Lenovo ThinkPad X260: mírně inovovaný cestovatel
18. 4. 2016 | 14
Rok se s rokem sešel na trh se řítí nová generace ultrapřenosného subnotebooku, Lenovo ThinkPad X260. Oproti minulé generaci se příliš nezměnilo, zejména majitelé modelů X250 tak nemají, kam spěchat. Avšak pro ostatní zákazníky může jít o velmi zajímavý přístroj.
Testovaná konfigurace:
Lenovo ThinkPad X260, Type 20F5-003HMC:
- Procesor: Intel Core i5-6300U Processor (3M Cache, up to 3.00 GHz)
- Paměť: 8GB 2133MHz DDR4
- Pevný disk: 256GB SSD
- Displej: 12.5″ HD (1366×768), matný, LED podsvícení, IPS
- Grafická karta: Intel HD Graphics 520
- Operační systém: Windows 10 Pro (předinstalovaný Windows 7 Professional 64bit)
- Rozměry: 305.5mm x 208.5mm x 20.3mm
- Hmotnost: 1.44 kg
Design, konstrukce, zpracování
Vzhled a provedení šasi se za poslední dvě generace příliš nezměnilo. Designu nelze upřít jistou eleganci. Tenké a štíhlé linie vypadají moderně a zároveň notebooku dodávají typicky „industriální“ nádech. Navíc oproti „původním“ ThinkPadům jsou navíc linky v rozích zaoblené, notebook tedy nevypadá tak hranatě. Celý přístroj je ještě vyvedený ve světlejším, grafitovém odstínu, čímž se odlišuje od modelů jako P50 či T460, které se již vrátily k tradiční černé barvě. Celkový dojem je dobrý a po chvíli se notebook zalíbí každému. Vyznačuje se decentností, která zároveň není nudná. To je ve výsledku mnohem sympatičtější, než mnohé notebooky šité horkou jehlou podle současné módy.
Vnější strana víka má typický, pogumovaný povrch s jemnou texturou. Je velmi příjemná na dotek, ale při neopatrném zacházení ale počítejte s ošoupanými rohy a lehkými škrábanci. Většinu z nich lze naštěstí „rozmazat“ prstem do ztracena. V červené tečce loga ThinkPad se již tradičně nachází indikační dioda. Když je notebook zapnutý, svítí nepřerušovaným červeným světlem. To není naštěstí tolik silné, aby v noci ostňovala okolí. Režim spánku pak dioda indikuje pomalým blikáním.
Otevření notebooku není úplně snadné, protože základna postrádá výřez, o který byste se mohli zapřít palcem. Notebook je v zavřeném stavu držen pomocí magnetů, které při otevření také kladou drobný odpor. Samotná tuhost pantů je příkladná a displej v otevřeném stavu drží pevně a neviklá se. Displej lze otevřít až do úhlu 180°.
Po otevření vás nemůže nic překvapit. Notebook svým rozložením ovládacích prvků přímo navazuje a ctí standardy zavedené dvě generace nazpět. To s sebou nese mnohé příjemné, ale i nepříjemné prvky. Kolem displeje se nachází silnější plastový rámeček, nedovedu ale stále pochopit, proč není na jeho obvodu proužek silikonu, jako je tomu např. u modelu T460. Zavření notebooku tak s sebou nese nehezké plastové bouchnutí, což mi v této cenové kategorii nepřipadá úplně reprezentativní.
Základna sama o sobě se bohužel veze v současném trendu, a tak místo ocelové pevnosti sází spíše na jednodušší a pružnější provedení. Velmi patrné je to v oblasti okolo levého tlačítka trackpointu, kde jde notebook poměrně silně promáčknout. Tuto věc jsem kritizoval už u milé generace. Pokud se však o notebook vyloženě silou neopíráte, žádné prohýbání nezaznamenáte.
Přesto se na testovaném kousku objevila věc, která by mi nejspíše hodně vadila. Pravý přední roh základny se při otevřeném displeji mírně nadzvedával od stolu. Při každém položení dlaně na notebook tedy bylo cítit drobné „přisednutí“. Je ale docela možné, že po delším používání by se základna trochu vytvarovala podle tlaku mých rukou.
Co se indikačních diod týče, kromě již zmíněné podsvícené červeně tečky na víku zde najdeme ještě podsvícené zapínací tlačítko a několik diod na klávesnici. Indikátory wi-fi, bluetooth či činnosti disku nečekejte ani letos. Tak snad příště.
Klávesnice, TrackPoint, Trackpad
V těle notebooku se nachází ostrůvková šestiřadá klávesnice, která je rozložením naprosto shodná se všemi ostatními modely z rodiny ThinkPad. Ctí trend posledních let, takže se mezi jednotlivými klávesami nachází několikamilimetrové mezery. Píše se na ni tak velmi pohodlně a díky vzdálenosti mezi klávesami prakticky nedochází k překlepům. Má spíše tužší mechaniku a jasný stisk. Rozhodně patří mezi ty nejpohodlnější, se kterými se na současném trhu lze setkat. Lze jí vytknout snad jen poměrně vyšší hlučnost, setkal jsem se už i s tiššími klávesnicemi.
Horní řada kláves je továrně nastavena do režimu zkratek, tzn. funkční klávesy (F4) lze mačkat v kombinaci s klávesou Fn. K dispozici je ovšem i režim Fn Lock (přes klávesy Fn+End), kterým se horní řada přepne právě na funkční klávesy. Pokud byste nechtěli neustále zapínat režim Fn Lock, můžete předvolby natvrdo prohodit v biosu.
Samozřejmostí je podsvícení klávesnice, které lze regulovat ve dvou intenzitách, osobně mi se ve tmě stačila ta nižší. Pokud sedíte od notebooku už trochu dál, světlo trochu proniká pod klávesami, ale není to ale nic hrozného.
Nebyla by to moje recenze, abych se nevyjádřil k rozložení jednotlivých kláves. To je naprosto shodné se staršími modely a domnívám se, že není dotažené do konce. Žádná klíčová klávesa samozřejmě nechybí, avšak za sebe bych ale uvítal klávesu kontextové nabídky, zástupný numerický blok či klávesové zkratky k vypnutí displeje, přechodu do režimu spánku či vypnutí webkamery. Na druhou stranu velmi oceňuji novinku, kdy je ve všech režimech klávesa End preferovaná oproti klávese Insert. U modelu X250 se s režimem Fn Lock přepínal End na Insert, což bylo při práci v textovém editoru extrémně nepraktické. Nyní se k insertu dostanete pouze v kombinaci s klávesou Fn. Ideální stav to sice není, ale skok v pohodlí je to ale obrovský.
TrackPoint je tu s námi již přes dvacet let a za tu dobu se na něm změnilo jen málo. Pracuje se s ním podobě jako s joystickem: jakým směrem na něj zatlačíte, tam putuje kurzor na obrazovce. Reaguje i na velmi jemný pohyb a co se přesnosti týče, je to bezpochyby ten nejlepší trackpoint na trhu. Pohodlnosti ovládání pomáhá i snížená výška okolních kláves (G, H a B). Dodavatelem řešení je Synaptics.
Trackpad (touchpad) se od modelu X250 také vůbec nezměnil. Rozměrově je vstkutku velkorysý, má příjemný povrh a reaguje velmi přesně. Pod ním se nachází navíc asi centimetrová mezera, takže se o něj neotírá peřina v posteli. Jako další modely má i tento integrované tlačítko a lze ho mačkat na celé ploše. Při kliknutí ale vydává poměrně hlasitý zvuk, takže doporučuji spíše „poklepávat“.
Displej
Notebook je osazen obrazovkou o úhlopříčce 12,5“. Samotný displej využívá technologii IPS, nabízí rozlišení 1366×768 pixelů a má matnou povrchovou úpravu, což jej předurčuje pro práci na cestách. Širokoúhlý poměr stran 16:9 je dnes standardem. Zobrazení je velmi kvalitní a barvy odpovídají realitě, zejména pak podání černé. Jas lze regulovat v 15 stupních, přičemž nejnižší úroveň je příjemná pro práci v úplné tmě, nejvyšší naopak dostatečná i za slunného dne. Nezaregistroval jsem ani žádné známky „ghostingu“ či vypalování obrazu. V tomto směru nelze displeji nic vyčíst.
Popravdě mě ale docela zaskočilo zvolené rozlišení. V roce 2016 bych u notebooku s cenovkou kolem 40000 Kč očekával full HD obrazovku. Použité rozlišení je zkrátka příliš nízké. V internetovém prohlížeči se na stránku nevejde dostatek věcí. Stejně tak se nedá příliš pracovat se dvěma okny vedle sebe. Použité rozlišení tak notebook vrací do roku 2012 k předchůdci, modelu X220. Full HD panel si bohužel našel cestu pouze do nejdražších konfigurací.
Všiml jsem si ještě jedné věci. Testovaný kus trpěl docela silným „LCD bleedingem“, tedy nerovnoměrným podsvícením displeje. Nejvíce to bylo patrné v pravém spodním rohu obrazovky. Při běžném používání to bylo nepostřehnutelné, nicméně při sledování filmu, kdy je v onom rohu obvykle jen černý pruh, už si vady nešlo nevšimnout. Při koupi tedy doporučuji displej pořádně zkontrolovat.
Výkon
S příchodem další generace, tzn. „šedesáté řady“, došlo oproti starší X250 zejména k upgradu vnitřních komponent. Největší změnou je aktualizace procesoru (Intel i5-6300U) na novou architekturu Skylake. V té se Intel zaměřil zejména na další snížení spotřeby a nárůst grafického výkonu, výpočetní výkon procesoru jako takový až tak nevzrostl. Samozřejmostí je podpora technologií Hyper-Threading a Turbo Boost. Procesor doplňuje 8 GB RAM DDR4. Ta má vyhrazený pouze jeden jediný slot, pokud byste tedy chtěli RAM rozšířit, budete muset koupit rovnou 16GB modul. Samozřejmostí je rychlý, 256GB SSD disk (Samsung SSD PM871). Přístroj pracuje velmi rychle a svižně, nedochází k žádným prodlevám.
Naměřené tabulkové hodnoty naleznete v obrázcích níže. Notebook jsem používal s předinstalovaným operačním systémem Windows 7 Professional. Je docela možné, že s Windows 8.1 či novými Windows 10 by byly naměřené hodnoty jiné (o něco lepší).
Reproduktory, mikrofon, web kamera
Zde se toho od minulé generace příliš nezměnilo. Dvojice reproduktorů není rozmístěná rovnoměrně, jeden se nachází v levém spodním rohu základny, druhý zhruba pod pravou klávesou shift. Samotný hardware pak doplňuje již tradičně softwarové řešení Dolby Audio, které nabízí 5 přednastavených zvukových profilů (film, hudba atd.) a jeden uživatelsky nastavitelný. Výsledný zvuk bych nenazval právě věrný (zejména hudba), notebook ale hraje dobře i na nejvyšší hlasitost. Díky Dolby je zvuk víceméně vyvážený, patrné jsou basy i výšky.
Dvojice mikrofonů je umístěna vedle čočky web kamery nad obrazovkou. Nahrávají kvalitní záznam, druhá strana mě během hovoru slyšela velmi dobře.
Web kamera má standardní parametry, záznam nahrává v rozlišení až 1280×720. Není špatná, ale už jsem se setkal i s kvalitnějšími.
Připojitelnost, konektivita
- levý bok: napájecí konektor, HDMI, mini DisplayPort, 2x USB 3.0, čtečka čipových karet
- pravý bok: 3,5 mm jack, USB 3.0 (trvale napájené), ethernet, čtečka paměťových karet (SD), slot karty SIM
Pro jistotu zmiňuji, na těle notebooku již není přítomný VGA konektor. To by mohlo nepřipraveného uživatele v nevhodnou chvíli zaskočit. Žádná redukce v balení přítomná není, v případě potřeby je tedy nutné ji dokoupit.
Samozřejmostí je dokovací konektor, umístěný na spodní straně notebooku. Dokovací konektor se od posledních dvou generací (X240, X250) nezměnil, majitelé starších dokovacích stanic budou ale muset v případě zájmu pořídit nový typ.
K bezdrátové komunikaci využijete wi-fi (Intel Dual Band Wireless AC-8260) a Bluetooth 4.0. Některé vyšší konfigurace jsou vybaveny i LTE/GPS/GLONASS modulem (Huawei ME906S), který konečně podporuje všechna v ČR používaná LTE pásma.
Chlazení, provozní hlučnost
Nová, ještě úspornější architektura procesoru se příznivě projevila také do účinnosti chlazení. Většinu doby testování běžel větráček na pravé straně notebooku v nejnižších otáčkách, popř. byl vypnutý úplně. To všechno během běžné práce (internetový prohlížeč o cca 7 otevřených panelech, spuštěný Word a hudební přehrávač). Procesor v takových situacích vykazoval teploty v rozmezí cca 45-53 °C.
Při velmi silném zatížení se už větráček roztočí, ale většinou ale zhruba do poloviny jeho rozsahu otáček. Tam už je znát a nepřeslechnete ho, nicméně vyloženě ale neruší. Nejvyšších otáček jsem dosáhl pouze manuálním zapnutím režimu Lenovo Turbo Boost + v programu Lenovo Power Manager, ale za běžného používání ale ani jednou. Notebook je možné používat i v posteli, aniž by se nějak více zahříval atd. Oproti hlučným, pískavým větráčkům (X220, X230) je to až neuvěřitelný posun.
Nejvyšší naměřené teploty se dostaly k hranici 90 °C a dosáhl jsem jich během testů syntetickými benchmarky.
Bohužel, ani ThinkPadu X260 se nevyhnulo pískání cívek procesoru. V běžném ruchu pískání nezaslechnete, ale v dokonale tiché místnosti je ale poměrně znát.
Baterie a výdrž
Lenovo ThinkPad X260 samozřejmě ctí nově stanovené standardy, podobně jako ostatní ThinkPady i X260 přichází s technologií Power Bridge. To znamená, že kromě standardní, uživatelsky výměnné, má notebook ještě jednu vestavěnou baterii. V praxi je tak možnéí měnit baterie za chodu, aniž byste museli notebook vypnout či hibernovat. Baterie jako takové se od modelu X240 nijak nezměnily, je tedy možné je použít i s ThinkPadem X260.
Vestavěná baterie má kapacitu 24 Wh, notebook tedy zvládne napájet asi 2-4 hodiny (v závislosti na zatížení). Uživatelsky výměnná tříčlánková baterie má kapacitu 23,5 Wh. Je velmi sympatické, že nijak nepřesahuje z těla notebooku. Komu by výdrž nestačila, je možné dokoupit i větší 72Wh baterii. Ta už je podstatně silnější, přidá na hmotnosti a notebook o několik cm přizvedne.
Po celou dobu testování jsem měl zvolený napájecí režim „Power source optimized“, se kterým notebook využívá maximum výkonu při připojeném napájecím adaptéru, na baterii pak pracuje s nejnižším výkonem. Při rozumné úrovni jasu (6/15), práci ve Wordu a občasným brouzdáním po internetu se výdrž dostala k 7 hodinám. To podle mě není špatný výsledek. S vypnutou wi-fi, prácí ve Wordu a nejnižším jasem není až takový problém dosáhnout k 10hodinové výdrže. Toho notebook dosáhl s necelými 50 Wh kapacity baterií.
Nabití přiloženým 45W adaptérem trvá něco kolem hodiny a půl.
Zabezpečení
Ani zde se od minula příliš nezměnilo. Firemně zaměřený notebook respektuje zásady na zabezpečení se vším všudy. Samozřejmostí je podpora technologií Intel vPro pro vzdálenou správu Intel Anti-Theft. Nezbytnou součástí je také čip TPM. Koncový uživatel spíše ocení přítomnost čtečky otisku prstu. Ta funguje spolehlivě, oproti starším modelům (např. T420 či X220) ale postrádá funkci, kdy lze pouhým přejetím po ni notebook zapnout.
Related
Shrnutí
Jak v recenzi mnohokrát zmiňuji, oproti oběma předchůdcům jsme se dočkali spíše malých změn. Konstrukce se nijak nezměnila a stále si tak sebou nese svá pro a proti. Je třeba vyzdvihnout pohodlnou klávesnici, tradičně skvělý TrackPoint, královsky velký touchpad či skvělou výdrž na baterii. Slabým místem je pak především nabídka displejů, kdy nižší konfigurace trpí nízkým rozlišením obrazovky. U testovaného kusu bych se nesmířil s nerovnoměrným rozlišením obrazovky a určitě bych vadu reklamoval. I přes některé nedokonalosti je ale ThinkPad X260 velmi sympatickým společníkem na cesty, který svou práci odvede více než dobře.
- Kompaktní rozměry
- Pohodlná klávesnice
- IPS displej
- Výdrž na baterii
- Těžší otevření víka
- Pouze HD rozlišení dispeje
- Nerovnoměrné podsvícení displeje
- Absence indikačních diod
AUTOR: Tomáš Valenta
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Rada X se dnes stala dost nezajimava, protoze T460s uz je vahou podobny a jeste tu bude ThinkPad 13. Lenovo zde nabizi loterii dokonce ctyr „stejnych“ dispeju (LG, IVO, AUO, Innolux), z ceho nekterym (Innolux) opet blika podsviceni v celem rozsahu nastaveni jasu. To je tento rok Lenovo specialita, jini vyrobci s tim problem nemaji.
Vsechna v CR pouzivana LTE pasma uz podporoval Sierra EM7345, stejne tak je podporuje novy Sierra EM7455. Podstatny pro CR je ale prave Huawei ME906S, ten se od EM7455 lisi tim ze sice nepodporuje LTE-A rychlosti („jen“ LTE), ale stale ma narozdil od EM7455 i podporu 2G siti.
S tím docela nesouhlasím. Samozřejmě se postupně snižují rozdíly v hmotnosti, ale úhlopříčka je podle mě pořád ten parametr, který je zkrátka pro X charakteristický. 14palcový notebook může být sebelehčí, ale nosit sebou 14″ (mimo Carbonu) by se mi vážně nechtělo. 12,5″ je skladnější, zabere méně místa, osobně je mi pohodlnější i při práci ve vlaku atd. To, že technické parametry jsou takové, jaké jsou, je pak ale věc druhá… :) Jsem nicméně stále optimista (P50 a P70, postupný návrat k původním barvám atd.).
Tohle spise platilo u klasickeho 4:3, takovy X31 je daleko skladnejsi nez X220.
X260: 306 x 209 x 20 mm, od 1.34 kg
T460s: 331 x 227 x 17-19 mm, od 1.36 kg
X1C Gen 4: 333 x 229 x 16 mm, od 1.17 kg
Vaha je stejna, rozmerove je T460s jen o 2.5 cm vetsi.
Díky za pěknou recenzi!
Nevím jak ostatní, ale já si u X250 pískání cívek nevšiml, ale měl jsem jen jeden kus v ruce. Tehdy jsem měl radost, že neduh je pryč. Škoda! :(
To rozlišení displaye ale chápu. Mám x230 a na tu obrazovku v poho, FullHD bych musel mít na 150% zvětšení ve Windows7. U T440p mi dělá problém také FullHD, mám 125% zvětšení.
Trpi tim predevsim T450s, ale i dalsi. Lenovo to samozrejme neresi, vracenych kusu bylo asi stale malo. Zajimave je ze pred deseti lety takovy problem neexistoval.
FullHD je na 12.5″ pri 100% v pohode.
Fakt v pohodě jo? Sem asi slepej v tom případě :D Nemyslíš na Win10? Tam bude jiný škálování DPI :)
S tím pískáním je to zajímavé. Mám E220s, X230, L440, nepíská ani jeden model.
Jenom moje T440p pískala, prošla reklamací MB a pískala pořád. Nakonec jsem náhodou přišel na to, že se 130W adaptérem se pískání o 80% sníží, tak jedu na tom. Holt noise-free součástky stojí majlant. Už by to nestálo 1500 USD, ale 1501 :/
Windows 7 s vypnutym (!) rozmazavacem fontu.
Tak jiste, setrit se prece musi.
Mít na 12″ Full HD a 100% velikost zobrazení, vykoukám si oči. Mám tu X250 s 1366×768 = 100 %. T460s 14″ Full HD = 125 %. :-)
Osobně bych zvolil FullHD a zvětšení písma, s Windows 7 nebudeme navěky a v nových Windowsech už to v kombinaci s druhým monitorem tolik nebolí. Skutečně optimálním řešením bych nazval 1600×900, ale to je v dané úhlopříčce asi docela zbožné přání, bohužel :)
Opravdu je tam jen jeden slot na RAM a ne treba 8GB integrovanych + 1 volny slot?
Žádná paměť na desce není, pouze jeden volný slot (16GB max / 2133MHz DDR4, one DDR4 SO-DIMM socket).
Dobrý den, díky za článek. Dokázali byste ověřit, zda-li X260 podporuje M.2 SSD (+ možnost z něj nabootovat)? Zdroje na Internetu se dosti odlišují. Díky!
Dobrý den, bohužel, nemohl, neměl jsem k dispozici :(
Mám dva problémy koupil jsem noťas po repasu a já tam nemám ani jeden program od lenovo a druhý nejde mi rozsvítit klávesnice