Novinky v ThinkPadech 2012: Enhanced Experience 3 a další
15. 6. 2012 | 10
V testu a představení prvního ThinkPadu Classic z generace 2012 zde na blogu, L430, jsem slíbil, že se ještě vrátíme obecně ke změnám (resp. novinkám), které nás globálně u všech ThinkPadů čekají. Ta chvíle přišla právě teď. Kromě prvků třetí generace certifikace Enhanced Experience se zaměříme i na mnoho dalšího a shrneme si všechny důležité změny napříč ThinkPady.
Nový hardware Intel i nVIDIA
Jasnou a logickou změnou, kterou začnu, je přechod na novou architekturu Intel Chief River s 22nm procesory Ivy Bridge včetně nového integrovaného grafického jádra Intel HD 4000 se skoro dvojnásobným výkonem oproti minulé generaci (vyrovná se hrubým výkonem základním dedikovaným GPU od nVIDIe a AMD).
Tip: Testy procesorů Ivy Bridge: business dvoujádro Intel Core i5-3320M a úsporné čtyřjádro i7-3612QM.
Samozřejmostí však je také aktualizace případných přepínatelných dedikovaných grafických čipů, které stále dodává nVIDIA s přepínáním Optimus. V řadě T najdeme samozřejmě pracovní čipy nVIDIA NVS, T430 a T530 nabídne výkonnější NVS 5400M s 96 výpočetními jednotkami a paměťmi se 128bitovou sběrnicí, tenká T430s mírně ubrala na NVS 5200M s pouze 64bitovou sběrnicí. Tak či onak se však stále jedná o starší architekturu Fermi, nové čipy Kepler zde nečekejme.
Pracovní stanice W530 už nabídne samozřejmě o poznání výkonnější čipy nVIDIA Quadro s jádrem Kepler pro profesionální grafiky a 3D návrháře. Základem je model K1000M (192 jednotek, 128bitové DDR3 paměti) a nejvyšší konfigurace dostane dokonce K2000M (384 jednotek, 128bitové DDR3 paměti).
Změny v konektorech
Napříč novými ThinkPady Classic 2012 došlo k určitým změnám v konektorové výbavě. Dá se říci, že všechny změny souvisí s tím, že se Lenovo snaží jít s dobou: přidává rychlejší a modernější konektory, které mají budoucnost, a naopak odebírá ty, které už většina nevyužívá nebo se příliš neprosadily.
- U všech modelů (kromě X230 tablet) je velký DisplayPort na notebooku nahrazen za zmenšenou verzi miniDP, což neznamená nic jiného než úsporu místa, protože – pokud uživatel nepřipojoval přímo k notebooku DisplayPort výstup – vždy byla nutná redukce. Teď aspoň nebude konektor ani redukce tak rozměrná.
- Na všech modelech končí vestavěný analogový modem.
- Na žádném modelu se už nesetkáme s eSATA konektorem.
- Štafetu rychlého standardního datového konektoru logicky nově přebírá USB 3.0 na notebooku i na dokovacích stanicích.
- T430s s procesory Core i7 nabídne Thunderbolt konektor.
Klávesnice
Anglická chiclet klávesnice na ThinkPadu
Všechny ThinkPady Classic nově používají 6řadou ostrůvkovou (chiclet) klávesnici s předsazenými kurzorovými šipkami, vyvýšenou vrchní řadou, vyhrazenými klávesami pro ovládání hlasitosti reproduktorů i mikrofonu a podporou osvětlení lampičkou ThinkLight a/nebo vestavěným podsvícením. Podsvícení je volitelné, řada L nemá ani ThinkLight, ani podsvícení. Klávesy mají o třetinu větší plochu, zachovávají ergonomické klenutí, hlubší stisk i jasnou odezvu. Více o klávesnici přineseme v samostatném článku, krátce jsme se zmiňovali v testu L430.
Dolby Audio
Přestože bylo dříve vylepšení zvuku od laboratoří Dolby dostupné pouze pro prémiové modely, nově bude dostupné pro všechny ThinkPady. Ve všech řadách (L, T, X) najdeme alespoň jeho verzi Dolby Advanced v2. V prémiových modelech, jako je X1 druhé generace, T430s a W530, najdeme Dolby Home Theater v4.
Tip: Už na ThinkPadu L430 jsme si ukázali, že Dolby stojí za to.
Širší použití uhlíkových vláken
Lenovo v současné generaci zase o něco rozšířilo použití materiálu vyztuženého uhlíkovými (karbonovými) vlákny. Proč? Plast vyztužený uhlíkovými vlákny má několik poměrně zajímavých vlastností. Oproti hliníku má stejnou pevnost, jenže má jen třetinu jeho váhy. Ve srovnání s hořčíkem je o polovinu odolnější, ale zároveň o polovinu lehčí. No a ve srovnání s minulou generací uhlíkových vláken má 230 % jejich tuhosti.
X1 druhé generace jde v tomto směru nejdál: ta má z uhlíkových vláken celé tělo (základnu i víko), jedná se tak o další generaci Roll Cage, tentokrát uhlíkovou. Zbytek flotily má provedení konstrukce zachované: T430s si z tohoto materiálu nechala víko displeje, T430/T530/W530 si nechaly vanu základny a víko. Hliníko-hořčíkovou Roll Cage v nich samozřejmě najdeme stále, včetně kovových pantů.
RapidCharge
Původní X1 přišla s rychlým nabíjením baterie RapidCharge, kdy je baterie na 80 % své kapacity nabita za 30 minut, což je skutečně výjimečná hodnota. X1 druhé generace ve šlépějích svého předchůdce pokračuje také, ale přidává se rovněž T430s, zde pouze volitelně se speciální baterií tomuto použití uzpůsobené. Stejně jako dříve je i letos k dispozici volitelná rozšířená záruka na vestavěné baterie.
Čip ThinkEngine
V ThinkPadech nově najdeme vyhrazený čip, kterému Lenovo říká ThinkEngine. Ten se zabývá výhradně energetickým managementem, tedy úsporou spotřeby, a správou notebooku. Více se nám o tomto čipu nepodařilo zjistit.
30denní standby, inteligentní spánek
Díky ThinkEnginu by měly nové ThinkPady dosahovat (nejenom) inteligentní úspory energie, která vede mj. k tomu, že notebook vydrží 30 dní ve standby. To by nebylo nic významně zajímavého, protože je to jedna z vlastností nové generace architektury Intel Chief River, která je propagována hlavně v Ultraboocích, nicméně v tomto případě by tuto vlastnost měl ThinkEngine prohloubit: podle tvrzení Lenova by se tento čip měl učit, jak uživatel notebook používá, odhadnout, kdy je vhodné notebook uvést do hlubšího spánku či hibernace a naopak zase předvídat, kdy tak zhruba jej bude uživatel probouzet, aby vše proběhlo co nejrychleji.
Zní to hezky, ale jaká je realita, se ukáže až po delším používání.
Enhanced Experience 3.0
Kombinace mSATA SSD a HDD
ThinkPady budou opět podporovat kombinaci miniaturního mSATA SSD disku a mechanického HDD zároveň pro zrychlení běhu systému a aplikací. Nově však bude tato kombinace fungovat na stejném principu jako na IdeaPadech: jednotky budou spojené v diskové pole, uživatel tak uvidí ve Windows pouze jeden disk, no a o inteligentní přesun dat se bude starat software Diskeeper ExpressGate. SSD disk formátu mSATA bude mít menší kapacitu (16, nebo 32 GB), čímž dojde ke snížení ceny takového řešení. Samozřejmostí je, že tuto konfiguraci nelze využít s 3G modemem, protože mSATA disk a 3G modem se instalují do stejného slotu a ten je v notebooku pouze jeden.
RapidBoot 2.0
Novinkou je také RapidBoot 2.0, software pro urychlení startu notebooku. Ten bude díky komprimaci startovacích dat ještě úspornější, a tak má notebook startovat zase o něco rychleji, oproti běžnému stavu prý až o 40 %.
RapidConnect: rychlé připojení k sítím
RapidConnect funguje tak, že i během spánku notebook stále kontroluje dostupnost Wi-Fi a/nebo 3G sítí. Díky tomu po probuzení může vynechat jejich vyhledávání a jen se k nim připojí. To má urychlit připojení k Wi-Fi síti na 2 vteřiny a připojení k 3G dokonce pouze na 5 vteřin, což – pokud je skutečně tak – znamená obrovské urychlení.
RapidResume: rychlejší spánek, hibernace a probouzení
Pro rychlejší probouzení z hibernace přišlo Lenovo s technologií RapidResume, která také staví na kombinaci SSD a mechanického HDD. Opět je základem technologie Intel Rapid Response, nicméně tu – podle všeho – Lenovo o něco vylepšilo tak, že notebook lépe hospodaří s daty potřebnými pro hibernaci (vypadá to, že je komprimuje), a tak její průběh urychlí skoro 4x. Data samozřejmě ukládá na SSD. Navíc funkce odloží start mechanického disku, a tak celý proces hibernace je na bedrech rychlé SSD paměti.
Webkamera s funkcí sledování obličeje
Webové kamery v ThinkPadech 2012 dokáží konečně plně využít toho, že jsou širokoúhlé: kamera získala funkci sledování obličeje, a tak pokud používáte nižší rozlišení (typicky 640×480, tedy navíc 4:3), kamera vás udržuje v záběru, i když se hýbete. Plně využívá dostupné rozlišení a přibližuje a centruje na vás obličej. Funkci jsem zkoušel na nových Edge i L430 a musím uznat, že má smysl: víme, jak hloupě vypadá, když se trochu nakloníte na židli a najednou máte hlavu jen v jedné polovině záběru.
Mobile hotspot v Access Connections
ThinkVantage Access Connections nově integruje funkci (nejenom na ThinkPadech 2012) mobilního hotspotu. Funkce je jednoduchá a velmi praktická, známá např. z některých mobilních telefonů: notebook nyní dokáže prostřednictvím své Wi-Fi sdílet internetové připojení. A nemusí se jednat pouze o 3G připojení, ale sdílet je možné rovněž Wi-Fi.
V Access Connections na záložce Mobile Hotspot tak stačí vytvořit heslo mobilního hotspotu a spustit jej. V tu chvíli se k němu můžete připojit z libovolného zařízení, jako by to byl přístupový bod. Je to velmi rychlá a jednoduchá metoda.
Mírně vylepšená čtečka otisků prstů
Lehce byla vylepšena čtečka otisků prstů (neplatí pro řadu L, ta používá jednoduchou čtečku). Namísto dvou diod po bocích má nově pouze jedno světélko tvořící jakýsi proužek pod snímačem: nejenom, že indikuje stejně jako dřív, ale také přesně víte, kam máte položit prst. Zároveň by měla mít zase o něco odolnější povrch proti mechanickému poškození (škrábance aj.).
Tip: Článek o čtečce otisků na ThinkPadu, přítomno i video!
Pouze autorizované baterie
Jak jsme psali už v předchozím článku, nové ThinkPady už vyžadují (resp. nabíjí) pouze originální nebo Lenovem schválené baterie. Více informací a podrobností ve zmíněném článku.
Lenovo Cloud Storage
Na závěr ještě zmíním, že ve spolupráci se SugarSync přišlo Lenovo se službou Cloud Storage, což – jak už je z názvu, předpokládám, zcela jasné – je síťové (cloudové, chcete-li) úložiště dat s možností synchronizace mezi de facto všemi platformami včetně nativního klienta pro PC, Android, iOS, Blackberry, Symbian a Windows Mobile/Phone. Zdarma má uživatel po registraci k dispozici 5 GB s možností si další prostor dokoupit.
Synchronizované úložiště se ale od (řekněme) konzumních řešení přeci jenom liší, a tak se nedá říct, že by to byl “jen další Dropbox/Google Drive/SkyDrive”. Kromě šifrování dat na serveru totiž podporuje SugarSync také zálohu dat a uchovávání jejich předchozích verzí tak, jak to běžně umí lepší zálohovací software. No a úložiště je také možné použít pro sdílení včetně monitorování přístupu k souborům.
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Vesmes pozitivni veci. Tu klavesnici ale neprekousnu. Take zamrzi podpora eSATA a plneho DisplayPortu… Tyhle 3 veci se mi nelibi v kontextu T420 generace -> T430 generace. Modem – no dneska uz asi opravdu ne, pokud to nekdo k zivotu opravdu potrebuje tak je to uz asi extrem a mel by se resit USB nebo ExpressCard slotem… Kdyz jsme u tech portu – bylo by skvele, kdyby se znova zavedlo, ze lze do ultrabay dat „ramecek“ s RS232 a 1284 :-)
Take se mi na novejsich Thinkpadech nelibi to „vycisteni“ diod pod displayem. Souhlasim s tim, ze nektere ikony byly mozna zbytecne ale ikony typu baterie a jestli je nebo neni pripojen adapter, 3G + bluetooth samostatne a rezim spanku bych pod displayem povazoval za samozrejmost a ocenil bych to jako pohodlnou feature.
V zavrenem stavu bych uvital zpet diodu adapteru. Za tyhle veci by ode me ziskaly ThinkPady velke +.
Jinak Mobile hotspot mam jiz asi mesic nainstalovat, obcas je naladovy ale jinak super, uz tak pred 3 rokama me napadlo, proc ntb neco takoveho neumi, kdyz to umi kde jaky telefon…
Já kromě klávesnice nemůžu překousnout absenci Express Card 54 slotu.
Velký DisplayPort bych také uvítal, klidně bych odstranil VGA.
A taky nechápu proč nemá W530 Thunderbolt.
Nevíte někdo, jak to vypadá s dostupností W530 v ČR?
S dostupností W530 to vypadá v ČR ve volném trhu špatně.
Snad se někdy dožiju doby, kdy tady půjde koupit takový Thinkpad, který člověk chce a v takové konfiguraci, v jaké ho potřebuje.
Tahle filozofie „sami nejlíp víme co lidé potřebují“ je příšerná a ponižující.
Tak problém je s cenou – notebooky sa k nám vozia vo veľkom, zvyčajne letecky, a je potrebné aby sa zaplnila aspoň jedna paleta, čo je pri on demand objednávkach len ťažko realizovateľné. Plus to celé trvá tak 3-4 týždne
Apple nemá problém s konfigurací na zakázku, Dell nemá problém s konfigurací na zakázku, HP nemá problém s konfigurací na zakázku, tak proč Lenovo nedokáže takovou banalitu vyřešit? Není na čase vyměnit místní zastoupení za někoho, kdo bude mít větší ambice než oprašovat staré zvyky a zlozvyky?
a zamyslel si sa nad ekonomickou strankou veci? Proste sa im to neoplati – a pozri si ceny on demand konfiguracii Apple, Dell alebo HP – robim s tym, tak trochu do toho vidim. Ludia, co sa pytaju na svoje konfiguracie na 95% skoncia u notebooku co uz je poskladany. Dalsia vec je, ze ked spustis takyto predaj on demand konfiguracii ako vyrobca ides proti svojim distributorom a predajcom. Prave Dell, ktoreho biznis je polozeny na on demand prechadza na klasicky predaj cez predajcov, lebo ich market share je mizivy a nie je realne, ze by ho takto zvacsili.
Notebooky prodávám, takže myslím, že docela přesně vím o čem mluvím. V posledních dvou letech někomu nabídnout Thinkpad v nějaké lepší konfiguraci je objektivní problém.
Pokud budu jako prodejce pro někoho požadovat konfiguraci na zakázku, tak Apple, Dell i HP mi to umožní. Lenovo ne a pro jistotu ještě přestanou dovážet řadu W, aby byl výběr co nejjednodušší.
Samozřejmě – pokud chce Lenovo co největší obrat (za každou cenu), tak je na správné cestě. Nutno ale podotknout, že pozice, jakou mají Thinkpady obecně na trhu, se takto nedá ani zajistit, ani obhájit.
Dobrá zpráva, první kusy W530 jsou u českých distributorů skladem!
Musím říct, že mi to udělalo radost.
[…] V ruce jsem již měl jak klasický model T430, tak odlehčený T430s, pro test jsem si ale proto, že vlastním minulou generaci, půjčil právě prémiové „esko“. V dnešním článku se nechci zaměřovat na notebook celkově jako takový, nebo alespoň ne ve velké míře, jelikož už na úvod prozradím, že se od svého předchůdce ve většině vlastností neliší. To má ovšem svou určitou logiku pro ty, kteří se v ThinkPadech dlouhodobě orientují: u modelů X a T „slim“ bývá běžné, že vždy dvě generace vypadají stejně. Ani nebudu představovat obecné novinky, které přináší, protože jsme si je představili v předchozím samostatném článku. […]