ThinkPady už nejsou, co bývaly!
13. 7. 2019 | 33
Už dříve jsem psal trochu sentimentální článek na téma „vždy se rád vracím k ThinkPadu“. Dnes bych chtěl téma oprášit při pohledu na aktuální generaci včetně displejů, vestavěných baterií, ventilátoru vpravo nebo nového dokování a kupy redukcí. Vracím se k ThinkPadu pořád rád?
Kromě toho, že mi rukama prošly v podstatě všechny generace a modely ThinkPadů za posledních více než deset let (samozřejmě díky blogu), vlastnil jsem nebo dlouhodobě používal devět (SL400, L460, R400, T420s, T420, T440s, X250, X280, P51s). Prošel jsem tak pozůstatky IBM, přes kontroverzní sérii x40, až po aktuálně moderní stroje. Jak si vede dnešní ThinkPad z mého úhlu pohledu? Co mi vyhovuje, co mi vadí? A jde Lenovo správným směrem, nebo legendu zabíjí svou chamtivostí? Toho všeho se budu snažit v tomto zápisku dotknout.
To hlavní, co od notebooku požaduji, je, aby fungoval a pohodlně se používal.
Hned na úvod ale musím napsat, že se moje priority i vnímání ThinkPadů (ale vlastně notebooků i počítačů jako takových) dost změnily. Dívám se na ně dost prakticky – pryč je ten dřívější zápal pro všechny ty (z dnešního pohledu) bezvýznamné detaily. Notebook je pro mě pracovní nástroj. Zařízení, které musí být lehké, skladné, dostatečně odolné, aby vydrželo cestování; zařízení, se kterým se kdykoliv a kdekoliv připojím, které vydrží dlouho (= alespoň 5 hodin) na baterii, ale hlavně na kterém se skvěle píše a má výborná polohovadla. Pak už jsou to takové samozřejmosti, jako že na něj nechci čekat, že musí být zabezpečené, že se musí dát připojit k drátové síti a projektoru nebo že se musí snadno zadokovat v kanceláři, kde mám monitor, klávesnici, myš, síť, headset a tak podobně.
To hlavní, co od notebooku požaduji, je, aby fungoval a pohodlně se používal. Neustále se tu na blogu řeší pískání cívek, nějaké projevy ventilátoru, kvalita reproduktorů, prosvítání podsvícení displeje, rychlost SSD nebo počet USB portů. Pokud nedosahují takové míry, aby mě brzdily, rozptylovaly nebo bránily v práci, jsou to věci, které už dávno neřeším, resp. ani neregistruji – na něco takového musíte mít buď opravdu hodně času nebo být extrémně hákliví. Ani jedno u mě už dávno neplatí.
Nemyslím to ale tak, že to, co já za důležité (už) nepovažuji, nemůže někdo jiný brát za naprosto stěžejní záležitost. Mám to ale (už) jinak. Byl jsem taky takový, jen dnes už na to vzpomínám se shovívavým úsměvem podobně, jako na toho kluka, co za nepřekonatelný problém bral jedno odpolední vyučování v týdnu navíc, takže namísto osmi hodin měl pro sebe dvakrát v týdnu jen šest. No hrůza!
Dodám ještě na úvod, že veškeré porovnání z „moderního“ pohledu níže bude optikou ThinkPadu X280.
X280 s HD TN panelem…
Je ten displej hnusný? Ano, je. Je ostuda takový displej používat v roce 2019? Ano, je.
Sedí tu přede mnou ThinkPad X280 v předdefinované korporátní konfiguraci s čtyřjádrovým Core i5 osmé generace, 8 GB RAM, 256GB SSD diskem a 12″ HD TN panelem. Je ten displej hnusný? Ano, je. Je ostuda takový displej používat v roce 2019? Ano, je. Mělo by ho Lenovo přestat nabízet? Nevím – možná pro někoho smysl má. Pro mě ale rozhodně ne (takže kdyby ho Lenovo nenabízelo, nemohl by pešek připadnout na mě). I přesto jsem si ale X280 velmi oblíbil a nedám na ni dopustit! Co mi jen leze na nervy, je víko displeje, které od většího úhlu otevření přesahuje výšku základny, kterou tak nadzvedává – to se nepovedlo!
Nové pojetí ThinkPadů
Za těch deset let, co ThinkPady blízce sleduji, ušly velký kus cesty. Kromě příchodu modernějších technologií se vždy snažily jít s dobou jen velmi pomalu. Tedy až do osudného roku 2013, kdy přišel nový design, nové pojetí, nové klávesnice, pokus o nová polohovadla (víme, jak dopadl…). Nebyl to úplně šťastný rok, ale přesto ho hodnotím kladně, protože Lenovo takříkajíc ťalo do živého, konečně rozčeřilo hladiny stojatých vod, na které se nikdo neodvážil dlouho sáhnout.
Notebook dnes používá každý druhý, musí být pro každého druhého přístupný, pochopitelný a užitečný. Lenovo si tak muselo vybrat, co jsou ty klíčové prvky a ty ostatní buď zjednodušit, případně zcela vypustit.
Dnešní ThinkPady, v podstatě napříč celou rodinou a všemi řadami, ze všeho nejvíc připomínají ThinkPad X1 – jsou mnohem kompaktnější, s elegantnějšími, modernějšími křivkami, přesto si ale zachovávají určitou původní náturu, jsou poznatelné, byť moderní. Oceňuji lehčí a tenčí provedení, konstrukčně mi aktuální modely přijdou jako to nejlepší, co se Lenovu v řadě ThinkPad za poslední roky podařilo. Nezapomnělo se ani na základní servisovatelnost – standardem je nyní základna se snadno odmontovatelnou vanou, která zajistí okamžitý přístup ke všem zásadním komponentám. (Což je oproti ThinkPadům vycházejícím z roku 2013, tedy generace x40, výrazný posun vpřed, protože na vás již nečekají nástrahy v podobě tisíce plastových zobáčků – vím dobře, jak takový notebook vypadá, když se párkrát rozebere. A taky vím, že rozebrat jej bez poškození, není ani tak o zkušenosti jako o štěstí.)
Klíčovým slovem pro ThinkPady se v posledních letech stalo „jednodušší“ nebo možná „čistší“. A, když už se ve mně uklidnil ten iracionální hlas bránící se změně, je to dobře! Že není Enter modrý, diody zelené a oranžové nebo že nikde není dioda činnosti pevného disku? Je mi to úplně jedno. Navíc jsem přesvědčený o tom, že většina těch věcí, které jsme brali jako ty, které „dělají ThinkPad tím, čím je“, v dnešní době už dávno nemají místo – notebooky už nejsou výsadou pár jedinců. Notebook dnes používá každý druhý, musí být pro každého druhého přístupný, pochopitelný a užitečný. Lenovo si tak muselo vybrat, co jsou ty klíčové prvky a ty ostatní buď zjednodušit, případně zcela vypustit.
Klávesnice, polohovadla
Jedná se o nejlepší klávesnici na světě – nic se jí nerovná, a to ani z daleka!
Ano, zjednodušená klávesnice způsobila v roce 2013 poprask. S mechanikou jako takovou (a výhodami nového provedení v podobě podsvícení) nikdo problém mít nemůže, neboť se jedná o nejlepší klávesnici na světě – nic se jí nerovná, a to ani z daleka! Je to jako vozit se v Mercedesu S, kdy jako další nejbližší konkurencí je Škoda Octavia. Jasně, „škodovka“ svému účelu poslouží, je to dobré auto, se kterým budete spokojení, ale ortopedickým, větraným a vyhřívaným sedačkám s masážními lávovými kameny nesahá ani ta nejlepší koncernová alcantara ani po kotníky. Rozložení je pro některé jiná písnička. Já jsem ale v úvodu napsal, že se na věc budu dívat ze svého pohledu a ten je jasný – FnLock nepoužívám, šestiřadá klávesnice mě limituje jen při dvou operacích – refresh (F5) a přijmout poštu (F9), kdy musím použít Fn.
Všiml jsem si ale, že klávesnice časem ztratila odtokové kanálky, dnes máme namísto nich „jen“ nepromokavé klávesnice. Mě to neomezuje, vždy mi přišly spíš jako dobrý vychloubací faktor a nikdy jsem neměl to „potěšení“ je využít. Nicméně až si vytopím notebook, možná budu mluvit jinak…
S polohovadly udělalo Lenovo v roce 2013 krok špatným směrem – zapomeňme na to, jdeme dál, nemá smysl se o tom dál bavit. Snad jen napíšu tolik, že já jsem osobně tehdejšímu TrackPadu fandil – mechanizmus byl výborný, povrch skvělý… Jako kus strojního inženýrství byl na výbornou, řekl bych. Jenže softwaru se těžce nedostávalo a celý koncept, myslím, právě software zabil. Těžko říct, co by se stalo, kdyby Lenovo třeba ještě rok počkalo a mezitím ladilo TrackPad k dokonalosti. To už se ale nedozvíme. Dnes jsme každopádně u všech ThinkPadů zpět u klasického provedení špičkového TrackPointu s vyhrazenými třemi tlačítky a poměrně velkého a na poměry Windows zařízení slušného clickpadu. Snad jen kdyby Lenovo všude používalo Synaptics a necpalo i do některých vysokých modelů Elan, udělalo by lépe.
ThinkShutter a zabezpečení
Co mi ale udělalo vyloženě radost, je ThinkShutter, čili mechanická záslepka webové kamery vestavěná ve víku displeje. To je něco, na co byli uživatelé All-in-One ThinkCentre nebo monitorů ThinkVision s vestavěnými kamerami zvyklí roky, Lenovo mechanizmus jen zmenšilo a vměstnalo do notebooku. Velmi praktické, aneb konec oblíbených lepících pásek!
Líbí se mi i nativní podpora Windows Hello a biometriky v podobě rozpoznávání obličeje nebo čteček otisků prstů. Jasně, do opravdového pracovního prostředí bych IR kamery netahal, jsou ale díky své rychlosti velmi návykové. Dotykové čtečky mi přijdou ale pomalejší než starší „přetahovací“, nicméně to může být jen zdání, neboť u té dotykové jen přiložíte a čekáte, než se pán uráčí vás přihlásit, kdežto stará dobrá „přetahovací“ vyžadovala malý rituál, pohyb – pořád se něco dělo. Takže tady asi 1:1.
Vestavěné baterie
Když jsem se rozhodoval pro X280 namísto předchozí X250, šla mi hlavou i otázka baterií – nové ThinkPady mají baterie typicky vestavěné, čili vyměnit jdou jen po rozebrání zařízení (které je však, jak jsem psal, relativně snadné). No a tak jsem začal přemýšlet i nad delší historií…
Byl pouze jeden jediný ThinkPad, u kterého jsem měnil baterii – T420s, měl jsem k němu UltraBay baterii. Používal jsem ji i přesto, že úplně nelícovala se zkoseným tělem. Proč? Protože T420s měl sám o sobě tak špatnou výdrž na baterii, že jen s přídavnou UltraBay baterií jsem se mohl dostat na 5 hodin, což považuji za rozumné minimum pro přenosný počítač. Do té doby (R400 s 6článkem) ani od té doby (T440s nebo X250) jsem měnit nebo přidávat baterie nikdy nepotřeboval (a to ani přesto, že jsem měl Power Bridge, čili dvojici baterií, z nichž jedna šla vyměnit za běhu, což jsem považoval za skvělý nápad). Proč? Protože ta zařízení prostě vydržela dostatečně dlouho sama o sobě.
Takže obava z baterie, která nejde vyměnit, mě okamžitě přešla, zvlášť když uvážím, že X280 vydrží s přehledem 8 hodin, aniž bych se musel nějak snažit.
Ventilátor vpravo, porty
Další obavou, kterou se mnou mnozí také sdílejí, byl výdech ventilátoru vpravo, což je vlastnost, kterou vídáme u aktuálních ThinkPadů také prakticky všude, a kterou vlastně zahájil právě Carbon. O co jde? Protože je notebook čím dál kompaktnější a tenčí, přičemž existují konektory, bez kterých to prostě nejde (u pracovního laptopu nezapomeňme na dokování, o kterém až dále), ale které zabírají – i v době nepřeberného množství redukcí a adaptérů – hodně místa. Tak muselo Lenovo přistoupit k přesunutí výdechu chlazení na pravou stranu. Jenže tam mívají lidi ruku s myší. A jejda!
Jenže on to problém není! Rozhodně ne pro mě, a to hned ze dvou důvodů: Jednak myš používám jen s notebookem v docku (jinak samozřejmě vždy jen TrackPoint), kdy to poslední, co mě zajímá, je, kudy notebook vydechuje teplý vzduch. A za druhé, i kdybych snad tu myš s notebookem mimo dock použil, nedělám na něm nic tak náročného, abych ho dokázal zahřát natolik, že by mi ruku nepříjemně ofukoval.
Porty se nám tak v drtivé většině přesunuly doleva, což je ale zase dobře, protože té ruce s myší (pokud ji používáme) nepřekáží. Lenovo dokonce stále drží pár plnohodnotných, takříkajíc „velkých“ konektorů i na lehkých a tenkých noteboocích, jako je X280 nebo X1 Carbon. Jde především o HDMI (který nahradil starší VGA) a USB plné velikosti. K mému smutku zmizel plnohodnotný LAN konektor, ale abych byl fér – potřebuji ho jen výjimečně kvůli specifické aplikaci (pro ty případy jsem hned s notebookem pořídil nativní redukci, kterou by ale, sakra, mělo Lenovo přidávat k notebooku zdarma hned do krabice), jinak jsem v drtivé většině případů na Wi-Fi.
Rozloučit se však musíme takřka plošně s plnohodnotnými SD kartami. Pro mě ale žádný problém – SD kartu, ani nemluvě plnohodnotnou, jsem nepoužil hrozně dlouho. Foťák? Nemám. (Případně přenos přes Wi-Fi to jistí.) MP3 přehrávač? Ale jděte! MicroSD ale obvykle najdete, změnil se ovšem charakter – podobně jako u mobilů bývá v šuplíku, čili už se nebavíme o tom, že rychle vložíte, stáhnete a zase vrátíte zpět. Nová filozofie použití je rozšíření úložné kapacity (což v době 2TB SD karet asi dává smysl). Jak ale píšu, dopad této změny asi nedokážu dostatečně zhodnotit – nijak mě nezasahuje.
Nové dokování z boku
Nové dokovací rozhraní nabízí vše jako dřív – napájení, obrazové výstupy, LAN i USB hub. Všechny výstupy jsou plně nativní!
Lenovo taky změnilo způsob dokování. Pořád jsou k dispozici mechanické docky, na pohled vypadají a do jisté míry se i chovají velmi podobně jako dřív, jen už se nepřipojují zespodu, ale z boku. Proč tomu tak je? To je jednoduché – tím, jak jsou notebooky stále tenčí, už se samotný dokovací konektor stává téměř tlustší než samotný notebook. Lenovo se tak uchýlilo k dokování z levého boku zařízení, které navíc mění zažitý trend proprietárních dokovacích stanic – nové dokovací rozhraní má své kořeny ve starém dobrém OneLink Docku, jen ho posouvá dál v oblasti univerzálnosti, standardizace, pohodlí, ale hlavně nativity.
Co tím mám na mysli? Nové dokovací rozhraní samozřejmě nabízí vše jako dřív – napájení, obrazové výstupy, LAN i USB hub. A protože je tvořené kombinací standardního Thunderboltu a miniaturního LAN konektoru, všechny výstupy jsou plně nativní! Thunderbolt zajistí napájení, digitální DisplayPort výstupy a USB hub, přičemž ani drátová síť není „emulovaná“. Jak jsem psal, vše nativně a elegantně. Velkou, možná tou největší výhodou je ale fakt, že tímto dokovacím konektorem může být vybaven takřka jakýkoliv notebook bez omezení, to je ostatně důvod, proč nyní i takový X1 Carbon nativně dokuje a už není tím exotem, co stojí stranou, protože do žádného docku na stolech nepasuje.
ThinkPad Pro Docking Station Tour
Product tour showing the features of the ThinkPad Pro Docking Station. Learn more at https://www.lenovo.com
No a jak se dokuje? Hodně podobně, úplně stejné to ale není. Notebook vložíte do dokovací stanice prakticky stejně jako dřív, oproti dřívějšku ale nemáte tak jasný pocit „zacvaknutí“ v docku jako dříve a „navedení“ notebooku na správnou pozici taky není tak přesné (ačkoliv vodicí a úchytné trny jsou na svém místě stále, podobně jako u starších stanic). Po nacvaknutí jen musíte udělat jeden pohyb navíc – zasunout dokovací konektor z levé strany do notebooku jakýmsi posuvníkem. Ale jak se Lenovo vypořádalo s výškovým slícováním posuvného konektoru, které dřív u dokování ze spodní strany nemuselo řešit? Poměrně elegantně – boční dokovací konektor ve stanici je výškově pohyblivý a sám se zarovná tím, jak notebook tlačí na jeden z vodících trnů.
Závěrem
ThinkPady ušly za poslední roky kus cesty. A ano, vážně už nejsou, co bývaly – jsou modernější, jednodušší, lehčí, tenčí; soustředí se hlavně na to podstatné a ty menší, okrajovější záležitosti upozaďují nebo úplně ztrácí. V absolutním měřítku jsou vlastně jen zlomkem toho, co byly dřív. Ve srovnání, z relativního pohledu, jen vychází střízlivě vstříc moderním trendům a tomu, jak se celkově způsob a styl použití mobilních zařízení (a osobní výpočetní techniky obecně) mění. Ale pořád to jsou špičkové pracovní stroje, na které já osobně nedám dopustit.
Těžko se to vysvětluje, ale mému ThinkPad X280 s hnusným HD TN panelem, plechovým a celkově těžce podprůměrným zvukem a tlustými rámečky kolem displeje dávám bez sebemenšího zaváhání přednost před jakýmkoliv jiným notebookem (za předpokladu, že by to nebyl ThinkPad X1 Carbon). Klávesnice, TrackPoint a styl ThinkPadu mě vždycky spolehlivě zavede zpět – pak už je jedno, co se kolem děje.
Je mi jasné, že si teď asi spousta z vás řekne: „No jo, Lenovo blogger – co jiného taky čekat!“ A s klidným svědomím vás při tom nechám, přestože nemáte pravdu, a budu pokračovat v psaní na nejlepší klávesnici na světě, která mě uklidňuje.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Dobre napisany clanok. Zmeny typu zakrytovanie baterie, SD port nahradza micro port, pajana RAM,celkova redukcia portov to su bohuzial nemenne veci. Tak ako sa notebooky zbavili CD mechanik sa budu zbavovat malo pouzivanych portov v praxi. Inak v tomto ma priekopnictvo Apple, ktory ide este dalej a porty obmedzuje u niektorych modelov na jeden a vsetko je na pevno. RAM, bateria je lepena zda sa mi ze aj SSD.
Já třeba moderní ThinkPady neodsuzuju. Když čtu: „V absolutním měřítku jsou vlastně jen zlomkem toho, co byly dřív.“ … tak mě napadá, že na tom něco je. Je ale z podivem, že za zlomek toho, co byly dřív, se platí pořád stejně velké peníze. Člověk opravdu od určité třídy musí jít do Applu, aby zaplatil ještě víc.
U notebooků už taky toleruju mnohem víc než dřív (i když ty chyby pořád vidím úplně stejně). Pokud však třeba notebook při zátěži CPU píská chlazením, což celé generace ThinkPadů dělaly, tak to je u mě totální fail – takový notebook se pohodlně používat moc nedá – teď máme ve firmě hromady HP 840 G5, které v zátěži pískají úplně stejně jako některé nedávné ThinkPady, a je to ve firmě skutečně velké téma a ne jen otázka pár přecitlivělých jedinců. Pozitivní je, že nedávno jsem si vyzkoušel T490s a chlazení měl velmi dobré, takže na tom naštěstí někdo zapracoval.
Nové klávesnici bych bílé diody asi i odpustil, ale ony jsou při práci za tlumeného světla (nebo tmy) tak intenzivní a namířené, aby ostrým světlem svítily přímo do očí, že je to jako v jezdit v noci autem, když by měla protijedoucí auta všechna zapnutá dálková světla. Dá se to, ale pokud můžu, rád se takové situaci vyhnu. To už bych spíš odpustil spoustu jiných vlastností notebooku.
Pokud jde o Fn-Lock – chápu dobře, že nepoužíváš zavírání oken přes Alt-F4? Je to pro mě docela zajímavé. Myslel jsem si dřív, že je to podstatně běžnější zkratka mezi lidmi, ale asi to neplatí.
Tehdejší trackpad selhal zejména konstrukčně – po pár letech používání byly všechny úplně rozbité, s vůlemi atd. Mnohdy se to stalo ještě dřív a některé byly hrozné už z výroby. Špatný software samozřejmě věc ještě dokonal, ale skoro bych řekl, že by se u řešení zůstalo déle, kdyby nebylo ve výsledku jen dražší a nespolehlivější.
Za mě jsou tedy ThinkPady relativně ok, jen rozhodně dávno nemají nejlepší klávesnici na světě a jsou poměrně drahé na to, co nabízejí.
A že Lenovo v tak drahém notebooku dokáže nabízet TN displej je neuvěřitelné zvěrstvo. Spousta firem bere ten nejhorší displej v nabídce (ale klidně si připlatí, za i7 místo i5 několik tisíc). U nás ve firmě si lidi docela oddychli, když HP 840 G5 jako první generace přestala nabízet TN panely úplně. Nový IPS panel sice možná má tabulkově jen 250 nits (reálně tam dávají skoro cokoli 230-300 nits), ale jak tu lidi říkají – „konečně ten displej není černobílý“… tak totiž tady lidi vnímali ty nekontrastní TN panely, s neuvěřitelně omezeným rozsahem barev a šedou místo černé.
A co ma podla vas lepsiu kalvesnicu ako Think Pad? HP? Srandujete, ze?
I to HP má lepší mechaniku klávesnice, ale je toho mnohem víc a vůbec není nutné koukat na business řady – doba, kdy nejlepší klávesnice měly business notebooky, už je asi nenávratně pryč. Moderní ThinkPady, které jsem testoval, měly mechaniku kláves zbytečně tuhou. Pro lidi, kteří píšou na kvalitních klávesnicích s mechanickými spínači a kontrolovanou sílou stisku (sám používám Cherry MX Blue), působí mechanika u moderních ThinkPadů jak stará zatvrdlá membránovka. Dřívější klávesnice v ThinkPadech se tak přitom nechovaly – stisk byl jemnější, pohodlnější a kultivovanější. Proto jsem je dřív měl tak rád.
Pan Zima bola rec o notebookoch a ich klavesniciach pokial sa nemylim. Ja som sa vas pytal co ma lepsiu klavesnicu ako Think Pad notebook. Vy mi na to argumentujete ze nejaka externa klavesnica Jack Berry :-) Cize nepoznate lepsiu, ano?
Zkus si to přečíst znova.
Jirko, tohle je ale podobně subjektivní jako moje objektivní tvrzení, že má ThinkPad nejlepší klávesnice na světě… ;-) To, o čem píšeš, je fakt jen o tom, na co jsi zvyklý nebo co Ti vyhovuje. Mně mechanika ThinkPad klávesnice vyhovuje velice. A ano, mění se a i napříč řadami jsou rozdíly (např. 12″ X240-270 mají gumovější chod, Tčka měly vždy jasnější stisk, teď mám Carbon 6th Gen s US klávesnicí a taky gumovějším chodem, zato firemní X280 má jasný stisk; obecně ale je chod dostatečně jasný a přesný u jakéhokoliv ThinkPadu, i s těmi bakelitovými nepodsvícenými klávesnicemi), ale pořád má ThinkPad klávesnice něco, čím mě přitahuje a úžasně vyhovuje.
Však já bych netvrdil, že není přesný. Jen prostě poslední dvě Tčka, co jsem měl na recenzi mají zbytečně tuhý chod. Řekl bych, že v nějakém jiném kusu bude možná i měkčí klávesnice, protože zrovna bude od jiného výrobce. Dřív se tohle stávalo. Za mě z hlediska mechaniky vedou stejně klávesnice z generace T420/T520. V podstatě mi o to rozložení ani moc nejde, ale tam to prostě bylo top. Ty další byly pořád dobré a až tak poslední dvě generace mám tenhle problém. Jak se člověk naučí fungovat u externích klávesnic s mechanickými spínači a s jejich nastavení síly stisku, tak to docela změní i preference u notebooků. HP 840 G5 má z mého pohledu lepší mechaniku (ten notebook mi asi i celkově vyhovuje víc – jeho problém je jen ve větráku), stejně tak řada různý HP Spectre atd. Od DELLu jsou příjemně (některé) klávesnice u moderních XPS (naopak ty u Latitude jsou otřesné s výjimkou snad teď nově představených modelů, kde jsou úplně nové). Všechny ty klávesnice mají perfektní, přesný chod a příjemný stisk, ale navíc se dají mačkat s maximální lehkostí.
Pro mě neoddiskutovatelnou výhodou ThinkPadů je pořád trackpoint. I když mu daly tužší a hlučnější tlačítka, pořád je prostě top. Touchpady má třeba HP lepší, ale trackpoint je neporazitelný. Pokud by tedy Lenovo z ThinkPadů trackpoint odstranilo, já bych asi neměl vůbec důvod o nich uvažovat (tedy kromě toho, že se mi ty stroje prostě i vzhledově líbí v tom moderním čistém designu).
Zrovna u X220 (stejná klávesnice jako v T420 a T520) záleželo na výrobci. Ta dodávaná s notebookem byla opravdu dobrá, bohužel mi po měsící odešlo tlačítko trackpointu a dostal jsem zcela jiný „kompatibilní“ model. Ta už byla o poznání horší, více houbovitý průběh stisku kláves a po několika dnech začal nechutně skřípat Enter. Nechtěl jsem riskovat výměnu za ještě horší kus, tak jsem si to opravil raději sám, přidáním chybějící silikonové pasty v mechanice klávesy (odfláknutá výstupní kontrola).
Jednoznačně nejlepší klávesnice (NMB) byla v ThinkPadu X31, rozložením kláves, rozměry, mechanikou, barevným odlišením. Bohužel podobnou klávesnici už dnes nikdo nevyrobí.
Dnes jsou kvůli nesmyslným 16:9 displejům a velkým touchpadům klávesnice menší, takže nevyužívají celou šířku notebooku, což je jedna z věcí, která mi dost vadí (a nemá ji právě MateBook 13 s 3:2 displejem). Nadějí je, že se teď přece jen objevují modely s lepším poměrem stran, již zmíněný MateBook a Surface Laptop s 3:2 nebo LG Gram 17 a nový Dell XPS 13 7300 s 16:10. Tak snad budou notebooky zase na i něco jiného, než sledování videa.
Obával jsem se, že mi bude chybět trackpoint, ale použitím bezdrátové Bluetooth myši se to vyřešilo, takže mám teď svobodnější výběr notebooků. Stejně tak se dá zvyknout na nízký zdvih kláves, pokud to není takový extrém jako u Apple. Ostatně i každý nový ThinkPad „musí“ být tenčí a zdvih kláves se tak neustále snižuje.
Rozložením klávesnice prakticky všechno ostatní, dát PgUp/PgDn a Home/End na opačné strany klávesnice může jen ten, kdo ji prakticky nepoužívá. Mechanicky je třeba u HP x360 také velmi dobrá a nad rozložením kláves dokonce někdo přemýšlel.
Měl jsem celkem tři ThinkPady (IBM i Lenovo) a dnes nevidím jediný důvod, proč to jako nefiremní zákazník dál kupovat. Stále příšerné displeje (naposledy v recenzi T590 na NBC) za daleko vyšší cenu než má i výrazně levnější model jiné značky, s každým novým modelem horší opravitelnost, nedoladěné BIOSy hlavně u nejdražších modelů … Ano, stejné hrůzy dnes dělají i ostatní, ale aspoň za nižší ceny.
Co myslite opacnou stranou klavesnice?PgUp/PgDn su dole pri sipkach. V tom nevidim problem a Home/End je v pravo hore.
A napr vami spominany T590 ma aj displej s 500nit. Cenovo tam pri rovnakej konfiguracii nie je velky rozdiel dokonca cena zostala ako u T 580 4k obrazovky. Ze na NBC testovali T590 s 250nit obrazovkou…..
Já v tom problém vidím, tyto čtyři navigační klávesy mají být u sebe, jak to bylo na původní sedmiřadé klávesnici a jak to má řada jiných notebooků. Buď na kurzorových klávesách přes Fn (toto nabízí alternativně HP nebo Surface, nevím proč ne Lenovo) nebo v souvislé řadě nad sebou. Stále je to logičtější a použítelnější než ten současný, zcela nesmyslný, Lenovo layout. U .80 modelů šlo pomocí nějakého Lenovo software alespoň namapovat Fn+PgUp/PgDn na Home/End, ale i to je slabé řešení.
T590 v ceně 1800 Euro má v roce 2019 displej s barevným pokrytím pouhých 58% sRGB. Přitom notebook jiné značky za necelých 800 Euro má 100% sRGB a bez loterie zcela rozdílných displejů.
Pan Vones.
Ten Think Pad T590 so 4K displejom a 500nit stoji 2100€.cize pridate 300€ a mate uplne spickovy displej a notebook.
Inak neviem o ziadnom 800€ noteboku ktory by mal pokrytie 100sRGB.
Mozno my rozsirite obzor.
Recenze T590 4K ještě nevyšla a v minulosti opět Lenovo prokázalo, že dokáže najít i příšerný 4K displej, viz recenze T580 4K na Notebookcheck. Huawei MateBook 13 má skvělý 2K 3:2 displej se 100% sRGB pokrytím a bez loterie.
Ještě levnější se 4K je dokonce Chuwi LapBook Plus za 430 USD :-) Má stejný panel jako čtyřikrát dražší Lenovo Yoga 730 15, viz článek na NBC ‚$439 Chuwi LapBook Plus uses the same BOE 4K UHD panel as the $1599 Lenovo Yoga 730 15‘
Pan Vones.
Obidva tie notebooky co spominate maju sice 4k obrazovku ale poddimenzovanu baterku aj procesor. Neviem o co vam ide ale vase argumenty mi pripadaju ako argumenty cloveka, ktory strasne chce Think pad lebo je to klasika a je to pojem ale nema na to tak sa rozculuje na hovadinach. Inak vase argumenty su smiesne.Chuwi laptop tu davat ako adekvatnu nahradu Thinkpadu to je uz vysmech. Bud hovorime kazdy o inom, alebo ja neviem. Inak pre mna za mna si kludne kupte Chuwi ja zostavam u svojho Extreme1
Asi máte problém s pochopením psaného textu. Ten Chuwi laptop má sice směšně poddimenzovaný procesor a není to žádná náhrada, ovšem to že v tak levném modelu je naprosto stejný displej jako v několikanásobně dražším Lenovo asi o něčem vypovídá. Zkrátka nemám potřebu si kupovat drahý laptop se stále se opakujícími podprůměrnými komponentami. Ten problém s kvalitou má Lenovo neustále už mnoho let a píše se o tom prakticky v každé recenzi. Jestliže si Lenovo dokáže říct i o 300 dolarů za 4K displej v T580, který je nakonec horší než nějakém v levném 400 dolarovém notebooku, tak mám pocit, že si ze mě dělá akorát legraci. To je vše.
Ostatně v případě P50 to s úsporou za cenu komponent přehnali tak, že ten 4K displej co vypadal tak strašně jak nejlevnější TN panel, lidé hromadně vraceli.
https://www.notebookcheck.net/Expect-to-see-more-mismatches-of-4K-IPS-panels-on-cheap-budget-laptops.427161.0.html
Ja nemam problem s pochopenim citaneho textu ale vy pan Vones mate problemy s pochopenim urcitych ekonomickych suvislosti, ktore umoznili dostat lepsie displeje aj do šitovych znaciek ake tu uvadzate.
https://www.notebookcheck.net/Expect-to-see-more-mismatches-of-4K-IPS-panels-on-cheap-budget-laptops.427161.0.html
Pokud vám vadí, že v „shitových“ modelech jsou kvalitní displeje, tak mě zase to, že v drahých ThinkPadech jsou stalé shitové displeje. To chápu velmi dobře. Je každého volba, jak nekvalitní výrobek si koupí.
Chcel som tym len povedat, ze ta situacia o ktorej pise notebookchecknet sa za nedlho prejavi aj v ostatnych znackach.
Ako som spominal T590 ma aj kvalitne displeje a tak isto vsetky rady Think padov. Think Pad X1 Extreme 2. gen ma aj OLED displej OLED displeje sadzuje u niektorych modelov aj Dell aj HP. Cize trend kvalitnych displejov bude pokracovat. Chystaju sa displeje s mikro LED.
@cakpuh:disqus Na NBC vyšla právě recenze T490s WQHD, která opět potvrzuje má slova :-) Hned první věta ‚Even slimmer and lighter, but the keyboard takes a step in the wrong direction‚. Displej je opět klasická Lenovo šílenost s reálným kontrastem pouhých 786:1 a nedosahujícím ani 100% sRGB, to celé v roce 2019 v notebooku za 2500 Euro. Své peníze opravdu utratím raději jinde.
Ale vy ste s nimi vypiekol vas nedostanu. Kupil ste si Huawei. Mozte byt spokojny.Je to iste a good choice for the money.:-)
Petře, za mě: dneska vážně perlíte! Jednak si pletete články (Váš citát je z pre-recenze X1 Carbon), nicméně je možné, že displeje oba modely sdílí. (Mimochodem, T490s dostala 92 % a „Editor’s Choice“.) Dále, hodnocení klávesnice je očividně recenzent od recenzenta (mimochodem tu v T490s hodnotí výborně). Prostě tu hážete, co se Vám hodí, abyste si obhájil svou volbu. V pořádku, to je normální.
Ale tvrzením, že Bluetooth myš Vám řeší chybějící TrackPoint, jste mě opravdu dostal. Asi tak podobně, jako když jste psal, že klávesnice v Yoga Booku je vlastně fajn, když jste si ji v Alze vyzkoušel. (A to prosím od člověka, co tu v tisíci slovech rozebírá, jak je ta ThinkPadovská dnes špatná. Já jsem na té v Yoga Booku psal celý jeden MWC, což jsem vzal jako bobříka odvahy.) — Pardon, nechal jsem se unést, ale pořád mi to leží v hlavě. ;-)
Nicméně ThinkPad (už) asi prostě vážně není pro Vás. A zas a znovu – je to subjektivní, je to o prioritách, které máte Vy prostě jinde. Třeba se mnou kontrast 786:1 u notebooku za 2 500 € vůbec nic nedělá. A měl by u Carbonu nebo T490s? (Ta Bluetooth myš nebo šmrdlání po touchpadu by mě teda na letišti štvalo mnohem víc.)
No vidíte, tak jsem se spetl. Hodnotit klávesnici lze i čistě objektivně, zdvih kláves se snížil z 1.8 mm u X1 Carbon 6 na 1.5 mm u verze sedmé. Pro srovnání Dell XPS 13 má 1.5 mm, MateBook 13 1.3 mm, MacBook hrozných 0.55 mm a staré X220/T420/T520 pak 2.5 mm (údaje bez záruky).
Ano, klávesnice Yoga Booku je opravdu fajn na to, že jde o virtuální dotykovou klávesnici u tak malého zařízení a dokonce může mít i vhodné rozložení kláves. Jak vidíte, dokážu ocenit, když Lenovo vyrobí něco dobře :-)
Bluetooth myš vyřešila chybějící trackpoint uspokojivě a na touchpad si možná časem zvyknu, stejně budou muset jednou všichni. Oba víme kolik procent firemních zákazníků dnes preferuje trackpoint před (velkým) touchpadem a jak moc jde Lenovo právě těmto zákazníkům na ruku. S trackpointem se stejně budete muset jednou rozloučit, v čím dál tím tenčích klávesnících bude problematický (= drahý) a můžeme jen odhadovat, kdy se tak stane.
Notebook za 2500 Euro s displejem z výprodeje si zkrátka nekoupím, protože bych se považoval za blázna, ale je dobře, že Lenovo má stále loajální zákazníky ;-) Toť vše.
Píšu o situaci, která trvá leta. Lenovo vytrvale dává i do nejdražších konfigurací zcela podřadné displeje oproti konkurenci v podobné ceně. Že udělají jeden model s kvalitním HDR displejem v ceně přes sto tisíc Kč pro koncové zákazníky opravdu neberu v úvahu.
Zatím vyšla jen recenze T590 FHD a žádná kvalita tam opět není, viz 58% sRGB jako u notebooku za 500 Euro. To platí i o všech ostatních recenzích X390 a T490, tam se sice situace zlepšila z typických 55% sRGB na 92+% a se slušným kontrastem přes 1500:1, ovšem to by nebylo Lenovo, aby to něčím nezazdilo. Všechny recenzované displeje mají velmi pomalou odezvu GtoG přes 60ms, což je i zmíněno v recenzích: „However, the display does have one problem, which is the extremely bad response times, resulting in visible streaks if, for example, you move the mouse pointer quickly.“. Takže celkový dojem z displeje je opět špatný. Tak tu prosím nešiřte nepravdy o kvalitních displejích, Lenovo bude na kvalitě komponent stále šetřit, dokud mu to budou loajální zákazníci tolerovat. Mě už trpělivost došla.
Huawei MateBook 13 má pěkný 2K 3:2 displej s 98% sRGB, kontrastem 1000:1, není pomalý a má jen jednoho dodavatele bez loterie. A to vše v ceně 800 Euro.
@cakpuh:disqus @petrvones:disqus
Já mám pocit, že nediskutujete, jen jeden druhému sdělujete svou nezlomnou pravdu. Jednomu ThinkPad vyhovuje, druhému ne (což dává dlouhodobě na tomto blogu a i všude možně jinde najevo, navíc metodou „kdo chce psa bít…“). Obávám se, že jeden druhého nepřesvědčíte.
Tak třeba ty displeje… Já se na věc dívám trochu jinak. Potřebuju specifický displej (gamut, jas, kontrast apod.)? Tak si notebook s takovým displejem cíleně koupím. Nepotřebuju takový displej? Tak co řeším? Koupím si to, co mé oko (a peněženka) snese. Řadím se, podobně jako asi 99,7 % lidí, do druhé kategorie. A pokud najdu štěstí, spokojenost a klid v duši u rudého lotosového květu, nech sa páči!
Je tu ale ještě jedna zásadní věc, kterou třeba pan Voneš nechápe (a možná je to dobře, protože se díky tomu může rozhodovat racionálněji a šetří tak navíc peníze, jak nám dokazuje): ThinkPad není generické HP, ani kopírka s rudým lotosem, ThinkPad je ThinkPad. Vnímám ho hodně podobně jako iPhone – když mi vyhovuje iPhone, jdu si příště zase koupit iPhone, neřeším Samsung, Xiaomi, Sony, Huawei… Analogicky: když mi vyhovuje ThinkPad, jdu si příště koupit další ThinkPad. A pokud potřebuju pracovat s grafikou, jdu si koupit ThinkPad určený pro práci s grafikou (a adekvátním displejem). Když chci skladný notebook, jdu si koupit skladný ThinkPad. A tak dále.
Pan Gottwald neviete kedy sa dostane do predaja IdeapadS540 15″?
Bude o nom na vasom webe aj recenzia?
Dakujem
Dobře popsáno to, v čem se přesně neshodneme :-) Dnešní ThinkPad je dle mého názoru přesně ten generický notebook, který těží z dávné slávy značky a proto mu stále prochází použití opravdu nehezky špatných komponent za vysokou cenu. Jak už bylo napsáno výše, kvalita se dnes obecně přesouvá z business laptopů jinam. Nemám nic proti tomu, když někomu stačí méně kvalitní displej, ale pak by tomu měla odpovídat i cena.
Štěstí jsem našel znovu u desktopového PC a k tomu právě levný notebook, co mě v zásadě ničím nerozčiluje. Celkově to tak vyjde cenově stejně, jako jeden ThinkPad, kde už nevidím možnost jej používat jako hlavní počítač.
Ano suhlasim s prirovnanim, ze ThinkPad je ako iPhone. Som na dovolenke tak si tu s panom Vonesom kecame.:-)
Inak nieje mojou snahou ho presviedcat. Ja mam vo veciach jasno a je kazdeho slobodnou volou co preferuje.
Osobně mi přijde mít nějaké často používané klávesy jako fn verzi kurzoru jako totální blbost a z pohledu ergonomie a psaní všemi deseti jako úplná hovadina.
Sedmiřadá klávesnice byla určitě lepší na rozložení. Nicméně aktuální ThinkPad mi stále přijde jako to nejlepší řešení.
Alt+F4 nepoužívám.
Pekne napisany clanok. Niektore technicke veci sa nedaju teraz posudit ci je to dobre, alebo zle. Mam na mysli napr odstranovanie portov, SD port nahradzovana micro portom. Ked je sikovne urobeny port na micro kartu ma vybratia na prst, tak nemam nic proti.Inak mnohe tieto veci zacal Apple (odstranovanie portov) pajana Ramka, baterka zakrytovana dokonca prilepena a postupne sa ukazuje, ze mnohi vyrobcovia ten trend postupne nasleduju.
Díky za skvělý článek. Uvažuji o výměně X220 a stařičké X60s (oboje koupené repasované stále funguje s linuxem) za X1 Carbon. Věřím, že u mne by vydržel to co výše zmíněné (pochopitelně opět repasované a s linuxem). Já také nedám dopustit na trackpoint (ovšem s původním půlkulatým návlekem, ty ploché jsou dost děs). Též na thinkpady, zvláště na ty nešizené, nedám dopustit.