IBM ThinkPad 701C „Butterfly“: Já, legenda
8. 12. 2014 | 7
V dnešním retro článku si představíme/připomeneme skutečně raritní kousek. IBM ThinkPad 701C se díky své nezaměnitelné rozkládací konstrukci klávesnice stal pojmem, který přežil několik desetiletí. Dodnes se jedná o úchvatný a doslova unikátní kousek počítačového inženýrství, který nemá v historii obdoby. Dost ale velkohubých řečí, devadesátá léta čekají!
Testovaná konfigurace
IBM ThinkPad 701C, type 2630-4YC
- CPU: Intel 486DX2 (75/25 MHz)
- RAM: 8 + 32 MB
- GPU: CT-65545 VESA, 1 MB
- 540 MB HDD
- 10,4“ TFT monitor, 640 x 480 px
- 14,4K modem, IrDA 1.0, paralelní port, 2x PCMCIA type II
- Windows 98
- Rozměry: š/d/v – 24,5/20/4,5 cm; Hmotnost: 2 kg
- Rok výroby: 1995
- Cena při uvedení na trh: asi $2000
Vzhled, zpracování, konstrukce
Počítač zaujme již na první dotek. I přes poškrábané a otrhané víko poznáte, že se nejedná o žádný laciný plastový počítač. Notebook je pogumovaný téměř po celém vnějším povrchu, přičemž na mnoha místech cítíte kov. Je to až nezvyk, notebook, který studí v ruce… Nejspíš si říkáte: „Nudná černá krabice, co s ní?“ Není to tak jednoduché!
Otevření notebooku je zdaleka to nejzajímavější, zejména pokud nevíte, co máte očekávat. Otevření víka je doprovázeno šoupavým pohybem něčeho vevnitř. „Počkat, co to je? Kde se tu vzala klávesnice?“
Dvoukilová kovová „krabice“ teprve šokovat bude. Po odemčení víka dvojicí mechanických zámků se před vámi doslova rozprostře velká klávesnice, tzv. TrackWrite. Jedná se o původní klasickou sedmiřadou klávesnici, přesně takovou, jakou jsme byli zvyklí vídat až do ThinkPadů ’20 řady, jenže… tahle se skládá! Mechanismus je dokonalý. Klávesnice se při pohybu rozdělí na dva bloky, které se zašoupnou mezi sebe. Prvních 5 minut jsem strávil pouze zkoumáním a prohlížením, jak to vlastně funguje. Samotné pošupování je iniciováno masivním levým kloubem displeje. Po základně se části klávesnice přesouvají „kolejnicemi“. Pohyb je plynulý, nikde nic nedře a nic se neděje „proti vůli“. V otevřeném stavu je klávesnice zajištěná pružinami, takže se pod rukama nehýbe. Systém je vymyšlený precizně, ani po letech není základna pod klávesnicí ošoupaná. Vynikající práce!
Chválou nebudu šetřit ani dále. Rámeček kolem displeje je pevný a neprohýbá se. Plast kolem displeje není odřený a ošoupaný od základny, jak je dnes u notebooků zcela běžné. Panty drží silně a nemají téměř žádnou vůli. Samozřejmostí je dokonalá pevnost, nikde se nic neprohýbá.
Na základně pod displejem je vystouplý panel, na kterém jsou umístěny všechny indikační diody. Zleva to jsou: nabíjení/signalizace slabé baterie, činnost disku, Num Lock, Caps Lock, Scroll Lock a indikátor zapnutí.
Mechanicky nelze notebooku nic vytknout, bytelností převyšuje i pozdější IBM modely.
Pro názornou ukázku mechanismu v praxi přikládám dvojici animovaných obrázků (2x 1,8 MB):
Klávesnice TrackWrite, TrackPoint
Samotná klávesnice je, mimo unikátní mechanismus, rozporuplná. Nabízí klasické rozložení se sedmi řadami kláves. Nechybí zde nic, vše je na svém místě. Díky stáří notebooku se zde objevují i zapomenuté klávesy SysRq, Pause/Break či kombinovaný Scroll Lock s Num Lockem. Čísla lze psát také na numerickém bloku, vpravo od TrackPointu. Zajímavé na tom je, že svým rozložením už nemůže být notebooková klávesnice víc nudná. V jednoduchosti je síla. Přesně tak by to mělo být! (Zajímavost: Pro ThinkPad 701C ještě neexistovala varianta klávesnice s českými popiskami)
Horší je to už se samotným psaním. Jednotlivé klávesy nekladou skoro žádnou vůli a jejich stisk působí trochu „gumově“. Možná je to částečně způsobeno výškou kláves? Po několika minutách si docela zvyknete, ale zkrátka to není ono. Překlepávat se budete nejspíše častěji, než je zvykem. Dovolím si zde pronést malou soukromou otázku: Dočkáme se někdy klávesnice s původním dokonalým rozložením a zároveň precizní mechanikou nových chicletů? Věřím, že ano.
TrackPoint je bezkonkurenční klasika. Ve své době způsobila malá červená čepička malý poprask, TrackPoint totiž umožnil pracovat s notebookem na cestách pohodlně a diskrétně. V první polovině 90. let se do notebooků žádné TouchPady nedávaly. V první polovině 90. let jste laptop pravděpodobně ovládali buď TrackBallem nebo pouze klávesnicí. Představte si, že sedíte v letadle a vedle vás se někdo vzteká s pochybným TrackBallem… TrackPoint doplňují dvě tlačítka suplující levé a pravé tlačítko myši (modré scrollovací tlačítko se objevilo až později). Tlačítka jsou bohužel docela tuhá a postrádají jasný stisk, takže jsem s nimi občas zápasil.
Klávesnice notebooku se v této době ještě nedoplňovala lampičkou ThinkLight. Tenký profil hrany víka by její použití stejně neumožnil.
V 90. letech řešili designéři ve společnosti IBM zapeklitý úkol. Byli už otráveni z hrozných a omezených notebookových klávesnic, a tak přemýšleli, jak do malého cestovního notebooku nacpat plnohodnotnou klávesnici. Dlouho tápali a nemohli na nic přijít, nakonec ale přišel s řešením designér John Karidis. Jeho návrh se dostal do sériové výroby a IBM se stala lídrem segmentu. Bohužel pro designéry, následující generace ThinkPadů už měly větší obrazovku, takže se do nich vešla plnohodnotná klávesnice i bez skládacího mechanismu. Model 701C a 701 se přestal vyrábět v roce 1996 a zůstaly tak jedinými svého druhu.
Displej
Displej mě velmi pozitivně překvapil. Rozlišení 640 x 480 px dnes sice zní jako z jiného tisíciletí (doslova), vše je ale dohnáno krásně sytými a kontrastními barvami (226 000 barev). Kdo by čekal, že notebooky urazily od dob 701C velký kus cesty, bude na omylu. V porovnání s TN panely, použitými u nedávných ThinkPadů (typicky X220), vychází displej modelu 701C jako jasný vítěz. Pozorovací úhly jsou slabé (jak je ostatně z přiložených snímků vidět), pokud si ale displej vhodně naklopíte, sytost barev je velmi dobrá i ve dne. Displej lze samozřejmě vyklopit v rozsahu do 180°, takže „svůj úhel“ si najdete vždycky. V průběhu testování se bohužel objevil defekt na základní desce, takže jsou přiložené snímky displeje takové, jaké jsou…
Zvuk
Integrovaný reproduktor docela překvapil. Zde je plně poznat, že zatímco všechny komponenty doznaly za 20 let obrovský skok vpřed, u reproduktorů jsme svědky přesně opačného trendu. Monofonní repráček hrál velice hlasitě, aniž by se tím dramaticky kazil zvukový projev. Při pokusném puštění nahrávky typu MIDI nebyl zvuk vůbec špatný ani na nejvyšší hlasitost.
Bohužel, se skladbou MP3 to bylo těžší. Zde jsem plně pocítil sílu dvaceti let vývoje. Hardware v dané sestavě bohužel nestačí na plynulé přehrání skladby MP3. Byl jsem nucen skladbu přeformátovat až na nejnižších možných 32 kbps. Poté ji notebook plynule přehrál, ale jak si asi domyslíte, spíš šlo o chrchle a šum. Za to už ale integrovaný repráček nemůže. Při poslechu polyfonní melodie (typicky např. ve hrách MS-DOS) ale uznáte kvalitu zvukového výstupu. Jakožto velký fanda poslechu hudby na notebooku (přenáším notebook neustále sebou po baráku a sluchátka mě nebaví), tak pasuji ThinkPad 701C na druhé místo za ThinkPad T30.
je jeden IBM ThinkPad 701 umístěn v Muzeu moderního umění na Manhattanu?
Připojitelnost, konektory, ovládací prvky
Přiznám se, že velkou část konektorů jsem viděl poprvé v životě. Většinu běžných zařízení je nutno připojovat buď přes replikátor portů, nebo redukci do PCMCIA slotu.
- levá strana: posuvné zapínací tlačítko, napájecí konektor, 14.4K modem, 3x 3,5 mm jack (microphone in, line in a line out), paralelní port/konektor disketové jednotky
- pravá strana: slot na baterii, šachta na harddisk, 2x PCMCIA type II, otvor pro zámek Kensington
- zadní strana: IrDA 1.0, konektor pro replikátor portů
- spodní strana: zámek baterie, slot na RAM
- pravý pant displeje: mikrofon
Notebook ještě vzhledem ke svému stáří nebyl vybaven klasickým LAN kabelem. Nenajdeme jej ani na dokovací stanici. Jako náhrada zde slouží PCMCIA karta EtherLink III, z níž vede redukce s výše zmíněným Ethernetem. Pokusně jsem notebook připojil k internetu, jak se ale dá čekat, kombinace 75 MHz procesoru, pomalého disku a zoufale malé RAM nestačila ani na provoz prohlížeče Firefox 2 – resp. jeho docela ano, ale notebook na současné webové stránky zkrátka vůbec nestačí.
Výkon
Budu upřímný a přiznám se, že doby procesorů 486 jsem už nestihl a vyrůstal jsem až na Pentiích (resp. Athlonech…). K výkonu notebooku se asi nemá moc smysl vyjadřovat, tady zkrátka není co srovnávat. Nainstalovaný Windows 98 se spouští ještě vcelku rychle (cca do tří minut), ale notebook sám o sobě systém sotva utáhne. Windows 95 by byl možná o něco lepší a méně náročná volba. Jakákoliv operace či příkaz uživatele je doprovázený chroupáním disku a čekáním, čekáním a čekáním. Pravda, Solitaire i Minesweeper běží plynule… :) Náročnější testování jsem už bohužel nestihl, notebook dostihl defekt grafické karty.
Chlazení
Slabý výkon jednotlivých komponent přináší jednu velkou výhodu: není třeba větráček. Ano, ThinkPad 701C je velice tichý notebook. Pískavý větráček? Vysoké otáčky a opařená levá ruka? Nic takového tady neřešíte. Docela mě to zarazilo, notebook bez výdechu chlazení je i dnes poměrně vzácnost. Na druhou stranu, s navyšováním výpočetního výkonu v následujících generacích, se větráček rychle objevil.
I při delší zátěži není notebook nikde horký, naopak, pasivní odvod tepla funguje dobře. V podstatě tak za běhu notebooku slyšíte jen otáčení a chroupání harddisku.
IBM ThinkPad 701 obdržel několik ocenění za inovativní design a praktičnost?
Baterie
Integrovaná Ni-MH baterie má (měla) kapacitu 1 500 mAh. Je s podivem, že i po dvaceti letech udrží trochu nabíjené energie. Notebook vydrží napájet několik sekund (asi 10s). Dobovou výdrž nedovedu odhadnout, velmi totiž bude záležet na konfiguraci (50 nebo 75 MHz procesor, verze OS, velikost RAM atd.). Diskuse na internetu ale uvádí orientační hodnoty mezi 1,5 – 2 hodinami.
Replikátor portů
Součástí balení s notebookem byl replikátor portů, ThinkPad MultiPort II (podobně, jako je k ThinkPadům X dodávána UltraBase). V porovnání s dnešními dokovacími stanicemi šlo o poměrně skromné řešení. Zatímco pozdější notebooky již měly většinu nejdůležitějších konektorů přímo na těle, ThinkPad 701C byl bez dokovací stanice poměrně dost omezený. MultiPort II jste tak mohli využít jako klasický stolní dok, ale díky jeho rozměrům a nízké hmotnosti nebyl problém nosit jej s notebookem. MiniPort II tak svou filozofií a provedením supluje nedostatek konektorů přímo na notebooku.
Zpracování je dobré, v ruce ale dok nepůsobí příliš hodnotným dojmem (minimálně ve srovnání např. s dokovací stanicí k modelu ThinkPad T41). Zařízení je vyvedeno v typicky matné černé, přičemž strana s konektory je podlepena stříbrným kovovým proužkem. K notebooku se dok přidělává zaháknutím „háčku“ na pravé straně a zacvaknutím kličky na straně levé.
Bohužel, buď dokovací konektor, nebo samotný MultiPort II již dosloužil a notebook s ním nechce moc pracovat.
IBM ThinkPad 701 můžete zahlédnout v bondovce Zlaté oko v laboratoři pana Q?
Napájecí adaptér
Napájecí adaptér má na dnešní dobu poněkud zvláštní tvar, krabička působí dost masivně. Přesto není příliš těžký (320 g včetně kabelů). Na konci kabelu objevíte známou IBM koncovku, která se sama o sobě nezměnila až do příchodu ThinkPadů ’60 řady (T60, X60, Z60). Pokud jste tedy ThinkPady průběžně střídali, pravděpodobně jste tak časem získali slušnou sbírku adaptérů.
Televizní reklamy
Modelová řada 701 se objevila i jako reklama na televizních obrazovkách. Myslím, že krátké spoty potenciál notebooku rozhodně využily, ostatně posuďte sami.
Jinde v médiích…
Dovolujeme si Vám ještě připomenout náš minulý starší článek o tom, kde se historické ThinkPady (mezi nimi i 701C) objevily různě po mediálním světě. Odkaz na článek zde.
Related
Shrnutí
IBM ThinkPad 701C je nádherným kouskem historie. Slučuje se v něm nestárnoucí nadčasový design, excelentní mechanické zpracování a geniálně vyřešená klávesnice. IBM se rozhodlo vyrobit malý notebook s plnohodnotnou klávesnicí, což se společnosti povedlo. Model 701C je tím pádem dokonalou ukázkou slova ThinkPad v praxi: "Thinkovat" totiž inženýři nad tímto "Padem" skutečně museli. Bezesporu se tak jedná o jedno z nejefektivnějších a zároveň nejpraktičtějších konstrukčních řešení v historii laptopů vůbec.
V roce 1995 získali zákazníci za své peníze praktický, stylový, výkonný a reprezentativní notebook. Dnes už je ThinkPad 701C pro práci nepoužitelný, podobné stroje si ale původní majitelé ponechávají a jsou na ně náležitě hrdí. Koneckonců, kdo kdy v obchodě viděl notebook se skládací klávesnicí?
- Geniální konstrukce
- Rozložení klávesnice
- Kvalita displeje
- Solidní repráček
- Pasivní chlazení
- Hmotnost
- Slabší mechanika kláves
- Pomalý harddisk
- Vysoká cena
AUTOR: Tomáš Valenta
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Nadhera ! To byla jeste doba, kdy se konstrukteri snazili navrhnout a IBM vyrobit co nejvice prakticky pouzitelny notebook.
Za vrchol stale povazuji ThinkPad S30 / S31 kde se i pres male rozmery opet povedlo navrhnout vybornou klavesnici.
S30 a S31 jsou moc pěkné (a neméně raritní) stroje, tam už ale není takový „wow“ efekt :)
Další úžasně zajímavý článek, který mě zavedl do dob dávno minulých. Vzhledem k mému věku (jsem jen o pár let starší než tento notebook) jsem se s takovými stroji nikdy naživo nesetkal a tak se s nimi rád seznamuji alespoň touto formou :) Snad se dočkáme ještě nějakých podobných článků. Jsou mi rozhodně milejší, než „komerční a reklamní sdělení“, která se na Lenovo blogu v poslední době začínají objevovat.
Hezký den. Plánujeme ještě plno dalších retro „recenzí“. Nebyla to ani první, ani poslední z této série :).
Děkuji! Podobně stará mašina je ale docela vzácnost, další retra budou většinou mnohem modernější…
Namátkově chystáme například ThinkPad T42p od IBM, později i jiné kousky, pokud se naskytne možnost.
Zdravím ve spolek,
našel jsem jeden tenhle kousek na půdě (originál 701 typ 2630-TF5, made in U.K. z roku 94). Je k tomu externí disketová mechanika, zdroj, síťovka i s redukcí pro připojení klasického UTP kabelu. Chybí baterie. Nálezový stav. Po zapnutí se normálně nastartoval a naskočili Windows 95. Dál jsem to netestoval. Pokud by o něj měl někdo zájem, nabídněte cenu, pošlu fotky. Díky Jirka newchoice@centrum.cz