ThinkPad 25: specifikace a kořeny
16. 10. 2017 | 5
Výroční ThinkPad 25 jsme si již oficiálně představili, dnes se však podíváme na prvky, které si bere z minulých a současných modelů, no a samozřejmě nezapomeneme na technickou specifikaci.
Lenovo vydalo k 25. výročí ThinkPad speciální výroční model ThinkPad 25, který přímo navazuje na koncept „retro ThinkPad“, k němuž Davida Hilla, dnes již bývalého šéfdesignera značky, inspiroval Lenovo INsider (a také podnikatel), Jin Li.
ThinkPad 25 v praxi kombinuje moderní podobu ikonického „černého notebooku“, ale zároveň se ohlíží zpět k úspěšným modelům z minulosti, ze kterých si propůjčuje několik (nejen designových) prvků a jako třešničku na dortu přidává důmyslné balení, které kromě toho, že dobře vypadá, právě na historii značky odkazuje a snaží se produkt obestřít rouškou exkluzivity a zvláštní události.
Balení
Jak jinak než temně černé balení na sobě nese typicky nakloněné logo ThinkPad včetně velké „pětadvacítky“ a označení „výroční edice 25“. Výroční logo ThinkPad se však od toho běžného liší, protože písmena „PAD“ jsou zvýrazněna typickou trojicí barev červená-zelená-modrá, které odkazují na barvy loga IBM, jež se na legendárních strojích nacházelo.
Lenovo Unboxed: ThinkPad Anniversary Edition 25
We revive our unscripted video series to take a close (and, as always, long-winded) look at an ultra-modern 2017 laptop that pays homage to ThinkPad’s proud past. Pro tip: go to the 5:45 mark if you want to skip some banter and see the darn thing. Learn more here: https://www.Lenovo.com
Hned po sejmutí víka krabice na nás vykoukne oranžový vnitřek, který představuje další odkaz, tentokrát na úplný prapočátek ThinkPadu, jehož design je inspirovaný japonskou krabicí na jídlo „bento“, což má také svou symboliku – krabička bento je uvnitř rozdělená tak, aby se jídlo nepomíchalo, jednotlivé mističky či oddíly do sebe totiž zapadají a perfektně vyplňují její prostor. Efektivita a preciznost.
V balení se také nachází zmenšená verze knihy Davida Hilla, která o designu ThinkPad pojednává, nechybí také tři náhradní čepičky TrackPointu (ano, všechny tři typy – „hříbek“, „důlek“ i „mechová čepička“, jako za starých časů).
ThinkPad 25
Okázalost, knihy, balení a čepičky nechme ale už stranou, centrem pozornosti je přirozeně ThinkPad 25 jako takový…
Výroční ThinkPad 25 není od základu nově postaveným modelem – to by nebylo pro Lenovo a následně pro zákazníky ekonomicky únosné, protože vedle výrobních nákladů by se do ceny logicky promítl také vývoj. Lenovo tak sáhlo k několika kompromisům.
ThinkPad 25 proto přímo vychází ze současné generace ThinkPad T, tedy modelu T470. Řada T je tradičním ztělesněním ThinkPadu, a tak se samozřejmě zdála jako logická volba stavebního kamene výročního speciálu.
Kromě již zmíněného výročního loga nabídne ThinkPad 25 především kompletně přepracovanou lícní stranu základny, která v tomto případě hostí klasickou klávesnici, (až na mírně snížený profil) zcela shodnou s klávesnicí v T420 (a ostatních modelech dané generace). Nechybí tak celých sedm řad kláves, rozložení s velkým Escape a Delete, vyhrazeným blokem PgUp, PgDn, Home a End, samozřejmostí je klasický tvar kláves, zcela oddělené ovládání hlasitosti a modrý Enter včetně modrých vedlejších popisků kláves. Aby toho nebylo málo, klávesnice je podsvícená.
Mezi klávesami G, H a B samozřejmě najdeme TrackPoint. Jeho tlačítka pod mezerníkem však nabídnou klasické klenutí a stisk ještě z dob IBM, levé a pravé jsou tak odsazené a stiskají se na hraně blíže uživateli, kdežto střední, rolovací to má přesně naopak. Oproti tlačítkům z dob IBM však díky zvětšené šířce nabídnou více prostoru.
Nebojte se, na nejnovější (a nejrychlejší) generaci čtečky otisků prstů (včetně jejího čipu a vyhrazeného TPM čipu), nativní dokovací konektor kompatibilní s aktuálními stanicemi ani na dvojici baterií Power Bridge se nezapomnělo!
ThinkPad 25 se ale pouze neinspiruje v minulosti a současnosti, přidává i několik vlastních „vychytávek“. Nad displejem to je ku příkladu infračervená kamera s funkcí rozpoznání obličeje nebo moderní univerzální konektor USB-C s podporou Thunderbolt 3, vedení HD obrazu s vícekanálovým zvukem skrze DisplayPort, pomocí kterého lze notebook i nabíjet.
Konfigurace
Speciální výroční edice ThinkPad 25 je k dispozici v jediné konfiguraci, která nabízí procesor Intel Core i7 generace Kaby Lake, 16 GB operační paměti, přepínatelnou dedikovanou grafiku nVIDIA včetně vlastní rychlé GDDR5 paměti, 512GB SSD a 14″ dotykový Full HD IPS displej.
Kompletní specifikace:
- Rozměry: 336,6 x 232,5 x 19,95 mm
- Váha: 1,58 kg
- Displej: 14″ dotykový Full HD IPS
- CPU: Intel Core i7-7500U
- GPU: Integrovaná Intel HD 620 + nVIDIA GeForce 940MX (2 GB GDDR5)
- RAM: 16 GB DDR4
- Úložiště: 512GB SSD PCIe
- Baterie: 48 Wh (až 18 hodin)
- Konektory:
- 3x USB 3.0
- 1x USB-C (podpora Thunderbolt 3)
- HDMI
- RJ45 (LAN)
- 3,5mm jack pro sluchátka a mikrofon
- Čtečka paměťových karet 4v1
- Dokovací port
- Připojení:
- Dvoupásmová Intel Wi-Fi s podporou 802.11ac (2×2)
- Bluetooth 4.2
- LTE modem Sierra Wireless EM7455
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Zrovna ten LTE modem někteří zákazníci nedostali. Stále nechápu proč ale recenzovat produkt, který se tu neprodává.
V německé verzi naštěstí LTE modem je.
Po všech těch průzkumech jsem čekal něco trochu jiného. Ultimátní stroj dle přání těch více jak 13 000 lidí, kteří Lenovu odpověděli. Výsledný Retro ThinkPad ale není nic extra, je to vlastně docela drahá T470 se špatným LCD, neaktuálním HW a jediným bonusem je návrat tradiční klávesnice. I tak si to ale určitě kupce najde…
Mně ten displej přijde úplně výbornej, a to mám po ruce jak starou T420 s TN displejem, tak X1 s WQHD. Tohleto je docela slušnej kompromis. Ten dotykáč je pravda jen legrační sranda navíc. :-)
Výbornej? Možná tak v notebooku za 500 Euro. Parametry naprostý podprůměr.
Pro zajímavost Chuwi LapBook 12.3
12.3″ 3:2 2736×1824
Contrast: 1723:1
98.3% sRGB
Bez měřitelné frekvence PWM
A to vše za … 300 Euro. Takže ono to jde, když se chce.