Filtry soukromí

11. 7. 2009 | 0

 Filtry soukromí (privacy filters) někteří lidé oceňují, jiní je nemají rádi, někdo je ani neodzkoušel. Já ho odzkoušel na své T400 s LED podsvícením.

Před lety, když se rychlým způsobem začal u diplejů rozšiřovat zorný úhel, říkal jsem si, že to je špatně a že je určitě spousta profesí, kde to je kontraproduktivní. Nejedná se jenom o notebooky. Ale především o klasické monitory. Příklad? Bankovní úředník, lékař v ordinaci apod.
U notebooků to je ještě důležitější – cestování ve vlaku, v letadle, ale i jenom v kanceláři díky nástupu open space prostor (speciálně u nadřízených).
Proč si pořídit filtr soukromí krásně shrnuje video 3M, které filtry vyrábí.

První generace filtrů měly přísavky na okraje displeje (rám). K ThinkPadům (ke většině) se prodávají filtry, které se jen zasunou do rámu. Jednoduché, praktické. Viz další video.

Právě jednoduchost nasazení i sundání je důležitá. Jako příklad opět poslouží bankovní úředník – dnes kdekdo fasuje již jen notebook z důvodu větší mobility a ceny, která je podobná jako u desktopu s LCD panelem. Jenže někdy i ten úředník potřebuje něco ukázat kolegům nebo rodině fotky. A skutečně ten úhel, kdy je něco rozumně vidět, je tak malý, že ani kolega vedle vás nemá šanci vám poradit s tabulkou v Excelu. Takže sundat a nandat.

Moje zkušenosti?
Moje zkušenosti jsou spíše negativní.

  • Především filtr výraně snižuje jas displeje, resp. propustnost je dost slabá. U mého LED displeje je to asi o dva řády ukazatele jasu. Tzn. tam, kde mi vystačí bez filtru jas na polovinu, musím s filtrem o dva dílky jas přidat. S tím souvisí tři problémy – přišel jsem o maximální jas (a tedy nejkvalitnější obraz) i nejnižší jas (protože na displeji přes filtr už nic není téměř vidět) a zároveň zvyšuji spotřebu notebooku.
  • Dalším problémem je, že filtr, možná to bylo vadou mého kusu, nesednul přesně a kompletně na displej, ale byl lehce prohnutý. Z toho pyne mírné rozostření některých částí, nekonzistence barev apod. Prostě při vysokém rozlišení displeje se kvalita obrazu razantně zhoršila. Je důležité přiznat, že filtr jsem měl v obalu položený asi dva dny před tím na stole na mém klasickém stolním bordelu, takže se lehce prohnul a podobně jako karimatka má docela paměť na tvar.
  • V kanceláři a doma a pak na cestách trávím čas asi půl na půl. A ani v kanceláři ani doma jsem filtr nechtěl mít nasazený. V kanceláři právě kvůli interakci s kolegy. A sundavat a stále nandavat věc, která se špatně přenáší v brašně (kroucní, poškrábání apod.), je trochu otrava.

Nevím, jaké máte zkušenosti vy. Ale co jsem vypozoroval, tak i v letadle, pokud si dostatečně snížíte jas displeje, tak i ledé okolo vás nic na displeji nepřečtou. I dost snížený jas displeje do určité míry funguje jako filtr soukromí.
Takže můj filtr soukromí putoval do skříně a v podstatě jej nepoužívám.

Funguje dobře a dovedu si představit lidi, kteří jej uživí často. Například právě bankovní úředník nebo pojišťovák a obecně všechny profese, kde je dle interních norem bezpečnost na prvním místě (šifrování disků je standardem, někdy i programy na kontrolu USB portů, vypalování apod.) by měly filtry soukromí používat.

Máte někdo filtr soukromí (i třeba ne na Lenovo notebooku či TFT panelu)? Jaké jsou vaše zkušenosti?

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky