ThinkPad T430s: staré dobré “esko” s novou klávesnicí (test)
28. 6. 2012 | 10
Konečně se mi do ruky dostal finální ThinkPad T nové generace, a sice prémiový, odlehčený model této řady, T430s, v poměrně vysoké výbavě: s procesorem Core i5, přepínatelnou grafikou nVIDIA, podsvícenou klávesnicí a HD+ displejem. Dnes se na notebook blíže podíváme, resp. hlavně srovnáme s minulou generací.
V ruce jsem již měl jak klasický model T430, tak odlehčený T430s, pro test jsem si ale proto, že vlastním minulou generaci, půjčil právě prémiové „esko“. V dnešním článku se nechci zaměřovat na notebook celkově jako takový, nebo alespoň ne ve velké míře, jelikož už na úvod prozradím, že se od svého předchůdce ve většině vlastností neliší. To má ovšem svou určitou logiku pro ty, kteří se v ThinkPadech dlouhodobě orientují: u modelů X a T „slim“ bývá běžné, že vždy dvě generace vypadají stejně. Ani nebudu představovat obecné novinky, které přináší, protože jsme si je představili v předchozím samostatném článku.
Tip: Průvodce notebooky Lenovo.
ThinkPad T430s
Nový model T430s je pokračovatelem svého předchůdce T420s a celé řady T s „eskem“ na konci. Ta je určená všem, kteří hledají profesionální pracovní notebook na stejné funkční i výkonnostní úrovni jako celá řada ThinkPad T, ovšem se znatelně nižší váhou a tloušťkou. Na druhou stranu existují kompromisy, které jeho uživatelé kvůli tomu musí přijmout.
Tip: Naše rozsáhlé porovnání ThinkPadu T420 a T420s naleznete zde.
Vzhled a konstrukce
Vzhled ani konstrukce se od předchůdce nezměnily, vlastně až na skutečné drobnosti je T430s na pohled shodný notebook s T420s: zachovává typický ThinkPad design s černým, matným povrchem, hrubými plasty a „pogumovaným“ víkem displeje (se soft-touch provedením). Zcela černý monolit narušuje pouze dvojice kovově stříbrných pantů, tělo i víko jsou tradičně tenké s tvary, které jejich tenkost ještě podtrhují.
Na pohled se liší T430s od předchůdce pouze v několika skutečně drobných detailech: jednak má novinka – stejně jako ostatní modely – trochu zamaskovaný VGA konektor. Dále na rubové straně najdeme o poznání více chladících průduchů. No a potom už jen úplné maličkosti: namísto šedých popisků na rubu jsou použity černé lesklé na matném podkladu, takže jsou vidět pouze díky odrazu světla, no a celkově je rub zařízení čistší, protože všechny štítky a popisky se přesunuly konečně pod baterii.
Konstrukce zachovává stále svou špičkovou kvalitu díky RollCage nové generace a je to určité dědictví z modelu X300/X301: vana základny je ze slitiny hořčíku, její líc z plastu vyztuženého uhlíkovými vlákny a většina plochy i hořčíkovými výlisky. No a víko displeje je zase tradičně vyztužené karbonovými a optickými vlákny. Podtrženo, sečteno: jedná se o notebook se špičkovou tuhostí i odolností konstrukce, která nijak netrpí na tenké provedení. Dokonce nezačne ani po čase vrzat, což vidím na své T420s.
Klávesnice, polohovadla
V testovaném ThinkPadu T430s jsme samozřejmě našli onu novou, dobře známou a už tisíckrát komentovanou 6řadou chiclet klávesnici, která je sice mechanicky špičková, nicméně k dokonalosti by jí bylo třeba lepší rozložení. Oproti dříve testované L430 se v prémiovém modelu řady T celkem logicky objevila její podsvícená verze. Bílé podsvícení je možné regulovat ve dvou krocích, případně namísto něj použít lampičku ThinkLight. Více o klávesnici velmi brzy v samostatném článku.
Poznámka: Nejsem si jistý, zda se neopakuje to, na co jsme narazili u minulé verze klávesnice, a sice že první generace, která ji používala, ji neměla zcela ideálně podloženou. V námi testovaném kusu T430s se totiž nová ostrůvková klávesnice hlavně vpravo kolem Enteru prohýbala, avšak ne kvůli nedokonalému podkladu, ale prohnutí již z výroby. Věřím ale, že to byl exces jednoho konkrétního kusu.
Co se polohovadel týče, opět je k dispozici špičková dvojice klasického touchpadu s vyhrazenými tlačítky a vroubkovaným povrchem, no a samozřejmě TrackPointu s trojicí samostatných tlačítek, které změnily tvar ve stylu ThinkPadu Edge a opustily elipsovité zakřivení. To má své výhody i nevýhody. Výhodou je, že se – alespoň mně – lépe tiskají než minulá verze s prohnutím, u které bylo nutné na můj vkus příliš vytáčet palec. Na druhou stranu však to levé a pravé není tak jednoduché poslepu úplně jednoznačně nahmatat. Dodám ještě, že – na rozdíl od řady L – obě polohovadla dodává vynikající Synaptics.
Displej, zvuk, konektory, připojení
Testovaný model T430s byl vybavený, jak je pro tuto řadu zvykem, matným 14″ HD+ TN panelem, nově je však „esko“ možné vybavit pouze HD rozlišením, v čemž vidím smysl, protože skutečně existují uživatelé, kteří tak jemný displej prostě neocení, nebo jen nemají tak dobrý zrak – i pro mě je HD+ na 14″ silně na hranici, zvláště po delším dni. Co se jeho (ne)kvality týče, je na úplně stejné úrovni jako u ostatních 14″ kolegů z rodiny ThinkPad: barvy jsou minimálně nevýrazné (spíš bych použil termín vybledlé), kontrast nízký, celkově je tak vhodný pouze na práci.
Celkem mě překvapil zvukový projev dvou malých repráčků umístěných standardně vedle klávesnice, tedy směrem do prostoru k uživateli – T430s, stejně jako jeho předchůdce, oplývá vylepšením zvuku Dolby Home Theater v4, ovšem zřejmě s ještě lepší optimalizací, která se jednoznačně projevila. Zvuk je sice stále silně průměrný a plechový, ale oproti T420s zase o něco lepší a hlasitější.
Co se konektorové výbavy týče, kromě přirozené náhrady USB 2.0 portů za rychlejší generaci USB 3.0, byl pouze trochu zamaskován VGA konektor a také namísto DisplayPortu se v těle uhnízdila jeho zmenšená verze miniDP, která ve verzích s Core i7 přebírá funkci Thunderboltu pro rychlý přenos nejen obrazových dat.
Vlevo: | USB 3.0, sdružený audio konektor, ExpressCard/34 – čtečka paměťových karet, čtečka čipových karet SmartCard |
Vpravo: | Slot pro zámek Kensington, UltraBay/optická mechanika |
Vzadu: | VGA, USB 2.0 stále napájené, miniDP/Thunderbolt, USB 3.0, gigabitový ethernet |
Vpředu: | nic |
Spodní strana: | Dokovací konektor 3. generace, podpora USB 3.0 |
Ke konektorům ještě dodám, že T430s s přepínatelnými grafickými kartami nVIDIA Optimus oproti minulé generaci podporuje digitální obrazové výstupy i před startem operačního systému (lze nastavit v BIOSu) a není nutné je používat pouze s dedikovaným grafickým čipem proto, že jsou – podobně jako u W520 – přímo napojené na integrovaný čip Intel, což je velmi dobrá zpráva. Na druhou stranu však kvůli tomu není možné v BIOSu aktivovat pouze dedikovanou nVIDIA grafiku (výstupy nejsou napojené na grafiky obě jako u řady W), a tak bude tato grafika nedostupná v BIOSu. Děkuji za upozornění Jiřímu Zimovi!
Z bezdrátových připojení je standardně k dispozici Wi-Fi a Bluetooth, doplnit lze také 3G modem, protože, jak je již od loňska zvykem, všechny modely by měly být automaticky WWAN-ready (přítomná příprava pro 3G modem: antény a volný slot).
Napájení, výdrž
Obecně všechny „slim“ verze ThinkPadů T používaly, stejně jako praotec X300/X301, speciální tenké baterie s nižší kapacitou. T430s přichází stejně jako T420s s 6článkovou baterií o kapacitě 44 Wh, která byla pouze doplněna o autentizační obvod, o čemž jsme psali dříve. Podporuje také přídavnou 3článkovou baterii v univerzální šachtě UltraBay. Novinkou u T420s je podpora rychlého nabíjení RapidCharge, kdy je baterie nabita do 80 % své kapacity během 30 minut. Funkce je však dostupná pouze se speciální, k tomu určenou baterií s rozšířenou životností.
Nová platforma Intel Chief River s procesory IvyBridge přinesla zase o kousek lepší správu napájení, nehledě na čip Think Engine (více v našem shrnutí novinek v ThinkPadech 2012), který by měl spotřebu energie optimalizovat. K tomu si připočítejme zase o trochu inteligentnější a úspornější přepínání grafických karet Optimus, které nově nereaguje pouze na spuštěnou aplikaci, ale také na reálné využití čipu (i když je spuštěná aplikace svázaná s nVIDIA GPU, čip se nezapne, dokud skutečně není třeba jeho výkon). Ve výsledku jsem pozoroval prodloužení výdrže oproti předchůdci o 15-30 minut, pohybujeme se tak mezi 3 až 4 hodinami provozu, ovšem podotýkám s mechanickým pevným diskem. S přídavnou baterií v UltraBay to bude samozřejmě i přes 7 hodin. Takovou výdrž má moje T420s s přepínatelnou grafikou a SSD diskem.
Výkon, chlazení, hluk
Z pohledu výkonu je vše jasné: nové procesory Ivy Bridge přinesly jen mírný nárůst výkonu (mluvíme-li o dvoujádrech), tedy ve výpočetní oblasti výrazný posun nezaznamenáme. Novinka však nabídne zase výkonnější grafickou část: ať už jde o integrované jádro Intel HD 4000, nebo dedikovanou profesionální nVIDIA NVS 5200M (ekvivalent konzumní GT 620M, vycházející z GT 540M – Kepler tedy nečekejme – se sníženými takty a 64bitovou paměťovou sběrnicí) s podporou přepínání nVIDIA Optimus, nárůst výkonu zde byl značný, o 50-100 % dle aplikace.
Nahoře: T430s, dole: T420s
Testovaná konfigurace:
- Intel Core i5-3320M
- Čipová sada Intel QM77
- 4 GB DDR3 RAM 1 600 MHz
- Intel HD 4000 / nVIDIA NVS 5200M
- 500GB HDD slim
ThinkPad T430s | |
Cinebench 11.5 | OpenGL: 26,26 FPS CPU: 1,19 / 3,03 pts. |
PCMark Vantage | 8 287, Memories: 5 065, TV and Movies: 3 769, Gaming: 6 069, Music: 7 611, Communications: 11 083, Productivity: 6 623, HDD: 4 977 |
3DMark 2001SE | 16 590 |
3DMark06 | 8 171 (SM 2.0: 3 408, SM 3.0: 3 116, CPU: 3 632) |
3DMark Vantage | P4 242 (GPU: 3 543, CPU: 10 380) |
3DMark 11 | P1 143 (Graphics: 1 028, Physics: 3 349, Combined: 1 000) |
Za normálních okolností, tedy v běžné zátěži, si notebook drží naprosto příjemné a bezproblémové teploty (ještě nižší než předchůdce), za což vděčí efektivnější architektuře Intel. Lícní část se nijak nezahřívá a velmi podobně tomu je i v případě kovového rubu. Notebook nás ale příliš nepotěšil v extrémním testu 20minutového zatížení kombinací FurMarku a Prime95: teploty procesoru i grafické karty se držely ve většině případů těsně pod hranicí 90°C, ovšem u grafické karty nastalo po dosažení této hranice významné snížení výkonu (throttling), který však – z nějakého důvodu – nechtěl skončit (ovladač? BIOS?), a tak se už na původní rychlost čip nevrátil, ani když teplota spadla na 50°C. Nepomohla ani aktualizace BIOSu a ovladače grafické karty, předpokládám však, že toto Lenovo vyřeší (což mělo udělat samozřejmě ihned). Tak či onak povrchové teploty však byly i při plné zátěži naprosto v pořádku.
Teploty po 20 minutách extrémní zátěže kombinací FurMarku a Prime95
T430s mě potěšila v oblasti hlučnosti: minulá generace sice nebyla hlučná, ale k tichým notebookům taky nepatřila. Mezi její bolístky – pokud jste ručně nekontrolovali otáčky TPFanControlem – patřily zbytečně vysoké otáčky ventilátoru a při ještě vyšších rychlostech „fénový efekt“. V T430s byl použitý shodný miniaturní ventilátorek, nicméně – zřejmě díky úspornější architektuře a dalším optimalizacím – funguje na nižších otáčkách (akusticky tak o 30-50 %), a tak – ačkoliv běží na nižších otáčkách často – je notebook znatelně tišší než předchůdce, ač většinou úplně tichý není. Zajímavé je, že za vysokého zatížení je T430s až výjimečně tichý stroj.
Software, zabezpečení, záruky
V oblasti softwarové výbavy k žádným změnám nedošlo: notebook je standardně vybavený sadou nástrojů ThinkVantage Tools (všechny součásti jsme představili v našem seriálu), ovšem dle neustále přísnější specifikace Enhanced Experience aktuálně ve verzi 3 je většina z nich připravena pouze jako instalační balíčky, nikoliv nainstalována. Z ostatního (zbytečného) software toho v ThinkPadu tradičně najdeme pouze minimum.
Zabezpečení stojí pevně na obou nohách a poskytuje profesionální standard černých strojů. Vedle procesoru podporujícího instrukční sadu pro šifrování AES-NI a bezpečnostního TPM čipu je notebook vybavený také opět vylepšenou čtečkou otisků prstů (stále oplývá diodovou indikací, nově coby proužek pod senzorem, takže jej snadněji najdeme i ve tmě, ve vypnutém stavu soustavně nesvítí, ale pouze problikává; čtečka mi přišla citlivější díky větší a rovnější plošce), která je použitelná také před startem operačního systému a pro spuštění notebooku, no a k dispozici je také kompletní sada hesel: po spuštění, pevného disku (jak v hlavní šachtě, tak UltraBay i mSATA) a heslo do BIOSu pro správce i uživatele.
Jak se sluší a patří, záruka je už po zakoupení tříletá s nutností notebook dopravit do servisního střediska, které je prakticky v každém větším městě. Rozšířit ji lze na víceleté varianty až s odezvou následující pracovní den, opravou u zákazníka doma včetně ochrany proti náhodnému poškození pádem, tekutinou či elektrickým šokem.
Fotografické porovnání s T420s
Related
Shrnutí
Na závěr nezbývá nic jiného než novou T430s celkově zhodnotit. I v tomto ohledu bude hodnocení poměrně jednoduché – celým dnešním článkem se nesla myšlenka, že oproti předchůdci, T420s, novinka skutečně přináší jen dvě změny: novou klávesnici a potom vylepšení související s další generací mobilní platformy od Intelu. Drtivá většina všeho ostatního zůstala takříkajíc přes kopírák.
Co se z mého úhlu pohledu změnilo k horšímu? Pokud necháme stranou pro mnohé minimálně kontroverzní klávesnici, o které se budeme podrobně zmiňovat za pár dní v samostatném článku, nemůžu říct na T430s vlastně křivého slova, a to proto, že vše staré a dobré bylo zachováno. Ovšem zrovna tak zůstávají stará negativa, resp. v tomto případě spíš kompromisy: pouze základní výdrž na baterii, kdy ti náročnější budou vždy muset dokoupit poměrně drahou přídavnou UltraBay, většina konektorů přesunutých dozadu, nižší počet USB a nutnost vybírat si mezi čtečkou paměťových karet a ExpressCard slotem. No a stále aktuální zůstává displej s průměrným (nebo spíš podprůměrným) zobrazením.
ThinkPad T430s je stále špičkový profesionální business notebook pro uživatele, kteří hledají plnokrevného pracanta s širokou nabídkou konektorů, vysokým zabezpečením a vynikající mechanickou odolností, ovšem vyžadují co nejnižší hmotnost a tloušťku ve 14" těle. Zároveň samozřejmě musí být ochotní přijmout z toho vyplývající výše uvedené kompromisy. V některých směrech se však notebook dokonce zlepšil: chlazení je nyní tišší a účinnější (za to notebook samozřejmě vděčí hlavně moderním čipům, ale také přidáním ventilačních průduchů), trochu se zlepšily reproduktory (jsou díky lepší optimalizaci Dolby Home Theater v4 trochu hlasitější a zvuk prokreslenější), do vínku T430s dostala novou čtečku otisků prstů a opět s novou architekturou související modernější konektory, kdy verze i Core i7 nabídne dokonce super rychlý Thunderbolt.
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Nečetl jsem to celé, pouze mě zaujala zmínka, že vše je napojené do integrovaného intelu. Znamená to, že už v BIOSu není pro linuxáky možnost vynutit dedikovanou grafiku? Jaké jsou volby v položce Graphics Device?
Bohužel, v tomhle směru (pro linuxáky) je to tedy krok k horšímu: lze aktivovat buď jen integrovanou, nebo Optimus. Dokud nVIDIA neudělá konečně rozumný ovladač, je pro takové použití lepší koupit integrovanou verzi, nebo nVIDIi vypnout.
Klávesnici vem čert, člověk si holt zvykne, i když to bude velmi těžké, ale proč má T430s stále jen baterii s nízkou kapacitou? Do tak velkého objemu by se mělo vejít i standardních 57 Wh (nebo kolik), co má T420/T430 – vždyť i maličké 11,6″ Acery mají baterie s 62 Wh a baterie z notebooku nikde nevystupují…
RE:
—————
Ke konektorům ještě dodám, že T430s s přepínatelnými grafickými kartami nVIDIA Optimus oproti minulé generaci podporuje digitální obrazové výstupy i před startem operačního systému (lze nastavit v BIOSu) a není nutné je používat pouze s dedikovaným grafickým čipem proto, že jsou – podobně jako u W520 – přímo napojené na integrovaný čip Intel, což je velmi dobrá zpráva. Na druhou stranu však kvůli tomu není možné v BIOSu aktivovat pouze dedikovanou nVIDIA grafiku (výstupy nejsou napojené na grafiky obě jako u řady W), a tak bude tato grafika nedostupná v BIOSu. Děkuji za upozornění Jiřímu Zimovi!
—————
Ako to potom funguje? Schopnost mat 4 vystupy je dana tym, ze su tam 2 graficke karty ze ano (za predpokladu ze su dual-head). No pokial viem problem bol vzdy s tym, ze ked sa niekto rozhodol Optimus nepouzivat tak to vypol v BIOSe ale kedze Intel bol nadratovany len na LVDS a VGA tak nemohol pouzivat ine vystupy.
Cize napriklad 2 externe monitory a LVDS vypnuty to asi neslo.
Rovnako si myslim, ze problem bol s tym ze ked niekto pouzival Optimus ale mal pripojeny monitor cez nejaky digitalny vystup tak NVIDIA musal byt zapnuta, co asi na nejakej uspore energie nepridalo.
Chapem, ze pokial ma clovek zapnute 3-4 monitory tak ta NVIDIA musi riesit 1-2 z nich. Ale v pripade ze mam zapnute iba 2? LVDS + externy alebo externy + externy … a nepouzivam ziadne narocne graficke aplikacie.
Idealne by bolo keby sa „Optimus enabled“ notebook dal transformovat do notebooku bez prepinatelnej karty (co je mozne tou volbou v BIOSe) ale ma to ten problem, ze clovek s tym pride o digitalne vystupy. Keby to urobili tak, ze tou volbou v BIOSe by nejak zabezpecili, ze Intel je naviazany na vsetky vystupy tak ako to je pri notebooku bez prepinatelnej grafiky … tak to by bolo super.
Z clanku mi vyplyva, ze to tak je … ale popravde sa mi to nezda.
Mohol by niekto urobit jednoduchy test?
Nastavit v BIOSe … „integrated“.
1) skusit pripojit externy monitor najlepsie na vsetky vystupy, notebook VGA, notebook DP, dokina vystupy
2) skusit pripojit 2 externe monitory … napriklad na digitalne vystupy v dokine
Pozitivny vysledok by bol keby to fungovalo a clovek mal klasicky dual-head setup bez NVIDIE.
Realisticky to podla mna nepojde … a stale plati, ze konkretne vystupy su hardwirovane na konkretne graficke karty.
Ne, nově Optimus funguje jako dodatečná, „pomocná“ grafika, všechny výstupy jsou napojené na Intel a nVIDIA se zapíná pouze nárazově na dodatečné/náročné výpočty. Čili k dispozici je jen to, co dokáže „vypouštět“ Intel.
To, o čem píšete, umí pouze řada W – ta má oba čipy připojené zvlášť.
Ok. Kazdopadne je v podstate nemozne vediet ako je to implementovane na tom ktorom Thinkpade. Zrejme.
Kupil som novu zostavu T530 uvedenu na CZ/SK trh. Normalne by som to rad kupil bez NVIDIE … ale kedze mam zaujem o FullHD display … tak taka zostava bez dedikovanej grafiky k dispozicii nieje :-/. Cize som dufal, ze to bude fungovat tak ako tu popisujete (zrejme to plati len pre T430s?). T530 ma v BIOSe stale 3 volby, Integrated, Dedicated, Optimus.
V mode Integrated sa dostanete len na LVDS a VGA co je v podstate nepouzitelne na akekolvek rozumne pripojenie externeho monitora nehovoriac o nemoznosti pripojenia dvoch.
Aby bolo jasne som Linux user a preto mi toto vadi.
Skoda :-/
Mohli by to konecne uz nejak standardizovat na vsetkych thinkpadoch, ako ma clovek zistit ako to zapojili na tom ktorom kontretnom modeli.
A-ha, tak to jsem netušil – potom je mi líto!
trosku me mrzi rozlozeni nove klavesnice a porad si na to ne a ne zvyknout. dost me mrzi i vymizeni nekterch funkcnich klaves. prisel nekdo na to, jak vypnout monitor, abych to nemusel delat mysi pres PM? Je na to nejaka klavesova zkratka, jako to bylo u drivejsich modelu( Fn F3)? nechapu, proc to neni i u T430.
Pekna recenze! A nevite prosim nekdo, jak je to s kompabilitou SSD disku u tohoto notebooku? Budu si porizovat Lenovo T430s(N1M2UMC) nebo T430 (N1TD9MC). Planuju si ovsem dokoupit SSD, ktery vymenim za puvodni HDD.
Mate nekdo s tim zkusenosti?
Mam T430ku s SSD diskem misto DVD mechaniky a bez problemu, jen je pak potreba disk ve spravci disku naformatovat.
Pokud si chcete poridit T430 tak pocitejte s vyssi hlucnosti, me to zklamalo na tolik ze jej budu prodavat.
https://forums.lenovo.com/t5/T400-T500-and-newer-T-series/T430-Fan-speed/td-p/796515
Jirka