Lenovo ThinkPad X280: první dojmy
19. 5. 2018 | 5
Lenovo se čtyřech letech rozhodlo kompletně překopat svůj tradiční 12,5palcový subnotebook ThinkPad X. Nový model je výrazně tenčí a lehčí, to ale není všechno.
Notebook jsem vybaloval pln očekávání. Vždyť poslední zásadní proměnou prošly ThinkPady X v roce 2014 s příchodem lehce kontroverzního modelu X240. Ten se ocitl terčem kritiky především kvůli nepovedenému trackpadu, Lenovo proto hned s další generací přineslo klasický trackpad s oddělenými tlačítky TrackPointu. Model X260 přišel o VGA konektor („vinou“ Intelu, který jej u některých procesorů přestal podporovat) a X270 dostal do vínku menší „céčkové“ USB. V zásadě pouze drobné změny. ThinkPad X280 je tak po letech zase z gruntu nový notebook.
Sbohem, grafitová!
Notebook je oproti předchozí generaci o něco tenčí a lehčí, což je velmi příjemné. Působí hodně kompaktním dojmem a je z něj znát, že patří do špičky nabídky. Základna je nyní kombinací hliníku a magnezitu, což nahradilo dříve použitý plast zesílený skelnými vlákny. Ačkoliv jsem ani u předchozího modelu neměl pocit, že by byl křehký či málo odolný, pevnost základny ThinkPadu X280 je na tak tenké tělo docela obdivuhodná. Tělo drží i při snaze jej ohnout klade rukám značný odpor. V tomto ohledu snese tělo bez problémů srovnání s mnohem masivnějšími modely X220/X230. Notebook je po letech vyvedený v klasickém černému odstínu, Lenovo tak konečně zanechalo šedé, která se v ThinkPadu poprvé objevila v rámci experimentálního modelu T431s.
Klávesnice a polohovadla: drobné inovace
Šestiřadá klávesnice v novém modelu má mírně lehce změněnou mechaniku. Zachovává si vynikající hmatovou orientaci a jasný stisk, má ale poněkud tuhé dorazy. Možná je to o zvyku. Pokud jste doufali v návrat sedmiřadé klávesnice ala ThinkPad 25, čekali jste marně. Rozložení klávesnice se oproti dřívějším modelům v ničem nezměnilo, což je škoda. Jedinou významnou úpravou je lepší oddělení kláves Page Up a Page Down. Na oddělené ovladače hlasitosti, klávesu kontextové nabídky či vlastní Insert ale stále čekáme marně.
Touchpad se moc nezměnil, je ale o trochu vetší a pokud bych nebyl zvyklý na TrackPoint, určitě bych si neměl moc nač stěžovat. Právě TrackPoint ovšem dostal zvětšená tlačítka, díky kterým se s ním pracuje o lépe než u modelu X270. Výborně!
Pod kapotou poprvé čtyřjádro
Významnou novinkou jsou použité komponenty. Řada ThinkPad konečně nabíhá na procesory Intel Core osmé generace, které jsou na poli notebookových procesorů takovou malou revolucí. ThinkPad X280 je tak prvním modelem v řadě X, který dostal čtyřjádrový procesor (i7-8550U). Jsem zvědavý, jak si notebook povede v testech. Operační paměť (16 GB) je tentokrát již pevně připájená k základní desce, na cenově dostupné upgrady paměti tedy můžeme zapomenout. Alespoň je zapojena v režimu dual channel, což o něco pomůže především integrované grafické kartě.
Radikální změnou prošlo rozložení konektorů po stranách přístroje. Na nový design se pravák může dívat ze dvou pohledů: na pravé straně nebudou zavazet žádné kabely (většina se přesunula na levý bok), větráček ale nyní fouká všechno teplo tam, kde má většina z nás položenou myš. Budu upřímný, toto řešení mě zatím dost štve. Uvidíme, jestli nové rozložení ocením v průběhu testování.
Nově tu máme nabíjení čistě přes konektor USB Type-C, starší nabíječku tedy nevyužijete. Je zde také Thunderbolt 3 a HDMI, které nahradilo DisplayPort. Ethernetový kabel byl nahrazen proprietárním čímsi, čemuž vůbec nerozumím (proč nepoužít vyklápěcí konektor tak, jako u některých předchozích modelů?).
Notebook jsem hned první den hodil do batohu a vzal ho s sebou na výlet. Na celodenní nošení se ihned dobře osvědčil. Tenký a ještě lehčí přístroj nezabírá v batohu moc místa a na zádech o něm nevíte. Na tom má svůj podíl smutný fakt, že Lenovo odstranilo uživatelsky výměnnou baterii. Systém Power Bridge, kdy šla měnit baterie za chodu, je tedy minulostí. Výdrž zatím moc nepřekvapila (hodina a půl streamování 480p filmu na YouTube spotřebuje asi 20 % kapacity), je ale možné, že výrobce notebook se salvou aktualizací ještě doladí. Baterie s kapacitou 48 Wh ale pravděpodobně nepřekoná výdrž ThinkPadu X270, který s největší výměnnou baterií nabídl téměř dvojnásobnou kapacitu.
Více se dozvíte v chystané recenzi.
Related
AUTOR: Tomáš Valenta
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#retroThinkPad AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Trochu me zarazilo, nebo spis hodne, tato recenze, ktera vypada jako by byla psana amaterem.
Nazvat ethernetovy konektor „cimsi“ bez hlubsi znalosti modelu. To co nazval cimsi, je novy typ dokovaciho konektoru. Vubec neni zmineno absence puvodniho dokovaciho konektoru, neni zmineno stinitko na kameru, ktere je pouzito poprve v 80kove rade, a vubec neni zmineno reseni napajeni pres usb-c konektor, kdy v pripade ze mate usb-c zarizeni, tak ho nelze pouzit zaroven s napajenim.
Houkale, Tomáše lze označit mnoha slovy, ale „amatér“ mezi nimi rozhodně není. Počkejte na plnohodnotnou recenzi, toto byl jen první pohled (v té jistě zmínky o dokování nebo napájení najdete). O ThinkShutteru Tomáš už psal taky (a vyfotil ho).
Verim tomu ze neni amater, jen rikam ze recenze vypada jako by tak opravdu psana byla, nicmene absenci ethernet konektoru Lenovo melo uz u X1 Carbonu, tam take byl take ethernet, a zaroven dohromady dokovaci konektor. U X280 to pouze napodobili, podobne jako na X1 Carbonu treti generace. Ostatne X280 designove vychazi prave z tohoto modelu, stejne jako byli podle X1 Carbonu designove zmeneny T460s, P50s, P70s. Projdou my pod rukami rocne stovky techto laptopu mohl bych o nich vypravet. Uprimne asi nejvetsi pokrok co ma X280 oproti predchozim modelum X240 az X270, je naprosto katastrofalni pripojeni interniho disku pres mezikabel, ktery ma tendenci vypadavat, a uvolnovat se, a diky tomu „hroutit“ system. U X270 je reseni s NVMe diskem jeste horsi, kde je mezikabel a jeste ramecek do 2,5″ disku. Cili mezi deskou a NVMe diskem jsou dalsi dva konektory.
Zdravím, vezmu to popořadě.
Ad recenze: viz „Více se dozvíte v chystané recenzi.“ na konci článku. Jde o první rychlé seznámení s notebookem.
Ad ethernet: Toho si jsem vědom, přesto z osobní podnikové praxe považuji tohle řešení (byť součástí dokovacího konektoru) za proprietární čímsi.
Ad dokovací konektor, ThinkShutter: Dok jsem nezmiňoval, víc mě zaujaly jiné věci (např. obdivuhodně pevné tělo). Nelze v rychlosti vypíchnout všechno – pak by z toho vznikl jen výčet údajů, což není účel krátkého náhledu. ThinkShutter je zmíněn v galerii.
Ad nabíjení: viz „Nově tu máme nabíjení čistě přes konektor USB Type-C, starší nabíječku tedy nevyužijete.“
Ad nabíjení a USB-C zařízení zároveň: zařízení můžete píchnout do Thunderboltu a zároveň nabíjet druhým „nabíjecím“ USB-C. Osobně takový kabel (např. k telefonu) nepoužívám, takže to nemám vyzkoušené, ale díky za tip, zkusím. Nevidím důvod, proč by to nemohlo fungovat. Pokud to máte vyzkoušené, tak zírám.
Ad pevný disk: Notebook jsem v době psaní článku nerozebíral, to dělám až u recenzí (kterou tento článek není). Na kabel se podívám, díky za tip. Při krátkodobém testování se takové věci většinou neprojeví, a na prohlédávání diskusních fór nemá recenzent obvykle dost volného času. Tím spíš jsou ale takové postřehy z praxe dobré na doplnění recenze a co nejobjektivnějšího pohledu na celé zařízení.
Díky!
Co se tyce, dokovacich konektoru, tak je to proprietalni, at uz je to jakykoliv vyrobce, HP, Dell, nebo Lenovo. Spis me zaujalo proc Lenovo neslo spis cestou pouze ThunderBolt dokyny, tim padem by slo vse zapojit do USB-C, a nemusel by se ten konektor vubec davat. XPS rada Dell sla touto cestou. Ale to je na rozhodnuti nekoho jinyho. Co se tyce ThinkShutteru, ano, byl prezentovan jinde, me by spis zajimalo, jestli je to pouze krytka, nebo se tim uplne odpoji kamera tak jak to ma treba Librem.
co se tyce napajeni a pouzitelnosti USB-C, konektoru a rozhrani ThunderBolt, nevsiml jsem is ze by X280 mela konektory dva. Cili Uplne spatne. Pokud nabijim nemuzu pouzit na neco jinyho, pokud tam zapojim treba disk, jsem omezeny tim ze nemuzu nabijet. Je to podobne jako u levnejsi varianty MacBooku Pro 13″ bez TouchBaru, kde jsou tyto konektory pouze dva. Tam nastesti existuje MultiPort adapter pres ktery se da napajet, ale i tak. U X280 je konektor pouze jeden.
co se tyce pripojeni interniho disku, M.2 NGFF at uz SATA3 SSD nebo NVMe SSD tam je jediny rozumny pokrok oproti starsim modelum.
Co se tyce pevne konstrukce, s tim muzu jedine souhlasit, nicmene ta byla tak pevna uz u T460s, kde bylo telo ne z plastu ale z nejake slitiny, s T460s sem omylem triskl o skrin a skrin byla poskozena vic jak notas.. A ano uz to nevypada jako skared kranata krabice.
Muj osobni dojem z X280, a mel jsem ji v ruce, je ze konecne udelali krok k tomu aby se 12″ modely rady X ThinkPadu dala srovnat s radami vyssimy, jako jsou T, P, nebo W, nicmene udelali i dost chyb. Celkove s touto radou.