Lenovo C260: Dostupný a stylový All-in-One
2. 2. 2015 | 0
Stylový a cenově dostupný – přesně takový je All-in-one počítač Lenovo C260. Řada C260 cílí na nenáročné uživatele. I přes svou nízkou cenu nabídne příjemný design, slušné parametry a v neposlední řadě i Windows 8.1 s aplikací Bing.
Přehled parametrů
- CPU: Intel Pentium J2900 (2,41 GHz – 2,66 GHz)
- RAM: 4 GB DDR3
- Disk: 500GB HDD
- Grafická karta: Intel HD Graphics
- Displej: 1600 × 900, matný
- Ostatní: 720p webkamera, HDMI, USB 3.0, integrované reproduktory
- Operační systém: Windows 8.1 64bit s aplikací Bing
Vzhled, konstukce a konektory
Na první pohled samozřejmě zaujme velký 19,5” displej s rozlišením 1 600 x 900 pixelů, v matném provedení. Matné provedení displeje v kombinaci s ne příliš lesklým rámečkem zaručuje, že se na počítači bude dát pracovat i při silnějším slunci, odlesky jsou minimální a v práci absolutně nevadí. Displej nabízí velmi příjemné barvy a optimální hladinu minimálního a maximálního jasu. Samotný počítač stojí na dvou nožkách a jeho sklon se dá regulovat díky širší zadní nožce. Po nastavení počítače do určitého sklonu nožka opravdu pevně drží a počítač neklouže a nemění svůj sklon. Testovaný model neměl dotykovou obrazovku, na našem trhu však takovéto modely můžeme najít.
Pod displejem se nachází čtyři tlačítka, která slouží pro ovládání hlasitosti a upravování jasu. Na levé straně jsou pak diody, které nás informují o zapnutí počítače a jeho stavu. Tyto diody jsou velmi slabé, skoro jsem je ani nepostřehl, takže při práci ve tmě neruší, neoslňují. Pod tím vším se nachází dvojice reproduktorů o celkovém výkonu 10W, které se postarají alespoň o základní ozvučení. Nad displejem pak nalezneme webkameru o rozlišení 1 MPx.
Na levé boční straně nalezneme několik konektorů. Jedná se o ty, co bychom mohli používat častěji, takže pro ně nemusíme otáčet počítačem a hledat je na zadní straně. Je zde 1 x USB 3.0, klasický USB 2.0, konektory pro sluchátka a mikrofon (3,5mm jack) a v neposlední řadě také čtečka paměťových karet.
Na opačné straně pak najdeme optickou mechaniku, která se mi při testování zdála být trošku hlučnější, než je obvyklé.
Zadní strana pak nabídne zbytek těch nejnutnějších konektorů – dvojice USB 2.0, HDMI, RJ-45 (LAN) a napájecí konektor. Asi nikoho nepřekvapí, že zdroj je umístěn mimo tělo počítače v podobě, jakou známe z notebooků. Zdroj má výkon 120W. Jelikož jsem zmínil i síťový konektor, bylo by vhodné říci, že mnou testovaná verze nebyla vybavena Wi-Fi modulem. I to ubírá počítači na kráse.
Klávesnice, myš
Vše v jednom – a to doslova. Přesně tak vypadá balení IdeaCentre C260. Vše potřebné pro provoz nalezneme v krabici s počítačem. Nedílnou součástí každého počítače je klávesnice a myš a ani zde toto příslušenství nechybí.
Vše k sobě perfektně ladí. K bílému počítači je dodávána bílá klávesnice s myší ve stejné barvě.
Klávesnice je klasická, na jakou jsme u Lenova zvyklí, tedy 6řadá, ostrůvková. Klávesnice není nízkoprofilová a stisk kláves je o něco tužší, než bych očekával. I přes to se mi na klávesnici psalo celkem dobře. Této klávesnici jdou vyčíst jen dvě věci – není bezdrátová a umístění „fn“ tlačítka. Bezdrátovou klávesnici bych uvítal s mnohem větším nadšením, jednak pro získaný USB port, kterých je zde poskrovnu, ale také by s ni celkový dojem z počítače vzrostl. Ostatně, to je můj osobní názor, jsem spíše zastánce bezdrátového příslušenství.
FN tlačítko mě delší dobu trápilo, nemohl jsem si na něj zvyknout. Kdybych počítač používal delší dobu, musel bych klávesnici nejspíše vyměnit. Tlačítko FN by však mělo jít změnit přes utilitu dodávanou Lenovem (a měla by být součástí ovladače). Tato utilita se mi na počítači nedařila rozchodit, pořád padala a do jejího nastavení jsem se nedostal. V době psaní recenze vyšla nová verze ovladače, která by již měla fungovat a dovolit prohození kláves. Jelikož už jsem počítač odevzával zpět, nemohu toto potvrdit.
Myš je opravdu skromná, nabízí pouhé tři tlačítka a je opět drátová. V ruce se ale drží perfektně, díky její symetrii je myš vhodná jak pro praváky, tak pro leváky.
Obraz a zvuk
Ještě před tím, než se podíváme na výkon samotného C260, zaměříme se na displej. Ten, jak již jsem psal, má rozlišení HD+, tedy 1600 x 900 pixelů. Myslím si, že požití FullHD displeje by zde bylo o něco rozumnější, ale určitě je to lepší, než mít zde jen HD rolišení (1366 x 768px). Matné provedení minimalizuje množství odlesků a nabídne o něco zkreslenější barvy. Pozorovací úhly jsou dostatečné.
O základní ozvučení se stará dvojice reproduktorů, které nenabídnou příliš kvalitní zvuk. Je zkreslený a pouze s minimálním náznakem basů. Pro základní poslech určitě stačit budou, audiofilové se připojení externích reproduktorů nevyhnou.
Výkon, chlazení a hlučnost
Je nutné si uvědomit, že se jedná o ten nejzákladněji vybavený a zároveň nejlevnější All-in-one počítač na našem trhu. Nemůžeme tedy očekávat, že by byl extra výkonný a rozhodně ne, že si na něm zahrajeme náročnější hru. Slouží spíše jako multimediální centrum.
Srdcem počítače je nízkonapěťový, čtyřjádrový procesor (SoC) Intel Pentium J2900 s architekturou Bay-Trail a grafickým jádrem HD Graphics. Procesor má základní takt na 2,41 GHz, která se může zvýšit až na 2,66 GHz. Procesoru sekunduje RAM paměť o kapacitě 4GB, což je dnes minimum pro práci a surfování na internetu.
Výkon procesoru na brouzdání po internetu dostačuje. Ačkoliv není z těch zrovna nejrychlejších, svou práci zvládá plynule a s krátkými záseky jsem se setkal pouze, když jsem měl v prohlížeči otevřeno více karet. Přehrávání videa v plném rozlišení počítač zvládal perfektně.
Průduchy odvádějící teplý vzduch jsou umístěny ve vrchní části. V plné zátěži, během benchmarků, se mi podařilo IdeaCentre C260 rozpálit na 46°C, výše jsem se nikdy nedostal. Průměrná teplota se však pohybuje kolem 38°C. I při nízké teplotě jede větráček na plné otáčky, je ovšem nezvykle tichý. Mnohdy uslyšíte spíše “chroupání” pevného disku, než větráček.
Related
Shrnutí
Lenovo IdeaCentre C260 je bezpochyby zajímavý počítač. V první řadě vás oslní jeho vzhled, výbava a hned poté jeho nízká cena.
Největším nedostatkem je výkon osazeného Bay-Trailového procesoru, který bohužel nezvládne náročnější programy. Určitě by také neuškodilo počítač vybavit SSHD diskem, už jen pro rychlejší start systému. Pro základní práci, multimediální vyžití a surfování po internetu je více než dostačující.
Na druhou stranu kladně hodnotím celkové zpracování C260ky a to převážně použití matného displeje a ne příliš reflexní části plastu. Výbava počítače je dostačující, po vybalení můžete počítač ihned začít používat.
Lenovo IdeaCentre C260 je ideální volba pro všechny uživatele, kteří nechtějí utrácet za nový počítač velkou sumu a požadují funkčnost a spolehlivost. Svým výkonem dostačuje na všechny běžné činnosti a tak věřím, že si najde místo v mnoha domáctnostech.
- Matný displej
- Pevný polohovatelný stojan
- Tiché chlazení
- Cena
- Drátový set klávesnice a myši
- Rozložení klávesnice
- Nepříliš výkonný procesor
- Konektorová výbava
- Absence Wi-Fi
AUTOR: Vojtěch Vymětal
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
0 Komentářů