ThinkCentre Edge 92z: výkonnější, digitálnější a dotykový pracovní all-in-one, co dobře vypadá (test)
21. 8. 2012 | 1
Na trh přichází nová generace nejvyššího all-in-one řady ThinkCentre Edge, 92z, který přímo vychází z předchozího modelu 91z, na pohled jsou dokonce k nerozeznání. Novinka přinesla kromě nové architektury Intel jen několik zajímavých změn, které jsou více než příjemné. Navíc jsme pro test získali model s velmi zajímavou konfigurací, které nechybí čtyřjádro, SSD disk a dotyková obrazovka.
All-in-one počítače ani řadu ThinkCentre Edge není třeba nijak obšírně představovat, protože jsme tato témata opakovali na blogu mnohokrát. Navíc se minulý model 91z dočkal celkem podrobného testu (představení), takže dnešní článek se budu snažit zaměřit skutečně pouze na novinky, které 92z přináší.
Tip: Průvodce desktopy a all-in-one Lenovo.
Přesto si ale na úvod nejvyšší ThinkCentre Edge obecně představíme. Jak jsem zmínil, ThinkCentre Edge 92z je all-in-one stolní počítač (což u řady Think poznáme podle “z” na konci), tedy kompletní počítačová sestava vestavěná ve velkém monitoru. Výhody takového řešení jsou jasné: vedle kompaktnějšího provedení je to také nižší spotřeba energie či jednodušší správa a údržba.
Rodina Edge si obecně klade za cíl nabídnout některé profesionální funkce běžným uživatelům či malým živnostníkům, kteří nechtějí vyloženě industriální vzhled Think Classic a nepotřebují nebo nechtějí ty nejpokročilejší business vlastnosti. ThinkCentre Edge tak nabízí kombinaci slušné multimediální výbavy, velmi povedeného vzhledu, ale také profesionální softwarové sady, pokročilejšího servisu a záruk.
Stejně jako u ThinkPadů Edge existují běžné modely E a prémiové, stylovější S, ThinkCentery Edge mají základní “sedmdesátkovou” řadu a prémiovou “devadesátku”. Proto 92z působí luxusněji, nabídne vyšší výbavu, výkon a multimediální schopnosti tak, aby zapadl jak na hotelovou recepci, pracovní stůl bytového architekta, tak do obývacího pokoje vedle Blu-ray domácího kina.
Tip: Více o předchozí generaci ThinkCentre Edge 91z v samostatném článku.
Vzhled a provedení
Jak jsem již řekl, na první pohled nepoznáte, zda před vámi na stole (či pohyblivém rameně) stojí 91z, nebo 92z, a to proto, že šasi i celkové provedení mají obě generace shodné: celá čelní strana zařízení s displejem je díky jednolitému skleněnému překryvu (“infinity”) lesklá, včetně tenkého plastového rámečku, tlačítek a nožiček, na kterých stroj stojí. Z jednolité černé plochy barevně vystupují vedle displeje ještě dvě loga: ThinkCentre Edge v rohu a Lenovo uprostřed. Vpravo dole najdeme čtveřici ovládacích tlačítek se zelenými diodovými ukazateli. Vzhledem k tomu, že AIO počítač není mobilní zařízení a lesklé provedení prostě vypadá skutečně dobře, jsem jeho příznivcem, ač není z nejpraktičtějších.
Až teprve záď je z hrubého plastu, uprostřed rýhovaná, což velkou plochu jednak účelně dělí, ale také umně zakrývá výdech chlazení a pokračuje až do madla s červeným lemem, za které je možné zařízení přenášet podobně jako ThinkVision monitory či ostatní stolní ThinkCentery. Uprostřed najdeme ještě masivní lesklou kovovou opěrku. Protože počítač na stole stojí jako fotorámeček, pomocí úpravy sklonu opěrky upravujeme také sklon obrazovky, resp. celého počítače. Opěrku i nožičky je možné odmontovat a ThinkCentre připevnit na VESA stojan či pohyblivé rameno (i Lenovo jich pár nabízí).
Na all-in-one ThinkCenterech Edge se mi obecně líbí, že mají chytře navržený tvar – zkosené okraje počítač dělají tenčím, nehledě na to, že čím vyšší úhlopříčka, tím tenčí počítač působí a Edge 92z skutečně nemá daleko od toho, aby jej nezasvěcené oko vnímalo jako pouhý monitor s klávesnicí.
Obraz, dotyková plocha a zvuk
Základem a na první pohled viditelnou dominantou celého zařízení je 21,5″ Full HD displej. Přestože nefinální vzorek, který jsme měli k dispozici, byl vybavený – stejně jako předchůdce 91z – běžným TN panelem standardních kvalit, ve finálních kusech najdeme panel typu IPS s výbornými pozorovacími úhly i kontrastem a podáním barev. Na svou úhlopříčku má displej ideální jemnost (displej by neměl dělat problém ani starším očím). Překrytý je sklem s bezrámečkovou (resp. bezešvou) úpravou.
Toto provedení není samoúčelné a nevychází vstříc pouze vzhledu či stylu – ThinkCentery Edge totiž mohou být vybavovány dotykovou plochou, počítač je tak možné ovládat prsty, čemuž skleněná vrstva jednoznačně vychází vstříc. Minule se nám na test žádný model s dotykovou obrazovkou získat nepodařilo, ovšem letos už konečně k dispozici byl, a tak jsem jej rád otestoval. Musím uznat, že mě ThinkCentre Edge 92z v tomto ohledu mile překvapil: dotyková plocha se mi na něm používala nejlépe a nejpřirozeněji ze všech all-in-one počítačů, které jsem testoval – každý dotyk byl přesný a vykonal přesně to, co jsem zamýšlel (pomáhá tomu také fakt, že samotný displej je velmi blízko skleněné plochy, nedochází tak k nepřesnostem v souvislosti s úhly pohledu). Dodám jednu zajímavost: dotykové ovládání funguje nejenom ve Windows, ale také v nastavení BIOS (UEFI), počítač se tak dá (pokud je třeba – např. když slouží jako informační tabule na zdi) kompletně ovládat bez klávesnice a myši. Oproti minulé generaci nabízí nový 92z snímání deseti dotyků najednou (tedy všech deseti prstů), 91z byla schopna pouze dvou dotyků.
Zařízení disponuje dvojicí 3W reproduktorů (91z nabídla “pouze” 2W), které jsou umístěné na spodní straně a směřují dolů a dozadu. Má to své výhody i nevýhody: výhodou je, že jejich perforace nekazí čistý vzhled lícní strany. Nicméně negativem je z toho důvodu méně optimální vedení zvuku. Jejich zvukový projev je na poměry stolních reproduktorů silně průměrný, a to jak v oblasti kvality reprodukce, tak hlasitosti. Nicméně velmi jim pomáhá rozšíření Dolby Advanced Audio v2, díky čemuž je jejich zvuk bohatší i hlasitější, nerezonují ani při plné hlasitosti.
Periferie, konektivita
V krabici s ThinkCenterem Edge 92z jsme našli kromě napájecího kabelu a pár manuálů také nový bezdrátový set klávesnice a myši Ultraslim Plus, o kterém jsme psali již dříve samostatně. Díky vyvýšenému provedení počítače pomocí dvojice nožiček vzniklo pod zařízením místo, do kterého pohodlně uklidíte klávesnici, i když počítač není připevněný na rameni. Bohužel v nižších konfiguracích ke svému prémiovému all-in-one Lenovo přibaluje stále pouze drátové periferie, které jsou u zařízení tohoto typu už tak trochu pasé.
Konektorová výbava nové generace byla až na dvojici změn jako přes kopírák, ale obě změny byly samozřejmě k lepšímu. Ta první souvisí s novou architekturou, a tak vedle USB 2.0 konektorů vzadu používá novinka ještě dvojici moderních USB 3.0 na levém boku. Druhou změnou je nahrazení analogového VGA vstupu digitálním HDMI, a tak zde jsou nově dva: jeden výstup a jeden vstup (nevede však zvuk, což je velká škoda a v mnoha směrech promarněná šance). ThinkCentre Edge 92z může být spuštěn pouze v režimu monitoru pomocí vyhrazeného tlačítka.
Režim monitoru prostřednictvím HDMI vstupu má spoustu potenciálních využití, ale zajímavá může tato funkce být třeba pro uživatele notebooků ThinkPad s dokovací stanicí – rodině či dětem doma necháme all-in-one počítač, ke kterému budeme mít připojenou dokovací stanci. Přijdeme s notebookem domů, zadokujeme a ihned máme k dispozici velký monitor, svá data a rozpracované dokumenty, ovšem když notebook odneseme, stále může zbytek rodiny ten “velký monitor” použít jako samostatný počítač.
Vlevo | 2x USB 3.0, audio konektory, čtečka paměťových karet |
Vpravo | optická mechanika |
Vzadu | 4x USB 2.0, napájecí konektory, ethernet, HDMI vstup, HDMI výstup |
Ani v oblasti bezdrátových adaptérů ThinkCentre Edge 92z nezklamal (a jen doufám, že to bude praxí i ve finálních českých konfiguracích): počítač nabídl složené bezdrátové zařízení Intel, které obsahovalo Wi-Fi modul (Centrino Wireless-N 2230) i Bluetooth 4.0. Minulá generace (91z) Bluetooth nenabízela vůbec, Wi-Fi jen v některých konfiguracích. V modelech s Core i3 a vyšším bez dedikované grafiky je podporována také technologie bezdrátového přenosu obrazu Intel Wireless Display.
Výkon, konfigurace
Hlavní novinkou v nové generaci je samozřejmě přechod na aktuální platformu od Intelu. Není proto překvapením, že jsme v testovaném kusu našli úsporné čtyřjádro Ivy Bridge a odpovídající čipovou sadu. Rád bych ještě dodal, že ThinkCentery Edge nevychází z notebookových komponent jako jiné all-in-one počítače, ale z plnokrevné desktopové architektury. Edge 92z jsme navíc získali ve velmi vysoké konfiguraci: vedle čtyřjádra Core i5 třetí generace se uvnitř ukrývala inovovaná dedikovaná grafika AMD Radeon HD7650A a kombinace SSD disku s operačním systémem (totožný model jako v IdeaPadu Y580) a velkého 1TB HDD pro uživatelská data.
Testovaná konfigurace
- Intel Core i5-3550S Ivy Bridge (4 jádra / 4 vlákna, 3,0-3,7 GHz, 6 MB L3 cache, TDP 65 W)
- 8 GB DDR3 1 600 MHz (2 x 4 GB)
- Čipová sada Intel B75
- AMD Radeon HD 7650A (2 GB DDR3 128bit)
- SSD Samsung 64 GB, mSATA
- HDD Seagate 1 TB (7 200 RPM, 32 MB cache)
Ve výsledku jsem tak pracoval se skutečně velice výkonným počítačem, kterého by na obyčejnou “kancelařinu” byla opravdu škoda, protože bez problému zvládne převod videa ve vysokém rozlišení a díky dedikované grafice taky náročná multmédia a jednodušší hry (na novinky výkonu ve Full HD dostatek nemá). AMD Radeon HD7650A je – ač tomu specifikace nenasvědčuje – mírně výkonnější než HD6650A v minulé generaci, a to jak v DirectX, tak OpenGL aplikacích. SSD disk počítači navíc propůjčoval úžasnou svižnost a spolu s novými funkcemi v platformě Intel také velmi rychlý start (upřímně jsem si kolikrát ani nestačil všimnout, že počítač už “nabootoval”) – studený start trval bez optimalizací, s mírně zaběhnutým systémem jen 19 vteřin.
Vlevo: HDD, vpravo: SSD
Cinebench 11.5 | CPU: 1,50 / 5,39 pts. OpenGL: 36,64 FPS |
x264 Benchmark HD 3.0 | 1pass: 100,58 FPS 2pass: 30,08 FPS |
PCMark Vantage | 16 040 Memories: 10 144 TV and Movies: 6 588 Gaming: 14 732 Music: 19 799 Communications: 12 405 Productivity: 19 840 HDD: 31 082 |
Crystal Disk Mark 3 – SSD | Seq: 265,2 / 170,1 512K: 209,5 / 163,4 4K: 19,26 / 41,20 4K QD32: 191,8 / 66,73 |
Crystal Disk Mark 3 – HDD | Seq: 130,0 / 129,2 512K: 50,06 / 75,23 4K: 50,06 / 75,23 4K QD32: 1,771 / 1,457 |
3DMark 2001 SE | 47 992 |
3DMark06 | 8 406 SM 2.0: 2 820 SM 3.0: 3 419 CPU: 6 014 |
3DMark Vantage | P5 386 GPU: 4 371 CPU: 17 786 |
3DMark 11 | P1 257 Graphics: 1 106 Physics: 6 623 Combined: 1 062 |
SPECviewperf 11 | catia-03: 7,65 ensight-04: 16,55 lightwave-01: 33,19 maya-03: 15,42 proe-05: 2,63 sw-02: 23,54 tcvis-02: 6,93 snx-01: 6,35 |
Hlučnost, spotřeba
Chlazení je jakou většiny all-in-one Lenovo řešené výpustí v horní části, ventilátor vydechuje vzhůru v oblasti madla pro přenášení. Minulý ThinkCentre Edge 91z jsem chválil v oblasti hluku, protože se skutečně jednalo o tichého společníka, no a pochválit musím i novinku: ani s čtyřjádrovým procesorem a dedikovanou grafikou nebyl počítač hlučný, za běžného provozu dokázal dokonce ventilátor vypínat, ale ani když běžel, vůbec nerušil, jen příjemně tiše šuměl. Zajímavé je, že hlučnost se nijak nezvyšuje ani s vysokou zátěží, během které si počítač stále pouze tiše šuměl (dokonce slyšíte více pevný disk než ventilátor), jen s tím rozdílem, že z něj vychází teplý vzduch. Nepotěšilo mě ale, že po spuštění fouká – stejně jako ostatní Think stolní počítače – až do startování Windows silně.
Zásadním momentem pro all-in-one počítače je vedle skladnosti také spotřeba energie, která by měla být (a také je, jak jsme si dokázali s A70z) nižší než u běžných věžových protějšků. Oproti minulé generaci však spotřeba o pár Wattů stoupla. To přikládám výkonnějšímu procesoru, dvojici disků a bezdrátovým adaptérům. Přesto se však drží na velmi příjemných hodnotách – více v grafu níže. Dodám jen, že hodnoty platí pro režim ThinkCentre Default s aktivními spořícími funkcemi a 50% jasem obrazovky, který pro provoz bohatě dostačuje i za světlého dne. V režimu monitoru ThinkCentre Edge spotřebovává zhruba 21 W, což odpovídá stejně velkému samostatnému LCD panelu. ThinkCentre Edge je vybavený zdrojem s vysokou účinností – v nižších konfiguracích to je 150W zdroj s 85% účinností, ve vyšších 180W s 92% účinností. V obou případech automaticky regulovaný.
Režim ThinkCentre Default, 50% jas
Zabezpečení, správa
Vzhledem k tomu, že se nejedná o plně profesionální ThinkCentre určený do korporátního sektoru, ale all-in-one pro malé firmy, živnostníky, podnikatele, případně náročné domácnosti, zabezpečení je na tomu adekvátní úrovni (podobně jako u ThinkPadů Edge): Edge 92z přináší podporu pro hesla po startu počítače, pevných disků a samozřejmě hesla BIOSu. Přítomna je však také technologie Intel Anti-Theft, která – po aktivaci a pořízení předplatného – dokáže chránit fyzické zařízení na úrovni hardware a případně jej vzdáleně či automaticky uzamknout nebo dokonce bezpečně smazat. No a novinkou u všech Edge je Lenovo Solutions for Small Business, což je sada nástrojů založená na Intel Small Business Advantage a hardwarové podpoře automatické správy (automatické spouštění aktualizací, údržby, zálohování, zabezpečení USB portů, automatické probouzení a vypínání zařízení apod. řízené samotným hardware). Níže najdete k tomuto řešení zábavné video.
91z versus 92z
Edge 91z | Edge 92z | |
Čipová sada, procesor | Intel B65, Core druhé generace | Intel B75, Core třetí generace |
Operační paměť | max. 8 GB | max. 16 GB |
Displej | 21,5″ Full HD TN, LED podsvícení | 21,5″ Full HD IPS, LED podsvícení |
Dotykové ovládání | 2 prsty | 10 prstů |
SSD | mSATA | hlavní disk, nebo mSATA |
Dedikovaná grafika | AMD Radeon HD6650A, 1 GB | AMD Radeon HD7650A, 2 GB |
Obrazové konektory | VGA vstup, HDMI výstup | HDMI vstup, HDMI výstup |
Bezdrátové adaptéry | Wi-Fi | Wi-Fi, Bluetooth + podpora Wi-Di (Core i3 a vyšší) |
USB 3.0 | ne | ano (2x) |
Reproduktory | 2 x 2W | 2 x 3W + Dolby Advanced Audio v2 |
Webová kamera | 720p | 1080p |
Zhodnocení, závěr
ThinkCentre Edge 92z je – stejně jako minulá generace – stále elegantním a prémiově vypadajícím kompaktním stolním počítačem, který si najde své místo (ať už fyzickými rozměry, nebo stylem) jak v moderním obýváku, tak na nemocniční recepci či jako informační portál s dotykovým ovládáním v obchodě – ať si říká, kdo chce, co chce, Edge 92z prostě skvěle vypadá i působí a, přiznám se, já pro něj mám slabost.
Počítači celkově nemám co vytknout: je více než dostatečně výkonný (a s mSATA SSD diskem se jeho rychlost ještě zvýší), přitom nespotřebuje mnoho energie (dokonce ani v porovnání s výkonnějším notebookem příliš neztrácí, a to nabídne vyšší výkon a plnohodnotné desktopové komponenty), nabídne velkou obrazovku s rozlišením, které je pohodlné i pro unavenější oči, dotykové ovládání, jednoduchou údržbu (žádná spousta kabelů, žádná složitá manipulace), plnohodnotné periferie, moderní konektory, bezdrátové připojení a celkem slušný zvuk (po použití rozšíření od Dolby).
Jediné, co mě na zařízení mrzelo, byl ne tak docela využitý potenciál HDMI vstupu, který nevede zvuk. Kdyby zvuk vedl, mohl by ThinkCentre Edge 92z perfektně sloužit místo televize (po připojení herní konzoly, settopboxu, Blu-ray přehrávače a podobně; zbývá tak jedině domácí kino s vlastními reproduktory, ale to už je trochu mimo realitu).
Konfigurace na českém trhu
Na český trh by měly přijít následující konfigurace:
- Intel Pentium G850, 4 GB RAM, 500GB 7200RPM HDD, 150W zdroj, DVD, Wi-Fi + Bluetooth, čtečka paměťových karet, USB klávesnice a myš, Windows 7 Home Premium 64bit, záruka 3 roky carry-in
- Intel Core i3-2120, 4 GB RAM, 500GB 7200RPM HDD, 150W zdroj, DVD, Wi-Fi + Bluetooth, čtečka paměťových karet, USB klávesnice a myš, Windows 7 Professional 64bit, záruka 3 roky carry-in
- Intel Core i5-3470S, 4 GB RAM, 500GB 7200RPM HDD, 150W zdroj, DVD, Wi-Fi + Bluetooth, čtečka paměťových karet, USB klávesnice a myš, Windows 7 Professional 64bit, záruka 3 roky carry-in
- Dotykový displej, Intel Core i5-3550S, 1TB 7200RPM HDD, AMD Radeon HD7650A, 180W zdroj, DVD, Wi-Fi + Bluetooth, čtečka paměťových karet, bezdrátová klávesnice a myš Ultraslim Plus, Windows 7 Professional 64bit, záruka 3 roky carry-in
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Velice zajímavý počítač, potěšilo mě použití HDMI vstupu, s SSD a dotykovým monitorem to je vynikající stroj, který bych si klidně koupil.