Recenze Lenovo Vibe S1: Smartphone pro dokonalé selfies
21. 3. 2016 | 2
Vyfotit parádní selfie, to chce mimo jiné hlavně skvělý fotoaparát. A co když budeme mít fotoaparáty rovnou dva? Přesně tím se snaží zaujmout nový smartphone Lenovo Vibe S1, který je nástupcem modelů Lenovo S90 a S60.
Hardware
- Displej: 5″, IPS, FullHD (1920 x 1080 px) s jemností 441 pixelů na palec (zaokrouhleno)
- Procesor: osmijádrový 64-bitový MediaTek MT6752 s taktem 1.7 GHz
- GPU: Mali-T760 MP2
- Paměť: 3 GB RAM, 32 GB vnitřní úložiště s možností rozšíření paměťovými kartami o až 128 GB
- Fotoaparát:
- Zadní: 13 Mpx s duálním bleskem a automatickým ostřením, PDAF (fázová detekce) a BSI senzorem a světelností f2/2
- Přední: 5 Mpx s BSI senzorem, 2Mpx sekundární
- Baterie: 2 420 mAh, nevyměnitelná
- Konektivita: Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, Bluetooth 4.0, LTE (2600MHz, 2300MHz, 2100MHz, 1800MHz, 900MHz, 850MHz, 800MHz,) Glonass, A-GPS
- Operační systém: Android 5.0
- Rozměry: 143,3 x 70,8 x 7,8 mm
- Hmotnost: 132 g
Obsah balení
Jak je již u některých modelů telefonů Lenovo zvykem, balení neskrývá jen samotný telefon. Nalezneme u nich mnohdy i další příslušenství. Stejně tak je to i v případě tohoto modelu. V balení je mimo standardní výbavu i zadní ochranný kryt a fólie na displej. Onou standardní výbavou je myšlena výbava, kterou čítá nabíječka, USB kabel, špuntová sluchátka, špendlík pro otevření šachty pro SIM kartu, stručná uživatelská příručka a další dokumenty. Telefon tedy stačí vybalit a začít používat.
Zadní ochranný kryt se mi podařilo během krátké doby poškrábat, i když jsem telefon nosil pouze v kapse u kalhot. Přibalená sluchátka jsou stejná, jako v případě loňského TOP modelu Lenovo Vibe Z2 Pro. Jedná se o klasická špuntová sluchátka s plochým kabelem.
Vzhled a zpracování
Celý telefon je zpracován tak, aby působil co nejelegantnějším dojmem. Záda telefonu jsou zakřivená a zařízení se tak lépe drží v rukou. Materiál, z jakého jsou vyrobena, je trochu netradičně tvrzené sklo, vyrobené technologií Gorilla Glass 3. Nezaostává ani rámeček telefonu, který je vyroben z hliníku.
Jak zakřivení displeje, tak i použití skla s sebou nese určité plusy a mínusy. Plusem je samozřejmě elegantně vypadající zařízení. Mínus pro tento telefon představuje fakt, že se hůře používá, pokud leží na stole a také je zde problém s neustálým ulpíváním otisků prstů.
Telefon nabývá velice kompaktních rozměrů. Displej o úhlopříčce 5“ je vsazen do děla s rozměry 143,3 mm x 70,8 mm x 7,8 mm.
Záda telefonu si vás jistě lehce získají svým vzhledem. Nalezneme zde fotoaparát s BSI senzorem pro focení hůře osvětlené scény a duální blesk pro optimální nasvícení fotografovaného objektu. Kromě nepatrného nápisu Vibe zde již nenalezneme nic jiného.
Na spodní straně se nachází standardní microUSB konektor pro napájení a dvojce komor. Ačkoliv jsou zde komory dvě, dá se předpokládat, že v obou jsou reproduktory. Tato domněnka je ale špatná, reproduktor je zde pouze jeden, ve druhé komoře se nachází mikrofon. Na krajích je možné vidět také gumové proužky, které zlepšují průchodnost signálu k anténám.
Levá strana obsahuje šachtu pro umístění dvojice SIM karet, nebo jednu SIM a paměťovou kartu. Karty SIM jsou zde netradičně potřeba o velikosti nano, tedy o velikosti, která je typická spíše pro jablečná zařízení.
Tlačítka pro úpravu hlasitosti a zapnutí, nebo vypnutí displeje (telefonu) se nachází na pravé straně. Tlačítka jsou kovová a lehce chrastí, nedrží pevně na místě, jak by se od tlačítka dalo očekávat. Je však pravděpodobné, že se jednalo pouze o chybu testovaného kusu.
Vrchní strana telefonu pak standardně nabídne 3,5 mm jack konektor.
Čelní strana pak skrývá reproduktor pro volání, notifikační diodu a zcela netradičně dva selfie fotoaparáty. Pod displejem pak nalezneme tři senzorová tlačítka – zpět, domů a vyvolání seznamu spuštěných aplikací. Tlačítka jsou bohužel nepodsvícená a za intenzivního denního světla špatně viditelná. Stejně jako zadní část telefonu, je i přední vybavena sklem Gorilla Glass 3.
Hardware, výkon
O výkon se stará 64-bitový osmijádrový procesor MediaTek MT6752 o taktu 1,7 GHz, jemuž sekundují 3 GB paměti RAM. O vykreslování grafiky se pak stará čip Mali-T760 MP2, který nabídne srovnatelný výkon, jako konkurenční Adreno 405. Výkon telefonu stačí pro všechny standardní úkony, utáhne však i s náročnější hry. Při hraní klasik, jako Dead Trigger 2, World of Tanks a Real Racing 3 se telefon nesekal a vše bylo plynulé. Telefon se citelně příliš nezahříval, což vnímám jako velké plus.
V nové verzi benchmarku AnTuTu s číslem 6 získal telefon 28 340 bodů, ve verzi 5 tohoto benchmarku měl telefon necelých 45,5 tisíce bodů. V benchmarku 3DMark Ice Storm pak získal 10 632 bodů.
Velikost interní paměti je příjemných 32 GB, z čehož si ale systém pro sebe vezme paměť o kapacitě lehce přes 7 GB. V reálu pak je v telefonu k dispozici jen 25 GB prostoru pro data a aplikace. Paměť lze rozšířit o paměťovou kartu s maximální kapacitou 128 GB a to pouze za předpokladu, že v telefonu bude jen jedna karta SIM.
Baterie
Baterie tohoto zařízení má kapacitu 2420 mAh, což odpovídá standardu v dané cenové relaci. Telefon není koncipován pro co největší výdrž, podobně jako smartphony řady P, a tak snad nikoho nepřekvapí, že při opravdu aktivním užívání telefonu vydrží baterie jen horko těžko od rána do večera. Aktivním užíváním myslím chatování na Facebook messengeru, čtení emailů, zpráv a poslouchání offline hudby ve sluchátkách, vše při připojení na 4G LTE síť.
Při běžném používání však telefon neměl problémy na konci dne hlásit i více jak 50% zůstatek energie. V telefonu se také nachází režim maximální úspory energie, který dovolí telefonu využívat pouze základní služby, jako je telefonování, příjem SMS a budík.
Při přehrávání offline videa s HD rozlišením ve smyčce, při nastaveném minimálním jasu a zvuku na jedné třetině, byla výdrž telefonu necelých deset hodin. Za dobu spánku (7 hodin) se kapacita baterie snížila průměrně o 6 procent.
Nabíjení telefonu netrvá příliš dlouho. Z pěti procent na sto je telefon nabitý přibližně za dvě a čtvrt hodiny.
Operační systém
Na telefonu běží dnes již starší operační systém Android 5.0 s grafickou nástavbou Vibe UI, která je typická pro všechny telefony značky Lenovo. Jak je u této nástavby zvykem, klasické menu zde nenajdeme, veškeré aplikace se instalují na plochu telefonu. Samozřejmostí je pak možnost roztřízení aplikací do složek. Samotné prostředí je pak plynulé a neseká se, je pro tohle zařízení perfektně odladěné.
Telefon by se měl dočkat aktualizace na operační systém Android ve verzi 6.0, přesné datum však Lenovo ve svých dokumentech neuvádí.
Displej
Displej tohoto telefonu tvoří IPS matice s pětipalcovou úhlopříčkou. Rozlišení je zde dnes již standardní FullHD, což na dané úhlopříčce dělá jemnost zhruba 441 ppi. Jednotlivé pixely tak na displeji běžným pohledem nerozeznáte. Displej je, jak už bylo zmíněno, chráněn sklem Gorilla Glass 3, které by jej mělo ochránit před případným poškrábáním ostrým předmětem. Obraz je dokonalý, díky displeji se skvělými pozorovacími úhly, barevnému podání a skvělou čitelnosti na slunci. Dobře funguje také automatická regulace jasu.
Zvuk
Reproduktor se nachází v jedné z komor, umístěné na spodní straně telefonu. Jeho kvalita je však spíše průměrná. Zvuk zní plastově, bez náznaků basů. Jedinou věcí, za kterou by se slušelo jej pochválit je maximální hlasitost.
Oproti tomu přibalená sluchátka si nemůžu vynachválit, jimi reprodukovaný zvuk je (na to, že se jedná o přibalená sluchátka) bezchybný.
Fotoaparáty
Zadní fotoaparát
Zadní fotoaparát má rozlišení 13 Mpx a je tvořen BSI snímačem se světelností f2/2. Parametry jsou skvělé, ale realita je horší. Fotografie jsou sice ostré, ale jejich kontrast a barevné podání jsou horší. Fotografie jsou tak šedivé a mdlé, ovšem na momentky je fotoaparát dostačující. Za zmínku také stojí funkce PDAF, díky které fotoaparát přeostřuje téměř okamžitě.
Za horšího osvětlení fotoaparát zvýší ISO, což lze snadno poznat na fotografiích, díky znatelnému šumu. Pro focení bližších objektů za špatného osvětlení máme k dispozici duální LED blesk, který nám scénu dokáže celkem slušně prosvětlit.
Zadní fotoaparát také nahrává video v rozlišení FullHD při snímkovací frekvenci 30 snímků za sekundu. Ostření je hlavně díky PDAF rychlé, jediné potíže při natáčení se naskytnou při točení hůře osvětlené scény.
Přední „selfie“ fotoaparát(y)
Smartphone Lenovo Vibe S1 byl stvořen převážně pro lidi, kteří propadli selfie šílenství. Běžně se setkáváme se selfie kamerou s lepším rozlišením, ale dvě selfie kamery, to tu ještě nebylo. Určitě se teď ptáte, proč je telefon vybaven hned dvěma fotoaparáty a k čemu je to dobré.
Primární selfie fotoaparát je tvořen citlivým BSI senzorem s rozlišením 8 Mpx. Sekundární fotoaparát disponuje rozlišením pouhé 2 Mpx, což ovšem vůbec nevadí. Fotografie pořizuje pouze primární fotoaparát, ten sekundární jen analyzuje hloubku ostrosti fotografie. Po zachycení fotografie s ní můžeme dále pracovat a různě ji upravovat. Nabízí se nám úpravy, jako je změna clony, nebo otočení a rozmazání pozadí. Díky tomu můžeme snadno docílit „bokeh efektu“.
Můžeme si také hrát s ořezem fotografie. Fotoaparát sám rozpozná naši siluetu (nebo můžeme ručně zvolit oblast výběru), kterou je možné vyjmout a vložit na jiné pozadí.
Nechybí ani standardní funkce fotoaparátů Lenovo, především pak automatické vyhlazení pleti, nebo podpora gest. S kvalitou „selfíček“ jsem náramně spokojený, přednímu fotoaparátu opravdu není co vytknout.
Konektivita
Lenovo Vibe S1 podporuje WiFi standardy 802.11 a/b/g/n, bohužel novější ac zde chybí, což mně osobně příliš netrápí. Telefon podporuje jak 2,4 GHz, tak i 5 GHz pásmo a signál je silný. K internetu se lze připojit také přes nejnovější 4G LTE připojení, které telefon přijímá na všech u nás používaných frekvencích. Konkrétně pak na pásmech 2600 MHz, 2300 MHz, 2100 MHz, 1800 MHz, 900 MHz, 850 MHz a 800 MHz. K LTE je možno se připojit z obou vložených SIM karet.
Samozřejmostí jsou také Bluetooth 4.0 a FM rádio, naopak chybí zde NFC.
Ve výbavě nalezneme také GPS (A-GPS) přijímač, který fungoval obstojně. Po prvním zapnutí GPS a navigace chvíli trvalo, než zařízení zjistilo mou polohu, ale napodruhé již bylo vše v pořádku. Po dobu testování jsem se u GPS nesetkal s žádným problémem, má poloha byla nalezena vždy maximálně do půl minuty a signál byl stabilní i v hustší panelákové zástavbě a při vyšší oblačnosti. Telefon také podporuje ruský GLONASS.
Related
Shrnutí
Chytrý telefon Lenovo Vibe S1 cílí především na mládež, kterou baví pořizování „slefie“ fotografií. Tomu odpovídá i luxusní vzhled a zvolené materiály. Telefon tak zaujme hned na první pohled.
Elegantním vzhledem to však nekončí. Hardwarová výbava tohoto telefonu je na svou cenu skvělá, zaujme výkonný procesor, velká interní paměť ale také 3GB RAM. Podobně vybavený telefon za cenu kolem sedmi tisíc jen tak nenajdete.
Samozřejmě i tohle zařízení má své mouchy. Největší slabinou je zadní fotoaparát, který vám nedovolí tvořit luxusní fotografie. Pokud ale všechny vaše výtvory směřují na Instagram, kde na fotografii aplikujete nějaký filtr, nebude vám slabší podání barev tolik vadit.
Oproti tomu přední selfie fotoaparát vás bude bavit. Jistě oceníte možnost lehké úpravy „selfíčka“ po vyfocení.
Nezklame ani baterie, která vás nenechá ve štychu i při náročnějším dni. Když však budete zůstávat někde přes noc, nezapomeňte si vzít i nabíječku.
- 3 GB RAM
- Dostatečný výkon
- Duální „selfie“ fotoaparát
- Luxusní vzhled
- Tvrzené sklo Gorilla Glass 3
- Skvělý displej
- Podpora SD karet
- Zadní fotoaparát
- Na zadní části telefonu zůstávají otisky
- Průměrný reproduktor
- Absence NFC
AUTOR: Vojtěch Vymětal
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
„Celý telefon je zpracován tak, aby působil co nejelegantnějším dojmem.“ – táto tmavá nudná placka bez náznaku dizajnového nápadu je niečo elegantné? ale no tak – chápem že toto je „lenovoblog“ ale mali by ste byť aspoň trochu objektívnejší.
Nehovoriac o kvalitatívnej katastrofe v podobe toho, čo vypľuje ten predný foťák – lepšie „selfie“ fotky liezli už z obstarožného Huaweia G6 pred dvoma rokmi.
Asi záleží na vkusu. Nemyslím si, že by zaoblená skleněná záda s tmavě modrou kovovou konstrukcí bylo něco, co by bylo na trhu běžné (pokud ano, tak jsem s nimi). Osobně si myslím, že to působí docela dost luxusním a jedinečným dojmem.