ThinkPad Edge E330: Dokonalejší než E320 (test)
16. 7. 2012 | 46
Další z nových ThinkPadů Edge, který se nám dostal do ruky, je 13″ model E330, který je nástupcem loňského E320 s Huron River. Na první pohled si asi nevšimnete, že máte v ruce nový notebook, ale po kratším průzkumu zjistíte stejně jako my, že E320 se přeci jenom dala v několika ohledech ještě vylepšit – ačkoliv změn není mnoho a nejsou tak patrné, jsou v drtivé většině případů k lepšímu!
ThinkPady Edge, E330
Uvádět rodinu notebooků ThinkPad Edge je v dnešní době už celkem zbytečné, protože se již dostatečně “proslavila”. Ale abychom učinili formalitám za dost, dodám, že ThinkPady Edge jsou notebooky stojící na pomezí ryze konzumních (dá se říct “zábavních”) a pracovních notebooků, ve snaze tyto dvě skupiny účelně spojit dohromady, což se ThinkPadům Edge očividně daří: z klasických ThinkPadů si berou veskrze praktický vzhled, některé designové prvky související mimo jiné s ergonomií, TrackPoint, velkou část softwarové výbavy, ochranu pevného disku, no a taky rozšířené záruční podmínky. Idea se na Edgích podepsala především v oblasti stylovějšího vzhledu, několika barevných kombinacích, provedení pantů a významně taky na výbavě (multimediální konektorová výbava, grafické karty, čipové sady apod.).
No a pro koho je konkrétně 13″ model E330? Třináctky obecně jsou vhodné pro časté přenášení, protože jsou lehčí a nezabírají tolik místa jako 14″ notebooky, i když rozdíl mezi nimi není až tak zásadní. E330 navíc nedisponuje optickou mechanikou, a tak je o něco lehčí a má více prostoru pro baterii, vnitřní komponenty a jejich účinné chlazení, což dokázal už předchůdce. Obecně si myslím, že E330 si pořídí lidé, kteří hledají malý, přenosný notebook s rozumnou ergonomií, prvky špičkových pracovních notebooků, ale s méně fádním vzhledem a nižší cenou.
Tip: Více o noteboocích Lenovo najdete v našem průvodci.
Vzhled, kvalita zpracování
Vzhled přímo vychází z původního loňského modelu E320 a v podstatě se – až na detaily – v žádném směru nezměnil. U 13″ modelu tak vidíme ještě méně odlišností než u větších kolegů, na kterých se toho v tomto směru událo už na první pohled trochu více. Ale zpět k E330: všechny tvary jsou nově o něco oblejší, což se týká jak víka displeje, tak základny a opěrek zápěstí, což je krok správným směrem. Víko displeje má stále soft-touch povrch a naprášený stříbrný lem, základna je i na povrchu čistě plastová se saténovou úpravou, takže oba materiály jsou příjemné na dotyk, zbytek notebooku má samozřejmě hrubý plastový povrch (rub a rámeček displeje).
Až na pár detailů je zařízení černé, výjimku tvoří stříbrné krytky pantů víka displeje, které získaly barvu pro sladění s většími modely, ač kovová lůžka nemají – jedná se o naprášený plast. Dále pak má víko displeje vrchní stranu v některých konfiguracích jinou než černou: k dispozici je ještě klasická červená a nová modrá. Typickým znakem ThinkPadů Edge je také minimum diodových ukazatelů. Proto i v tomto případě na těle najdeme jen jeden hlavní a pak dva, které hrají druhé (nebo spíš až třetí) housle: základem je tradiční červená diodka v logu ThinkPad jak v opěrce zápěstí, tak na víku displeje, která indikuje základní stavy (zapnuto = svítí, spánek = bliká), dále pak indikace webové kamery a připojeného napáječe (obě zelené a pouze svítí).
Co se kvality zpracování týče, notebooku nemám výrazně co vytknout a kvalita se od předchůdce neliší: celá konstrukce je samozřejmě plastová, základna nepatří k nejtvrdším, dokáže se trochu kroutit a vzhledem ke spoustě vestavěného hardware se duté tělo umí při silném tlaku prohnout. Objektivně ale ani zdaleka nejde o problém. Víko je na svou tenkost poměrně tuhé, ale silný tlak vady v obraze samozřejmě vykouzlí. Za otevřené víko či jeho roh je možné notebook i zvednout, a to celkem bez obav.
Klávesnice, polohovadla
E330 používá stejnou klávesnici jako ostatní letošní ThinkPady Edge: šestiřadou chiclet s několika drobnými změnami, které však dost významně posunují její kvality vpřed (kdo novou klávesnici v letošních Edge nevyzkoušel, bude si na pohled myslet, že je stejná, případně skoro stejná, nicméně nenechte se mýlit): jednak používá předsunuté kurzorové šipky, které jsou tak větší a lépe se s nimi pracuje. Dále byla zvýšena horní řada kláves, které je díky tomu jednodušší nahmatat i používat. Znatelně se změnila k lepšímu také mechanika kláves, díky čemuž je pocit ze psaní na ThinkPadech Edge ještě lepší než loni. E330 ovšem, podle všeho, používá lehce upravenou klávesnici s nižším stiskem, což není špatné, ale hlubší stisk větších modelů mi vyhovuje více (E330 mi přišla trochu jemnější). Zachovány byly pouze dvě bolístky: lesklý podklad, který prostě k Edge patří, a tmavě červené popisky vedlejších funkcí, které jsou za horšího osvětlení prostě neviditelné.
Celkově hodnotím klávesnici na výbornou a musím otevřeně říct, že v této kategorii notebooků na trhu lepší neexistuje, proto si ji nedovolím nijak významně kritizovat. Líbí se mi zachované výborné ergonomické klenutí, precizní mechanika s jistým stiskem a velice tichým chodem, vylepšené fyzické rozložení a samozřejmě chválím zaoblené opěrky zápěstí. Trochu zamrzí, že kvůli velké baterii, která nevyčnívá z těla zařízení, je klávesnice stále posunutá dopředu, a tak jsou opěrky i touchpad velmi ošizené ve smyslu jejich velikosti – to je prostě daň. U třináctky to ale tolik nevadí, jedenáctka tím trpí víc.
U polohovadel se nezměnilo vůbec nic: v klávesnici najdeme výborný TrackPoint s vyhrazenými třemi tlačítky v celé šířce mezerníku. Tlačítka mají velmi příjemný, tichý a jistý chod. Pod nimi najdeme široký, ale velmi nízký touchpad (kvůli odsunuté klávesnici baterií), který je beztlačítkový (tedy jde o “clickpad”), má jemně vroubkovaný povrch a nízká výška při polohování prostě dělá problém. Ačkoliv obě polohovadla dodal výborný Synaptics, touchpad je skutečně pouze nouzová záležitost i přes svou citlivost, zato však nefunkčním posouváním pravým myšítkem. Je mi ale jasné, že cílová skupina touchpad prostě musí mít.
Obraz, zvuk, konektivita
V notebooku je přítomen klasický 13″ displej s HD (1 366 x 768 bodů) rozlišením, které na této úhlopříčce považuji za ideál. Samozřejmě se jedná o TN panel s LED podsvícením a matnou povrchovou úpravou, ale docela mě překvapilo podání barev testovaného kousku: displej nebyl studený, jak dnes většina bývá, naopak ukazoval celkem teplé, reálně vypadající barvy, ač matný povrch snižoval kontrast. Víko displeje se otevírá směrem za základnu, díky čemuž aspoň není tolik vidět velké nevyužité místo pod displejem. Víko je možné proto otevřít pouze do úhlu 135°, jednou rukou to kvůli lehkému tělu a tužším pantům nedokážeme. Horní hrana víka je mírně rozšířená, aby dosedla na zaoblené opěrky, ale zároveň to trochu zvyšuje tuhost v krutu.
Dvojici miniaturních reproduktorů najdeme nově jako u ostatních kolegů z rodiny ThinkPad Edge na čelní hraně pod tenkou mřížkou (namísto jejich zasazení do průřezů pantů víka displeje). Podpořené jsou vylepšením Dolby Advanced Audio v2. Díky tomu i tak malé reproduktory hrají celkem k světu, resp. v klasické kvalitě: i při nejvyšší hlasitosti je zvuk celkem čistý, ačkoliv široká spektra úplně nezvládá a přirozeně je zvuk plošší. Maximální hlasitost je slušná, ač jejich umístění není ideální.
Konektorová výbava se – až na detaily související s novou architekturou – prakticky nezměnila a tvoří velmi dobrý standard. Na levé straně je to vedle zdířky Kensington ještě ethernet, dvojice USB 3.0 (novinka u Chief River) a čtečka paměťových karet. Pravá strana ukrývá kromě napájecího konektoru taky VGA bez aretace, HDMI, stále napájený USB 2.0 a sdružený audio konektor. Optická mechanika, jak jsem zmínil, chybí, na čelní ani zadní hraně nenajdeme nic. Dodám ještě, že bezdrátová připojení pokrývá dvojice Wi-Fi a Bluetooth.
Výkon, testy
Nový Edge E330 samozřejmě přesedlal na novou architekturu Intel Chief River s procesory Ivy Bridge (případně základními Pentii Sandy Bridge v levnějších konfiguracích). Pro některé bude zklamáním, že Lenovo (alespoň v tuto chvíli) rezignovalo na výkonné grafické karty, a tak si v Edge E330 neužijeme stejný výkonnostní luxus jako v případě E320 s přepínatelným AMD Radeonem HD6630M, který představoval loni střední třídu. E330 nabídne samozřejmě jako základ integrované jádro Intel, které přesto vnímám pro takto malý notebook jako ideál, vedle něj však případně pouze základní nVIDIi GeForce 610M s výkonem ne o mnoho vyšším (resp. stejným, jen s vyšší podporou efektů), než jaký poskytne integrovaná Intel HD 4000.
Testovaná konfigurace
- Intel Core i5-3210M (2,5 – 3,1 GHz)
- 4 GB DDR3 RAM 1 600 MHz
- Čipová sada Intel HM77
- Intel HD 4000
- 500GB HDD Hitachi, 7 200 RPM, 32 MB cache
Jak je vidno, notebook jsme získali – až na grafickou kartu – ve velmi slušné konfiguraci s Core i5 Ivy Bridge. Díky tomu nebyl sebemenší problém s notebookem plynule, ale hlavně rychle pracovat, kdybychom jej ještě doplnili o SSD disk (případně mSATA SSD), po výkonnostní stránce by si u notebooku primárně pro práci a na cesty nebylo nač stěžovat.
Vlevo: Klasický pevný disk. Vpravo: Prostor pro mSATA SSD.
Výkonnostní testy
ThinkPad Edge E330 je především společníkem na cesty, zvlášť v konfiguraci s integrovanou grafickou kartou, a tak výkonnostní testy přikládám spíše pro zajímavost. Obecně se však dá říci, že ač se jedná o 13″ notebook, výkonu má díky silnému dvoujádru Core i5 a rozumně výkonné integrované grafice Intel HD 4000 na cesty víc než dost a práce s ním je svižná a bezproblémová.
Cinebench 11.5 | CPU: 1,11 / 2,87 pts. OpenGL: 13,14 FPS |
x264 Benchmark HD 3.0 | |
PCMark Vantage | 7 148 Memories: 4 674 TV and Movies: 4 614 Gaming: 4 870 Music: 6 969 Communications: 9 738 Productivity: 6 313 HDD: 4 916 |
Crystal Disk Mark 3.0 | Seq: 119,6 / 119,1 512K: 35,55 / 42,25 4K: 0,416 / 0,401 4K QD32: 0,638 / 0,405 |
3DMark 2001 SE | 13 815 |
3DMark06 | 4 749 SM 2.0: 1 515 SM 3.0: 1 995 CPU: 3 563 |
3DMark Vantage | P2 878 GPU: 2 339 CPU: 9 286 |
3DMark 11 | P588 Graphics: 507 Physics: 3 335 Combined: 576 |
Chlazení
Asi největší výtka uživatelů v případě předchozí generace směřovala k chlazení. Nicméně nejednalo se o problém s nedostatečnou účinností nebo hlučností, naopak (zvlášť po použití TPFanControl), ale s tím, že bylo umístěné na pravé straně včetně výdechu ventilátoru. Tedy v místě, kde mají uživatele často myš. To E330 zcela napravuje tím, že chlazení se nyní nachází tam, kde by jej každý čekal: vlevo.
Vlevo: Chlazení a chybějící nVIDIA GPU, vpravo: výdech chlazení.
O hlučnosti se hovořit vůbec nedá, ačkoliv zcela tichý (bez použití TPFanControl) ThinkPad Edge E330 stále není: za běžné činnosti v současných vedrech (v místnosti bylo 28-30°C) byl ventilátor neustále aktivní na minimálních otáčkách, které vůbec nerušily (v běžných teplotách dokáže vypínat úplně) a za běžného ruchu kolem nebyly ani postřehnutelné. Teplota komponent i šasi zůstávala na naprosto standardních hodnotách, bez sebemenších problémů, pouze byl lehce cítit pevný disk – v nejteplejším místě dosáhla teplota šasi tělesné teploty, procesor kolísal mezi 45-50°C a pevný disk nedosáhl ani 40°C.
Vlevo: běžná činnost, vpravo: 20 minut FurMarku + Prime95
Při maximálním (extrémním) 20minutovém zatížení kombinací FurMarku a Prime95 byl notebook stále na běžné poměry velice tichý – ačkoliv foukal samozřejmě výrazně silněji, jednalo se o nerušivé silné šumění jen s lehkým náznakem svištění. Nicméně je třeba poznamenat, že jsme měli k dispozici verzi s integrovanou grafikou (zato s Core i5). Ačkoliv teploty lícní strany základny byly naprosto v pořádku (maxima uprostřed klávesnice kolem 39°C, zbytek plochy pod teplotou lidského těla, opěrky dokonce jen mírně přes 30°C), daní za nízký hluk byly o něco vyšší teploty vzduchu vycházejícího z chlazení a středu rubové strany, kde bylo lokálně 46°C. Ještě u ventilátoru jsme zaznamenali 42°C, což je lepší standard, a zbytek plochy se pohybovala mezi 30-37°C.
Napájení a výdrž
O napájení notebooku se stará stále stejná 6článková Li-Ion baterie s poměrně vysokou kapacitou 63 Wh, která z těla zařízení nevyčnívá. To je samozřejmě obojí velmi pozitivní, ačkoliv zamrzet může odsunutá klávesnice.
Za běžných okolností (plný jas, aktivní Wi-Fi, kancelářská práce či web) notebook spotřebovává mezi 10-14 W a prakticky nikdy se (běžně) nemáme šanci dostat nad 17 W. Díky úsporné architektuře, malému displeji, absenci optické mechaniky a silné baterii se můžeme spolehnout i v nejhorších podmínkách na 5 hodin výdrže, běžně ale budeme schopni dosáhnout 6 hodin a budeme-li úsporní, ani 7hodinová hranice není zdaleka nemožná (během psaní tohoto článku jsem se běžně pohyboval s aktivní Wi-Fi a plným jasem na 6-6,5 hodinách).
Software, zabezpečení, záruky
Základem softwarové výbavy je vedle několika toolbarů a klasického bezpečnostního balíku Norton samozřejmě sada nástrojů ThinkVantage Tools, které však v případě nových ThinkPadů prošly lehkými změnami: namísto Rescue & Recovery je zde OneKey Recovery Pro (kromě změny názvu a grafiky změny asi nenajdete), Toolbox odešel do věčných lovišť a ve všech ThinkPadech jej nahradil Solution Center.
Zato úplnou novinkou u ThinkPadů Edge je Lenovo Solutions for Small Business, což není nic jiného než brandovaná verze Intel Small Business Advantage – jedná se o nástroj, který ve spolupráci s Intel AMT firmware pro zabezpečení a správu dokáže automaticky provádět údržbu notebooku, blokování USB portů, hlídat zásadní aplikace (antivirus, firewall a podobně) a do jisté míry spořit energii (automatické zapínání a vypínání), což je ale trochu přitažené za vlasy.
Z pohledu zabezpečení nabízí ThinkPady Edge trochu lepší základ, ačkoliv profesionálním pracovním notebookům se samozřejmě rovnat nemohou: k dispozici jsou hesla po spuštění, pevných disků, správcovské a uživatelské BIOS. TPM čip v běžných Edge nenajdeme, třináctka nenabídne ani čtečku otisků prstů (ačkoliv ovládací software AuthenTec TrueSuite se správcem hesel k dispozici je).
Jak jsem již zmínil v úvodu, ThinkPady Edge se k profi ThinkPadům nehlásí jen designem, provedením a TrackPointem, ale důležité jsou také odpovídající záruční podmínky. Základní záruku s nutností notebook dopravit do servisního střediska je možné za poplatek rozšířit na víceleté varianty až s ochranou proti náhodnému poškození a opravou zařízení u zákazníka doma výjezdním technikem.
Video představení
Na videu se zaměříme na několik vlastností, které v textu není možné dostatečně přiblížit a popsat. Jedná se především o mechanické zpracování (těla i klávesnice), zvukový projev reproduktorů a hlučnost chlazení.
Závěr, zhodnocení
Nový ThinkPad Edge E330 už na první pohled výrazně vychází ze svého předchůdce: bere si z něj většinu toho povedeného a napravuje to méně šťastné. Pár negativ však přesto přetrvalo – předně zamrzí, že již nejsou k dispozici verze s výkonnějším grafickým čipem, než je GeForce 610M (spousta lidí si E320 koupila proto, že to byl jediný malý polopracovní notebook s poměrně výkonnou grafikou a spolehlivým chlazením). Velká baterie s vysokou kapacitou se sice schovala celá do těla zařízení, ale stále odsouvá klávesnici směrem dopředu, zmenšuje opěrky zápěstí a touchpad. Trochu zamrzí, že – na rozdíl od větších kolegů – lůžka pantů víka displeje nejsou kovová, ale plastová. No a na závěr takovou mou subjektivní výtku: byl bych rád, kdyby 13″ Edge v ruce působil méně dutě, ale bavil jsem se i s jeho jinými uživateli a ti tento problém vůbec neměli, takže toto berte spíš jako mé osobní popíchnutí (nemám obecně rád duté notebooky a E330 rozhodně není jediný, ani nejlevnější z nich).
V ostatních ohledech je ale E330 minimálně stejně dobrý notebook jako jeho předchůdce, ve spoustě ohledů dokonce ještě lepší (a to už E320 byl vynikající stroj). Zachována byla velice slušná konstrukce, prakticky matné provedení včetně matného displeje, vysoká kvalita klávesnice a polohovadel, tiché chlazení a nadstandardní kapacita baterie. Těch více či méně výrazných vylepšení je skutečně spousta, a tak je vezmu pouze telegraficky: lepší ergonomie (oblé opěrky zápěstí, výdech chlazení vlevo), vylepšená klávesnice (jemnější chod, výrazně tišší psaní, větší klávesy, předsazené kurzorové šipky, vyšší horní řada), rozšířená horní hrana víka displeje (dodává víku o trochu vyšší tuhost v krutu), reproduktory na čelní hraně (dusí se o poznání méně než na E320 v pantech víka displeje) podpořené Dolby Advanced Audio v2 a také příjemný obraz displeje s živými, teplými barvami už z výroby.
Podtrženo, sečteno: ačkoliv stále dávám přednost 11″ kolegovi, E330 je výborný notebook pro všechny, kteří chtějí zařízení na cesty, které může sloužit pro práci, má praktický vzhled, vydrží relativně dlouho na baterii (více než 6 hodin) a skutečně dobře se po všech stránkách používá. Mně osobně by 11″ nebo 13″ ThinkPad Edge nedělalo problém používat jako vedlejší zařízení např. vedle stolního počítače a rád ho doporučím.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Ve všech eshopech vidím, že má USB 3. Jak to tedy je? Díky za článek.
I Vám díky za upozornění, v článku jsem měl chybu, omlouvám se. Notebook má 2x USB 3.0.
Díky za recenzi… Rád bych poprosil o odpověď na pár dotazů, pokud je možno.
1) Má USB 3.0?
2) Je některý z USB stále napájen (i při vypnutí) pro případy nabíjení třeba telefonu?
3) Je ke klasickému HDD možno někam připojit i mSATA SSD disk? A mít tak SSD na systém a HDD na data?
4) Je možno sehnat i větší baterii, třeba i za cenu její vystouplosti?
Poslední dotaz. Hledám NB této kategorie a uvažuji i o HP ProBook 4330s a Lenovo Edge 330. Který z těchto byste spíše volil?
Děkuji za odpovědi, věřím, že budou nápomocné i jiným čtenářům.
Ad 1) Ano, má 2x USB 3.0, v článku jsem se upsal, opravil jsem – díky za upozornění!
Ad 2) Ano, jeden USB 2.0 je stále napájený (žlutý).
Ad 3) Ano, mSATA slot je volný (viz. foto).
Ad 4) Ne, jiná baterie se nevyrábí. Tady by bylo třeba sáhnout po ThinkPad Classic.
Ad výběr notebooku: Lenovo Blog CZ opravdu není místo, kde bych doporučoval se ptát na otázky typu „mám si koupit notebook X, nebo Lenovo“, protože Vám musí být jasné, co Vám odpovím. ;-) Nicméně takto: 4330s bych si nekoupil proto, že: má nepraktický povrch, nemá tak dobrou klávesnici, nemá TrackPoint, je hlučný (a to dost). Je ale pevnější než E330 a má lepší touchpad.
Díky za recenzi. I ta mi trochu pomohla v rozhodování a už mám E330 doma. Přešel jsem z Edge 11″ a zatím spokojenost. Matný displej a pogumované víko displeje je velmi praktické. Výdrž na baterii výborná, výkon vzhledem k použitému HW výborný (i Intel grafika už je celkem použitelná na hry).2xUSB 3.0, slušné rozložení portů. Bezchybné fungování WiDi (+Belkin ScreenCast) a naprosto skvělá klávesnice. Co mi vadí jsou panty (víko nejde úplně zaklopit), trackpoint mi přijde nějaký hůře dostupný, zapadlý a menší a pevnost víka displeje mohla být trochu lepší. Trochu mě překvapila o dost větší váha a tloušťka proti 11″, ale pořád je to velmi mobilní, takže OK. Ještě doplním mSATA SSD a rozšíření záruky na 3 roky a chvíli mi snad zase vydrží :)
Trochu se bojím těch pantů ? Ještě jsem nikdy nemel zkušenosti
V čem konkrétně se těch pantů bojíte? Notebook je malý, stejně tak víko, panty jsou rozumně tuhé, proto nedochází ke kývání displeje a ten drží na svém místě. Jediná nevýhoda je, že displej nelze otevřít do 180°.
Ahojte dá se k E330 pořídit baterie náhradní ? Všude jsem hledal ,ale nenašel
Podle všeho, co vím, by se mělo jednat o stejnou baterii jako pro E320: typ 0A36290.
Zdravím má priestor pre msata ssd aj typ TP Edge E330 NZS4LMC ?
Ano, pakliže nemá mSATA disk ani 3G modem, tak má volný slot.
V recenzi nerozumím tomu proč je zde vyzdvihována kvalita konstrukce a dobrá podpora klávesnice bez prohýbání, když na videu lze vidět jak se to všude prohýbá. Byl jsem toto ověřovat do showroomu lenova a opravdu ten tlak stačí docela lehký na to aby se to prohlo.
Kvalita konstrukce je nadstandardní, to je důvod, proč ji hodnotím pozitivně. Notebook je z plastu, poměrně levný, nejedná se o profi business stroj, přesto je na tom konstrukčně relativně k ostatním notebookům na trhu a v kategorii velmi dobře.
Existuje spousta notebooků, kterým se např. klávesnice prohne jenom tím, že na ni položíte ruce, nebo že na ní píšete, skutečně to není velká výjimka. To zde nehrozí. Pokud však je notebook plastový a tenký, což pro E330 de facto platí, vždycky se bude prohýbat kvůli páce s podkladem.
Mám notebook asi týden. Mám ho s msata ssd (systém je na ssd). Jsem spokojen až na jednu věc. HDD je celkem slyšet, není to žádný velký hluk, ale je to prostě slyšet. Není to žádný tikající zvuk, zní to jako kdyby to foukalo, jako větrák. Větrák to ale není. HDD jsem zkusil vypnout a zvuk byl pryč. Běží to takhle od spuštění notebooku po celou dobu.
Prosím o radu E130 nebo E330? Nemohu se zaboha rozhodnout. Řeším především velikost, zda E130 nebude příliš malý a výkon, E130 má přeci jen o krapet slabší procesor je tam i5-3317U proti i5-3210M, díky za radu.
Dobrý den, na zahraničních webech jde poskládat i varianta se 3g. Má tedy připravené antény a stačí dokoupit 3g modul? Nikde jsem to nenašel.
Dobrý den,
koupil jsem si Lenovo E330 a zatím velká spokojenost. Chci se zeptat na baterku, čistě taková drobnost. Když notebook vypnu a nechám ho napojen na zdrojový kabel, který nechám napojen do zásuvky, ovlivňuje to nějakým způsobem životnost baterie? Nebo je lepší vyndat zdrojový kabel z notebooku? Nebo dokonce vyndat kabel ze zásuvky? Jde mi o to, aby baterka měla co nejdelší životnost. Děkuju Vám za odpověď.
Dobrý den, toto neřešte, o to se postará správce napájení – notebooku rozhodně neškodí, když je napojený na nabíječce. Škodí mu, pokud by se neustále nabíjel, ale jak jsem psal, o to se stará správce napájení.
Dobrý den, děkuju Vám za odpověď. To je nástroj normálně v ovládací panely – hardware a zvuk – možnosti napájení. Mám tam rovnováhu a o zbytek se postará notebook? Až takhle to je jednoduché? Jedině dobře:) Děkuju. Pěkný den.
De facto ano, ale já mluvím o ThinkVantage Power Manageru, ten z výroby jistě předinstalovaný máte a je to nejlepší správce napájení, který můžete používat (https://www.lenovoblog.cz/2012/03/thinkvantage-power-manager-pokrocila.html).
Díky, už jsem ho našel. Nechám to tedy na něm:-)
Pěkný den.
Dobrý den,
koupil jsem si E330, praticky stejná verze jako testovaná, akorát 750Gb 5400 otáček + Geforce 610M, a zatím jsem mírně zklamán. To hlavně kvůli hardisku, který prakticky pořád „hrabe“ a to i když zrovna nic nedělám. Také baterie se zatím moc nepředvedla ( cca 4 hodiny a to šetřím kde se dá, navíc ukazatel výdrže hlavně ze začátku opravdu hodně a skokově mění svoje výpočty). Podotýkam, že jsem notebook zakoupil dnes, takže ještě budu referovat, jestli se to nezlepší…
P.S. Nemáte někdo zkušenosti s tím hardiskem? Jestli to není na reklamaci… Bál jsem se ho od začátku, ale verzi 500Gb/7200 s i5 ivy neměli (tak kde jsem ho chtěl koupit) :-(
Dobrý den, zpočátku bude disk vždy aktivní, když Windows indexují a zabíhají se – to neznamená, že je vadný. Podobně také baterie se musí ustálit, až se ustálí spotřeba notebooku.
Zkontrolujte, zda Vám zbytečně neběží grafická karta: https://www.lenovoblog.cz/2012/02/sledovani-prepinani-grafik-nvidia.html
Děkuji za odpověď. Měl jste pravdu, výdrž baterie se přeci jenom o něco zvedla ( na cca. 5 hod). Ani hardisk už tolik nehlučí (ale stejně mi přijde, že je to nejrušivější zvuk celého notebooku při běžné práci). Nicméně mi to vadilo spíš z přehnaného očekávání. (prostě HDD nějaký zvuk vždy vydává..) Ačkoliv jsem chtěl černou barvu, nakonec jsem ho koupil kvuli konfiguraci v modré a je to opravdu decentní tmavá barva (na fotkách vypadá světleji, čehož jsem se obával). I když jsem si ho nekupoval kvůli hrám, tak mi to nedalo a nainstaloval jsem Diablo III a musím číct, že to běželo, na vysoké detaily, zcela plynule.. Dokonce i hluk se zvýšil zcela nepatrně ( jak je uvedeno v recenzi). Jak bylo zmíněno, klávesnice je naprosto famózní. Notebook má i velice nadprůměrně hrající reproduktory. Takže celkový dojem je nakonec určitě dobrý. Myslíte, že se vyplatí upgrade na windows 8?
To jsem rád, že se to zlepšilo.
Co se Windows 8 týče, tak to je skutečně velmi subjektivní rada. Získáte s nimi určitě rychlejší start a celkově svižnější práci, nicméně jestli Vám sednou, je už hlavně na Vás. Já na ně určitě nakonec přejdu, ale až se trochu ustálí, bude jasně otestovaný software a ovladače pro ně.
Dobrý den,
velice děkuji za zřejmě nejpovedenější a pro čtenáře nejpřínosnější recenci tohoto notebooku v českém jazyce.No ale k věci.Mám veliký zájem o tento notebook.
1) Chtěl bych se optat, zda jste měli v redakci model s grafikou GF 610M.Potřeboval bych tento notebook i na CAD.Tak jak je tato grafika ve stroji výkonná?A jestli má vůbec smysl brát verzi s dedikovaou grafikou kvůli vyšší potenciální možnosti poruchy notebooku, když jsou téměř stejně výkonné?
2) Na českém trhu není možné sehnat verzi s dedikovanou grafikou a diskem s 7200 otáčkami.Nedá mi spát, jestli mSATA v kombinaci s HDD 5400rpm má vůbec smysl.
Můj problém je, že jinou značku než lenovo nechci.Vlastmím ke spokojenosti R61 a nedokážu si představit, že bych na klavesnici neměl trackpoint.Jen je škoda že v ČR nelze kofigurovat stejně jako DE.Bral bych odtamtud, ale nedaj mi českou klávesnici skopčáci.
Ještě jednou velice děkuji za přínosnou recenci.
Dobrý den!
Ad 1) Model s GeForce jsme netestovali – jednak proto, že nám to přišlo zbytečné (vzhledem k výkonu té grafiky) a také proto, že v dané době nebyl k dispozici.
Nicméně takto: Z mého úhlu pohledu nemá absolutně žádný smysl pořizovat verzi s GeForce, protože její výkon je opravdu stejný jako HD 4000. Můžete pro jistotu vzít verzi s GeForce (podpora technologií, ovladače, …), ale výkonnostně Vám to nic nepřinese.
Ad 2) Rozdíl v rychlosti mezi 5400 a 7200RPM disky není dramatický a osobně pochybuji, že bych poznal, u kterého z obou disků sedím (zvlášť po mnoha měsících strávených se SSD). Nicméně mSATA je výborná volba.
Dobrý den,
také jsem se na webu v testech dočetl, že intel HD 4000 je v podstatě stejně výkoná jako GF 610M a stejně tak 5400 disk (sice větší) mě odrazoval. Nakonec jsem to ale koupil a nelituju. Jak říkal pan Gottwald, tak zmenšená rychlost disku oproti 7200 není patrná (test v crystal disk mark podobny jako 7200 ot. disk na mem stolnim PC, v pripade zajmu muzu dopsat). Dalsi rozdil mezi notebooky je v systemu – win7 home a win 7 profesional a ten se smaže, v připadě že budete přechazet na win 8, protože z obou verzi je upgrade na win 8 pro. Jediné v čem jsem zatim pozoroval rozdil je vydrž baterie ( u mě cca 5 hod), ale dobijel jsem teprve dvakrát, takže nevím, jestli je to konečná výdrž baterie a jestli nižší výdrž oproti recenzi je způsobený nvidia grafikou. Takže přeju, ať se rozhodnete správně :)
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli je u tohoto notebooku se 4Gb RAM (win 7 64 bit) normalni, ze je pouze 3,46 Gb vyuzitelne pameti? Dekuji
Ano, je to normalni a v poradku. Napriklad na mem T420s win7 64 7,78GB z 8GB RAM.
Je velký výkonový rozdíl mezi grafikou Intel 3000 a 4000? A co se týče doplnění SSD disku – jak moc složitá by byla jeho instalace a převedení OS z pevného HD na SSD?
Intel HD 4000 je cca 2x výkonnější než Intel HD 3000. Jde však o to, k čemu grafiku využíváte – u her to poznáte (na HD 3000 si skoro nezahrajete, na HD 4000 už trochu ano). Doplnění SSD není problém – většina výrobců SSD poskytuje nástroj pro překopírování obsahu původního disku, viz. např. zde: https://www.lenovoblog.cz/2012/09/zamena-hdd-za-ssd-disk-misto-opticke.html
Dobrý den mohu se zeptat, jak vysoký je tam hdd 500GB co se tam dává. Chtěl bych si ho koupit a asi hned i s ssd diskem a ty jsou 7 mm a 9,5 mm.
Pak jsem se tady někde dočetl že se dá někam vložit mSSD disk – prodávají se různé verze 64 GB to jsem vůbec netušil že se to vyrábí – to tam tedy jde vložit případně k současnému disku – jen na systém, jak to potom pracuje rychle ??? Děkuji za odpověd.
Dobrý den, pokud vím, v E330 je 7mm disk. Každopádně vždy, když si nejste jistý, kupte raději 7mm, který jde dát kamkoliv, na rozdíl od 9,5mm.
mSATA SSD jde do E330 vložit a funguje pak stejně jako běžné SSD. Je ale také možnost použít ho jako rychlou cache, ale pokud je to 64GB+ disk, myslím, že je lepší ho mít jako samostatný systémový disk (ideálně 128GB).
Dobrý den,
prosím Vás, chci si k Lenovu E330 koupit externí monitor. Chtěl bych, aby to byla min. 22, lépe 24 palcová obrazovka ve Full HD. To je 1920×1080. Ale taky jsem se dočetl o rozlišení 1920×1200 se jménem WUXGA, které by mělo větší výšku, což by mě nevadilo. Ale nevím, jestli by to notebook zvládnul (Core i5 Ivy Bridge, HD 4000, HDD 7200 ot, 4GB paměti). Mohl byste mi poradit, jaké rozlišení by k němu bylo ideální, aby obraz byl plynulý?
Dobrý den, notebook podporuje Full HD (1920×1080) i WUXGA (1920×1200) přes HDMI.
Dobrý den, takže to lze pouze přes HDMI konektor? Našel jsem za pěknou cenu tento: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X23B1QU19JM ale ten hdmi nemá.
Takže když chci k Lenovu E330 kupovat ext. monitor s Full HD (1920×1080, nebo 1920×1200, tak musí mít HDMI, aby to zvládnul zobrazit? Díky.
Aby byl obraz kvalitní, musíte pro takto vysoké rozlišení použít digitální konektor. Notebook má analogový VGA (D-Sub) a digitální HDMI. Je ale možné koupit redukci HDMI->DVI, který je na monitoru. Pak to fungovat bude.
Hmm. A z hlediska plynulosti obrazu tam není žádný problém, že by třeba grafika, nebo procesor tohoto notebooku nezvládaly?
Ne, taková rozlišení zvládají dnes i tablety nebo mobily.
Dobrý den, takže aby šlo Full HD v 1920×1080 i 1920×1200, tak musí být ten monitor připojen přes HDMI kabel? Vybral jsem totiž tento: http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X23B1QU19JM ale ten HDMI nemá:( Takže HDMI je pro Lenovo E330 důležitý, pokud chci aby to chodilo plynule a na Full HD? Děkuju za odpověď.
Dobrý den, takže pokud ale chci Full HD v 1920×1080 nebo 1920×1200, tak musím ten monitor připojit vždy přes HDMI, jinak to nefunguje a neběží? Vybral jsem si totiž tenhle (nebo i 22″ variantu) http://www.alfacomp.cz/php/product.php?eid=10514507X23B1QU19JM ale ten nemá HDMI. Takže bez HDMI by monitor nezobrazoval Full HD, nebo by se obraz i trhal? Díky za odpověď.
Dobry den, uvazuji o koupi tohoto notebooku, jedine co mi vadi je neprime pouzivani „F“ pres kombinaci s funkcnim tlacitkem. Chapu, ze pro vetsinu uzivatelu to muze byt atraktivni, avsak ja pouzivam tyto klavesy denne. Lze to nejakym zpusobem prepnout tak, aby F-klavesy fungovaly zase normalne?
Dekuji.
Dobrý den, ano, v BIOSu je volba.
Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda lze v ČR zakoupit model E330 s US rozložením kláves, tj. dlouhé shifty a enter (v horizontálním směru)?
Děkuji.
Dobrý den,
přemýšlím o koupi chladící podložky pod Lenovo E330, myslíte, že je třeba, nebo to není nutné? Ev. mohl byste mi nějakou doporučit? Děkuju