IdeaPad Yoga 2 11: první dojmy
27. 2. 2014 | 5
Po dvoudenním používání přinášíme první dojmy z finální české verze IdeaPadu Yoga 2 11, druhé generace legendární Yogy s o 360° ohebnými panty v 11″ provedení, kterou jsme zahlédli už na CESu 2014 v lednu v Las Vegas.
Všem možným verzím IdeaPadů Yoga, tedy důmyslně navrženým konvertibilním zařízením s dotykovým displejem, která se díky patentovaným pantům otočným o 360° mohou kdykoliv proměnit z notebooku (Ultrabooku) v tablet a naopak (a to včetně dalších dvou režimů), jsme se v minulosti věnovali už tolikrát, že i těchto pár úvodních řádků vyznívá zcela zbytečně. Nicméně myslím na čtenáře, kteří – třeba – o konceptu Yoga ještě neslyšeli, nebo jsou zde na blogu poprvé.
Na první pohled
Yoga 2 11 se na první pohled od svého předchůdce v podobě Yogy 11S příliš neliší. Koncept jako takový je samozřejmě totožný, na tom se ostatně ani nic změnit nemohlo – stále máme před sebou (díky 11″ úhlopříčce) malý, lehký a skladný notebook s na první pohled zastaralými panty nad základnou. Zařízení je o něco světlejší než dříve, protože už i líc základny převzal barvu vnějších ploch, a tak černý zůstává rámeček displeje a obrys základny.
Potěší s mezerníkem zarovnaný clickpad (alespoň mě ano), trochu zklame opět spousta zbytečného místa kolem displeje (ne, tohle je i pro úchop zbytečně moc), překvapí mechanické tlačítko Windows.
Na první dotek
Předchozí generace Yogy působily v ruce velmi bytelně a poctivě díky tuhému, kovovému tělu s texturami a měkčenými povrchy. Yoga 2 11 v tomto ohledu působí celkem lacině – možná tomu napomáhá stříbrný plast kolem klávesnice (měkčená imitace kůže z 11″ modelu zmizela). V každém případě však nová Yoga 2 11 není tak bytelná.
Naopak ale potěší příjemné vylepšení v podobě černého gumového lemu nejenom displeje, ale i celé základny, který – jak věřím – pomůže i v oblasti odolnosti zařízení.
Hardware
Časy Windows RT jsou asi definitivně zpečetěny, Yoga 2 11 tak – podobně jako 11S – používá klasické, ač úsporné x86 Intel procesory, v našem případě Intel Pentium N3520, což je de facto rychlejší, 4jádrová verze Atomu. A musím říct, že se k takovému zařízení plně hodí jak výkonnostně (web, dokumenty ani hry ze Store nedělají problém), tak spotřebou a zahříváním – a to testovaná verze neměla SSD, který by výkonu pomohl rovněž.
Klávesnice
Trochu zklamáním je klávesnice – lícní strana základny je plastová a plastově také působí. V ní je, stejně jako u hliníkových modelů, zasazena klávesnice. Jenže tam, kde hliník zaručuje skálopevnou tuhost (a chlad či teplo), tam se plast nepříjemně prohýbá a klávesnice to uprostřed odnesla plnými doušky. To zamrzí.
Chlazení
Pokud jsem se správně díval, Yoga 2 11 nemá aktivní chlazení, díky velmi tichému disku je tak i celé zařízení prakticky neslyšné. To je fajn. O něco méně „fajn“ však působí fakt, že se pevný disk nachází v tenké, pravé opěrce a s oblibou přenáší do tohoto prostoru teplo.
Obraz a zvuk
Dvě kategorie, které však nemohu kritizovat, jsou obrazové a zvukové schopnosti. Jelikož jsem alergický na displeje s vysokým rozlišením (jsem asi stará škola – mám rád zobrazení 1:1, ne zvětšování, ač s vyšší ostrostí, a tak je pro mě např. na 14″ HD+ maximem), těší mě, že testovaná Yoga 2 11 nabízí 11″ HD displej, který při nativním rozlišení i mé mladé oči trápí dostatečně. K tomu se jedná o IPS displej s automatickou regulací jasu čidlem a samozřejmě dotykovým ovládáním.
No a vyloženě překvapil zvuk, který i díky rozšíření Dolby nabízí na tak malé zařízení víc než solidní projev. Reproduktory se nachází na spodní straně pod mřížkami (viz. foto).
Závěrem
Dnešní článek je jen ochutnávkou a prezentací několika postřehů a názorů na novou Yogu 2 11. Kompletní recenzi můžete očekávat v brzké době.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Dobrý den,
nevíte cenu pro český trh?
Předem děkuji za odpověď.
Viz. Alza, momentálně 14-16.000 Kč.
Děkuji ani jsem si nevšiml že se dostal do prodeje. :) A kdy by se měl objevit 13 palcový bratříček nevíte?
https://www.lenovoblog.cz/2014/03/nova-yoga-2-13-x1-carbon-thinkpad-8.html
Hezký den,
Občas čtu vaše recenze nebo komentáře a dám na Vás. Prosím o
Váš názor.
Stále tápu, co si koupit, nic není, z čeho bych byl
zcela nadšený. Hledám konvertibilní notebook nebo tablet s W8.1 na práci a
to hlavně Office, Zoner, základní Photoshop apod.
1/ Yoga 11s drahá a vadí mi aktivní chlazení, ale výborný
výkon
2/ Yoga 2 11 horší klávesnice a výkon vs. 11s, ale pasivní
chlazení, což se na klíně osvědčí
3/ Thinpad Tablet 2 slabý výkon, ale má 3g i pen
3G je pro mě důležité a rovněž digitizér je fajn. Budu
přístroj hodně nosit, takže Yoga je těžká a Tablet zase nemá klávesnici. Dá se
sice dokoupit, ale na klíně s ní stejně nedá pracovat. Na to je ok Yoga,
ale 1,4 kg?
Co Thinkpad 10, má přijít každým dnem? Nevíte rozdíl mezi Thinkpad
Tablet 2 vs. Thinkpad 10. Hardwarově jsem si našel, že bude lepší, ale nechápu
tu logiku proč je vedle Tabletu 2 ještě toto.
Jaký je na to vše váš názor. Mluvím o velikosti displeje 10 nebo 11 placů.
Moc děkuji Petr