Kouzlo SSD 1. díl: základní pojmy
24. 5. 2014 | 0
Tento mini seriál vznikl pro ulehčení orientace a vysvětlení základních pojmů týkajících se SSD disků. V první části se podíváme na slovník a různé definice, v dalším díle se podíváme do historie a také na to, jak SSD fungují, poté si popíšeme, na co se zaměřit při výběru SSD disku.
Jednání první
zdroj: www.storagereview.com |
Základní definice, rozdíl mezi SSD a Flash pamětí
SSD – Solid State Drive – tedy volně přeloženo disk bez pohybujících se částic. Tyto disky tu jsou s námi už mnoho let, ale o tom až příště.
Flash Storage – jedná se o technologii, jak nastálo uložit data bez potřeby neustálého připojení k napětí (na rozdíl od RAM).
Jednouché shrnutí: SSD je pevný disk, ve kterém se nic nepohybuje. Flash je typ paměti. SSD dříve používaly paměti typu RAM, nyní používají Flash.
Slovníček
Benchmark – program nebo aplikace k určení výkonu hardware (SSD, CPU, VGA, atd.), umožňuje porovnávat daná zařízení.
Cache – je technologie pro zrychlení práce s často používanými daty. Nejčastěji se pro ni používají ty nejrychlejší komponenty.
DDR RAM – Double Data Rate Random Access Memory – nejčastěji používaný typ pamětí v osobních počítačích, noteboocích a serverech. Nevýhodou těchto pamětí je ztráta dat při výpadku napájení.
ECC – Error Correction Code – kontrola správnosti uložených dat, využívá se v serverech a pracovních stanicích.
Gb – Gigabit – Gb je 1 miliarda bitů.
GB – Gigabyte – GB je 1 miliarda bytů. Byte = 8 bitů.
Jeden obrázek za tisíc slov
Zdroj: www.9gag.com |
IOPS – Input Output Operations per second – zjednodušeně počet operací (čtení/zápis) za sekundu. Více si vysvětlíme příště.
NAND – Flash technologie – termín NAND vznikl z logické metody "Not AND" a jedná se o typ paměti, která drží pouze informaci jednoho bitu.
NCQ – Native Command Quening – technika pro zlepšení výkonu úložiště za pomoci vnitřní optimalizace, kde se data dříve zapíší a budou se dříve číst.
Random Read/Write – metoda benchmarku, kdy se náhodně zapisují/čtou data, např.: kopírování malých souborů.
Sequential Read/Write – viz předchozí, v tomto případě se ale zapisuje velký objem dat – typicky kopírování filmů, ISO souborů, atd.
SMART – Self-Monitoring Analysis and Reporting Technology – systém průběžného hodnocení stavu úložných zařízení jak SSD, tak HDD. Je k tomu potřeba speciální software; většina velkých výrobců jej ke svým zařízením dodává. Při užití univerzálního software může dojít ke špatné interpretaci dat.
SLC – Single-Level Cell – jedno-úrovňová buňka, základní "stavební kámen" SSD disků, dokáže "udržet" 1 bit.
MLC – Multi-Level Cell – více-úrovňová, většinou 2úrovňová buňka, udrží 2 bity.
HET-MLC – High Endurance Technology Multi-Level Cell – stejné jako předchozí, pouze se zvýšenou výdrží. Typicky SSD disky Intel.
TLC – Tripple Level Cell – tříúrovňová buňka, udrží 3 bity.
Vysvětlíme si to opět obrázkem
Zdroj: http://technewspedia.com |
Related
AUTOR: Jiří Pitek
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
0 Komentářů