IdeaPad B590: Stará škola (test)
15. 8. 2013 | 8
Dnes se podíváme na nejnovější model IdeaPad řady B – B590. Jedná se o základní model, určen je tedy především méně náročným uživatelům, ale B590 cílí rovněž na malé firmy, kde si klade za cíl zastat především běžnou administrativu. Jaký tedy levný B590 je?
Vzhled, zpracování
Ultrabooková mánie dnes zasahuje většinu kategorií notebooků. Kdy i stroje nesplňující specifikace Ultrabooku se snaží vypadat co nejtenčeji a nejelegantněji. To však rozhodně není případ B590. Ten již na první pohled působí značně mohutně a na eleganci mu nepřidají ani použité materiály. Jeho tělo tvoří matné plasty s hrubou povrchovou úpravou. Díky té nejsou ani po delším používání na notebooku patrné otisky. Svým vzhledem tak B590 spadá spíše mezi pracovní než typické domácí notebooky.
Zajímavě řešené jsou panty víka, ty se přesunuly až na okraje notebooku, bohužel však umožňují pouze omezený úhel otevření – přibližně 135°. Tato hodnota takřka hraničí s použitelností například při práci s notebookem na klíně. Panty mají však vhodnou tuhost, a tak není problém otevřít notebook i jednou rukou a zároveň je po otevření displej dobře fixován na místě. Na notebooku nalezneme celkem čtyři indikační diody. Tři z nich se nachází pod mřížkou reproduktoru nad numerickou částí klávesnice a indikují zapnutí NumLocku, CapsLocku a činnost disku. Čtvrtou pak nalezneme vedle konektoru napájení a ta oznamuje zapojení počítače do sítě, případně stav baterie.
Na notebook z nejnižší cenové kategorie působí B590 velmi bytelným dojmem. Při zvednutí za roh nedochází k žádnému patrnému prohýbání ani vrzání. Rovněž displej je v zavřeném stavu dostatečně chráněn a k menšímu vlnění na displeji dochází až po silném zatlačení na střed víka displeje. Trochu problematická se jeví výška základny spolu s její ostrou hranou. Ta někoho může při práci s notebookem tlačit. Navíc kvůli ní musíte během psaní na klávesnici příliš zvedat ruce, což zejména při tvorbě delšího textu není příliš komfortní.
Klávesnice, touchpad
Asi nikoho nepřekvapí použití již dobře známé 6řadé chiclet klávesnice z notebooků IdeaPad. Ta nabídne klasické rozložení s horní řadou funkčních “F” kláves, jejichž přiřazené funkce se vyvolají v kombinaci s klávesou Fn. Ta se zde nachází po IdeaPadovsku po pravé straně klávesy Ctrl. Ovládání hlasitosti a jasu se nachází na šipkách. Ty jsou plně zapuštěny mezi ostatní klávesy. To spolu s šestou řadou kláves nerozdělených do bloků orientaci na klávesnici příliš neusnadňuje. Mechanika kláves je trochu hlučnější, než bývá zvykem. Nabídne však dostatečný zdvih i odezvu.
Odpůrce clickpadů potěší klasický touchpad se dvěma mechanickými tlačítky. Povrch touchpadu je vroubkovaný. Kvůli tomu po něm prst hladce neklouže a trochu se zadrhává, což nemusí každému vyhovovat. Touchpad rozpoznává multidoteková gesta, ale například svisle scrollovat můžete i “po staru” na kraji touchpadu v bílou, tečkovanou čarou vyznačené oblasti.
Konektivita
Lenovo B590 v tomto ohledu nabízí snad vše, na co jen běžný zákazník pomyslí. O připojení k síti se krom Wi-Fi modulu podporujícímu standardy 802.11 b/g/n stará na levé straně umístněný gigabitový ethernet. Vedle něj tam nalezneme i VGA, HDMI a dvojici USB 3.0. Na pravé straně se pak nachází další dvojice USB – tentokrát však pouze ve verzi 2.0 – dále zde nalezneme 3,5mm jack sdružený pro sluchátka i mikrofon, DVD mechaniku a kulatý napájecí konektor, dobře známý z většiny současných ThinkPadů. Bluetooth se zde nalézá ve verzi 4.0.
Obraz, zvuk
Jak zatím z článku vyplývá, B590 nepatří mezi multimediálně laděná zařízení a navíc je opatřen nízkou cenovkou. Proto se nemůžeme divit použití naprosto základního HD Ready (1 366 x 768 bodů) displeje s nevalnými pozorovacími úhly a nepříliš vysokou hodnotou maximálního jasu. Ten alespoň nabídne matnou povrchovou úpravu usnadňující práci s notebookem například v místnosti s rozsvícenými světly.
Rovněž reprodukovaný zvuk příliš nenadchne. Notebook postrádá software Dolby a i díky tomu nepodává dvojice reproduktorů ukrytých pod mřížkami nad klávesnicí zrovna přesvědčivý výkon. Postrádají jakékoli basy a jejich zvuk je velmi plechový. Maximální hlasitost by také mohla být vyšší.
Výkon, chlazení, výdrž na baterii
Pro test jsme měli následující konfiguraci:
- Intel Core i3-3110M 2,4 GHz (Ivy Bridge)
- Intel HD Graphics 4000
- 4 GB DDR3 RAM
- HDD 500GB (5400 otáček)
Její výkon plně postačuje plánovanému použití notebooku. Tím je zejména kancelářská práce v menších firmách. Tomu konec konců nasvědčuje i předinstalovaný software Lenovo Solutions for Small Business mající za úkol ulehčit správu počítačů i v menších firmách bez vlastního IT oddělení. Jeho typickým úkonem je například plánování automatické údržby a instalace aktualizací mimo běžnou pracovní dobu.
Výkon a hry
Krom těchto pracovních úkonů však použitý procesor v kombinaci s integrovanou grafikou zvládá například přehrávání Full HD videa, základní 3D modelování nebo starší a méně náročné hry. Na notebooku jsme otestovali relativně novou hru Bioshock: Infinite. Ten díky dobré optimalizaci bez problému běžel na nižší střední detaily při rozlišení 1 280 x 720 bodů (čili HD, neboli 720p). Hra se po celou dobu pohybovala kolem 35 FPS. Propady ke 20FPS nastaly pouze při načítání.
Chlazení
Chlazení je dostatečně dimenzované. Při kancelářské práci se teplota na procesoru pohybovala do 55°C. Po hodině vysoké zátěže vzrostla na stále přijatelných 80°C. Za celou dobu testování se nestalo, že by se notebook na povrchu nějak nepříjemně zahříval. Vyšší teploty byly patrné pouze na spodní straně základny a i tak se nejednalo o nic, co by uživatele obtěžovalo například při práci s notebookem na klíně. Ventilátor není ani nijak nadměrně hlučný, nicméně i při nízké zátěži je z něj slyšet klapání. To sice není nijak výrazné, ale citlivější uživatele by mohlo při práci v tiché místnosti obtěžovat.
Výdrž na baterii
Na cestách je notebook odkázán na 6článkovou Li-Ion baterii s kapacitou 46 Wh. Ta notebook díky modernímu procesoru s integrovanou grafikou vydrží zásobovat energií při nenáročné kancelářské práci s vypnutou Wi-Fi a jasem na polovinu po dobu 6 hodin. Pokud budete chtít brouzdat na internetu skrze Wi-Fi s jasem na maximum, můžete se spolehnout na výdrž necelých 5 hodin. Full HD video B590 zvládne přehrávat 4 hodiny za předpokladu, že vypnete Wi-Fi, ale jas necháte na maximu.
Závěr
Lenovo B590 mě během testování mile překvapilo zejména kvalitou svého zpracování, kterou se může měřit i s notebooky s cenou o několik tisíc vyšší. Krom menších firem, kde ocení především základní firemní funkce a zmíněnou kvalitu zpracování, si své zákazníky najde zejména mezi konzervativními a nenáročnými uživateli. Ti zase vezmou za vděk strohému až staromódnímu designu a poměrně slušné výdrži na baterii. Obě skupiny pak jistě ocení příznivou cenu a solidní konektorovou výbavu. Škoda jen horšího displeje, velmi špatných reproduktorů a menšího úhlu otevření víka displeje.
Related
AUTOR: Václav Švec
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Takže další z Bček i podle recenze povedeným notebookem :). Trochu mě mrzí, že Lenovo nakonec zrušilo řadu V (nejspíše kvůli konkurenci k ThinkPadům Edge), ale kvalita a zpracování se rozhodně ani u Bček nezhoršily plus dokonce došlo k celozmatnění celého notebooku, což je vzhledem k předchozí B580 určitě krok lepším směrem.
Dobrý den, chci si objednat tento notebook, ale chci ho rozšířit o ssd disk namísto dvd mechaniky. Prosím, zde zkušenější uživatele, o názor:
SSD disk: http://www.edcz.cz/pages/product.aspx?pro_id=411376
„šuplík“: http://www.ebay.co.uk/itm/321216837373?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
To by mohlo jít ne? Přijdu tak o záruku? Děkuji.
Jít by to samozřejmě mělo, pokud B590 nemá plomby (neumím ověřit) a notebook nepoškodíte, mělo by vše fungovat bez problému a záruka by dotčena být neměla. Nicméně nevidím smysl v rozšiřování o SSD disk místo mechaniky. Proč nedáte SSD místo stávajícího disku a stávající HDD místo mechaniky?
Dobrý den . Mám tento typ Notebooku . Po výkonu jsem spokojen ale potřebuji poradit . Plocha pod klávesnice začíná na místech šipek povolovat ani ne po měsíci ( Po dotyk klape . ) Může to být problém ?
noo ako vidim tak mam rovnakz tzp notebooku akurat vz ti predstavujete
inz model lebo ja nemam dve USB 3.0 ale iba jedno a podpora sw pre
touchpad do w8.1 ešte ani nieje,,a trocha ma zlosti ten synaptics že v
nastaveniach nema moznost vypnutia aktivacie tej vysuvacej bočnej ponuky
nad hodinami. Stale ked chcem kurzorom prejst rýchlejšie zo
sktrolovacej strany touchpadu sa mi to prepne do toho debilneho metra..tak poradte čo s tim
noo ako vidim tak mam rovnaky typ notebooku akurat vy tu predstavujete
iný model lebo ja nemam dve USB 3.0 ale iba jedno a podpora sw pre
touchpad do w8.1 ešte ani nieje,,a trocha ma zlosti ten synaptics že v
nastaveniach nema moznost vypnutia aktivacie tej vysuvacej bočnej ponuky
nad hodinami. Stale ked chcem kurzorom prejst rýchlejšie zo
sktrolovacej strany touchpadu sa mi to prepne do toho debilneho metra..tak poradte čo s tim
Dobrý den, nevíte někdo jestli tento notebook je kompatibilní s operačním systémem linux.
Díky moc
Linux je jádro, které rozjedeš skoro na jakémkoli kusu hardware. Vyjadřuj se přesněji.