IdeaPad G50-45: Základ pro multimédia s AMD
26. 5. 2014 | 4
Dnes se podíváme na novinku v základní multimediální řadě G, a to IdeaPad G50-45. Ten může potenciální kupce zaujmout, kromě již tradičně kvalitního zpracování a příznivé ceny, například lehce inovovaným designem nebo novým APU od AMD. Bude to však v této, na konkurenci více než bohaté kategorii, do které IdeaPady G bezesporu spadají, stačit?
PRO TEST BYL K DISPOZICI PŘEDPRODUKČNÍ KUS!
Klávesnice, provedení a konfigurace proto mohou být odlišné od finálních prodejních kusů.
Vzhled, Kvalita zpracování
Jak jsem již v úvodu naznačil, řada G se vždy vyznačovala kvalitním zpracováním (tedy nadstandardním na danou kategorii notebooků). Bez nějakých průtahů můžu prohlásit, že tato tradice pokračuje i nadále. Šasi se nekroutí, na promáčknutí víka až na displej je potřeba silného tlaku a u základny k průhybům dochází pouze po silnějším zatlačení na klávesnici. Panty víka displeje jsou příjemně tuhé, s trochou cviku je možné notebook otevřít jednou rukou, avšak displej se při práci s notebookem na klíně nijak nadměrně netřepe a neviklá.
Co se designu týče, notebook na první pohled zaujme zvenčí matným, výrazně vroubkovaným povrchem víka displeje a vevnitř okolím klávesnice, jehož zdrsněný povrch připomíná nahrubo kartáčovaný hliník. Jinak matné provedení narušuje lesklý displej a jeho orámování. Celkově působí notebook i přes svou velikost a hmotnost bezmála 2,5 kg poměrně kompaktním dojmem. Svůj díl na tom nese i tenčí provedení se zaobleními po krajích, které dojem tenkého notebooku ještě umocňuje.
Klávesnice, Touchpad
Klávesnice v ostrůvkovém provedení chiclet ničím nepřekvapí. Šestá řada nabízí obvyklé funkce typu regulace hlasitosti/jasu, zavření aktuálního okna nebo aplikace, obnovení atd. F-klávesy jsou pak dostupné skrze kombinaci s klávesou Fn. O indikaci aktivního Caps Locku a Num Locku se, vedle systémových hlášek (které je možné vypnout) stará bílá dioda umístěná v patřičné klávese. Na klávesnici mi zpočátku vadila mechanika, resp. její nízký zdvih a takřka nulové tvarování kláves. Na oba nešvary jsem si po pár dnech sice docela zvyknul, ale i tak bych v tomto ohledu nezařadil klávesnici zrovna k tahákům G50.
Touchpad je rozměrný, s matnou povrchovou úpravou. Prst po něm však kvůli mírně zdrsněnému povrchu příliš dobře neklouže. Na pohodlí při práci s ním nepřidají ani oddělená tlačítka, a to zejména kvůli příliš tuhé mechanice. Samozřejmostí je podpora multidotykových gest.
Obraz a Zvuk
Asi nebude příliš překvapením, když napíšu, že je notebook osazen, pro tuto kategorii, naprosto průměrně (ne)kvalitním displejem. Ten má lesklý povrch a nabídne pouze HD (1366 x 768 px) rozlišení. Barvám by prospěla zejména větší sytost a i pozorovací úhly jsou poměrně omezené, nicméně pro zhlédnutí filmu, či fotek z dovolené jsou kvality displeje dostatečné. Maximální jas rovněž není příliš vysoký a už při práci v trochu více prosvětlené místnosti začnete pociťovat jeho nedostatek.
O reprodukci zvuku se stará dvojice stereo reproduktorů. Zvolená poloha reproduktorů – na spodní straně notebooku ve zkosené přední části – má za následek jejich utlumení, pokud se notebook nenachází na pevné podložce. Ale i po položení notebooku na stůl je jeho reprodukce spíše podprůměrná. Zvuk je zastřený a plechový. Jako ekvalizér je zde opět přítomen software Dolby, konkrétně Dolby Advanced Audio.
Konektivita
Co se týče konektorové výbavy, méně náročný “domácí” uživatel pravděpodobně nebude mít mnoho důvodů stěžovat si. Tím jedním důvodem z mála by však mohlo být osazení notebooku pouze jedním USB 3.0, zbylé dva jsou tak pouze starší verze 2.0. Mezi zbylými konektory nalezneme VGA, 100Mbit Ethernet, HDMI, sdružený 3,5 mm jack pro sluchátka s mikrofonem a čtečku SD karet. Přítomna je i čím dál méně často využívaná DVD mechanika.
O bezdrátovou komunikaci se stará pouze Wi-Fi 802.11 b/g/n. Bluetooth konektivitou testovaný kus nedisponoval, avšak dle stránek Lenova by měly existovat i konfigurace, které jej mají. Záležet tedy bude na konkrétních konfiguracích, které se do ČR dostanou.
levá strana
pravá strana
Výkon, Chlazení
Pro test byla k dispozici následující konfigurace:
- AMD A6-6400, 1,8 GHz, 4 jádra, 4 vlákna, 2 MB L2 Cache
- 14 W TDP
- Radeon R4 Graphics
- 8 GB DDR3 RAM
- 1 TB HDD
Notebook je osazen nízkonapěťovým procesorem a integrovanou grafikou od AMD. Tato kombinace podporovaná 8 GB operační paměti RAM s přehledem stačí nejen na kancelářskou práci, multimédia v podobě videí o vysokém rozlišení, ale uspokojí dokonce i méně náročné hráče.
Tip: Výkon AMD APU v G50-45 jsme porovnávali s Intel Core i7 v samostatném článku
Co se teplot týče, vedl si IdeaPad G50 i přes tenčí provedení velmi obstojně. Maximum, na které se mi jej podařilo dostat, bylo 83°C, a to až po dlouhodobé velmi vysoké zátěži, kterou notebook v reálném provozu s velkou pravděpodobností nezažije. Nepříjemné však bylo nadměrné vyzařování tepla ze základny notebooku.
Při kancelářské práci běžel větráček na minimální otáčky a byl slyšitelný pouze v naprosto tiché místnosti. Při vyšší zátěži byl hluk od chlazení pochopitelně větší, nicméně jeho zvuk nebyl nijak pištivý, nebo pulzující a tak jej například při hraní hry nebudete příliš vnímat. Problémem u testovaného kusu však byla špatně fungující regulace otáček, kdy se občas chlazení spouštělo na maximální otáčky ihned po přihlášení do systému (a v tomto případě tak i zůstaly a aby se vrátily zpět do normálu, byl potřeba restart) nebo při kancelářské práci (přitom to nebylo potřeba, protože teplota se držela okolo 40°C) nebo se prozměnu otáčky nesnížily po skončení dlouhodobé zátěže a snížení teplot na běžnou úroveň. Toto bych však přisuzoval právě tomu, že testovaný kus byl předprodukční vzorek s nefinálními ovladači a firmware (BIOS).
Video
Na videu se můžete podívat na krátké představení G50-45 a ukázku hraní Battlefield 4 na tomto notebooku.
Výdrž Na baterii
Ze stránek výrobce se o G50 dočteme zatím jen velmi málo, jednou z informací, kterou tam však najdeme, je výdrž na jedno nabití, kdy Lenovo udává “až 4 hodiny”, což není příliš povzbudivý údaj. O to větší bylo mé překvapení, když mi notebook dokázal na jedno nabití vydržet 6 hodin při zapnuté Wi-Fi a s jasem na polovinu. Svůj velký díl na tom bezesporu nese úsporné APU od AMD.
Závěr
IdeaPad G50-45 si mě získal především solidním zpracováním, povedeným designem a slušnou výdrží na baterii. Mezi jeho nešvary bych pak zařadil zejména použitý displej (což je však v této kategorii docela ospravedlnitelné), slabší reprodukci zvuku a citelné zahřívání vnější části základny. Zprvu jsem byl zklamán i mechanikou kláves a povrchem touchpadu, nejednalo se však o nic, na co by se nedalo zvyknout.
Spokojeni tak budou zejména uživatelé, hledající základní multimediální notebook pro univerzální domácí použití a nenároční hráči.
+ Zpracování
+ Design
+ Výdrž na baterii
+ (Chlazení)
– Displej
– Zvuk
– (Regulace otáček)
Related
AUTOR: Václav Švec
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
dobry den,
na pultech je ntb v teto sestave:
AMD Quad Core A6-6310, 15.6″ LED 1366×768 lesklý, RAM 4GB, AMD
Radeon R4, HDD 500GB 5400 otáček, DVD, WiFi, Bluetooth 4.0, HD
webkamera, čtečka karet, HDMI, USB 3.0, Windows 8.1 64-bit, jak to tedy bude s hranim zmineneho BF4 s cca FR35?
dobry den
mam notebook
Lenovo ideapad g50-45 (AMD A8/15,6″ LED, RAM 4GB, AMD
Radeon R5, SSHD 1000+8) a naprostá spokojenost ;-) jedou mi na něm plynule hry,které se mi na starém stolním počítači sekaly
a rodiče mají
Lenovo ideapad g50-45 (AMD A6/15,6″ LED, RAM 4GB, AMD
Radeon R4, SSHD 500+8)
jsme s nimi naprosto spokojení :-D a tímto bych rad poděkoval
Mam Notebook Lenovo IdeaPad G50-45 8Gb RAM , Procak 6410 2GHz ,grafiku R5 Graphics 1GB a R5 m230 2GB. A je tu problém nejde přepnout chci hrat na R5 m230 2GB ale nenašel jse nikde kde se to neda prepnout na CCC v BIOSU tez ne tak uz nevim . Pomůžete mi ?
Ahoj co se týče te grafiky mám ten samý problém hry my nejdou žadne vše se seká ntb mám 2 měsice a jsem znechucen bohužel lenovo mě utvrdilo že je prostě jen prumerny vyrobce šrotu bohužel :-(