Dostupnější astronomie
7. 5. 2018 | 0
„Nekonečnost vesmíru a nevědomost o tom, co se v něm skrývá – koho by to nezajímalo, že?“ ptá se Gary Fildes, ředitel Kielder Observatory v Northumberlandu ve Spojeném království. Díky umístění observatoře na zelených kopcích v severovýchodní Anglii byl Fildes svědkem nespočtu astrologických fenoménů – od dech beroucích meteorických rojů až k černým dírám, ale ještě nepotkal nikoho jako je Markus Reinert.
Teprve osmnáctiletý student Reinert z Německa, jehož vášní je počítačové programování a astronomie, předčil všechny své vrstevníky. Ačkoli má Fildes vědecké vybavení v laboratoři, které je starší než Reinert, okamžitě objevil Markusův neuvěřitelný potenciál. „Cílem observatoře je zpřístupnit obyčejným zástupcům veřejnosti hledáček velkých dalekohledů a umožnit jim pochopit, jak funguje náš vesmír,“ říká. „To přesně Markus dělá.“
S použitím teleskopu, fotoaparátu a svého spolehlivého notebooku ThinkPad vytvořil softwarový program s dostatečným výkonem pro analýzu hvězd – dokonce i v silně světelně znečištěných prostředích jako je jeho rodné město Mnichov. Jeho práce, i když složená z jednoduchých částí, byla dostatečně průlomová, aby mu pomohla k získání prestižní německé ceny „Jugend forscht“ udílenou mladým talentům. I když je teď velmi populární ve vědecké komunitě, Reinertova vášeň vznikla u jednoduché školní úlohy.
„Začalo to ve škole, když jsem dostal za úkol napsat práci o 15 stránkách na téma aplikovaná matematika.“ vysvětluje Reinert. „Jelikož jsem se zajímal o astrofyziku, rozhodl jsem se tyto dva předměty zkombinovat.“ Mezitím už přiživoval svůj budoucí koníček, který vedl k jeho proslavení. Přesto, stejně jako mnozí obyvatelé města, Reinert narazil na problém světelného znečištění. Dokonce i z rychlého výletu mimo metropolitní oblast Mnichova stále vznikaly rozmazané fotografie a nakonec i zkreslené výsledky.
V průběhu roku vytvořil Reinert algoritmus, který dokázal po vyfotografování hvězd automaticky upravit jas tak, aby vykompenzoval světelné znečištění. Jak uvádí Fildes: „Pokud víte, jak jasný objekt je, můžete vypočítat jeho vzdálenost.“
S filtrem statického šumu a šumu velkých městských světel dokáže Reiner vesmír vykreslit do čistého a jednoduchého obrazu na svém notebooku ThinkPad. Někdo by si mohl myslet, že ego Reinerta bude růst s prvními oceněními a pokroky, ale pokorný vítěz již zmíněné vědecké ceny je pouze jednoduše šťastný, že přispívá vědecké komunitě. .
„To, co tuto soutěž odlišuje od ostatních je, že nevidíme účastníky jako rivaly.“ říká. „Mnohem více spolupracujeme a vnímáme se navzájem jako partneři v oblasti vědy, kteří se chtějí dozvědět víc o našem vesmíru.“
Nyní studuje Reinert matematiku v kombinaci s fyzikou na mnichovské univerzitě – dva obory, které mu umožňují spojit všechny své odlišné zájmy do jednoho programu. Zatímco každý den přidává ke svým znalostem nové nástroje a techniky, už stihl dokázat, že může dosáhnout astronomických výšin s poměrně jednoduchým vybavením.
Related
AUTOR: Lenovo Blog CZ
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
0 Komentářů