Vybíráme notebook 2 – Procesor (CPU)
23. 6. 2018 | 4
Procesor, neboli CPU, je centrální „mozek“ počítače, který řídí a vykonává činnosti zadané uživatelem. Procesor (ale nejen ten) určuje rychlost počítače.
Důležité parametry
Hierarchie
Existují dva výrobci procesorů: Intel, který je jedničkou na trhu, a AMD. Procesory značky Intel jsou označovány podle vyspělosti a výkonu vzestupně v tomto pořadí: Celeron, Pentium (ovšem pozor na konkrétní typ, jelikož např. řada N je výrazně méně výkonná), Core i3, Core i5, Core i7. AMD nabízí starší řady A a FX, nicméně v hledáčku byste měli mít spíše nejnovější Ryzen.
Jádra a frekvence
Představme si, že máme na práci fyzický úkol (vykopat jámu). Každé jádro procesoru představuje jednoho dělníka a frekvence zase výkonnost každého z nich (udávaná v GHz – čti „gigahertz“). Dnes narazíte prakticky pouze na procesory se dvěma a čtyřmi jádry (dělníky). V současnosti je však samotná hodnota frekvence čistě orientační údaj. Výsledný výkon procesoru se odvíjí také od optimalizace, dodatečných funkcí, architektury atd. Nové procesory totiž například nabízí stejné frekvence jako procesory před zhruba pěti lety, přesto je možné sledovat rapidní nárůst výkonu a mnohem nižší spotřebu energie.
Architektura
U procesorů je také dobré sledovat použitou architekturu/generaci, která bývá uvedena ve výpisu specifikací. Například u současných notebooků s procesory Intel můžeme nalézt tyto varianty: Broadwell, Skylake, Kaby Lake, Coffee Lake (seřazeny od nejstarší po nejnovější). S každou novou generací přichází nárůst výkonu a také lepší optimalizace spotřeby a s tím ruku v ruce nižší produkce tepla, aktuální generace Coffee Lake navíc přináší výrazný nárůst výkonu.
Vlákna
Kromě počtu jader se u některých procesorů udává také počet vláken (neboli „threadů“) – např. 2 jádra / 4 vlákna. Počet vláken udává, kolik mají jádra (dělníci) k dispozici nástrojů (lopat). Dělník (jádro) s více nástroji (vlákny) dokáže pracovat výrazně rychleji.
Intel Turbo Boost
Některé procesory nabízí technologii Intel Turbo Boost, která dokáže krátkodobě zvýšit frekvenci (výkonnost) procesoru nad své maximum. To přijde vhod, pokud potřebujete nárazově vykonat práci rychleji. Procesor rozpozná tuto potřebu a aktivuje funkci automaticky.
Nízkonapěťové procesory
Ve většině dnešních notebooků, zvláště pak u těch tenkých a lehkých, najdeme tzv. ULV (neboli nízkonapěťové) procesory, které se méně zahřívají, mají až o polovinu nižší spotřebu energie, přitom dosahují zhruba 3/4 (nebo i více) výkonu plnohodnotných procesorů. Ačkoliv to v dnešní době s moderními procesory v podstatě není nutné, ale přesto vyžadujete ten nejvyšší možný výkon, musíte se poohlédnout po specifických noteboocích vybavených procesory s vyšší spotřebou – např. Intel je identifikuje písmenem „H“ na konci typového označení.
Doporučení
U notebooku, který budete využívat k základním činnostem, jako je prohlížení webových stránek, vyřizování e-mailů, psaní textů, poslouchání hudby či sledování filmů, je naprosto dostatečný dvoujádrový procesor Intel Core i3. Pro náročnější použití, jako je stříhání videa, úprava fotografií nebo hraní her, doporučujeme výkonnější dvoujádrový (Intel Core i5 či Core i7), nebo nejlépe čtyřjádrový procesor Intel Core i7.
Aktualizace: 6. 10. 2018
Vybíráme notebook
- Vybíráme notebook 1 – Potřebuji notebook?
- Vybíráme notebook 2 – Procesor (CPU)
- Vybíráme notebook 3 – Operační paměť (RAM)
- Vybíráme notebook 4 – Displej
- Vybíráme notebook 5 – Grafická karta (GPU)
- Vybíráme notebook 6 – Optická mechanika
- Vybíráme notebook 7 – Bezdrátové připojení
- Vybíráme notebook 8 – Konektory
- Vybíráme notebook 9 – Periferie
- Vybíráme notebook 10 – Baterie a napájení
- Vybíráme notebook 11 – Pevný disk (HDD, SSD)
- Vybíráme notebook 12 – Operační systém
Related
AUTOR: Lenovo Blog CZ
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Sorry, ale to je nějaký pár let starý článek? Možná s drobnou úpravou?
AMD procesory E, A a FX? To jsou všechno jen 28nm „krámy“, které by měl každý rozumný člověk při nákupu nového notebooku automaticky zavrhnout. Když už se dívat po AMD, tak jen na Ryzeny.
Hierarchie platí jakžtakž v rámci jedné architektury, ale taky ne všude. Existují Pentia s HT, nízkonapěťové procesory, „N“ Pentia a „normální“ Pentia…
Jádra a frekvence – tam opravdu platí, že podle frekvence se nedá orientovat, stačí se podívat na „N“ Pentia a Celerony, Atomy nebo i starší AMD. Novější nemusí být automaticky i rychlejší.
Architektura – „S každou novou generací přichází nárůst výkonu“ opět není obecně pravda, posledních pár let se výkon nijak výrazně neměnil, ale s příchodem nizko napěťových procesorů reálně výkon spíše poklesl. A opět novější Pentium N může být i přes vysokou frekvenci pomalejší než některé letité Core 2 Duo procesory.
Pokud jádro = dělník, vlákno = lopata a frekvence = počet hození lopatou třeba za minutu/hodinu, tak pořád o výsledném výkonu nevíme nic, protože ten dělník může být svalovec v nejlepších letech nebo polochromý invalida a lopatou může být i dětská lopatička na písek :)
Dobrý den, článek není aktualizovaný, to je pravda – z dlouhodobého hlediska na tom zapracujeme. Jen jsme chtěli vydat staré články, které už z internetu zmizely a přišlo nám to jako velká škoda (psali jsme je pro jiné weby).
Ohledně ostatního – článek je určen začátečníkům, není vhodné jej komplikovat.
V případě Intelu přichází znatelný skok ve výkonu právě mezi 7. a 8. generací, proto dnes nemá smysl kupovat cokoli staršího, pokud to není za výrazně nižší cenu.
Ohledně velmi levných pseudo-notebooků s procesory Atom/Celeron/Pentium je třeba varovat, že výkon je opravdu dost nedostatečný a řada zákazníků je pak samozřejmě zklamána.
Ono to zklamání je samozřejmě pochopitelné. Dnes se často lidé stávají obětí toho, že tomu vůbec nerozumí. Ale na oko jim padne „výhodná nabídka“, že když budou platit 500 Kč měsíčně za internet, kterej nepotřebujou, tak si k tomu můžou koupit notebook za 8000 Kč. Ano, je to výhodné, zvlášť, když pak notebook stejné řady a se stejnými parametry najdete na 2. největším českém eshopu s elektronikou za 5799 Kč. A až po tom, co tuhle hloupost udělali, se jdou zeptat, jestli to vlastně je výhodné nebo není a jak notebook s 32GB eMMC pamětí zprovoznit aspoň tak, aby se s ním dalo pracovat.
P.S. Popravdě nechápu, co výrobce táhne k tomu dělat zařízení pro Windows 10 s 32GB pamětí. Ano, chápu, že Microsoft uvádí minimální požadavek asi 20GB, nicméně ve chvíli, kdy se nainstalují updaty, tak je těch 28GB, které reálně ta paměť má, naprosto plných a Windows píše, že není možné provést update.