten bláhový ostrý testovač všeho nového – člověk potřebuje pracovat, studovat a trápit se s počítačem, pracovním nástrojem, prostě příliš dlouho nemůže. Na testovacích strojích jsem Windows 8 zkoušel dlouho, až teď jsem se však odhodlal naostro Windows 8 nainstalovat na testovací T420 s tím, že si chování vyzkouším před upgradem mojí osobní a pracovní T420s (s velmi podobnou konfigurací).

(Nedalo mi to už proto, že se mi Windows 8 jako takový velice líbí a přišel jsem mu na chuť, pořídil jsem navíc Office 365 a celý osobní e-mail a agendu migroval na Outlook.com, čili Windows 8 mi v tomto ohledu jdou vyloženě “na ruku”.)

Moje vybavení

2462eed0f0555004bab0ca88f6f185ed-25255B4-25255D 404880_00362583-25255B4-25255D _460_0_0A36188_V1-25255B4-25255D T420_hero-25255B4-25255D

Hned na úvod napíšu, aby bylo jasno, že jsem provedl čistou instalaci Windows 8 Pro (64bit) na ThinkPad T420 (Intel Core i5 + HD 4000, 4GB RAM, 500GB HDD, 14″ HD+) v režimu UEFI čili s GPT diskovým systémem – chtěl jsem využít všech možností Windows 8 i hardware jako takového. V následující části se budu snažit shrnout zkušenosti a rozdíly oproti plnohodnotnému stavu s Windows 7 Professional x64. Zrychlení systému (ano, Windows 8 jsou nezanedbatelně svižnějším systémem) nebo novému uživatelskému rozhraní (alias “Metro”) se věnovat nebudu, to je obecná záležitost.

Spolu s notebookem používám samozřejmě dokovací stanici (Mini Dock 3), monitor Lenovo ThinkVision L2251x, ThinkPad USB klávesnici s TrackPointem a laserovou bezdrátovou myš Lenovo.

ThinkVantage Tools = Lenovo Settings

lenovo-252520settings_thumb-25255B6-25255D

Nabídka Lenovo Settings

Není třeba znovu opakovat, že ThinkVantage Tools jsou pryč, tedy balík aplikací, které v minulosti suplovaly funkce v operačním systému chybějící v nativní podobě, následně byly drženy při životě od dob Windows Vista prakticky v nezměněné podobě snad proto, že jsme na ně byli všichni zvyklí a představovaly (až na pár voleb navíc) určité známé prostředí a indikovaly příslušnost k rodině ThinkPad, ačkoliv (opět až na těch pár funkcí navíc) dlouhodobě nebyly potřeba. Nyní je na scéně Metro aplikace Lenovo Settings, která nabízí velmi zjednodušenou podobu Power Manageru, Access Connections a Communications Utility spolu s nastavením mobilního hotspotu.

thinkvantage-tools-windows-8-25255B6-25255D-25255B4-25255D

To by samo o sobě nebyl problém, kdyby nová aplikace zastala všechny (slovy asi tři) ty speciální funkce, na které jsme byli u ThinkVantage Tools zvyklí. To se bohužel neděje. Asi nejsem tak náročný jako ostatní, protože náhrada za Access Connections mi bohatě stačí (používám pouze automatické přepínání profilů s nastavením tiskárny, domovské stránky a zabezpečení), mobilní hotspot je fajn, nastavení video komunikace se hodí a v nastavení napájení mi chybí jen a pouze změna prahů nabíjení baterie – to je pro mě velký problém (ačkoliv řešení, byť nepříliš elegantní, existuje). Dodám ještě, že v nových ThinkPadech je v Lenovo Settings dostupná funkce pro šetření baterie (prodloužení životnosti menším nabíjením, myslím, že do 50 %), která by mi stačila, ale není k dispozici při instalaci na starší ThinkPady.

Shrňme si, co je pod Windows 8 z pohledu ThinkVantage Tools jinak:

  • Power Manager pro Windows 8 neexistuje,      není proto možné měnit prahy nabíjení baterie; v nových ThinkPadech je v      Lenovo Settings funkce “optimize for battery lifespan”, ale ta (zatím?) u      starších ThinkPadů dostupná není – problém;
  • Rescue and Recovery (zálohování) je pryč,      nahrazeno nativní funkcí ve Windows – s tím nemám problém;
  • Access Connections (síťové profily)      nahrazeno nativními funkcemi Windows a profily (alias “Location Awarness”)      v Metro aplikaci Lenovo Settings – umí vše, co požaduji;
  • Communications Utility je nahrazena skrze Lenovo      Settings, oproti situaci pod Windows 7 nabídne i ve starších ThinkPadech      funkci Camera Plus (automatický zoom na obličej), což velmi vítám;
  • Zachováno bylo: System Update      (aktualizace), Active Protection System (ochrana pevného disku), software      čtečky otisků prstů, Password Manager (správe hesel pro internetové      stránky a aplikace).

Zkratky na klávesnici

Nyní se podíváme na klávesnici a zkratky na ní. Ta je u starších ThinkPadů od roku 2009 uzpůsobena právě pro Windows 7, pod Windows 8 tak některé funkce nemají využití a na nových ThinkPadech je tak ani nenajdeme. Vzpomínám si, že při přechodu na Windows 7 z Visty u R400 to bylo podobné, ačkoliv ne v takové míře.

T420s-4L-25255B6-25255D

  • Fn + mezerník (lupa) pod Windows 8 již      nefunguje. I když bych si dokázal představit, že by např. provedl funkci      zoom, neděje se tak, této zkratce není přiřazena žádná funkce, čili při      stisknutí se nestane zhola nic. Tato klávesa na nových ThinkPadech už      není.
  • Fn+F3 (baterie) rovněž nefunguje –      spouštěla nabídku Power Manageru. Logika by mi napovídala, že by se mohla      alespoň otevřít nabídka napájení Windows 8 nebo Lenovo Settings oddíl      Power. Opět: tato klávesa na nových ThinkPadech už není.
  • Fn+F5 (bezdrátové sítě) funguje inteligentně –      nejprve zobrazí nabídku sítí Windows 8 (vpravo), až po druhém stisku      aktivuje režim letadlo. Zábavné ale je, že na ThinkPad USB klávesnici      aktivuje letadlo ihned – pěkný příklad nekonzistence.
  • Fn+F6 (nastavení      komunikačních zařízení) logicky spouští Lenovo Settings v oddílu nastavení      webové kamery.
  • Fn+F7 (přepínání      obrazovek)      stejně jako pod Windows 7 aktivuje výchozí přepínání obrazovek v operačním      systému.
  • Fn+F8 (nastavení      polohovadel)      nefunguje, na klávesnici notebooku nemá žádnou funkci. Opět: tato klávesa      na nových ThinkPadech už není. Na externí klávesnici ale inteligentně      spustí nastavení myši Windows, což bych očekával i na notebooku – zase      nekonzistence.
  • Fn+F12 (hibernace) jednoduše provede      hibernaci, jako obvykle. To je však trochu zvláštní, protože v běžném      stavu Windows 8 hibernaci nenabízí a mně osobně se na T420 stávalo, že se      následně notebook zasekl a nechtěl se probrat (černá obrazovka)*.
  • ThinkVantage tlačítko nefunguje, neprovede      žádnou akci a nelze mu ani pomocí registru žádnou akci přiřadit. Opět:      tato klávesa na nových ThinkPadech už není. Na externí klávesnici ale      funguje, ačkoliv je k ničemu, protože spustí přehled informací o počítači.

* Hibernaci opravíte a povolíte pomocí příkazové řádky (je třeba spustit jako správce) příkazu: powercfg -h on. Pokud však chcete hibernaci zakázat, je to naopak pomocí příkazu: powercfg –h off. Po stisku Fn+F12 se notebook pouze uspí (jako s Fn+F4).

Další funkce notebooku

Napadlo mě ještě jen pár takových drobností, o které bych se ještě chtěl podělit. Zaujalo mě, a to už před delší dobou, jen jsem si myslel, že je to zastaralou verzí aplikace či ovladače, že čtečka otisků se nerozsvítí, pokud ji aktivuje správce hesel Password Manager. Při startu notebooku svítí, když je notebook vypnutý, svítí taky, na přihlašovací obrazovce Windows se rozsvítí také, ale při zadávání otisku do Password Manageru z nějakého důvodu ne. Upřímně je to trochu matoucí, ale třeba se stav ještě změní.

Dodám ještě, že funkce úspory energie fungují dobře, také optická mechanika se automaticky vypíná, když není používána.

Závěrem

S Windows 8 na T420 jsem veskrze spokojený, nenastávají žádné problémy a krom změny prahů nabíjení baterie žádné zásadní funkce nechybí. Pravdou je, že ve srovnání s novými ThinkPady s předinstalovanými Windows 8 (mluvím především o modelech, které už jsou pro Windows 8 vyvinuté, čili ThinkPad Twist, Helix, T431s apod.) je znát nižší úroveň “připravenosti” pro tento systém, ale – jak jsem už zmínil v úvodu – tak to při upgrade Windows bylo vždy a výrobce samozřejmě nemůže 3 roky dopředu odhadnout, co bude v novém systému jinak, ani nemůže všechny funkce ze systému původního převést do systému nového.

Je také znát, že nové notebooky počítají s Windows 8 už na úrovni BIOSu (resp. UEFI) a počítá s nimi také samotná architektura stroje. Notebooky tak rychleji a plynuleji startují (žádné problikávání obrazovky, žádné výpisy – nepoznáte, kdy startuje notebook a kdy bootuje Windows; u T420 s Windows 8 to samozřejmě poznáte vždy).

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky