Dva monitory bez docku? Tak trochu peklo…
30. 1. 2021 | 12
„Čau, tak co, jak je?“
„Ale, jsem na HáÓčku. Co Ty?“
„Jo, taky na houm ofisu. Šílený s dětma doma…“
COVID přinesl – kromě jiného – pro mnohé práci z domova, takzvaný „Home Office“. Mnoho společností dokonce přechází k práci z domova a považuje ji za nový standard, kdy na pobočkách zůstanou pouze ti, kteří jinak pracovat nemohou. V případě zaměstnanců z kanceláří to bude minorita. Ostatně práce z domova je něco, co řeším v podstatě od začátku pandemie (viz mé recenze USB-C monitorů – C27-20 a P27h-10).
Protože se musím občas ukázat v kanceláři – jsou záležitosti, které z domova, bez kontaktu s lidmi na místě, nevyřídíte, navíc je fajn se čas od času podívat, jak vypadá svět mimo váš byt – mám dvě pracoviště: domácí (mou „Home Office“), kde mám notebook (ThinkPad X280 a X1 Carbon 6th Gen) v dokovací stanici, protože zde trávím nejvíc času, a ve firemní kanceláři, kde jsem se rozhodl hrát si s redukcemi. A zjistil jsem, že dostat dva digitální obrazové výstupy z ThinkPadu není tak snadné, jak by se mohlo zdát…
Předpoklady a cíl
Základem řešení byl ThinkPad X280 (tedy model s dokováním z boku skrze dva USB-C – resp. USB-C, Thunderbolt a mini LAN), Lenovo ThinkPad redukce z mini LAN konektoru na plný ethernet a dva digitální monitory (s DVI-D vstupy). Idea byla připojit jeden monitor přes přímý HDMI, druhý monitor pak přes USB-C redukovaný na HDMI. Ale pořád bylo nutné zajistit drátové LAN připojení skrze redukci z „mini LAN“.
Předpokladem tedy bylo použít nativní HDMI konektor pro jeden displej (na obrázku číslo 7) a nejvzdálenější USB-C, kterým se notebook i napájí (na obrázku číslo 3), pro druhý displej. Důvodem pro použití konektoru 3 namísto 4 (Thunderbolt, který je součástí dokovacího konektoru) byla redukce mini LAN – fyzicky nelze zapojit LAN redukci a Thunderbolt zároveň, protože s plastovými obaly koncovek se vedle sebe konektory jednoduše nevejdou – u dokovací stanice konektory plastový obal koncovek nemají, a tak mohou být blíže u sebe.
Realita
Jak to tak bývá, realita je vždy trochu jiná než předpoklady či plány. Ani v tomto případě tomu nebylo jinak…
Obraz z HDMI fungoval bez problému, obraz z USB-C již nikoliv (ačkoliv napájení skrze tento konektor a USB výstupy fungovaly bez problémů, takže v konektoru problém zřejmě nebyl). Měnil jsem kabely, restartoval, přepojoval… bez výsledku – jeden displej byl vždy černý. Po krátkém hledání na internetu jsem zjistil, že stačilo přečíst si manuál k notebooku (což jsem samozřejmě jako starý mazák považoval za zcela zbytečné)…
ThinkPad X280 je vybaven – podobně jako většina ThinkPadů, zvláště nižších řad – jedním Thunderbolt konektorem v dokovacím konektoru (číslo 4) a jedním USB-C (bez funkce Thunderbolt), který se zároveň používá pro napájení (číslo 3).
Je tu však zásadní omezení: digitální HDMI výstup je sdílený mezi HDMI (číslo 7) a USB-C (číslo 3). To znamená, že můžete připojit pouze jeden HDMI výstup – buď do HDMI konektoru, nebo do USB-C. Nikoliv oba najednou.
Pouze ThinkPady, které mají oba USB-C konektory s funkcí Thunderbolt, toto omezení nemají (např. ThinkPad X1 Carbon). Tam je do HDMI vyvedena samostatná obrazová linka a do Thunderboltů pak DisplayPort, porty tak fungují nezávisle na sobě, protože nesdílí obrazový výstup.
Řešení
Jedinou možností, jak dostat bez dokovací stanice nebo bez Thunderbolt hubu z ThinkPadu X280 dva digitální výstupy, je zapojit jeden výstup do HDMI (číslo 7) a druhý do Thunderbolt konektoru (číslo 4). Musíte se však vzdát drátového síťového připojení – využijte Wi-Fi, je-li to možné. Oba USB-C konektory (tedy jak číslo 3, tak Thunderbolt číslo 4) podporují napájení.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Hold Lenovo zas ukázalo ako Thinkpady zničilo.
Pokud chce kdokoliv používat notebook se změtí kabelů namísto docku, pořád možnosti jsou (např. vyšší model se dvěma TB porty, nebo prostě USB ethernet). Ale ano, doby T520, kdy člověk zapojil skoro vše i bez docku, jsou pryč. Otázka spíš zní, zda někomu chybí – mně ne.
To s redukcí na eth soudruzi moc nevychytali, ale rozumím snaze mít ty dva porty spojené do jednoho kvůli upřednostnění dokování – připojovat pokaždé tolik kabelů je sebemrskačství.
Máte pravdu. Ta logika je jednoduchá – konektory na těle notebooku jsou pro momentální nutnost, když s notebookem cestuji, nebo ho někam přenáším (konferenční místnost, zasedačka), kde mi stačí. Pokud chci notebook používat na pracovním stole, mám dock.
Článek jsem psal spíš jako zajímavost, protože mě to překvapilo. Jinak je to samozřejmě holý nesmysl takto fungovat.
Ale prosim Vas! Kto v tejto dobe pouziva monitory s konvertovanim na HDMI? Ak vidim monitor bez DisplayPort 1.2 tak davam ruky prec. V praci na jednom kabli mam zapojene 2 monitory cez 1x USB-C > DP kabel, ktory na DP konci ma USB-C port pre pripojenie OEM nabijacky (65W) a teda napajanie a 2 externe monitory cez DisplayPort Daisy Chain idu uplne bez problemov. Doma mam jeden dock s 50cm kablom, ktory ma navyse Ethernet a nejaky miniLAN nemusim vobec riesit. Budme radi, ze Lenovo (zatial) nebuzeruje ohladom neOEM napajacich adapterov, neOEM dockov a podobne hluposti ako to robi HP a Apple …
Pokud máte takový setup, nikdy nebudete řešit to, o čem se píše v článku. :-) Článek je očividně z pohledu někoho, kdo chce dostat z notebooku dva monitory při co nejnižších nákladech. Nehledě na to, že monitory i notebook byly předem dané.
Co se monitorů s DP 1.2 týče – nevím, z jakého pohledu se na věc díváte, ale monitory bez DP 1.2 používají miliony lidí. ;-)
Ano, článek je o někom, kdo sice má na X280, ale už nemá na DOCK a/nebo 2 pořádné lcd /DP1.2 a vejš/. Někdo takový snad existuje? Kupovat TP bez DOCKU je nesmysl.
Já bych doporučoval si článek přečíst. :-) Ona je to spíš taková kuriozita a zajímavost, než vážně myšlený návod. Překvapilo mě totiž, jak složité je dostat z X280 dva monitory – a to s plným vědomím toho, že je to prakticky nereálný scénář.
P.S. Vyloženě mě baví lidi, co píšou “on snad existuje někdo, kdo…” ;-)
Ano, je to skor kuriozita, lebo clovek co uz vie co chce, kupuje X280, nie niekto co pride do elektra a vezme prvy co sa mu paci. A kedze clovek co vie co chce, naozaj bude mat najskor Lenovo alebo Dell monitory, kde ten DP1.2 najskor bude a ak nie, ci kupi adapter z USB-C na HDMI za 500kc alebo USB-C na HDMI+DP+USB-PD za 1000kc si asi 2x rozmysli, ked uz ma uplne zle monitory :)
Jasne chapem co sa clanok snazi povedat, z technickeho hladiska je ten X280 rieseny zbytocne komplikovane a slo by to lepsie, preto sa ja nikam neponahlam s mojou X1Y Gen.2, lebo uz Gen.3 je kompromis a tie novsie su az na lepsi CPU onicom tiez.. Jedno ma ale tesi, ze naozaj mi notebook ide s akymkolvek USB-C kablom/adapterom, ktory donho pripojim a je jedno ci je to Lenovo, iTec, Dell, Apple ci dokonca Alza Power GaN nabijacka .. je ticho a sam si vyberie ako velmi sa chce nabijat, nebuzeruje ma a necha ma pracovat, co sa o HP, Dell a Apple neda povedat.
Mě zase vyloženě baví, že ten amatérský pokus jak zapojit 2 obyč LCD je v sekci PROFI :-).
A reakce: „jak složité je dostat z X280 dva monitory“ tak to joo. Je to jednoduché – DOCK, jak prosté.
Pane Sedláři, my se tady vůbec nepotkáváme – mám pocit, že jste článek vůbec nečetl.
Myslím, že tenhle úryvek shrnuje, o čem článek je: „(…) ve firemní kanceláři (…) jsem se rozhodl hrát si s redukcemi. A zjistil jsem, že dostat dva digitální obrazové výstupy z ThinkPadu není tak snadné, jak by se mohlo zdát…“
Je tak těžké se nad věc povznést?
Pane Gottwald, za mňa pekný článok, ktorý vystihuje isté neduhy dnešnej doby, na ktoré je dobré občas upozorniť. Už dávnejšie som sa stretol u Lenova napr. pri docku s tým, že síce mal 2x HDMI a 2x DP, ale tieto porty používali spoločnú linku, čiže vo výsledku si musel človek vybrať, či použije DisplayPort alebo HDMI, čiže presne, ako v prípade tohto notebooku.
Pán PetOOOO a pán Sedlář, predstavte si, že občas si nevyberiete. Síce dostanete po manažérovi v rámci práce X280, pretože manažér si kúpil MacBook, ale dock a ďalšie náležitosti si môžete kúpiť maximálne z vlastného vrecka, pretože zamestnávateľ vám na takéto veci nebude prispievať. A v tomto momente vzniká presne popísaná situácia, ktorú pán Gottwald pekne spracoval.