ThinkPad L450: první pohled
7. 5. 2015 | 7
Na test se nám tentokrát dostal další ze zbrusu nových ThinkPadů a sice nejdostupnější ze zástupců „klasických“ modelů – L450. Ten oproti svému předchůdci prošel odtučňovací kůrou a – jako i všechny ostatní ThinkPady nové generace – získal zpět dedikovaná tlačítka trackpointu. Navíc zaujme například dlouhou výdrží baterie či Full HD IPS displejem.
Řada L reprezentuje jednu z nejmladších řad ThinkPadů vůbec, stala se nástupcem nechvalně známých ThinkPadů SL, které měly za úkol nahradit pro změnu povedené a relativně cenově dostupné ThinkPady R. Notebooky spadající do řady L tak mají za úkol především nabídnout pokročilé funkce a vlastnosti ThinkPadů vyšších řad v cenově dostupnějším balení. Díky tomu představují velmi zajímavou alternativu pro uživatele, kteří se nespokojí s běžným multimediálem či ThinkPadem E a zároveň nechtějí za notebook v trochu lepší konfiguraci utratit čtyřicet a víc tisíc.
Vzhled nepřekvapí
ThinkPad L450 svým designem na první pohled vychází ze současných ThinkPadů T s tím rozdílem, že šasi L450 je tvořeno výhradně plastem a nenalezneme zde ani měkčený soft-touch povrch. Namísto toho jsou plochy notebooku tvořeny hrubším plastovým povrchem. Oproti předešlé generaci je nový ThinkPad L450 tenčí a lehčí a to i díky tomu, že přišel o optickou mechaniku.
Víko displeje je dostatečně robustní a lze jej otevřít do úhlu až 180°. Baterie vystupuje z těla notebooku, ovšem kvůli současné konstrukci pantů víka displeje nevyčnívá dozadu přístroje nýbrž směrem dolů, díky čemuž je notebook mírně nadzvednutý nad povrch pracovní desky.
Pohodlná klávesnice a tlačítka TrackPointu
Asi nikoho nepřekvapí přítomnost šestiřadé ostrůvkové (chiclet) klávesnice. Ta nabídne horní řadu kláves rozdělenou do bloků. Standardně se jedná o funkční klávesy, sloužící například pro regulaci hlasitosti či jasu. Funkci F kláves vyvoláte podržením Fn či aktivací FnLocku (Fn + Esc). V klávesnici jsou zabudovány celkem 3 indikační diody a to v právě zmíněné klávese Fn, indikující aktivní FnLock a v klávesách pro ztišení reproduktorů či mikrofonu. Zamrzí, že ani v nejvyšší u nás dostupné konfiguraci L450 nenabízí podsvícenou klávesnici.
Pod klávesnicí nalezneme rozměrný clickpad s hladkým, plastovým povrchem a podporou multitouch gest. Nad tento clickpad se pak vrátila trojice tlačítek TrackPointu.
Displej i zvuk potěší
ThinkPad L450 se u nás nabízí se dvěma různými displeji. Za pozornost pak rozhodně stojí varianta s Full HD IPS panelem, který se nalézá i v námi testovaném notebooku. Díky IPS technologii tento panel nabídne slušné pozorovací úhly i poměrně věrné barevné podání. Full HD rozlišení na úhlopříčce 14″ zaručuje více než dostatečně jemný obraz, avšak někteří uživatelé se zvětšování obrazu (především u některých webových stránek) nevyhnou.
ThinkPad L450 nabídne, na poměry pracovních notebooků, poměrně kvalitní zvukové podání. Reproduktory jsou umístěny na spodní straně notebooku a doplňuje je softwarové rozšíření Dolby Advanced Audio.
Výkon dostatečný, výdrž vynikající
Testovanému ThinkPadu L450 dodává výkon nízkonapěťový procesor Intel Core i7 -5500U, kterému sekunduje 8 GB operační paměti RAM. V dané konfiguraci se nachází také 256GB SSD. Tato kombinace pak s přehledem stačí na drtivou většinu kancelářských úkonů, pro které je ThinkPad L450 převážně určen. Použitý grafický čip AMD Radeon M5 240 je zde pak spíše do počtu.
Výrobce udává, že použitá 74Wh baterie udrží notebook v provozu až 10 hodin, což je sama o sobě vynikající hodnota. Nestává se to příliš často, ale nám se v praxi ukázala být výdrž na jedno nabití ještě o něco málo delší.
Co bude dál?
V příštím článku se můžete těšit na plnohodnotnou recenzi tohoto stroje, a to včetně výsledků různých benchmarků a testů výdrže baterie. Už teď vám však mohu prozradit, že se z ThinkPadu L450 vyklubalo velmi příjemné (a možná i trochu nečekané) překvapení. Je něco, co by vás na tomto notebooku zajímalo a v plnohodnotné recenzi by rozhodně nemělo chybět? Podělte se s námi v komentářích!
Related
AUTOR: Václav Švec
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Chtěl bych požádat autora, zda by nemohl otestovat, jestli tento laptop netrpí neduhy, se kterými jsem se setkal u posledních řad.
1) Coil Whine („pískání“ notebooku při zapnutém CPU Deeper Sleep v Lenovo Power Manageru)
2) IPS Light Bleed (prosvítání podsvícení displaye na černé obrazovce) a podání barev displaye (třeba srovnáním s jiným laptopem)
3) Kvalitu nástřiku klávesnice, zda nejsou některé klávesy popraskané
4) ostré hrany na lícování plastů
5) přehřívání plastů a klávesnice na straně, kde je výstup chladiče CPU (rozdíl mezi stranami notebooku na povrchu může být i více jak 10°C)
6) přehřívání spodní strany laptopu (je vhodné použít k měření stejně jako u bodu 5 bezdrátového teploměru)
7) Praktický test výdrže na baterii při zapnutém prohlížeči, wifi a textovém editoru
Ahoj,
mohu se zeptat zda jde nějak řešit to pískání? Mám lenovo yoga 3 14″ s i7 a vysokofrekvenčně mi píská. Sem si skoro jistý že to není větráček. Pískání je nepravidelné a přerušované.
Děkuju moc.
Ahoj,
bohužel pískání defakto nelze řešit jinak než pokusem o reklamaci. Toto pískání je způsobeno použitím nekvalitních cívek napájecí kaskády procesoru. To, že někoho postihuje a někoho ne, není dáno ani tak moc tím, že má lepší kus, jako tím, že jeho ucho neslyší zvuk na dané frekvenci, nebo notebook používá ve hlučnějším prostředí. Kdo pracuje v noci nebo sám v tiché kanceláři musí snášet peklo. Já na svém ThinkPadu T440p vyzkoušel proti whine už většinu věcí: reklamace (přijato, ovšem nový motherboard píská stejně jako ten starý), výměna procesoru, výměna SSD a HDD, výměna RAM, různé kombinace těchto komponent, nic nezabralo. Updaty BIOSu také nic nevyřešily, respektive asi to u Lenova nechce nikdo řešit. Na naše dotazy na oficiálním fóru reagovala až Amy_Lenovo s tím, že situaci řeší u T450s. Po půl roce stále nic nevyřešili. Je to smutný příběh o tom, jak se ve jménu ořezávání nákladů prodávají čím dál větší šmejdy. Tímhle problémem jsem strávil po fórech a testováním několik desítek až stovek hodin, a úplně zbytečně. Čínský customer service 4ever. Přeji hodně štěstí při reklamaci!
Ahoj,
moc děkuju za vyčerpávající odpověd. To co jsi napsal zní velice věrohodně a zřejmě to tak je. Zjistil jsem, že moje pískání je závislé na podsvícení klávesnice a připojení napájení. Takže je možné že to nejsou cívky k procesoru, nicméně bych řekl, že to bude úplně stejný případ nějakých cívek. Mám to dost nepravidelné, a někdy to dá pokoj úplně. Tak uvidím jestli to půjde poslouchat nebo ne. :D Ještě jednou děkuji. :)
„…stala se nástupcem nechvalně známých ThinkPadů SL..“ Pročpak? Mám již 5. rokem SL510 a je to celkově super stroj na to, že tehdy stál nějakých 15 tisíc korun? Celou dobu jsem ho tahal všude s sebou, pěkně za víko. Už mi přestal stačit výkon, takže jdu do bazárkového T540p, ale pro rodiče pořád silák.
Takto – druhá generace SL (SL410 a SL510) byly bezva stroje, ze kterých přímo vznikly modely L412 a L512. Sám jsem doma jeden měl 4 roky a nemohu si stěžovat. Jiný případ však byly první SL300, SL400 a SL500…
Jo ták. Díky za upřesnění :)