IdeaPad Yoga 13: další pohled
20. 3. 2014 | 7
V dnešním článku se podíváme na prvního z členů rodiny konvertiblů Yoga, model IdeaPad Yoga 13. Ten se snaží zaujmout zejména designem a zpracováním, k tomu přidává možnost volby použití dle potřeb uživatele a dostatečný výkon. Bude to stačit? To se dozvíte v našem článku, tedy směle do toho!
Parametry testované konfigurace:
- CPU: Intel Core i5-3317U (1.7 GHz / 2.6 GHz)
- RAM: 4 GB DDR3
- Úložiště: 128 GB SSD Samsung
- Integr. grafika: Intel HD Graphics 4000
- Displej: 13.3”, HD+ rozlišení, IPS, lesklý, dotykový
- Wi-Fi, Bluetooth
- Baterie: 4-článková, 63 Wh, uživatelsky nevyměnitelná
Vzhled, konstrukce, zpracování
Do rukou se mi dostala oranžová varianta, kde základna i víko jsou tvořeny z kovu. Na první pocit je konstrukce velice pevná, nikde nic nevrže, zpracování je skvělé. Z notebooku nemáte pocit, že by to byla “skládačka”, za to jsem velice rád.
Jak jsem již zmínil, víko je tvořeno z pevného kovu a neulpívají na něm otisky prstů, což je velkou výhodou. Celkově se víko nijak neprohýbá, vše drží pevně.
Tlačítko Windows, které se nachází pod displejem, má jistý stisk, navíc stisk není nikterak hlučný.
Panty jsou u tohoto notebooku kovové, mají dobrou konstrukci, avšak jednu výtku bych vůči nim měl: když používáte notebook v módu “stojan”, tak nedrží displej úplně pevně a tak vám displej “lítá” při ťukání dopředu a dozadu. Jinak panty nijak nevržou. Jejich konstrukci prověří spíše až čas, nicméně celkově jsou udělány velmi kvalitně.
Na přední straně základny najdeme pouze OneKey Rescue (Novo) tlačítko, které slouží pro obnovení, záchranu notebooku, nastavení BIOSu, dále zapínací tlačítko a stavovou diodu baterie.
Na zadní straně je pouze výdech ventilátorů. Spodní strana je celistvá, osazená gumovými nožičkami.
Mechanismus otáčení displeje je udělán dobře, jen mi dělalo starost, že by se mohla poškodit oblast klávesnice, kde se klávesnice “nevsunuje” dovnitř jako u ThinkPadu Yoga, ty samé obavy jsem měl trochu o clickpad. V tomto ohledu se mi ThinkPad líbil trochu více. Je trochu také škoda, že displej doléhá přímo na základnu a není po bocích vybaven nějakými výstupky, které by jej chránily.
Notebook se krásně přenáší v batohu díky své malé hmotnosti kolem 1,8 kg i s adaptérem, je to tedy ideální pomocník například pro studenty. Nelze však otevřít jednou rukou a i oběma to jde někdy trochu stěží.
Klávesnice, clickpad
Klávesnice je už u Lenova klasicky ostrůvkového typu (chiclet), která má 6 řad kláves. Tlačítka mají jistý stisk, malou hlučnost, což oceníte hlavně při práci v noci, nicméně klávesnice není podsvícená, což mě trochu zklamalo, klávesnice má celkem klasické rozložení. Je pololesklá, to bohužel zapříčiňuje to, že jakákoli nečistota či otisky jsou na ní okamžitě vidět.
První řada klávesnice je složena z kláves s doplňkovými funkcemi, které jsou (alespoň pro mě) nelogicky dostupné přímo, nikoli přes tlačítko Fn. U tohoto modelu jsou přes Fn tlačítko dostupné naopak klávesy F1 – F12. Trochu obtěžující bylo to, že klávesnice v pravé horní části dost rezonovala, jinak se nijak pod tlakem neprohýbala, což beru jako malé plus.
Jednotlivé klávesy mají nízký zdvih, což mě osobně nějak nevadilo. V okolí klávesnice je matná černá textura, kde ji Lenovo uvádí jako kůži, nicméně si tím nejsem jistý a dle mého je to plast. Jsem však rád, že díky této textuře neulpívají ani otisky, ani špína. Podložky pod ruce se neprohýbají, což je celkem skvělé na to, jak je to tenký notebook. Co se mi velice líbilo, bylo to, že klávesnice má i vyhrazenou klávesu pro “pravý klik”. Naučil jsem se to dokonce používat místo klasického kliku na clickpadu. Psaní na klávesnici vyžadovalo chvilku cviku, ale již po nějaké hodině jsem s psaním neměl sebemenší problém.
Osazený clickpad je lesklý, vyrobený ze skla. Obsahuje dvě tlačítka a je multidotykový. Je bohužel trošku hlučnější, ale poskytuje jistý stisk, reakce jsou výborné a je hlavně dostatečně velký, takže práce s ním je celkově na dobré úrovni.
Displej
Displej je samozřejmě dotykový, má dobrou svítivost. Na dotyky reagoval velice přesně a skvěle. Mým problémem jsou trochu větší prsty a když jsem pracoval v desktop módu, tak jsem měl někdy problém se trochu trefit do potřebného místa, ale to je samozřejmě individuální.
Rastr není nijak vidět, z používání notebooku máte tedy skvělý pocit. Díky tomu, že je lesklý, se snadno ušpiní. Zkoušel jsem jej leštit, ale po chvilce jsem to vzdal, nemá to moc cenu. Displej je typu IPS, což jsem ocenil hlavně při práci na sluníčku a celkově, když jsem měl notebook různě natočen. Výhoda IPS panelů je skutečně znát, není to jen povídačka. Spolu se správně zvoleným rozlišením je to to hlavní, proč vás práce na něm bude bavit. Můžu říci, že používání pinch-to-zoom na webu je něco úžasného.
Jak z vlastností IPS panelů plyne, tak mají skvělé pozorovací úhly. V noci jsem velice ocenil to, že notebook disponuje technologií adaptivního jasu, čili svítí opravdu tak, jak je nezbytné a není to přitom rušivé. Nikdy jsem si nemyslel, že dotykový displej na notebooku bude tak návykový, nyní si občas říkám, jak jsem mohl žít bez něj. Pokud jsem měl ovšem notebook například v režimu “stojan”, tak bylo pro mě někdy horší psaní na softwarové klávesnici, nicméně je to věc zvyku. Co se mi velmi líbilo, bylo to, že bílá je na displeji skutečně bílá, ne žlutá či jiná. Líbilo se mi také rychlé otáčení obrazovky podle toho, v jakém módu se zrovna notebook nachází, vše je doprovázeno pěknou animací.
Zvuk, webkamera
Reproduktory jsou stereo a “ozývají” se zespodu klávesnice, zvuk vydávají skutečně čistý, dostatečně hlasitý. Slabinou jsou akorát prakticky nulové basy, tudíž pro audiofily se nabízí použití kvalitnějších sluchátek, nicméně zvuk nikterak neurazí.
Webkamera nabízí rozlišení 0,9 MPx, což na základní VOIP komunikaci bohatě stačí, obraz se mi během videohovoru nijak netrhal, takže pro základní potřeby jsem byl plně spokojený. Mikrofon je též velmi kvalitní, protistrana mě slyšela jasně a bez sebemenšího problému.
Konektivita
- Konektory
- Levý bok – plné HDMI, USB 3.0, combo sluchátka / mikrofon, tlačítko pro ovládání hlasitosti (krásný lehký stisk, není tuhé)
- Pravý bok – zámek otáčení displeje, slot na SD karty 2v1, USB 2.0, nový konektor napájení pro všechny nové notebooky Lenovo
- Síťové adaptéry
- Wi-Fi a / b / g / n, Bluetooth 4.0
Co mi trošku chybělo, byl větší počet USB, nicméně jsem rád za plnohodnotné HDMI. Někomu může chybět i klasické VGA, nicméně je to daň za tenké provedení notebooku. Některé notebooky IdeaPad postihují výpadky Wi-Fi signálu, nicméně u testovaného kousku jsem nic podobné nezaznamenal a připojení bylo velmi kvalitní.
Výkon
Výkonu je v notebooku ukryto až dost. Za celou dobu testování jsem se nesetkal s žádným problémem. Reakce byly celkově skvělé, hlavně díky použitému SSD a celkem dostatečné RAM. Z režimu spánku se notebook probudil okamžitě, vypínání trvá přibližně 6 sekund, zapínání pak 15 sekund.
S notebookem jsem zkusil hrát i řadu her, kde při vysokých detailech byly tyto lehce sekavé, což samozřejmě lze odůvodnit tím, že to není ani herní notebook, ani nemá odpovídající grafickou kartu, čili to nepovažuji za nějaké významné mínus. Střední / nízké detaily běžely naprosto bez problému a s notebookem je tedy možné zahrát i kdejakou novější hru.
Přehrávání FHD filmů není pro notebook vůbec žádný problém, vše běží plynule, práci s videem zvládá bez problému.
Chlazení, hluk
Chlazení je na notebooku řešeno přímo skvěle! Jsem až překvapen. Celkově se notebook nijak nezahřívá, jen v oblasti výdechu ventilátorů je trochu teplo. Ventilátory tiše ševelí, i když není notebook v zátěži.
Při normální práci (web, kancelář, hudba, filmy,…) se teploty pohybují od 40 do 50°C (procesor, základní deska).
Při delší zátěži o sobě dá notebook trochu vědět, procesor má teplotu kolem 60 – 65°C, základní deska +/- to samé.
Levá strana klávesnice při dlouhé zátěži pouze mírně hřeje, spodek na levé straně hřál už o něco více, ale není to vůbec zlé, i při velkém zatížení to pořád ještě není nepříjemné, čili nemusíte mít strach.
Po několikahodinovém hraní her byl spodek notebooku trošku horký, základní deska měla +/- 72°C, CPU mělo podobné teploty.
Ventilátory celkově hodnotím jako tišší.
Baterie
Musím říci, že baterie vydrží opravdu hodně. Při hrách dokázala držet notebook přibližně 2,5 hodiny s maximální kapacitou.
Při normální práci (škola,…) na maximální výkon a jas jsem dával notebook do nabíječky asi po 6 hodinách, při úsporném režimu jsem vydržel i 8 hodin, což hodnotím jako skvělé výsledky!
Notebook se proto hodí pro celodenní práci. Co se mi obzvláště líbilo, bylo to, že notebook nabízí velmi rychlé nabíjení, takže na 80 % baterie jste přibližně za 0,5 – 3/4 hodiny! Nijak neotravuje ani adaptér, který je malý, ale přesto výkonný a hodí se i do “kapsy”, kabely jsou tak akorát dlouhé, čili v tomto směru jsem byl velice spokojený.
Závěr
IdeaPad Yoga 13 míří na uživatele vyžadující design, ale i velké možnosti použití, kteří zkrátka od notebooku chtějí něco víc. Yoga je velice elegantní notebook, který v sobě nabízí dostatek výkonu, má příkladné zpracování, nádhernou výdrž na baterii a je tak připravena i na náročnější použití. Yoga samotná váží něco okolo 1,6 kg a je tedy jako stvořená na cestování.
Na počítači jsem neshledal nic, co by mi vyloženě velmi vadilo, i když drobné chybky se samozřejmě najdou, například klávesnice či vyklající displej. Tato první generace byla trochu dražší, nicméně současná generace Yogy míří s cenou níže a to bude její hlavní výhoda. Za mě bych notebook jednoznačně doporučil!
Related
AUTOR: Lukáš Čambala
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Dobrý den, mám problém u Lenovo Yoga 2 notebook přestal vypínat klávesnici. Vypne pouze až v režimu tablet v jiných režimech klávesnice stále běží. Děkuji za rady :)
Dobrý den, jako první určitě zkuste aktualizace Windows, veškeré aktualizace software a ovladačů Lenovo (support.lenovo.com). Pokud nepomůže, poslední možností je vrátit počítač do továrního stavu (Win+C -> Nastavení -> Změnit nastavení počítače -> Aktualizace a obnovení -> Obnovení), zálohujte si předem soubory. Pokud se problém objeví i po obnovení do továrního stavu, jedná se pravděpodobně o vadu hardware a notebook bude muset na servis.
Děkuji moc za odpověď, nejspíše se mi opravdu podařilo vymazat nějaký driver, protože když otočím notes do režimu tablet tak ihned na dotyk těch magnetků se klávesnice vypne, jakmile oddálím displej od klávesnice a magnetky od sebe klávesnice se ihned zase zapne. Proto nejspíše budu muset doinstalovat zpět nějaký driver, nemáte tušení který by to mohl být? Lenovo transition nepomohlo
Skutečně těžko říct. Ideální by bylo přeinstalovat vše. Nicméně pro Yogu 2 tolik ovladačů není, čili směle do toho. :-)
nevite kdy bude yoga 2 13 i5 8 ram 256 ssd v oranzove barve
Takové informace nemáme.
Co se týče hluku a zahřívání při práci, tak musím říct, že jsem čekal tišší notebook, v tiché místnosti např. v noci docela hučí a to zahřívání mi pocitově také přijde větší, než jak je uváděno, každopádně konkrétní hodnoty jsem nenaměřil a s notebookem jsem maximálně spokojený, většinou dobře působí i na okolí.