Vybíráme notebook 11 – Pevný disk (HDD, SSD)
25. 8. 2018 | 0
Jedná se o úložiště, ve kterém se uchovávají uživatelská data, jako jsou obrázky, videa, hudba, dokumenty a zároveň i operační systém (Windows), nainstalované programy a jejich data – historie internetového prohlížeče, seznamy skladeb v hudebním přehrávači, nastavení jednotlivých programů či hry.
Důležité parametry
Kapacita
Nejdůležitějším parametrem je kapacita – čím je větší, tím více dat (hudby, fotek, videí, programů) disk pojme. Dnes už se nesetkáte s kapacitou menší než 250-320 GB (čti „giga bajtů“) u plotnových disků a ne méně než 128 GB u rychlých disků bez pohyblivých částí, běžně se tedy kapacita u notebooků pohybuje mezi 500 a 1000 GB (1 TB, čti „tera bajt“), setkáváme se ale i s většími kapacitami.
Rychlost otáčení
Běžné pevné disky (označované jako HDD – „Hard Disk Drive“ = pevný disk) fungují podobně jako gramofonové desky: data jsou uložená na otáčejících se plotnách, které čtou čtecí hlavy. Pevné disky v noteboocích běžné pracují rychlostí 5 400 nebo 7 200 otáček za minutu. 5400otáčkové disky jsou méně výkonné, ale méně se zahřívají, mají menší spotřebu a jsou obvykle tišší.
SSD
Disky bez pohyblivých částí neboli SSD jsou nejmodernější pevné disky, které pro ukládání dat používají paměťové čipy (jako např. v mobilních telefonech). Díky tomu jsou SSD oproti klasickým HDD mnohonásobně rychlejší, ovšem výrazně dražší, proto se do notebooků osazují v menších kapacitách (nejběžněji 128, nebo 256 GB). Existuje více druhů SSD disků, prvním jsou SSD disky, které mají stejné rozměry a konektory jako klasické HDD. Další variantou jsou SSD disky se speciálními konektory (jako jsou mSATA, M.2). Tyto disky jsou mnohem menších rozměrů a používají se primárně u menších notebooků. M.2 či NVMe disky navíc dokáží díky novému rozhraní nabídnout ještě vyšší přenosové rychlosti než běžný SSD disk.
Vězte však, že rozdíl mezi rychlostí notebooku s HDD a SSD diskem okamžitě poznáte – spouštění notebooku, aplikací i otevírání souborů bude násobně rychlejší a jen velmi neochotně se pak případně budete vracet ke klasickému plotnovému HDD disku.
SSHD či kombinace HDD a SSD
Některé notebooky nabízí hybridní SSHD disk (případně kombinaci klasického HDD a malého SSD disku), proto mohou využít výhod obou typů: malá SSD paměť zvýší svižnost notebooku (rychlejší start a provádění opakovaných činností) a HDD nabídne velkou kapacitu. Typická kombinace je např. 16-24GB SSD spolu s 500-1000GB HDD.
Doporučení
U notebooku, který budete využívat k základním činnostem jako prohlížení webových stránek, práce s e-maily a vytváření dokumentů, vystačíte s jakýmkoliv klasickým HDD. Plánujete-li notebook využívat především pro multimédia jako poslouchání hudby, sledování filmů ve vysokém rozlišení nebo pro hraní her doporučujeme kombinaci malého SSD a klasického HDD pro dostatečnou kapacitu a svižný chod. Pokud chcete na notebooku především pracovat a nejvíce vám záleží na rychlosti odezvy, oceníte SSD disk. Díky SSD diskům se totiž může zařízení z úplného vypnutí plně načíst do 10 vteřin.
Aktualizace: 6. 10. 2018
Vybíráme notebook
- Vybíráme notebook 1 – Potřebuji notebook?
- Vybíráme notebook 2 – Procesor (CPU)
- Vybíráme notebook 3 – Operační paměť (RAM)
- Vybíráme notebook 4 – Displej
- Vybíráme notebook 5 – Grafická karta (GPU)
- Vybíráme notebook 6 – Optická mechanika
- Vybíráme notebook 7 – Bezdrátové připojení
- Vybíráme notebook 8 – Konektory
- Vybíráme notebook 9 – Periferie
- Vybíráme notebook 10 – Baterie a napájení
- Vybíráme notebook 11 – Pevný disk (HDD, SSD)
- Vybíráme notebook 12 – Operační systém
Related
AUTOR: Lenovo Blog CZ
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
0 Komentářů