Nová Lenovo Laser Wireless Mouse: bezdrátová myš v Think designu (test)
2. 5. 2012 | 4
Před lety se objevila myš ThinkPad Bluetooth Laser Mouse. Následně bezdrátový set Ultraslim Plus s myší ve stejném (výborném) Think designu. Bylo tak jen otázkou času, kdy si budeme moci koupit také samostatnou myš z tohoto setu: bezdrátovou, ale s běžným USB vysílačem. Honza Solař z Lenova na tomto v Americe zapracoval a hle, myš je tu a dnes si ji představíme a krátce otestujeme.
Nová Laser Wireless Mouse
V Think portfoliu (resp. v nabídce produktů s profesionálním designem, ačkoliv se třeba přímo mezi Think neřadily), v kategorii bezdrátových myší, se zrovna o nepřeberném množství variant hovořit nedalo. A to i přesto, že v dnešní době se na bezdrátové příslušenství skutečně velmi aktivně přechází, protože doby jejich krátké (běžně např. dvoutýdenní) výdrže jsou ty tam. Díky úsporné elektronice podpořené funkcemi, které šetří energetický odběr, jak to jen jde, jsme v situaci, že myš či klávesnice nevydrží na jeden pár baterií měsíc, ani dva měsíce, ale běžně začínáme na půl roce a nezřídka výrobci deklarují i rok či dva.
Abych ale dokončil myšlenku: v nabídce profesionálně vypadajících bezdrátových myší tak byly de facto pouze dvě: dříve představená ThinkPad Bluetooth Laser Mouse, která už názvem dává tušit, že má laserový senzor, je určená přímo pro notebooky ThinkPad a pro spojení používá rádiovou technologii Bluetooth. No a dále už zbývala jen minulá generace Laser Wireless Mouse, která však – nalijme si čistého vína – zrovna dvakrát provedením neohromila (lesklé plasty s metalickými boky).
Vlevo: ThinkPad Bluetooth Laser Mouse, vpravo: původní Laser Wireless Mouse
Vzhledem k tomu, že design ThinkPad Bluetooth Laser Mouse se osvědčil, použilo ho následně Lenovo také pro základ myši v bezdrátovém setu Ultraslim Plus. Rozdíl byl pouze v tom, že myš neměla rozhraní Bluetooth, ale klasické proprietární, ke kterému je třeba USB dongle. Na pozitivní ohlasy na celý set se nemuselo dlouho čekat, a tak bylo jen logickým pokračováním, že na konci života (z mého úhlu nepříliš povedené) původní bezdrátové laserové myši přijde nová inkarnace v podobě té ze setu. No a sudba se vyplnila: myš je stejné kvalitní jako v setu či její Bluetooth alternativa, ovšem přináší i nějakou tu příjemnou změnu jako bonus.
Jaká je nová myš?
Parametry
- Rozměry: 96 x 32 x 56 mm
- Váha: 60 g (bez baterií)
- Tlačítka: 3 + 4směrné kolečko
- Senzor: 1 600 dpi, laserový
- Baterie: 2 AA (tužkové) baterie
- Komunikace: proprietární 2,4GHz rádio
Nová Laser Wireless Mouse má opět symetrický tvar poměrně příjemný do ruky vhodný pro praváky i leváky, oproti velkým myším mírně menší velikost, ale vysoko nad úrovní myší cestovních, takže se stále dobře drží a člověk nemá pocit, že mu v ruce něco významně chybí. Samozřejmě s ergonomicky tvarovanými myšmi přesně padnoucími do ruky se tento “hlodavec” srovnávat nedá, ale řekl bych, že jeho výhody jsou jinde.
Povrch je opět s měkčenou (“pogumovanou”) úpravou, a tak se s myší pohodlně i dlouho pracuje. Na pohled se od ThinkPad Bluetooth laserové myši nijak neliší (až na nápis “ThinkPad”), stejná situace panuje také s myší ze setu Ultraslim Plus. Při porovnání s minulou generací Laser Wireless Mouse ale novinka jasně vyhrává: je o něco větší, nemá lesklý povrch ani metalické prvky (působily opravdu lacině), má větší kolečko s lehčím chodem – zabraňuje prokluzování, pokud má člověk zpocené ruce – a oddělená tlačítka, která není problém mačkat – u původní myši byl jejich odpor nepohodlně neúměrný. Kolečku stále nechybí možnost naklápění do stran (funguje jako tlačítko, nikoliv potenciometr) a stisku.
Po odklopení zádě myši máme přístup ke dvěma tužkovým AA bateriím a magnetickému lůžku bezdrátového USB vysílače. Ten tak můžeme spolu s myší nosit, pokud s ní cestujeme, a nikde jej neztratíme. Na spodní straně myši najdeme pouze posuvný vypínač a poměrně velice citlivý laserový senzor s 1 600 dpi. (Pro srovnání: běžné myši mají kolem 400 dpi, ThinkPad Bluetooth myš měla 800 dpi, normální laserové myši mívají 1 000 dpi.) Průměrně myš komunikuje/snímá rychlostí kolem 140 snímků za vteřinu, pohyb je tak velice plynulý a nedochází k zadrhávání či zpomalování.
Mezi levým a pravým tlačítkem, nad rolovacím kolečkem, najdeme ukazatel stavu baterie (stejný, jen o mnoho menší je také na spodní straně za štěrbinkou). Jedná se o diodu, která po zapnutí myši několik vteřin zasvítí zeleně. V případě, že mají baterie nízký stav, bliká oranžově.
Balení a jeho obsah
Lenovo výrazně zjednodušilo a zmenšilo balení myši. V čisté kartonové krabičce není nic vyloženě navíc, je malička (srovnatelná s krabičkou sluchátek ThinkPad In-Ear Headphones), o více než polovinu menší než krabička předchozích bezdrátových myší Lenovo zmíněných v tomto článku. V balení najdeme pouze základní plachtu s návodem ke zprovoznění myši, pár Energizer baterií a myš samotnou v bublinkové fólii. Nic víc. Ovládací software – je-li třeba – si uživatel stáhne na webu podpory Lenovo.
Porovnání tří myší
Rád bych ještě shrnul své poznatky z používání Bluetooth ThinkPad, původní a nové laserové myši v jednoduché tabulce. Prostě jsem rozdělil poznatky na pozitiva a negativa.
+ Není třeba volný USB port + Nastavitelná tlačítka (5) |
+ Vyšší rozlišení senzoru (1 200 dpi) + Prostor pro USB vysílač uvnitř myši + Nízká hmotnost |
+ Vysoké rozlišení senzoru (1 600 dpi) + Delší výdrž na baterii + Nastavitelná tlačítka (5) + Magnetický prostor pro USB vysílač uvnitř myši |
– Nižší výdrž na baterie – Občasné zpomalení a výpadky – Vysoká hmotnost – Spárování pouze s jedním počítačem |
– Nižší výdrž na baterii – Menší velikost – Lesklý povrch – Malé rolovací kolečko – Tuhá tlačítka – Zabere USB port |
– Vyšší hmotnost – Zabere USB port |
Software Lenovo Mouse Suite
Vlevo: nastavení Bluetooth myši (připojená Laser Wireless Mouse), vpravo: Laser Wireless Mouse
Pro novou Laser Wireless Mouse je k dispozici jednotný software, stejný jako v případě ThinkPad Bluetooth myši. Nazývá se Lenovo Mouse Suite a díky tomu tak používáte jednu aplikaci pro správu všech myší.
Já používám současně Bluetooth ThinkPad myš na cestách a tuto novou bezdrátovou myš v dokovací stanici. Po připojení vysílače Windows myš okamžitě poznal, přiřadil ji a v Lenovo Mouse Suite převzal nastavení z Bluetooth myši (naklonění kolečka myši používám pro zpět a vpřed v internetovém prohlížeči), resp. obě myší vidí jako jednu a tu samou. To může být pro někoho dobře, ale pro jiného špatně… V ovládacím software ale silně chybí detailní ukazatel stavu baterie, který Bluetooth myš má a měl jej také Ultraslim Plus set.
Tip: Chcete-li stejně jako já používat zároveň ThinkPad Bluetooth a tuto Laser Wireless Mouse a spravovat je v Lenovo Mouse Suite, je třeba nejprve nainstalovat Bluetooth myš (tedy software v režimu Bluetooth, aby byla k dispozici aplikace pro spárování myši s počítačem EasyPair) a až následně připojit Laser Wireless Mouse.
Zkušenosti s používáním, výdrž
Na závěr už jen tradičně uvedu zkušenosti a poznatky z používání v bodech.
- Myš je poměrně těžká (ačkoliv o něco lehčí než Bluetooth ThinkPad myš – objektivně prý o 2 gramy, subjektivně bych hádal víc), což já osobně mám rád, protože pak cítím, že v ruce něco skutečně držím. V hodnocení jsem to ale uváděl jako negativum, protože ne pro každého to musí nutné být pozitivní.
- Původně mě velmi překvapila citlivost myši. 1 600 dpi už je skutečně na běžnou myš hodně, a tak to pro mě byl stejný šok jako první ThinkPad Bluetooth myš. Za méně než jeden den jsem si však zvykl a nyní mám – samozřejmě, jak to tak bývá – opačný problém u jiných myší, které mají nižší citlivost.
- Myš si – jako většina – nerozumí moc dobře s měkkými povrchy, jako je pohovka, postel, deka. Na nich bude docházet k větším či menším problémům a zadrhávání.
- Během používání myši jsem nezaznamenal žádné problémy s citlivostí, zadrháváním nebo odpojováním. Myš je velmi citlivá a její snímání i pohyby jsou velice plynulé a oproti Bluetooth myši je to příjemná změna (ta se občas zadrhávala a někdy i vypověděla službu na několik desítek vteřin úplně).
- Nemohu zatím zhodnotit výdrž. Pokud si ale vzpomenu, dodatečně doplním (bude-li to ještě relevantní). Odhadem bych však řekl, že to bude někde na úrovni půl roku, jelikož mnohem energeticky náročnější Bluetooth myš vydržela 2-3 měsíce, původní Laser Wireless Mouse s jednou AA baterií vydrží zhruba stejně dlouho a u myši z Ultraslim Plus setu se uvádí půl roku.
Myš vydrží při intenzivním použití prakticky tak dlouho, jak výrobce oficiálně uvádí: začal jsem ji používat 30. 4. 2012 a vybila se 7. 11. 2012 (čili po 6 měsících a zhruba týdnu navíc každodenního intenzivního používání).
Kde je video?
Samostatné videopředstavení myši jsem nakonec netočil, protože je fyzicky shodná s myší v setu Ultraslim Plus. Stačí tak na níže uvedeném videu přeskočit na čas 1:48, kde následuje představení samotné myši.
Videopředstavení
Dostupnost, cena
Myš je už dostupná i v České republice pod kódem 0A36188 za cenu těsně přes 600 Kč, což je další příjemná zpráva oproti dřívějším Lenovo myším: ty začínaly zhruba na 900 Kč.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Pěkná recenze. Osobně mám někde v šuplíku tu původní bluetooth verzi a musím bohužel naznat, že mi úplně nepadla. Ze začátku jsem z ní byl nadšený (kupoval jsem ji krátce po svém R61 někdy na podzim 2008), ale za nějaký čas mi začalo blbnout pravé tlačítko (pokud na to člověk vysloveně netlačí, tak se vždycky tak pátý šestý stisk „nepodaří“) a teď myslím pořádně nefunguje ani levé. Navíc se začala odírat ta povrchová guma (jak to známe z rohů vík displeje u TP) a došlo to tak daleko, že jsem ji raději z celé myši celou sedřel, zůstala jen na tlačítkách a zbytek je plastově matný.
Jsem blb, měl jsem ji onehdá kvůli těm tlačítkům reklamovat…
U koho v ČR je ta myš dostupná? Weby AT Computers i SWS při hledání tohoto p/n nenajdou nic.
Pokud dobře vidím, zatím je má pouze LenovoOnline.cz (Marsann). Nicméně jsem si jistý, že budou i na SWS a ATC, asi je ještě nenaskladnili.
Výborná recenze, mám jen jeden dotaz, jak jste nastavil boční kliknutí tlačítkem myši tak aby se ovládalo zpět a vpřed v internetovém prohlížeči? Vím že zpět je Backspace ale vpřed je Shift+Backspace ale tato zkratka se nedá přiřadit kvůli shiftu.