Vybíráme notebook 8 – Konektory
4. 8. 2018 | 4
Při výběru notebooku se zaměřte na konektorovou výbavu (přípojky), která určuje, jaká zařízení budete moci k notebooku připojit. Vyhnete se problémům se sháněním redukcí, adaptérů nebo rozbočovačů.
Nejpoužívanější konektory
USB
Jedná se o nejrozšířenější univerzální konektor, pomocí kterého k notebooku připojíme téměř vše – od myší a klávesnic až po tiskárny. Existují prakticky tři verze USB: verze 2.0 je dostačující pro veškeré běžné příslušenství. Verze 3.0, kterou poznáte zpravidla podle modré barvy konektoru nebo indikace „USB SS“, je mnohonásobně rychlejší, vhodná např. pro rychlé externí disky. Výhodou je, že tento konektor si poradí i s příslušenstvím podporujícím verzi konektoru USB 2.0 a starší. Rychle se rozšiřují také zařízení s novým konektorem USB 3.1. Tyto konektory již mají specifický tvar a nejsou zpětně kompatibilní. Na oplátku ale přináší možnost oboustranného zapojení, není tak již problém se zapojením konektoru ve tmě a nabízí opět několikanásobně vyšší přenosové rychlosti, než USB 3.0.
Thunderbolt
ThunderBolt je nejmodernější, zatím méně vídaný konektor, který kombinuje USB 3.1 a přenos obrazu a zvuku (DisplayPort), a proto je nejuniverzálnější ze všech konektorů. Thunderbolt oproti běžnějšímu HDMI obvykle nabídne vyšší podporované rozlišení a snímkovou frekvenci (např. 4K při 60 snímcích za vteřinu).
Stále napájený USB port
U některých notebooků se můžete setkat se stále napájeným USB portem, který je obvykle označený žlutou barvou nebo piktogramem baterie. Jedná se o klasické USB, které je „pod proudem“, i když je notebook vypnutý. Můžete jej využít např. pro nabíjení mobilního telefonu.
HDMI
HDMI je nejběžnějším a nejrozšířenějším konektorem pro digitální přenos vícekanálového zvuku a obrazu ve vysokém rozlišení, typicky jím připojíte televize, monitory nebo projektory. Schopnosti tohoto konektoru (rozlišení, snímková frekvence) jsou dané jeho verzí jak v notebooku, tak v připojeném zařízení (např. televizi).
3,5 mm audio konektor („jack“)
Slouží pro připojení reproduktorů, sluchátek nebo mikrofonu. V původní variantě se dnes již v noteboocích nevyskytuje – rozdělený na výstup (sluchátka, reproduktory) a vstup (mikrofon). Běžně se používá sdružená varianta pro vstup i výstup zároveň. Tento konektor lze v případě potřeby znovu rozdělit pomocí rozdvojky.
Další konektory
VGA
VGA představuje základní konektor pro připojení další obrazovky. Je poměrně rozměrný a přenáší pouze obraz, nikoliv zvuk. Nejčastěji se s VGA setkáváme u starších monitorů a projektorů. Protože je analogový, může docházet k rušení signálu, a tak není vhodný pro vysoké rozlišení, nebo připojení ke vzdálenějším displejům. Vzhledem k jeho rozměrům je tento konektor v ústupu a je nahrazen konektorem HDMI, DisplayPort či Thunderbolt.
ExpressCard
Jedná se o zdířku pro univerzální karty, které se zasunou do těla notebooku. Pomocí nich můžete notebook dovybavit obvykle o další konektory či možnosti.
DisplayPort
DisplayPort představuje konektor, který přenáší digitálně zvuk i obraz ve vysokém rozlišení. Při využití vhodné redukce spolupracuje s HDMI. Je ovšem určen do firemního prostředí, proto se s ním setkáváme hlavně u pracovních notebooků. Existuje také jeho zmenšená verze mini-DisplayPort.
Ethernet (lidově označováno jako LAN)
Slouží pro připojení počítače k drátové síti, a to jak k místní, tak k celosvětové (internet). Standardně disponuje rychlostí 100 Mbit/s („megabity za sekundu“), ale běžně se setkáme s 1 000 Mbit/s (alias „gigabit“), kterou využijete jak na rychlé přenosy dat po domácí síti, nebo v případě, že máte velmi rychlé internetové připojení překonávající 100 Mbit.
Zřídka používané (speciální) konektory
OneLink Dock
Díky tomuto konektoru můžete snadno připojit napájení, klávesnici, myš, reproduktory, přenosná uložiště a další displeje pomocí jediného kabelu. To náležitě oceníte, především pokud zařízení často přenášíte. Neustále připojování kabelů a hledání těch správných konektorů je již díky tomuto konektoru minulostí.
Doporučení
Před nákupem notebooku zvažte, která zařízení k němu budete chtít připojovat, a na základě toho určujte konektorovou výbavu. U notebooků, které mají malé tělo, bude vždy nutné přistoupit k nějakým kompromisům. Pro běžný notebook je obecně vhodné mít alespoň jeden konektor USB 3.0 a HDMI. V případě potřeby existují různé přechodky, takže můžete z USB konektoru vytvořit LAN a z DisplayPortu HDMI, nebo dokonce VGA pro připojení starších displejů, nebo projektorů.
Aktualizace: 12. 10. 2018
Vybíráme notebook
- Vybíráme notebook 1 – Potřebuji notebook?
- Vybíráme notebook 2 – Procesor (CPU)
- Vybíráme notebook 3 – Operační paměť (RAM)
- Vybíráme notebook 4 – Displej
- Vybíráme notebook 5 – Grafická karta (GPU)
- Vybíráme notebook 6 – Optická mechanika
- Vybíráme notebook 7 – Bezdrátové připojení
- Vybíráme notebook 8 – Konektory
- Vybíráme notebook 9 – Periferie
- Vybíráme notebook 10 – Baterie a napájení
- Vybíráme notebook 11 – Pevný disk (HDD, SSD)
- Vybíráme notebook 12 – Operační systém
Related
AUTOR: Lenovo Blog CZ
Odpovědět
Zrušit odpověďKomentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
„existuje rychlejší verze 1 000 Mbit/s (alias „gigabit“), kterou však zatím prakticky nevyužijete.“
Vidím dobře, to myslíte v roce 2018 vážně? Mně by asi docela vadilo, kopírovat po síti např. image dvdčka 7 minut namísto 45 vteřin. O ještě větších souborech nebo zálohování raději ani nemluvě.
Díky za zpětnou vazbu! Publikujeme tyto staré texty tak, jak byly v dané době vydány, aby nezanikly, protože by to byla škoda. Nedostali jsme se ale k tomu je aktualizovat – jednak je upravíme na základě podnětů, jako je ten váš (ale hlavně, až na to budeme mít čas). Díky!
OneLink Dock už je taky minulost, ne? Takže bych ho čekal ve zřídka používaných (speciálních) konektorech. DVI chybí, ale ten mělo asi minimum notebooků, ale pár řádků k HDMI by tam mohlo být.
Možná by se hodilo i zmínit, že s levná pasivní redukce DP->HDMI funguje jen do fullHD rozlišení a pro vyšší je potřeba aktivní. A že ta levná nefunguje obráceně, tedy z HDMI do DP.
Díky za podněty! Až budeme článek (články) aktualizovat, zkusíme tam toto zmínit, hodí se to! Jinak ano, OneLink přesuneme taky a HDMI doplníme.