ThinkPad T460s: první pohled
9. 4. 2016 | 10
Na test nám konečně dorazil další z nových ThinkPadů, odlehčený 14″ korporátní model T460s, který neobměnil jen procesor, ale kompletně změnil oproti minulým generacím design, provedení, konstrukci i styl. Jaké jsou první dojmy po několika hodinách?
Jako každý rok přichází i letos nová generace business notebooků ThinkPad od společnosti Lenovo. Jak tomu už tak bývá, většina modelů doznala generační evoluci pouze ve smyslu aktualizace (či „refreshe“) platformy, kdy namísto loňského Intel Broadwellu natelovali na základní desku v továrně čipy Intel Core šesté generace, tedy Skylake. Pár modelů však doznalo změn zásadnějších a T460s je zrovna jedním z nich. Pojďme si říct pár dojmů a poznatků doslova po několika hodinách používání…
Slim „Téčko“ v novém
Jakmile vybalíte ThinkPad T460s z nové krabice (no, nové… je na ní nové logo Lenovo a rozházená písmenka Think), okamžitě dostanete jeden jediný pocit – že jste vybalili trochu nafouknutý Carbon. A víte co? Máte pravdu! T460s od základu změnil vzhled i samotnou konstrukci a nyní opravdu kopíruje Carbon (včetně plynule zkosené přední hrany včetně horní hrany víka displeje, díky které se mimochodem velmi příjemně otevírá) jen s tím rozdílem, že je kvůli dokovacímu konektoru a plnohodnotné zdířce LAN (RJ45) o nějaký ten milimetr tlustší a pár gramů těžší.
I konstrukce má přímou analogii s konstrukcí X1 Carbon, kdy se tělo zdá být kompletně kovové (na rozdíl od tří předchozích generací, kde byla vana kovová, ale lícní strana základny plastová s kovovými výztuhami) a víko zřejmě karbonové. Po vzoru nových ThinkPadů dostal T460s opět černou barvu (změna oproti loňskému grafitu) a jemnější povrchy, kterých se je radost dotýkat. Celkově díky tomu působí zařízení jednolitěji, čistěji, přesto klasicky. Potěší nové logo Lenovo na víku, které není tak výrazné – prim zde hraje ThinkPad. A tak to má být!
Klávesnice a polohovadla
Klávesnice jako taková se změnila jen opravdu minimálně (mechanika je tedy jako vždy špičková). Klávesy jsou nyní zcela matné, ale povrch je jemnější. Podsvícení je samozřejmě stále na místě. Novinkou je přemístění diody FnLk na Escape a návrat diody do Caps Locku (konečně!).
Polohovadla se v podstatě vrátila k provedení o tři roky zpátky – TrackPoin je stále na místě, zde se toho moc nemění (ačkoliv má nové provedení i čepičku, což je na jednu stranu dobře, o tom ale více až v recenzi), pod mezerníkem najdeme trojici tlačítek TrackPointu s původní mechanikou (takže se levé a pravé mačkají na spodní hraně, to prostřední zase na hraně horní), pod nimi najdeme běžný clickpad (ne, tvrzené sklo nehledejte). Za zmínku stojí, že jak tlačítka TrackPointu, tak clickpad jsou opravdu velké. Opět se však ukázala jedna nemilá vlastnost Lenova, kdy po každé změně (tentokrát polohovadel) továrně zřejmě nějakou dobu trvá trefit správně kvalitu, a tak – ač vše funguje, jak má – úplně prémiový pocit ze zvuků vycházejících z mechaniky těchto prvků nemám. O tom opět více až v recenzi…
Pár dalších postřehů
- Celá spodní strana je – jako u Carbonu – překryta jedním krytem, po jeho odšroubování několika k tomu uzpůsobenými šroubky (Lenovo opět uživatele opticky vyzývá k tomu, aby se nebáli a kryt v klidu sejmuli, protože šroubky jsou bytelné a mají hlavu pro plochý i křížový šroubovák) máme snadný přístup ke všem komponentám.
- ThinkPad T460s disponuje dvěma vestavěnými bateriemi – jsou snadno přístupné díky velkému krytu (viz výše), jen už zde nenajdeme výměnu jedné z nich za chodu a její případný upgrade nazývaný Power Bridge (u T460 by mělo být zachováno).
- Nová čtečka otisků prstů Synaptics namísto tahu využívá pouhý dotyk a plně podporuje Windows Hello. Zatím fungovala rychle a dobře.
- Displej v naší konfiguraci je Full HD IPS. Kontrast i pozorovací úhly jsou fajn, svítivost by mohla být vyšší, barvy o něco sytější. Obecně však spokojenost.
- T460s nabízí po vzoru P50 a P70 diodu u konektoru napájení. Bohužel – podobně jako dříve u ThinkPadů Edge – svítí pořád, pokud je zapojený adaptér, takže stav nabíjení z toho nepoznáme.
- Konfigurace, kterou máme na test, nabízí také LTE modem Sierra.
To je pro dnes vše. Na více informací se můžete těšit v recenzi. Máte něco konkrétního, na co se zaměřit nebo co by vás zajímalo? Napište do komentářů!
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Lenovo opet pripravilo loterii displeju, takze muzete dostat „stejny“ lepsi nebo horsi kousek. Nicmene vsechny s vyssim nez FHD rozlisenim zatim spolehlive blikaji v celem rozsahu nastaveni jasu. To je uz nejaka Lenovo specialita, jiny vyrobce s tim problem nema.
Neco se ale prece jen zlepsilo, spodni kryt se ted narozdil od T450s uz nemusi rozebirat „rozlamanim“ jako nejaky tablet za dva tisice, ale jsou tam konecne srouby. Cimz se samozrejme neusetril tak jeden dolar.
Ta PWM regulace je fakt na pest mezi oci, uz jsem si rikal, ze s odchodem TN displeju mame vyhrano, ale to by opet nebylo Lenovo, aby neco nevymyslelo.
Otazka pro redakci: umi ctecka otisku probudit notebook?
Tady je treba pripomenout, ze vsechny displeje pouzivaji PWM regulaci jasu, jinak by to neslo. Jenze nepouzivaji tak nizkou frekvenci a jeste pro cely rozsah jasu jako posledni Lenovo modely. Tam musi byt nejaky spolecny problem, v BIOSu nebo driverech, ze ty displeje nejak spatne ridi.
Udelal jsem srovnani na zaklade notebookcheck testu a jen Lenovo ma ted tento problem, zatimco levnejsi modely (14″ WQHD) jinych znacek ne.
Ano, mel jsem na mysli nezvladnutou PWM regulaci, ktera je videt. Zvlastni je, ze Lenovo dlouhodobe setri zrovna na displejich.
Lenovo setri na vsem. Akorat na tech displejich je to nejvice videt. Mozna si tim (levne komponenty – vysoka cena) kompenzuji ztratu za vracene P50/P70 prave pro nekvalitni displeje. Jak dlouho to ale takto pujde, je otazka …
Probuzení čtečkou otisků je – jak se zdá – již definitivně pryč. Na druhou stranu (a teď buďme upřímní, ale možná ty notebooky používáte jinak než já) jsem tuhle funkci od dob x20 nepotřeboval, protože notebook jen zavírám a otevírám = probudí (či „odhibernuje“) se do Windows přihlašovací obrazovky sám.
OK nevadi, spis mi slo o to, jestli Lenovo postavilo komplet novou ctecku a nebo se snazi vratit k the puvodni.
Nove ThinkPady vypadaji dobre, uvidime jak dopadnou recenze ;)
Dostane se k vám také T460p, zejména ve verzi s dedikovanou grafikou?
Ano dostane ;-) Bohuzel verze s Intel grafickou kartou.
Tak to je škoda, zdá se že jsou tam docela podstatné rozdíly (např. třeba ve schopnostech uchlazení procesoru).