ThinkPad T440s: první pohled, zkušenosti a video
14. 10. 2013 | 31
Konečně se nám do ruky dostala finální česká verze ThinkPadu T440s, který představuje plnohodnotný, dokovatelný pracovní Ultrabook s výborným displejem, volitelným dotykovým ovládáním a dvojicí baterií Power Bridge. První dojmy a zkušenosti v textu, na fotkách i videu!
O nových ThinkPadech 2013 s procesory Haswell jsme si už několikrát psali. Shrnutí všech novinek, které přináší (jako je nový design, barva, klávesnice, TrackPad nebo panty víka displeje), najdete v samostatném článku zde. Stejně tak jsme si již podrobně psali i o 14″ ThinkPadech T440p, T440 a T440s zde. Doporučím také test ThinkPadu T431s, což je v podstatě T440s se starší generací procesorů Intel Ivy Bridge a bez přídavných baterií – test vám dá představu o konstrukci, klávesnici nebo designu.
Videopředstavení
Modernější, elegantnější, bytelný
Ohledně vzhledu a provedení ThinkPadu T440s toho nemá smysl příliš mnoho psát, protože vše tu již v jiných článcích zaznělo – ať už v testu přímého příbuzného T431s nebo v obecném článku o změnách ThinkPadů 2013 a představení 14″ “Téček”. V krátkosti však shrnu a dodám vlastní dojmy.
Všechny ThinkPady od roku 2013 přechází na nový design, který se nese ve znamení zjednodušení, modernizace a (podle mě) vyšší elegance. Notebooky mají nově grafitově černou/šedou barvu, která působí velmi elegantně, celé tělo notebooku má čistší a jednodušší tvary, žádné rušivé prvky (do kterých se bohužel počítají také veškeré diodové ukazatele) ani výstupky. Z toho důvodu zmizel také zámek víka displeje, veškerá členitost na bocích a sjednotily se také barvy – modrá zmizela úplně, zůstává “Lenovo kombinace” černé, červené a bílé.
T440s | T440s dotyková | |
Rozměry | 331 x 226 x 20,65 mm | 331 x 226 x 22,94 mm |
Váha | 1,59 kg | 1,76 kg |
Z konstrukčního hlediska zachovává nové “esko” vlastnosti předchozích generací: povrchy jsou plastové, uvnitř se pod lícní stranou základny skrývá hořčíkový rám a výztuže, doplněné jsou o vanu základny z hořčíkové slitiny a stejně tak bytelné víko s uhlíkovými, ale také optickými vlákny.
Nový design ThinkPadů se mi velice líbí, grafitová barva je velmi elegantní, ale zároveň působí tradičně, klasicky. Proti zjednodušení a vyhlazení tvarů snad nelze mít námitek a absence zámků víka mě osobně netrápí, možná naopak. Je zajímavé, že navzdory lehkému a tenkému provedení nepůsobí notebook dutě ani prázdně – veškerý vnitřní prostor je bezezbytku využit a díky absenci šachty/optické mechaniky je notebook velmi celistvý a pevný. Skutečně nemohu mít žádné výhrady vůči tuhosti konstrukce jak základny, tak (tlustého, dotykového) víka. A ještě jedna myšlenka, kterou jsem dříve nezmiňoval: potěšily mě nové gumové nožičky notebooku, které rozšiřují tlumící, protinárazovou funkci (po vzoru kočičích tlapek) – vzduchový polštář je nyní v každé ze čtyř nožek a je mnohem větší.
Chiclet a skleněný TrackPad
I v tomto případě je zcela na místě vyhnout se obšírnému popisu klávesnice nebo polohovadel (viz. předchozí články odkazované v úvodním odstavci), dokonce je zbytečné psát i mé zkušenosti s nimi, protože už jsem je vypsal v recenzi T431s nebo S440.
Shrnu ale změny, které nastaly: nové ThinkPady přešly plošně na 6řadou chiclet klávesnici, která má novou konstrukci a integruje do sebe ovládání hlasitosti i s oranžovými diodami v klávesách ztlumení zvuku a mikrofonu. Samozřejmě může být vybavena dvoustupňovým, bílým LED podsvícením (nepochopitelně však nejsou podsvícené všechny konfigurace) a úplnou novinkou je FnLock, díky kterému můžete nastálo přepínat režimy horní řady kláves – vypnutý FnLock zpřístupní vedlejší funkce (hlasitost, Windows 8 apod.), pro F1-F12 musíte přidržet Fn, aktivní FnLock funguje přesně obráceně – výchozí jsou F1-F12 a přes Fn přistupujete k vedlejším funkcím (jako u starých ThinkPadů).
Na klávesnici se stále výborně píše, vlastně v tomto ohledu je lepší než kterákoliv předchozí – klávesy mají ergonomické klenutí, tradičně hlubší, jasný stisk a dokonce bych řekl, že se zlepšila i nepodsvícená verze (ta podsvícená byla vždy kvalitnější, s jemnější mechanikou), nepůsobí už tak bakelitově.
Další novinkou je TrackPad, velká jednolitá skleněná plocha s vynikajícím povrchem, která do sebe integruje tlačítka touchpadu i TrackPointu (včetně vroubků na tom prostředním). Díky kvalitnímu povrchu, citlivému dotykovému snímání Synaptics a ThinkPad mechanice pod plochou (celá se dá stisknout s jednolitým odporem a jasným stiskem) není problém TrackPad používat zcela intuitivně. Jen pravé tlačítko TrackPointu je trochu dál a plocha je celkem hlučná. TrackPoint jako takový samozřejmě najdete na klávesnici mezi G, H a B.
Skvělý displej, použitelný zvuk
Zásadní změnou však (konečně) prošel displej. T440s nabídne buď HD+ TN panel (neměli jsme možnost otestovat, čili nevíme, zda se bude jednat o klasický šedý podprůměr jako v případě předchozích generací, nebo použitelný panel po vzoru X1 Carbon), nebo Full HD IPS (AHVA) s volitelným dotykovým ovládáním. Víko je spojené se základnou kovovými panty, které se otevírají za základnu notebooku, mají plynulý, ale pevný chod a lze je otevřít do plných 180°.
V testovaném kousku jsme našli právě ten lepší, druhý jmenovaný: pozorovací úhly jsou výborné, barvy živé a kontrast skutečně velmi slušný. Udávaný je jas 300 nit, což by také mělo odpovídat (i když u dotykového notebooku bych si uměl představit i více, 350-400 nit, jako mají outdoorové panely), kontrast 700:1. Z displeje tak mám výborný pocit a je to obrovská změna oproti minulosti!
Dotykový IPS displej T440s venku
Problém však způsobuje dotyková vrstva a byl bych všema deseti pro koupit model bez ní. Ačkoliv je dotyková plocha velmi citlivá a příjemně použitelná, trpí dvěma neduhy: první není tak vážný – zvyšuje tloušťku víka i váhu přístroje, a to celkem znatelně (cca o 10 %). Ale hlavně na sobě má (stejně jako X1 Carbon Touch nebo S440) antireflexní fólii, jejíž efekt na slunci je velmi omezená viditelnost – obraz je přelitý “mlékem”.
Reproduktory najdeme nově na spodní straně, pod opěrkami (jako u X1 Carbon a dalších nových ThinkPadů). Je to poměrně rozumné řešení – nezabírají místo na lícní straně, neruší jednolité plochy a nepráší se do nich (čistili jste někdy mřížky starých repro v ThinkPadech?). Díky rozšíření Dolby hrají celkem hlasitě a s prokresleným zvukem. Do kanceláře určitě stačí.
Plnohodnotný ethernet i 3G modem
Konektorová výbava je na Ultrabook skutečně velmi dobrá. Testovaný kousek nabídl na levém boku vedle výdechu chlazení a napájecího konektoru také dvojici USB 3.0 (jedno stále napájené) a mini-DisplayPort. Volitelně zde je také čtečka čipových karet SmartCard, v testovaném kusu byla zaslepená. Pravý bok nabídne sdružený 3,5mm audio konektor, slot na kartu SIM (pro konfigurace vybavené 3G modemem), čtečku paměťových karet, další USB 3.0, plnohodnotný gigabitový ethernet, plnohodnotný analogový VGA i s aretací a také zdířku pro zámek Kensington. Čelní ani zadní hrana nenabídnou žádný konektor.
T440s samozřejmě nabídne nativní dokovací konektor, nicméně v nové generaci. Ten je nově menší, aby se vešel do tenčích a menších strojů (oproti minulé, třetí generaci konektoru až o polovinu) a podporuje větší množství rychlých konektorů USB 3.0 (až tři), nové dokovací stanice navíc nabídnou širší nabídku obrazových výstupů (nejvyšší verze disponuje VGA, DVI, DP i HDMI). Můžete namítat, že změna po čtyřech letech je brzy, zvlášť ve firemním prostředí (s novými notebooky je třeba koupit i nové docky), nicméně Lenovo zřejmě v roce 2009 neodhadlo dokonale situaci, a tak nevytvořilo dokovací konektor, který by technologicky dostačoval i dnes.
Vlevo: nový dokovací konektor, vpravo: porovnání s minulým konektorem na T420s
Z bezdrátových připojení nabízí testovaná T440s kombinaci Wi-Fi (Intel A/G/N s podporou 2,4 i 5GHz sítí a standardu AC) v kombinaci s Bluetooth 4.0 na jedné M.2 kartě a 3G modemu (Ericsson). K LTE sítím se tak nepřipojíme.
ULV, co se chladí (skoro) pasivně
Z pohledu výkonu jsem si i přes velmi úspornou architekturu (ULV Core i5 Haswell a čipová sada v jednom, procesor s TDP 15 W) nemohl stěžovat, naopak. Práce s notebookem nebyla o nic pomalejší než s plnohodnotným Core i5 v mém notebooku, grafické jádro Intel HD 4400 má výkonu pro běžnou práci i multimédia víc než dost a kombinace Windows 8, 8 GB RAM a 256GB SSD disku poskytovala naprosto svižný chod bez čekání.
Testovaná konfigurace
- Intel Core i5-4200U (2 jádra / 4 vlákna, 1,6-2,6 GHz, 3MB L3 cache, 15W TDP)
- 8 GB DDR3 RAM
- Grafické jádro Intel HD 4400
- 256GB SSD disk Samsung (SATA3)
Další výhodou úsporné, ačkoliv stále více než dostatečně výkonné architektury je také fakt, že se notebook byl schopen po většinu času uchladit zcela, nebo téměř pasivně! Skutečně je notebook za běžného provozu naprosto tichý a nemáte tušení, zda ventilátor je, či není aktivní (většinou nebyl). Až při zátěži zaslechnete foukání, ale bez rušivých prvků, zcela kultivované. Teploty byly samozřejmě zcela v pořádku. Přesně tak si představuji dobré chlazení!
Dvojice baterií a miniaturní nabíječka
T440s přináší v oblasti napájení dvě novinky: tou méně významnou je fakt, že si notebook vystačí s 45W nabíječkou, která je skutečně malá a lehká (a samozřejmě s novým, placatým konektorem). Snadno se tak nosí a v batohu či brašně se prakticky ztratí.
Mnohem zajímavější novinkou, o které jsme referovali už v představení 14″ ThinkPadů T, je systém baterií Power Bridge. Co to znamená? ThinkPad T440s vedle vnitřní, nevyměnitelné, 3článkové 24Wh baterie nabídne klasickou šachtu pro vložení baterie druhé, přídavné. Tuto přídavnou baterii je navíc možné vyměnit za běhu notebooku. Základní, lehkou, tenkou variantou, nevyčnívající z těla notebooku, je rovněž 24Wh 3článek. Kombinací tak získáme standardních 48 Wh kapacity baterií. Nicméně je také možné použít 6článek, který vyčnívá směrem dolů a mírně notebook nadzvedne, s kapacitou 75 Wh. Kombinací tak získáme téměř 100Wh kapacitu baterií! Nehledě na možnost nosit s sebou takových baterií více a za provozu je vyměňovat bez nutnosti vypínat notebook.
Úsporná, jednočipová architektura Intel Haswell nemá výhodu pouze v tom, že i přes solidní výkon poskytuje chladný a tichý chod, ale také v tom, že má samozřejmě výrazně sníženou spotřebu. Běžné notebookové komponenty spotřebovávají při běžné, mírné práci mezi 10-15 W, úsporný Haswell se bez problému a s rezervou pohybuje do 10 W. Se základními bateriemi se tak můžeme spolehnout na výdrž mezi 6-9 hodinami, s rozšířenou kapacitou to je zhruba 12-17 hodin.
Nová čtečka otisků prstů
S novou generací ThinkPadů se také mění dodavatel čteček otisků prstů. Původní Authentec vystřídala firma Validity, která však není v této oblasti žádným nováčkem. Pozitivní je, že si čtečka zachovává diodovou indikaci, možnost přihlašovat se od Windows nebo ochránit hesla webových stránek a aplikací včetně jejich automatického vyplňování (více informací např. zde), stále dokáže zastat hesla před startem Windows (heslo po spuštění POP, heslo pevného disku i BIOSu), ale není možné s ní notebook zapnout.
To vše však úzce souvisí s novou filozofií, kterou nastartovaly Windows 8 a Ultrabooky: zařízení se již nemají vypínat, proto také ve Windows 8 není běžně k nalezení vypínací tlačítko, pouze uspávat uzavřením víka nebo stiskem vypínače na těle notebooku. Moderní komponenty dokáží při spánku snížit svou spotřebu prakticky na nulu, a tak jsou pro takový režim připravené. Čili moderní notebook již nebudete zapínat, ale pouze probouzet otevřením víka, a tak není funkce zapnutí notebooku čtečkou potřebná a logicky byla vynechána.
Related
Shrnutí
Lenovo ThinkPad T440s je skvělým nástupcem “slimových” ThinkPadů T. Jedná se stále o bytelný pracovní notebook s nativním dokovacím konektorem, vybavený do firemního prostředí a náročné cestování. Nabídne novou klávesnici, na které se skvěle píše, revidovaná polohovadla, na které je zase třeba si zvykat, ale především výborný IPS Full HD displej s volitelným 10bodovým dotykem v lehčím a tenčím provedení. Velmi chválím dvojici baterií Power Bridge a jejich možné rozšíření a výměnu za chodu. Díky nízké spotřebě tak dosáhneme až 17hodinové výdrže! No a samozřejmě milým překvapením je také tiché, účinné chlazení.
S dotykovým displejem má však notebook zbytečně tlusté víko a je rovněž o nějakých 100 gramů těžší (to je u Ultrabooku skutečně znát!). Krycí sklo displeje s matnou fólií navíc jen zhoršuje obraz za silného světla, venku na slunci je tak displej stěží viditelný. Za zásadní chybu považuji fakt, že podsvícení klávesnice je volitelné, nikoliv automatické, jak by se u takového stroje slušelo, nehledě na to, že se na český trh dostany konfigurace bez podsvícení!
V každém případě je však ThinkPad T440s notebook, který bych si okamžitě koupil a vidím velmi pravděpodobně, že při příští obměně mého “vozového parku” bude právě T440s vhodný kandidát. Jen to chce vyměnit i dock, klávesnici a nejlépe i displej, aby ten stávající nebyl IPS panelem v T440s zastíněn…
- Moderní, elegantní, čistý design+ Konečně výborný displej
- Bytelná, kvalitní konstrukce
- Výborná klávesnice
- Povedená polohovadla
- Tiché chlazení
- Dlouhá výdrž na baterii
- Přídavná baterie Power Bridge
- Dokovací konektor a slušná výbava konektorů
- Tlusté víko dotykového displeje- Dotykový displej na slunci těžko čitelný
- Podsvícení klávesnice pouze volitelně
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Ten displej je AHVA od AU Optronics, coz bude zjednodusena varianta MVA panelu. Bude to podobne e-IPS (pro grafiky sice barevne nepresne, na pohled ale porad ok), tedy stale milionkrat lepsi nez zastarale odporne TN displeje, ktere nemaji v dnesni dobe uz v teto cenove kategorii notebooku co pohledavat.
Lenovo uz zrejme nechtelo znovu riskovat problemy e-IPS panely od LG.Display (X220, X230), protoze ty trpi znacnym ‚vypalovanim‘ statickeho obrazu uz po nekolika desitkach minut. Shodny problem maji i retina displeje v macbooku od stejneho vyrobce.
Díky za doplnění, to by dávalo smysl (obraz nevypadal zcela 100% jako IPS, ale rozhodně to není TN panel) – nedokázal jsem najít specifikace toho panelu, zdroje se dost rozcházely.
Ta zkratka znamená „Advanced Hyper-Viewing Angle“, takže to VA nepochází od „Vertical Alignment“. Je to jakási ekonomická varianta IPS, což ale neznamená, že by nebyla dobrá. Použitý panel je jen 6 bitový, zatímco klasické IPS umožňuje 8 i více bitovou hloubku na kanál. Zbytek je dohnán, stejně jako u TN panelů, ditheringem. Přesto tento displej patří k tomu nejlepšímu, co dnes notebooky nabídnou.
6 bitovy panel je vcelku ocekavany, jen aby tam nebyla znacne rusiva implementace FRC. O te technologii moc informaci neni, zrejme to bude blizsi k PLS od Samsungu, coz je taky varianta IPS. Ono je jedno jestli je to odvozene od IPS nebo *VA, obe technologie jsou radove vyspelejsi nez zastarale TN.
Ano, to souhlasím. Celkově mi to připadá, že si výrobci notebooků dělají z lidí s těmi displeji srandu. Osobně jsem za displej (ten FHD) v T440s vděčný. Barvy se zdají být taky v pořádku, což se třeba o VAIO SVS1512 nebo ENVY 6 říct nedá. Ještě ty výrobce nechápu, když aspoň v ceně náhradních dílů je třeba rozdíl mezi TN a IPS (těžko posoudit kvalitu) občas jen do 500Kč, proč třeba nenabízí aspoň jednu konfiguraci s IPS. Ono vyměnit se to dá i doma, ale kdo by se chtěl vrtat hned v novém ntb. A když už se objeví něco s IPS s relativně slušnými barvami, zase má mizerné mechanické provedení, slibující akorát dožití se konce záruky (V5 a V7), takže počítám, Lenovo si za T440s jednoznačně zaslouží ocenění za nejlepší notebook minimálně pětiletky.
Tak jsem si ho konečně koupil. Bral jsem si verzi bez dotykového displeje. Čekal jsem s plným nasazením na dock, který se naskladnil až dneska :-/ Po prvním týdnu práce (bez docku zatím) můžu říct, BOMBA!! Lenovo udělalo velký kus práce (konečně!!!). Používal jsem T420s a od té doby jsem neměl zásadní důvod měnit. T430s ani T431s nejsou natolik zajímavé, aby mělo cenu investovat nemalé peníze, ale u T440s se to rozhodně vyplatí! Displej je krásný a má hezké úhly a je typu (nějaká odrůda) MVA. Dal jsem si tam místo původního obyč disku 500GB — 1TB SSD disk od Samsungu, šlape výborně a čtečku smart card pro banku (pozor je nutné objednat nejen čtečku ale i kabel který je jiný než je tam původně integrovaný). Přidáním čtečky si ale zrušíte druhý SSD disk 24GB, který je umístěn nad původním pevným diskem (v případě použití 1TB SSD to ale nevadí :-) ). Notebook je rychlý, extra tichý, lehoučký a vypadá kvalitně a hlavně má konečně pořádný displej! Při práci na baterku se mě stává, že ventilátor nejede vůbec, tzn notebook opravdu není slyšet. Přehodil jsem si tam ještě klávesnici za podsvícenou a přidal paměť. Pozor – je tam Low voltage paměť, když tam dáte obyčejnou, tak se to ani nerozjede. Je potřeba koupit tedy DDR3L! Je ještě super ty 2 baterky, pak si tam můžete přehodit baterku za chodu a vydržíte s tím celý den nonstop :-) (pokud jste tedy zvyklí pracovat 14 hodin :-) ) Chvilku jsem si nemohl zvyknout na nový touchpad při používání s trackpointem ale je to opravdu jen otázka času. Všem kteří se rozhodují s koupí, snad tyto fakta pomůžou. Já určitě doporučuji.
Kdyz uz se ventilator rozjede, vydava neprijemne hvizdavy zvuk jako X220 nebo je to snesitelnejsi ? Zrovna chlazeni je u X220 docela problematicke
Zvuk ventilátoru T440s ani zdaleka nepřipomíná fičení X220.
Ahoj, opravdu vazne o nem premyslim. Jen mi vadi ze neni podsvicena klavesnice. Jak se da zaridit vymena? Nejaka konkretni nabidka, nebo si snad koupil klavesnici zvlast? Diky za info
Kde si si to prosim objednaval? (kde sa to da customizovat)
Tiez nad nim velmi premyslam ale zatial su u nas dostat len velmi divne konfiguracie ktore mi vobec nevyhovuju..
Zdravim,
taktez by me jako ostatni zajimalo, kde se tento stroj da poridit s jinou nez standardni konfiguraci. Do cech se zjevne dovazi jen 2 modely, predkonfigurovane a oba stoji celkem za prd. Diky za info
„Z bezdrátových připojení nabízí testovaná T440s kombinaci Wi-Fi (Intel B/G/N), Bluetooth 4.0 a 3G modemu (Ericsson). K Wi-Fi sítím s vyšším kmitočtem nebo LTE sítím se tak nepřipojíme.“
Mám tomu rozumět tak, že se prodává konfigurace bez podpory 5GHz pásma, potažmo 802.11ac? Podle lenovoshopu jsou totiž k dispozici modely s WiFi Intel 7260 AGN, tedy 2,4 GHz i 5 GHz. Obě pásma 2×2 u 5G pak s podporou ac.
Omlouvám se za mystifikaci, přehlédl jsem se (notebook jsem měl krátce), není to BGN, ale AGN s podporou 2,4 i 5GHz pásma + standardu AC. Skutečně je to Intel 7260. Opravím v článku.
Ne v pořádku, jen jsem se lekl, že by Lenovo nasadilo nějakou levnou variantu …
Díky za první pohled i za důležitou informaci ohledně dotykového displeje (potvrdili jste mi to co jsem na zákaldě předchozích recenzí touch zarízení očekával). Teď už jen aby se rozhoupal distributor/Lenovo a objevily se k dispozici i použitelné modely oproti těm tragickým, co jsou teď v nabídce. Nedotykové FHD + podsvícená klávesnice + ideálně nějaká konfigurace s i7. Já osobně bych k tomu chtěl ještě 8GB RAM, SSD a 3G modem, ale to už se dá v nouzi řešit doplněním. Snad se dočkáme po oficiálním uvedení win8.1. Doteď byly např u X1C dobrým zvykem alespoň 3 konfigurace dotykové a 3 nedotykové…
PS: …vysloveně se nabízí pěkně vyvážená 20AQ0069++ (i7-4600U / 4+4GB / 14.0″ FHD / 256G SSD eDrive / Backlit kbd / 3G Ericsson / vPro / Win7 Pro64 DG z W8)
Souhlas, moc pekna konfigurace. Sice ta cenovka 1910 EUR uz tak sympaticka neni, stejne tak fakt ze je k dodani za mesic z nemecka, ale tak uvidim s cim prijdou v CR. Presne o takovou konfiguraci mam zajem. Ozelel bych klidne i to SSD a pak si tam dal sve. Nehlede na to ze z objednat to z DE je nesmysl uz jen kvuli DE klavesnici.
Nevíte, jak to bude s cenovou politikou u T440? Já bych naivně očekával, že s novou řadou se xx30 přestane prodávat a nahradí ji xx40 za hodně podobnou cenu. Už jsem viděl v DE eshopech entry-model za cca 1100€, což by odpovídalo entry 430 i u nás. Kolik to asi bude u nás s přirážkou za exotický trh?
Cena by měla být podobná jako u T430, možná zpočátku trochu vyšší.
Co si myslíte o této nabídce:
http://www.ok1.de/ThinkPad-T440s-20AQS00600–660.html
FHD s 12GB RAM a podsvícenou klávesnicí?
K porovnání třeba:
http://www.czc.cz/lenovo-thinkpad-t440s-cerna/135515/produkt
Ten rozdíl tam dělá OS?
Jak je to s povrchem T440s? Pogumovane viko jsem na Thinkpadech vzdycky miloval, ale kdyz jsem okoukaval t431s prislo mi, ze povrch na dotyk pusobi dost levne. Zmenilo se neco na t440s od t431s?
Co se povrchové úpravy týče, T440s je stejná jako T431s. Víko už není „pogumované“.
Zdá sa, že Full-HD IPS nedotykový – matný, matný nebude, ale to LCD je lesklé : (
V patek jsem se na nej byl podivat v Praze, je to takovy polo-matny disp. Pro me uplne v pohode, rozhodne to neni takove zrcadlo, jako moje staricke VAIO ;-)
Ale nejake odrazy tam jsou, ale za kvalitu zobrazeni, je to zanedbatelna dan.
Je třeba si uvědomit ještě jednu věc: čím „matnější“ je displej, tím víc mu matná úprava (zdrsnění povrchu) způsobuje problémy při zobrazení. Proto displeje s vysokým rozlišením nemohou být „tolik matné“ jako displeje s rozlišením nižším – docházelo by k znehodnocení obrazu.
Dobrý den, kde jste tuto informaci získal? Nevíme nic o tom (a silně pochybujeme), že by měl mít T440s lesklý displej.
Vychadzal som len z fotiek, ktoré urobila alza:
( http://www.alza.sk/lenovo-thinkpad-t440s-20aq0-00s-d470070.htm )
presnejšie tejto fotografie:
http://i3.alz.sk/ImgW.ashx?fd=FotoAdd&cd=NT085o4c-06&i=1.jpg
a videa jedneho uzivatela:
http://www.youtube.com/watch?v=-eXZCo9OJCM
Ako je vidiet, nenachádzajú sa tam „dotykové okraje“, napriek tomu je displej lesklý.
Vychadzal som z fotiek, ktoré vyhotovila alza, je tam vidiet, pri blizkom zabere klavesnice a displeja, ako sa klavesy zrkadlia.
model: 20AQ0-00S
a na youtube staci zadat: T440s AHVA
rovnako sa mi nezda, ze by slo o matny displej, maximalne tak s nejakym anti-reflexom.
Je to matný displej, z ostrých úhlů vypadají matné displeje, že se lesknou. To je normální. Stejné je to i na mé T420s.
Podle teto recenze http://www.notebookcheck.net/Review-Schenker-S413-Clevo-W740SU-Notebook.98313.0.html kde je pouzit stejny displej to zase takovy zazrak neni. Realny namereny kontrast 444:1 je spise prumer, X220 displej ma dvojnasobny.
Zase třeba jinde displej docela chválí. Ono třeba pro někoho je více než kontrast důležitější barevná přesnost. Je to nějaké hands-on preview T440p, předpokládám, že je displej stejný jak u T440s:
http://lab.kuzniewski.pl/index.php/recenzje/388-lenovo-thinkpad-t440p-cicha-rewolucja