ThinkPady 2016: HDMI namísto VGA
13. 4. 2016 | 5
Jak se nám dostávají do rukou nové ThinkPady s procesory Skylake, všímáme si změn, které nám přináší. Jednou z nich je také rozloučení se s VGA konektorem…
Jednou z vlastností, kterou si ThinkPady stále zachovávaly, byla přítomnost plnohodnotného VGA (tedy analogového obrazového) konektoru. Jakkoliv se to zdálo zpátečnické nebo dokonce archaické, pokaždé, když jsme přišli do místnosti či sálu s projektorem, z našeho srdce díky tomuto archaismu spadl poměrně těžký kámen. Ovšem stejně jako z běžné výbavy našich notebooků odešly paralelní, sériové nebo PS/2 porty, je na čase zamávat na rozloučenou a zamáčknout slzu smutku nad analogovým obrazovým konektorem VGA.
Nová generace ThinkPadů pro rok 2016 s procesory Intel Skylake totiž v podstatě plošně na místo, kde dříve býval port VGA, umisťuje plnohodnotné, velké HDMI, tedy digitální konektor přenášející jak obraz ve vysokém rozlišení, tak vícekanálový zvuk a to vše s šifrováním chráněného obsahu HDCP. Obvykle je HDMI v tandemu s univerzálnějším (avšak neméně schopným) konektorem DisplayPort v dnes již obvyklé, zmenšené podobě miniDP.
A proč vlastně HDMI? Je to jednoduché – kombinací miniDP a HDMI totiž pokryjete 100 % možných situací a zajistíte, že se připojíte k jakémukoliv zobrazovacímu zařízení, které vás může napadnout. Všechna soudobá zobrazovací zařízení – od monitorů, přes televize až po projektory – totiž HDMI uznávají za standardní konektor. Často jsou vybavena ještě dalšími konektory, mezi kterými je obvykle i VGA, nicméně proč se v roce 2016 limitovat na nekvalitní analogový přenos skrze mohutný konektor (se kterým když pohnete, obraz snadno získává zcela jiné barvy, obrazce či úplně vypadává a skáče – znáte to), když HDMI už najdeme skoro všude?
Stane-li se přeci jenom, že to prostě bez VGA nepůjde (tedy pokud narazíte na opravdu letitý hardware), jistí ro redukce miniDP-VGA přinejhorším za pár stovek (originál od Lenova seženete pod PN: 0A36536).
Osobně nemám HDMI moc rád, protože je příliš komerční, bariéry představují táhlé certifikace, licenční poplatky, kvůli spoustě papírování je jeho vývoj pomalý (v porovnání s takovým DisplayPortem, který za svou krátkou existenci a malý podíl na trhu ušel obrovský kus cesty), nicméně je to standard a dnes již zavedený a asi nejběžnější prostředek přenosu audiovizuálního obsahu po drátech, takže krok Lenova chápu a schvaluju. Popravdě už ani nevím, zda jsem v posledních dvou letech byl u projektoru, který by neměl HDMI…
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Projektorů jen s VGA je stále dost. A to i v „západní“ Evropě (v mém případě můžu mluvit jen za Vídeň), je to stále standard.
Na druhou stranu je třeba pohnout se kupředu a VGA není příliš kompatibilní s miniaturizací laptopů. Ovšem kdyby Lenovo stále chtělo dělat laptopy „for those who do“, tak by k „profesionálním“ modelům (T, P, X, ?) mohlo přibalovat redukci. Ovšem to by je stálo pár centů navíc a to by se samozřejmě to té částky x tisíc euro nevešlo…
Uz jen kolik tisic dolaru navic stoji ta jedna indikacni LED cinnosti disku v P modelech :-)
Souhlasim, do „profi“ laptopu patri DisplayPort a ne HDMI. Jenze Lenovo chce jeden univerzalni model, vsechno si je vlastne podobne a prumerne.
Místo miniDP bych preferoval normální DP, respektive máte někdo projektor/monitor s mini verzí?
Thinkpad řada L má VGA