Nový Lenovo Y50: GTAV speciál
10. 8. 2015 | 3
Do redakce dorazila zajímavá kombinace nového herního notebooku Lenovo Y50 s velice výkonnou grafickou kartou NVIDIA GeForce 960M a 7 lesklých placek obsahující hru Grand Theft Auto 5. Co z vznikne nejspíš už tušíte, takže nebudeme příliš zdržovat a přejeme příjemné počtení.
Co nabídne nová generace?
Oproti předchozí generaci vizuálně notebook nedoznal žádných viditelných změn. To však není vůbec na škodu. Osobně považuji notebook Lenovo Y50 designově za velice povedený a díky velkému podílu hliníku na konstrukci je notebook pevný, nevrže a je na omak velice příjemný. Víko displeje je vyvedené v broušeném provedení (samozřejmě je celé hliníkové). Díky tomu prohýbání displeje takřka neexistuje a nehrozí tak poškození displeje při častém přenášení např. na LAN akce.
Mimochodem notebook přímo vyzývá k tomu vzít si jej na podobnou akci a ukázat pár kamarádům se stolními počítači, co je to skutečný výkon. Vyjma výkonu také jistě potěší, že notebook šoupnete do brašny, smotáte napájecí trafo, uvaříte si kávu a poté sledujete s úsměvem ty ufuněné „geronty“ jak tahají domů své stokilové stolní počítače. Na druhou stranu se budou smát oni, až přijde na upgrade komponent.
Něco na tom přenosném výkonu vážně je. Dříve jsem zastával názor, že na opravdové hry je zkrátka desktop a basta. No… Je pravda, že za stejné peníze postavíte výkonnější stolní počítač, ale právě mobilita je přidanou hodnotou, kterou u desktopu těžko doženete. Ten pocit, vzít si na dovolenou celý herní počítač a „dopařit“ svou oblíbenou hru je k nezaplacení. Ve své podstatě vlastně k nezaplacení ani tak ne, protože má tento notebook naprosto konkrétní cenovku. Za 22 999 Kč s DPH seženete starší model s Intel Core i5 4210H, 8GB RAM a starším modelem grafické karty NVIDIA GeForce 860M. Stejná konfigurace s novější grafickou kartou vyjde na 25 999 Kč s DPH. Nejvyšší konfigurace se čtyřjádrovým Intel Core i7 4720HQ, 16GB RAM, NVIDIA GeForce 960M (4GB GDDR5) a UHD IPS displejem s rozlišením 3840×2160 vyjde na 34 999,-. To už je lidově řečeno „slušná pálka“. Naštěstí existují „nabušené“ varianty s FullHD IPS displejem a cenovkou 29 999,-. Tato varianta rozhodně smysl dává, protože 4K hraní na tomto hardwaru zkrátka není natolik plynulé, aby se displej plně využil. Sledovat filmy ve 4K rozlišení na 15palcovém displeji asi také není to pravé ořechové. Na trhu existuje ještě Y70 se 17palcovým displejem a také dle mého názoru mnohem zajímavější Y40 se 14palcovým displejem. Tato „čtrnáctka“ je ale vybavena grafickou kartou od AMD. Nejsem vyloženě proti AMD (sám vlastním v desktopu jejich velice slušný kousek), ale u notebooků to nebyla nikdy žádná sláva. Ať už se to týkalo špatných ovladačů, nebo dokonce mizerného výkonu. Ukáže jen čas a hlavně reálné benchmarky, co v tomto notebooku ve skutečnosti je. Mimochodem, měla by se nám brzy dostat do redakčních spárů. Těšíme se.
U nové generace Lenovo Y50 potěšila výměna TN panelů známých ze starších konfigurací za mnohem lepší a především matné IPS panely. Antireflexní vrstva se dá bez problému srovnávat s mým ThinkPadem T430u. Někomu se to může zdát jako zbytečné, „vždyť se stejně paří většinou v noci“, ale smysl Vám dojde hned co dorazíte do bojových podmínek našich chalup, chat a jiných rekreačních míst. Matný displej je skvělý, nesmyslný je však lesklý rámeček okolo displeje, který je náchylný na škrábance. Otázka je, jak se k notebooku chovali novináři přede mnou, ale poškrábat se dá mnohem snáze, než zbytek notebooku. Navíc to vypadá trochu zvláštně, pokud se sluníčko od displeje neodráží, ale odráží jej právě lesklý rámeček. Škoda dámy a pánové z Lenova, snad až v další generaci :-).
Konektory jsou stále stejné, takže nabízí 2x USB 3.0, 1x USB 2.0, čtečku paměťových karet, sdružený konektor sluchátek a mikrofonu, SPDIF výstup, plnohodnotné HDMI, RJ45 konektor a placaté napájení známé například z notebooků YOGA.
Konfigurace
- Intel Core i7 4720HQ až 3,6 GHz
- 8GB DDR3
- NVIDIA GeForce GTX 960M s vlastní 4GB pamětí
- FullHD IPS displej
- 256GB SSD
Tato konfigurace má oproti loňskému modelu silnější procesor viz CPUBoss a silnější grafickou kartu viz GPUBoss. Ve své podstatě se tedy nejedná o přímou revoluci, nicméně znatelný nárůst výkonu tam je, navíc díky příchodu nového modelu se mohou dostat starší konfigurace na zajímavé ceny.
Hodí se i na něco jiného než na hry?
Efektně podsvícená klávesnice není jen tak na oko. Dokáže zpříjemnit chvíle i při dlouhém psaní. Rozložení je příjemné a stisk je jistý. Potěší také numerický blok, což zase až tak neobvyklé u 15palcových notebooků není. Na některých fórech můžete ovšem narazit na zákazníky, kteří mají problémy s prohýbáním klávesnice. Dokonce můžete nalézt i videa kde je prohýbání vidět (a nejedná se o žádné malé prohýbání). U tohoto konkrétního kousku jsem nic takového nezpozoroval, a po zběžném projetí více zdrojů na internetu není tento problém častý. Údajně se týká pouze zlomku kusů. Výkon počítače je vhodný také pro střih videa i ve UHD rozlišení a dalších výkonově náročných operacích. Velkou výhodou je grafická karta s podporou CUDA. Díky této technologii lze velice snadno a hlavně efektivně akcelerovat například práci v aplikacích od společnosti Adobe či v jiných aplikacích. Ušetřený čas s tímto notebookem přijde vhod. Pokud stihnete práci za kratší čas, můžete jej poté využít k hraní. A když jsme už u toho hraní, tak zrovna velice zajímavý kousek je Grand Theft Auto 5 od společnosti Rockstar Games.
Grand Theft Auto 5
Ač se to nezdá, tak Grand Theft Auto 5 je již 9 díl série na PC. Předposlední díl GTA IV trpěla velice špatnou optimalizací a dokázala zatopit i velice výkonným herním sestavám. To samozřejmě znamenalo rozzlobené reakce a toho se nejspíš Rockstar Games snažilo v nejnovějším díle vyvarovat. Dle testů níže si můžete hravě ověřit, že hra běží velice svižně a Lenovo Y50 se v podstatě ani nezapotilo, což mě potěšilo. Očekával jsem nastavení detailů okolo lehkého nadprůměru. Realita ale byla o dva řády výš. Ve své podstatě bylo veškeré nastavení na maximum vyjma vyhlazování. Teselace, ambientní okluze a jiné „fičury“ jsou nastavené na max a FPS při FullHD rozlišení zkrátka neklesne pod 30 snímků.
Nastavení detailů a benchmarky
Na níže uvedených obrázcích můžete vidět nastavení hry, které je ve většině případů na maximální možnou úroveň detailů. Nový notebook si tímto nastavením hravě poradil. Snímková frekvence totiž neklesla pod 30 snímků. Záměrně byl vypnutý antialiasing, který rapidně snižoval FPS a také motion blur, který způsoboval lag při rychlém pohybu myší.
Velmi vysoké nastavení
- DirectX Version – DirectX 11
- Resolution – 1920 x 1080
- FXAA – Off
- MSAA – Off
- NVIDIA TXAA – Off
- VSync – Off
- Population Density – 100%
- Population Variety – 100%
- Distance Scaling – 100%
- Texture Quality – Very High
- Shader Quality – Very High
- Shadow Quality – High
- Reflection Quality – Very High
- Relection MSAA – Off
- Water Quality – High
- Particles Quality – Very High
- Grass Quality – High
- Soft Shadows – Softer
- Post FX – Very High
- Motion Blur – 0%
- In-Game Depth Of Field Effects – Off
- Anisotropic FIltering – X16
- Ambient Occlusion – High
- Tessellation – High
- Long Shadows – Off
- High Resolution Shadows – Off
- High Detail Streaming While Flying – Off
- Extended DIstance Scaling – 100%
Minimum – 31 FPS
Maximum – 60 FPS
Průměr – 42,8 FPS
S tímto nastavením je hra naprosto plynulá. Přesto mohou některé náročné hráče limitovat poklesy k 30 snímkům za sekundu.V dalším benchmarku jsem tedy zvolil mírně nižší nastavení tessellace, ambientní okluze a dalších „eye candy“ efektů a výsledek je velice uspokojující za cenu minimálního snížení vizuální kvality.
Vyšší střední nastavení
- DirectX Version – DirectX 11
- Resolution – 1920 x 1080
- FXAA – Off
- MSAA – Off
- NVIDIA TXAA – Off
- VSync – Off
- Population Density – 100%
- Population Variety – 100%
- Distance Scaling – 100%
- Texture Quality – High
- Shader Quality – High
- Shadow Quality – Normal
- Reflection Quality – Normal
- Relection MSAA – Off
- Water Quality – Medium
- Particles Quality – High
- Grass Quality – Medium
- Soft Shadows – Off
- Post FX – Normal
- Motion Blur – 0%
- In-Game Depth Of Field Effects – Off
- Anisotropic FIltering – X16
- Ambient Occlusion – Normal
- Tessellation – Normal
- Long Shadows – Off
- High Resolution Shadows – Off
- High Detail Streaming While Flying – Off
- Extended Distance Scaling – 0%
Minimum – 39 FPS
Maximum – 99 FPS
Průměr – 71,8 FPS
Po lehkém snížení detailů se dostáváme na průměrnou hodnotu necelých 72 FPS. Této snímkové frekvenci už nemá dle mého co vytýkat i velice náročný hráč. Kdyby nebylo výrazného poklesu na konci benchmarku, byla by průměrná hodnota snímkové frekvence ještě lepší, bohužel k tomuto propadu docházelo ve všech ze tří pokusných měření a jedná se tedy o náročnou scénu, nebo o o bug, protože u jiného nastavení detailů k tomuto propadu nedochází. Další snižování postrádalo smysl, protože už na vysoké detaily se průměrné snímky dostali přes 60 za sekundu. Výkon tohoto notebooku je tedy opravdu více než slušný.
V nejbližších týdnech mají dorazit další zajímavá zařízení vč. Lenovo Y40, Lenovo Z50-80 a Z50-75, které otestujeme s hrou Grand Theft Auto 5. Mimochodem, pokud nám chcete koupit Zaklínače 3, určitě se jako redakce bránit nebudeme, rádi pro Vás nějaké testy uděláme :o).
Related
Shrnutí
Herní notebook Lenovo Y50 s novou grafickou kartou NVIDIA GeForce 960M nabídne dostatek výkonu a v některých hrách dokáže nabídnout až o 20 snímků za sekundu víc, než její předchůdce 860M. Nejedná se o revoluci, ale evoluce/pokrok tu vidět je. Hlavní chválu si zaslouží matný IPS panel s FullHD rozlišením. Jedná se o příjemného herního parťáka na doma, na kolej a především také na cesty. Hra GTA5 na tomto notebooku běží skvěle i přes vysokou úroveň detailů. Je to dáno výkonným hardwarem, který se ukrývá v útrobách notebooku a také skvělou optimalizací, která se lidem z Rockstar Games opravdu povedla.
- Velice vysoký výkon
- FullHD IPS displej s matnou povrchovou úpravou
- Znatelný nárůst výkonu
- Nejvyšší konfigurace nabídne 4K/UHD IPS displej
- Pevné zpracování, které nevrže
- Líbivý design
- JBL reproduktory
- Nemožnost budoucího upgradu - nevýhoda všech herních notebooků
- V horkých letních dnech se může slušně zahřívat
- Někteří uživatelé uvádí velké prohýbání klávesnice
AUTOR: František Bielik
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Zdravím, ten 1 sdružený port pro sluchátka a mikrofon se, snad předpokládám správně, dá rozšířit alespoň na 2? Děkuji
Dobrý den, máte pravdu. Lze snadno rozdělit na dva samostatné kabely pomocí přechodky, kterou koupíte v elektru za pár korun.
To prohýbáni klavesnice je opravdu nepříjemné, psaní vůbec není pohodlne. Červené podsvícení taky z mého pohledu je otravne. Jinak je to dobrý. Svížny notebook, dobrý IPS displej, tenký. Povrch u klavesnice je příjemný na dotyk ale víko displeje je ihned zapatlane.