IdeaCentre C460: střed domácnosti (test)
7. 4. 2014 | 2
Dnes se, téměř na rok přesně, znovu podíváme do řad základních All-in-One – IdeaCentre C, a to prostřednictvím 21,5” modelu IdeaCentre C460. Ten na první pohled nepřináší příliš změn, opět se však snaží kombinovat vlastnosti domácího počítače pro nenáročné se stylovým vzhledem a příznivou cenou. V článku je zahrnuto i občasné srovnání právě s předcházející generací, která zůstává v obchodech i nadále dostupná.
Tip: Testy modelů předcházející generace C440 a C540.
Design
Na rozdíl od dříve testovaných, předchozích modelů, tentokrát je pro test k dispozici bílá varianta tohoto All-in-One (dále AIO). Bílá sice není mezi AIO a notebooky zdaleka tolik rozšířená jako černá, či různé tmavé odstíny, ale zajisté si najde své příznivce. Na jednu stranu může toto barevné provedení na někoho působit stylověji a být tak atraktivnější, než zmíněné tmavé varianty. Na stranu druhou s sebou však nese jistá negativa, spojená zejména s praktickou stránkou věci; údržba počítače ve stavu “jako nový” je proto o poznání náročnější. Další důvod hovořící v neprospěch bílé varianty je do jisté míry subjektivní, kdy předchůdce v černé variantě na mě působil, i přes použití stejných povrchových materiálů, o něco hodnotněji a elegantněji. Ale pokud se kloníte k černé barevné variantě, nezoufejte, na našem trhu jsou totiž dostupné konfigurace v obou barevných provedeních.
Porovnání obou barevných variant
Čelní straně dominuje matný displej, ten je opět orámován lesklým plastem. Oproti minulé generaci pod rámem displeje přibyl pás s výdechy reproduktorů. Právě děrování pro reproduktory je v případě bílé varianty poměrně výrazné a trochu kazí dojem z jinak líbivého vzhledu zařízení, Na levé straně tohoto pásu se nachází dvě diody. První indikuje činnost pevného disku a druhá zase značí aktivní Wi-Fi. Pod hranou na levé straně zase nalezneme čtveřici tlačítek pro regulaci hlasitosti a jasu. Na pravé straně nalezneme tlačítko napájení opatřené bílým podsvícením. To svým svícením indikuje zapnutý počítač, či blikáním režim spánku.
Šedě lakovaný hliníkový stojan je zde opět připevněn napevno a AIO tak neumožňuje montáž na stěnu. Stojan poskytuje dostatečný rozsah náklonu obrazovky, přibližně od 85° do 115° k desce stolu.
Krajní meze náklonu displeje
Obraz a zvuk
21,5” displej, jímž je tento IdeaCentre osazen, nabízí Full HD (1 920 x 1 080 bodů) rozlišení. Bohužel se jedná o obyčejný TN panel. Barvy i pozorovací úhly se však mezi těmito základními panely řadí k lepšímu průměru. Méně náročný uživatel tak nejspíš bude s displejem spokojen. Mám-li jej srovnat s klasickými monitory o této úhlopříčce, tak se budeme pohybovat mezi základními modely s cenou okolo 3.000,- Nad displejem si své místo opět našla 720p webkamera s indikační diodou a duálním mikrofonem. K zaznamenávanému obrazu a zvuku nemám připomínek, ve spojitosti s cenovou kategorií a určení počítače je jejich kvalita více než dostatečná.
O reprodukci se stará pravděpodobně stejná dvojice 3W reproduktorů jako v případě předchůdce a reproduktorům (jak už se stalo v případě Lenova zvykem) opět sekunduje software Dolby umožňující softwarovou úpravu zvuku spolu se správou zvukových profilů. Reprodukce je zde opět poměrně čistá se slabšímy basy a s vysokou hodnotou maximální hlasitosti.
Klávesnice a myš
Zde se nejspíš budu trochu opakovat, jelikož se v balení nachází identický set drátové klávesnice a myši, jako v předchozím případě. A ani po roce mi tento set příliš k srdci nepřirostl. Mechanice chiclet klávesnice by prospěla lepší hmatová odezva a tišší chod. Jako užitečné se mi opět ukázaly “notebookové” klávesové zkratky přes Fn. Regulaci náklonu má na starost dvojice výklopných nožiček s protiskluzovým pogumováním, jeden stupeň náklonu navíc by však rozhodně nezaškodil.
Optická myš poskytuje pouze nutný základ, tj. 2 tlačítka a kolečko, s žádnými programovatelnými tlačítky tedy nepočítejte. Myš je symetricky tvarovaná, díky tomu padne do ruky pravákovi i levákovi avšak ani jednomu ne ideálně.
Konektivita
K mírnému zlepšení oproti minulé generaci došlo v oblasti konektorové výbavy. Dvojice USB na levém boku povýšila ve všech konfiguracích na verzi 3.0. Vedle nich nalezneme ještě čtečku SD/MMC karet a dva 3,5mm jacky pro sluchátka a mikrofon. Na zadní straně se nachází napájecí konektor, gigabitový ethernet (LAN), HDMI a čtveřice USB 2.0. K bezdrátové komunikaci slouží Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth opět nečekejte.
Výkon a chlazení
Testována byla následující konfigurace:
- Intel Core i3-4130T, 2,9 GHz (2 jádra, Haswell)
- Intel HD4400 / NVIDIA GeForce 705 (2 GB DDR3)
- 4 GB DDR3 RAM
- 1TB HDD (7200 RPM)
C460 cílí především do domácího prostředí, kde zastane funkci multimediálního centra či kancelářského nástroje. Tomu odpovídá i použitý hardware, který bohatě postačuje na přehrávání filmů ve vysokém rozlišení, práci v prohlížeči i s mnoha okny nebo různé kancelářské činnosti. Trochu záhadou je pro mě použitý grafický čip NVIDIA. Ten totiž nabízí jen o něco málo vyšší výkon, než integrovaná grafika v procesoru – Intel HD4400. Jedná se tak spíše o marketingový tah, než o reálně využitelnou vlastnost.
Chlazení je u C460 dostatečně dimenzované a tak se, ani při dlouhodobém vysokém vytížení, teplota komponent nedostala přes 80°C. Chlazení jako takové bylo slyšitelné i při nízké zátěži, avšak jeho zvuk nebyl nikterak hlasitý ani obtěžující. I při vysoké zátěži byla hlučnost chlazení na přijatelné úrovni. Disk byl ovšem, stejně jako v případě předchozího modelu, poměrně hlučný. Největší starosti mi ovšem dělal bzučivý zvuk, připomínající starý zdroj napětí, který neustále vycházel z tohoto AIO. Osobně bych to dával za vinu výrobní vadě potažmo vadné součástce konkrétního kusu, který jsem měl k dispozici.
Related
Shrnutí
IdeaCentre C460 cílí na domácnosti, kde s přehledem poslouží méně náročným uživatelům jako primární PC, další počítač do rodiny, či multimediální centrum. Sází přitom na příznivou cenu, kdy aktuálně seženete nejlevnější konfiguraci za 12 000 Kč, což je cena o něco málo příznivější, než v případě nákupu obdobné konfigurace v klasickém provedení monitor + skříň. Někomu se zajisté zavděčí svým stylovým vzhledem a bílou barevnou variantou. Otázkou však zůstává, zda si raději nepořídit zástupce z předchozí generace C540, který za stejné peníze sice nabídne jen o něco starší procesor ale větší úhlopříčku - 23”.
AUTOR: Václav Švec
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Stejnou klávesnici používají rodiče u domácího All-in-One a musím uznat, že skutečně není příliš pohodlná (klávesy se mačkají příliš tuho a bez jasného stisku). Zajímavé však je, že bezdrátové verze – ač na pohled takřka stejné (jak Idea, tak Think) – mají mnohem lepší chod kláves i jejich přesnost.
Myš je opravdu úplný základ, pro běžného uživatele ale zcela dostatečná.
Přimluvil bych se za opravu výrazu “ pro nenáročné “ nebo alespoň o opravu na „nenáročné hráče“ . Myslím si, kdo si toto pořídí jakékoliv jiné All-in od Lenova, bude spokojen, sám jsem vlastníkem dvou Thikcentre Edge, dále pak jednoho řady B a jednoho řady C. Spokojenost je nad míru u všech 4 All-in, jak pro kancelářské práce, tak pro domácí využití. Hlučnost.. to nějak nechápu, ba naopak s jistotou mohu říci že u všech, které vlastním je možný slyšitelný hluk na velmi nízké úrovni. Jediné co občas slyším je připojený externí disk. Ale jinak děkuji za recenzi je opět přínosná.