Rychlejší počítač – rychlejší motocykl: Lenovo s Ducati na závodišti
13. 6. 2019 | 7
V roce 1926 se Itálie oklepala z první světové války a v Římě proběhly velké změny. Asi čtyři hodiny na sever, ve městě Bologna, stárnoucí Antonio Cavalieri Ducati a jeho tři synové – Adriano, Marcello, Bruno – si v jejich domě pohrávali s velkým plánem ohledně výroby v elektrotechnice, která byla na velkém vzestupu.
Do roku 1935 měli v obchodě s vysílači takové úspěchy, že se mohli z malé dílny přesunout do nové továrny v Borgo Panigale,v průmyslové části Bologny. Ducatiové pokračovali ve výrobě jejich rádiových částí dále, ale jako většina průmyslových výrobců v Evropě v době okolo druhé světové války, byla továrna využita pro výrobu válečných zařízení. Během čtyřicátých let, byla továrna dokonce několikrát vybombardována, avšak ani jednou nezastavila výrobu.
Jak válka pokračovala, Ducati začal vyrábět další produkt: kolo s motorem. Motocykl mohl jet až 40 mil za hodinu (zhruba 64 km/h), což je ideální do úzkých a klikatých italských uliček, úplně bez námahy. Říkalo se mu „Cucciolo“ – „štěně“ – díky jemnému vrčení které motor vydával.
Následovaly další motocykly, Ducati Bronco, robustní Cruiser a lehčí Gran Sport. Nakonec se motocykly staly předností jejich podnikání. Vyráběly obyčejné, ale i závodní motocykly.
Roku 2003 společnost Ducati přidala do svého masivního portfolia další kus. Ten rok Ducati představil slavný Desmosedici, 16-ventil se čtyřválcovým motorem a elegantním karbonovým rámem. Byl lehký, rychlý a klasicky italský s hladkými hranami a vlnitým stylem. Ale hlavně byl sestrojen k vítězství.
Čtyři roky poté se poprvé objevil v Moto GP. Ducatiho Casey Stoner dojel na Desmosedici pro první vítězství na Mistrovství světa. Tým Ducati byl následně považován za jeden z nejlepších v tomto sportu a koneckonců stále je.
Během doby však cestu společnosti Ducati formoval zásah osudu. MotoGP prošla transformací. Již není nejdůležitější sestavit nejrychlejší motor nebo zaměstnávat nejodvážnější jezdce. Ve 21. století přišly na řadu technologie a umělá inteligence, které sport změnily téměř od základů.
To byl okamžik, kde do příběhu vstoupí jiná společnost – založená téměř šest desetiletí po Ducati, v Pekingu. V dubnu loňského roku společnost Lenovo oznámila, že se stala klíčovým technologickým partnerem společnosti Ducati. Technický gigant chtěl přivést svůj počítačový hardware a vysoce výkonnou serverovou technologii na místo, na kterém předtím nic takového nebylo: závodní okruh MotoGP.
Vše začíná senzory – až 50 malých procesorů zabudovaných v motocyklu, které sledují vše, včetně rychlosti a akcelerace motoru. Tato data jsou uložena na Motocyklu a stažena prostřednictvím kabelu do arzenálu notebooků ThinkPad P1 mechanikům a personálu Ducati během každé zastávky v boxu. Tým využívá P1 k analýze dat získaných během závodu, aby vylepšil detaily motocyklu před další jízdou a pro návrh dalších modelů závodních motocyklů.
Podle Stefana Rendiny, IT manažera Ducati Corse, „Čím rychlejší je počítač, tím rychlejší je motocykl.“
Počítače a technika do jisté míry zahajuje čtvrtou průmyslovou revoluci nejen pro motocyklové závody. Technologie dnes může znamenat rozdíl mezi výhrou a prohrou. Každý závod, jeho podmínky a okolnosti, musí být prozkoumány od začátku do konce.
Analýza po závodě je velmi komplikovaná. Vedení Ducati sídlí v Bologne, ale závody jsou rozesety všude po světě. Jeden týden mohl tým Ducati pracovat v Kataru, další v Texasu. Lenovo je spojovacím článkem mezi týmem na cestách a lidmi, kteří jsou doma, v Bologni.
„Komunikace umožněná technologií Lenovo pomáhá skupině Ducati vylepšovat rychleji nové díly a vyrábět nové, lepší, díly“ uvádí Rendina.
Technologie, tak daleko přesahují hranice okruhů MotoGP. Ducati chce samozřejmě nadále dominovat v elitních závodech, ale jejich hlavním cílem je vytvářet rychlejší, bezpečnější a elegantnější motocykly pro veřejnost.
Related
AUTOR: Jonáš Šafránek
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Zajímavé je, že 65 % akcií Legend Holdings Limited (a tedy 27 % Lenovo) vlastní vláda Čínské lidové republiky. Legend Holdings též z části patří Čínské akademii věd.
Za chvilu budu v Cine predavat motorky podobne Ducati za facku. Treba vsade pustat Leninovo nech zbieraju material pre cinsku vladu.
To si pletete s Huawei. To je jiná firma.
To si nepletu. Ste moderator tohoto webu a ani neviete komu patri Lenovo to je smutne. Alebo to tajite?
Složení akcií Lenovo( zdroj Wikipedia ale je to aj inde)
Lenovo je veřejnou obchodní společností, obchodovatelnou na Hongkongské burze a americkém OTC Bulletin Board. Je z 50,4 % ovládána veřejnými akcionáři, 42,3 % si drží Legend Holdings Limited, 6,6 % Texas Pacific Group a dalšími. Společnost IBM měla ještě v roce 2005 podíl 18,9 %, ale od té doby jej postupně snižovala, až klesl pod 5% úroveň. Zajímavé je, že 65 % akcií Legend Holdings Limited (a tedy 27 % Lenovo) vlastní vláda Čínské lidové republiky. Legend Holdings též z části patří Čínské akademii věd.
Len aby ste si doplnil info
Díky!
P.S. Jen všechno neberte tak vážně! ;-)
Ja som napisal iba fakty.
Měl jsem na mysli, abyste moje příspěvky v diskusi nebral tak smrtelně vážně. To, co píšete, je samozřejmě obecně známé.
Nicméně bylo by naivní si myslet, že velcí čínští výrobci nemají napojení na čínskou vládu – bez pozitivních vztahů by neuspěl ani jeden z nich. Takže, když půjdeme ad absurdum, přestaňme používat jakékoliv čínské výrobky. A jejda – najednou jsme přišli o elektroniku…
Čili je to to tom vybrat si takového partnera/dodavatele, který je schopen být za dobře s čínskou vládou, ale zároveň se chovat podle pravidel na mezinárodním trhu. A toho většina výrobců, Lenovo nevyjímaje (vzhledem k bezpečnostním certifikacím jeho produktů), schopná je.
Sam Lenovo mam len na upresnenie.
Pekny den