ThinkPad T431s: business Ultrabook s nativním dockem (představení)
6. 5. 2013 | 9
Lenovo nedávno odhalilo nový profesionální notebook ThinkPad z řady T, nástupce “slimových” (tenkých) modelů s koncovkou “s”. Nový stroj přechází do kategorie Ultrabooků, nabízí ale klasický dokovací konektor, displej s HD+ rozlišením, ale také nový design, klávesnici a “TrackPad”.
Mezi ThinkPady T přichází Ultrabook s dockem
ThinkPady T vždy byly (jak já rád říkám) “nejklasičtějšími ThinkPady Classic”, čili opravdovými pracovními notebooky se vším všudy – od odolné konstrukce, přes vysoký výkon, až po ergonomický design nebo špičkové zabezpečení. V roce 2009 Lenovo uvedlo odlehčené, tenčí a lehčí ThinkPady T s přídomkem “s” (první byl T400s), které si vypůjčily konstrukci od legendárního ThinkPadu X300, přidaly jeden palec k úhlopříčce a zahrnuly prakticky všechny funkce klasických “Téček” včetně dokování nebo šachty UltraBay.
Vzhledem k vývoji lehkých a tenkých notebooků v posledních dvou letech, kdy těmto dominovaly Ultrabooky, tak bylo jen otázkou času, kdy dojde k ještě intenzivnějšímu ztenčení a odlehčení “slim” řady T. No a jelikož opravdový korporátní ThinkPad s dokovacím konektorem v provedení Ultabooku zatím chyběl (T430u nemá dokovací konektor a upřímně má blíže k řadě Edge než T, X1 Carbon je zase prémiový, velice tenký pracovní notebook, kam se dokovací konektor prostě nevešel), logicky tak tuto úlohu přebírají ThinkPady T s přídomkem “s” – první v řadě je model T431s, o kterém už pár detailů dříve uniklo, dnes se na něj podíváme konkrétněji.
Nový vzhled, klávesnice a polohovadla
Začneme ale popořadě. ThinkPad T431s už na první pohled přichází s novým vzhledem. Neliší se dramaticky od stávajícího “ThinkPad 2009” vzhledu, zachovává navíc ergonomické prvky, ale přeci jenom na změny narazíme, pro znalce budou zjevné už na první pohled. Nový vzhled nabídne novou barvu (grafitovou černou), nese se ve jménu jednoduchosti a jednolitosti. Novému designu jsme se věnovali v samostatném článku, ve kterém se dozvíte více podrobností.
Klávesnici nám Lenovo v ThinkPadu T431s servíruje již ve finální ostrůvkové “chiclet” verzi s rozděleným blokem F1-F12 po čtveřicích, integrovanými tlačítky pro regulaci hlasitosti a novinkou je FnLk, vše s didodovou indikací. Klávesnici samozřejmě nechybí (volitelné) podsvícení a odtokové kanálky pro odvod vylité tekutiny. Jinak se ale po mechanické stránce jedná o stejnou klávesnici jako na loňských ThinkPadech. Podrobně jsme se jí věnovali v samostatném článku.
Také polohovací zařízení doznala změn, které ctí požadavky uživatelů na upřednostnění a modernizaci touchpadu spolu s jeho úpravou pro Windows 8. Touchpad je tak v beztlačítkovém provedení clickpad, obsáhl do sebe také tlačítka TrackPointu, nově jej tak lze stisknout po celé ploše s rovnoměrnou odezvou. Mechanizmus vychází z mechanizmu klávesnice, povrch je skleněný, a tak je radost dotykovou plochu používat. Díky fyzické odezvě (fyzickému stisku) fungují klasicky i integrovaná tlačítka TrackPointu, jen mají tužší a hlubší stisk. Také polohovacím zařízením jsme se věnovali samostatně.
Konstrukce, materiály
Co se konstrukce týče, T431s logicky inklinuje spíše k X1 Carbon, notebook je tak vyrobený z kombinace vyztužených plastů a kovových odlitků. Základna nabídne líc z hořčíkové slitiny překrytý pro pohodlí uživateke plastem. Jak se můžete přesvědčit na fotografiích níže, základna je hořčíkem skutečně prošpikovaná (stejně jako u X1 Carbon). Vana základny (resp. spodní kryt) je pravděpodobně z plechu.
Víko displeje už spoléhá na klasiku: plasty vyztužené vlákny, na většině plochy uklíkovými, okolo antén jsou to skelná vlákna. Klouby víka displeje jsou sice v provedení, kdy se obrazovka otevírá směrem za základnu, jsou však pevné a kompletně odlité z kovu – stejně jako u X1 Carbon.
Fyzickými parametry zapadá T431s mezi T430s a X1 Carbon, půdorys má však na milimetr stejný jako X1 Carbon. T431s za to vděčí tenkému rámečku displeje, absenci optické mechaniky a ještě lehčí konstrukci. Srovnávací tabulka níže:
T430u | T430s | X1 Carbon | T431s | |
Rozměry | 340 x 236 mm | 343 x 230 mm | 331 x 226 mm | 331 x 226 mm |
Tloušťka | 21 mm | 25 mm | 18 mm | 20,6 mm |
Váha | 1,85 kg | 1,79 kg | 1,36 kg | 1,63 kg |
Konektory v čele s dockem
Přestože je T431s Utrabookem, nabídne poměrně slušnou konektorovou výbavu, nicméně to jde ruku v ruce korporátnímu zaměření. Začneme gigabitovým ethernetem (bez redukce, plné velikosti), plnohodnotným VGA výstupem, dvojicí USB 3.0 (jeden stále napájený), pokračujeme čtečkou paměťových karet a také slotem pro čipové karty, sdruženým 3,5mm jackem pro sluchátka a mikrofon a výčet završíme digitálním miniDP výstupem.
Na spodní straně ještě najdeme standardní dokovací konektor třetí generace, má však jiné umístění, a tak je nutné do dokovací stanice vložit nástavec, který zajistí správné usazení notebooku a zarovnání klasicky dle levého zadního rohu.
Nástavec pro dock, T431s v docku, spodní strana T431s s dokovacím konektorem
Z bezdrátových připojení je to standardně Wi-Fi (Intel Centrino Advanced-N 6235), Bluetooth 4.0, volitelně mobilní připojení (WWAN adaptér) Ericsson HSPA+ (N5321).
Hardwarová výbava
T431s nabídne pro profi ThinkPady typický 14″ matný displej s LED podsvícením, rozlišením HD+ (1 600 x 900 bodů), jasem standardních 250 nit a tradičně bídným kontrastem 400:1. S největší pravděpodobností se tak nebude jednat o displej na úrovni X1 Carbon, ale spíše T430s, na syté barvy proto raději zapomeňte. Na druhou stranu ale potěší tenký rámeček displeje.
Procesor | Intel Core i5 a i7 (Ivy Bridge), ULV, vPro |
Čipová sada | Intel QM77 (pracovní, vPro) |
Operační paměť | 4 GB součástí základní desky + až 8 GB v jednom volném slotu |
Grafická karta | Intel HD 4000 |
Pevný disk | SATA 3, plná velikost (9 mm), HDD až 1 TB, SSD až 256 GB Případně kombinace HDD+SSD v M2 slotu (24 GB) |
Baterie | vestavěná 3článková Li-Pol, 47 Wh |
Jak ukazuje tabulka, T431s nabídne nízkonapěťové procesory Intel Core i5 a i7 z generace Ivy Bridge, díky business čipové sadě QM77 volitelně s funkcemi centrální správy vPro. Grafická karta bude k dispozici pouze integrovaná v procesoru Intel. Součástí základní desky jsou pevně 4 GB RAM, volný je však jeden slot, není tak problém rozšířit na 6, 8, nebo 12 GB.
Pozitivní však je, že T431s bude používat klasické SATA 3 pevné disky, běžné velikosti a tloušťky (9 mm), proto není problém osadit konfiguraci až 1 TB HDD, případně 256GB SSD, nebo kombinací velkého HDD a rychlého 24GB SSD v novém, menším M2 slotu. Pevný disk navíc dostane nový rámeček, který je o 3/4 lehčí a také o pár milimetrů menší.
Dodám ještě poznatek: ventilátor je bohužel na pravé straně. Nicméně díky přítomnosti dokovacího konektoru – čili při standardním použití bude notebook v docku, na cestách obvykle myš nepoužíváme, a i kdyby ano, ULV procesor a integrovaná grafika se pravděpodobně zahřívat příliš nebudou – to dává smysl.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Displej, displej, displej… :-( Ale i přesto to bude asi nejlepší možná volba.
Na kdy plánujete recenzi? Už máte nějaký kousek na otestování slíbený? ;-)
Sháníme testovací kousek, bohužel zatím není v ČR dostupný ani předprodukční vzorek. Ale snažíme se. :-) Podobně jako s novými OneLink Edgi.
Takže na recenzi ThinkPad Edge E531 si budeme muset ještě nějakou chvíli počkat? Nevíte, kdy přibližně by u nás mohly být v prodeji?
Děkuji.
Ano, recenze E531 ještě chvíli potrvá, zatím nemáme ani kus na opravdový test. Kdy přijde přesně do prodeje, netušíme.
Na druhou stranu ventilátor na pravé straně celkem vítám…. alespoň si zahřeju moje ledové ruce (resp. jen tu pravou)
No nevím… Ono záleží, jak moc na tom budeš dělat. Až si na i5 či i7 pustíš náročnější úlohu, tak to začne otravovat. Ale zase to asi nebude takový extrém, jako na babiččině Packard Bellu s Athlonem X2 (heh) :-)
Mě osobně je celkem jedno kde je FAN protože se snažím brát takové notebooky co z90% dokáží chladit pasivně. Doufám že TPFC a pořádn chlazení toto umožní. Pak je myslím nám vše jedno kde to má výdech ;o)
Nechci delat nejaky predcasny zavery, ale nechapu strategii Lenova prekopat na thinkpadech co se da, hlasat ze je to inovace a pritom tu nejvetsi slabinu, displej, z inovaci vynechaj…ale to uz je ohrana pisnicka:)
Diky tomu nesikovnemu ‚Edge‘ pantu displeje je napajeci konektor umisten na levem boku. Opet velmi prakticke, jeste ze aspon LAN konektor neni umisten smerem k predni strane. Stejne tak nepodpora 4G/LTE, pricemz jiny vyrobce dokaze i do CR dodavat konfigurace s AirPrime MC7710 modemy co podporuji 3G i 4G na evropskych frekvencich. Zvlaste v CR, kde se rozsirovani 3G (ne)pokryti zaseklo uz v roce 2011 a ceka se, ze snad aspon to 4G/LTE by mohlo nakonec vypadat jak v civilizovanych zemich, je to trefa do cerneho. Ja vim, firmy zase dostanou od operatora trcici USB-vylamovaci-modemy, co maji nekolikanasobne horsi prijmove vlastnosti nez antena umistena v ramecku displeje.
Pozitivni zmenou je tenci ramecek displeje, s vyjimkou spodni hrany.
Ohledne ventilatoru na prave strane, to mel i X31, ktery dokonce nemel ani ULV procesor. Presto ventilator bezel opravdu jen pri vysokem zatizeni CPU a pomerne rychle se vypinal, kdyz zatez opet klesla (standardni rizeni BIOSem, bez TPFanControl). Neceho takoveho dnes nedosahuje zrejme zadny ThinkPad, urcite ne treba X220.