ThinkPad X1 Carbon 7. gen. – ve znamení tenkosti
22. 10. 2019 | 1
Tenký, lehký businessový notebook, který nemá žádné zásadní nedostatky a jeho nevýhodou je jen jeho vyšší cena – i tak by se dal v krátkosti shrnout ThinkPad X1 Carbon sedmé generace, který jsem měl tu čest otestovat. Pojďme se na něj podívat blíže.
Balení
Ač se u ostatních testovaných zařízení u balení nepozastavuji, tady udělám výjimku, protože X1 si to zaslouží. Lenovo chce, abyste si u prémiového notebooku užili i samotné rozbalování, a proto je v obyčejné papírové krabici zabalená i druhá, o poznání menší krabička. Už z jejího designu vám musí být jasné, že X1 není jen další obyčejný notebook. Maličkost, která opravdu potěší. V balení byla (kromě adaptéru a příruček) přítomna i redukce na „full-sized“ ethernet port.
Testovaná konfigurace
Ačkoliv je X1 Carbon prémiovým notebookem, v testované konfiguraci nebyl zdaleka vybaven tím nejlepším hardwarem. K dispozici jsem měl výkon čtyřjádrového procesoru Intel Core i5 8265U s maximální frekvencí 3,9 GHz. Dedikovaná grafika bohužel osazena nebyla (a ani být nemohla, protože tento notebook s dedikovanou GPU nepořídíte – v takovém případě se musíte poohlédnout po X1 Extreme), tudíž jsem si musel vystačit s tou integrovanou. Pro multitasking bylo aplikacím k dispozici 8 GB RAM paměti a kapacita interního SSD činila 256 GB.
Displej
Antireflexní 14“ IPS FullHD panel mě ani nezklamal, ani nenadchnul. Barevné podání se mi zdálo vyvážené, barvy nebyly ani syté, ani příliš vybledlé. Co musím pochválit, je dostatečný minimální jas, ten vyšší by mohl být ještě jasnější (v normálně osvětlených místnostech jsem se pohyboval na 50 – 75%). Myslím si, že kdybych s notebookem pracoval venku a za zády by mi svítilo sluníčko, měl bych problémy s čitelností. Je možné si objednat konfiguraci s filtrem PrivacyGuard, každopádně testovaný model jím vybaven nebyl (což je škoda).
Rozhraní a konektory
Ačkoliv je notebook velice tenký, ústupky v podobě eliminace některých „klasických“ portů se (až na ethernet) nekonaly, a za to dávám palec nahoru. Na levé straně nalezneme 2× USB-C pro napájení (Thunderbolt 3), dokovací konektor (ten lze využít i pro redukci na plný, nativní ethernet), USB 3.1 první generace, HDMI (ve verzi 1.4) a 3,5mm jack.
Na straně pravé nalezneme zámek Kensington, výdech ventilátoru, USB 3.1 a poněkud netradičně umístěné napájecí tlačítko, u kteréhož se na chvíli pozastavím.
Po tom, co mi notebook přišel, jsem chvíli „dumal“ nad tím, kde se vlastně zapíná. Nad klávesnicí nebylo žádné tlačítko (jak je jinak dobrým zvykem), a tak jsem musel hledat po bocích, kde jsem ho našel. Tlačítko je zapuštěné, a tak nehrozí, že byste si ho třeba omylem zmáčkli v batohu. Navíc, pokud je notebook zavřený a vy „čudlík“ stisknete, počítač se nezapne. Důvod, proč ho Lenovo umístilo na bok, je možná celkem jednoduchý – nad klávesnicí se zřejmě nachází přívod vzduchu. Co se mi ale líbí, je výdech ventilátoru na bok. Nechápu, proč je u všech ostatních notebooků výdech na panty. Takto mi to přijde mnohem logičtější. Každopádně ke hluku se ještě dostaneme.
Zpracování, dojmy, klávesnice
Notebook je zpracovaný z karbonu a hliníku, díky čemuž je krásně tenký a lehký. Nikde nic nevrže, nikde se nic neprohýbá a víko lze (s trochou námahy) otevřít jednou rukou. Pokud máte zpocené prsty, budete zanechávat jejich otisky, což je na černém provedení docela vidět. Co se týče indikačních diod, na bocích naleznete dvě – jedna je v zapínacím tlačítku a druhá poblíž nabíjecího konektoru. Indikace činnosti pevného disku bohužel chybí. Červená tečka ve víku je taková „ThinkPadí“ klasika.
A jdeme k zabezpečení. Kromě TPM čipu pro HW šifrování dat je vám k dispozici i biometrické ověření – přesněji čtečka otisků prstů a webkamera s podporou Windows Hello. Čtečka otisků prstů je rychlá a spolehlivá, jen má velký problém s mokrými či zpocenými prsty – v tom případě vás do systému nepustí. Co se týče IR kamery s Windows Hello, z té jsem byl úplně unešený. Do systému mě pustila v 99 % případů, přihlašování je komfortní, rychlé a vcelku i návykové. To mě opravdu bavilo a za tuto funkci bych si klidně připlatil.
Co se týče samotné webkamery, disponuje krytkou ThinkShutter a její kvalita mě docela potěšila.
Klávesnice je stejná, jako u ostatních ThinkPadů – to znamená vyšší zdvih, prohozené Ctrl a FN (které si lze softwarově přehodit), a mně se na této klávesnici píše prostě skvěle. Nechybí dvouúrovňové bílé podsvícení, které je krásně rovnoměrné.
U všech ostatních ThinkPadů, které jsem doposud testoval, zhasnul displej společně s klávesnicí a ta se po opětovném probuzení displeje nerozsvítila. Tady tomu nebylo jinak, ale zhasnutí displeje tu fungovalo poněkud odlišně. Pokud jsem na notebooku nic nedělal, zhasnul displej společně s klávesnicí a kontrolka napájení začala „dýchat“ (takové blikání charakteristické pro úsporný režim), ale úsporný režim to nebyl – stačilo totiž pohnout kurzorem myši a displej se opět rozsvítil. To mě na tomto (již finálním) kusu docela zaujalo.
Tím se dostáváme k trackpointu a touchpadu. Trackpoint je dostatečně citlivý, ale za celou dobu používání jsem nejvíce používal touchpad. Jeho zapuštěné tlačítko lze stisknout jen v jeho spodní polovině (což je škoda, tuto vlastnost vytýkám snad u všech dosud zapůjčených ThinkPadů a čekal jsem, že vlajková loď toto bude mít lépe vyřešené), což může vadit například při přesouvání souborů. Byl ale dostatečně citlivý (možná až příliš – zpocené ruce mu dělaly problém), podporoval všemožná multidotyková gesta a tlačítko bylo poměrně tiché.
Co se týče reproduktorů, pyšní se technologií Dolby Atmos a příjemně mě překvapily. Díky tomu, že notebook disponuje hned čtyřmi reproduktory, kdy dva spíše basové jsou na spodní straně a dva středo-výškové nad klávesnicí, směřující k uživateli, snažily se vyhrát i nižší frekvence (přišlo mi, jako kdyby jim pomáhal nějaký subwoofer), podání stereoprostoru bylo skvělé a nezdálo se mi, že by se ztrácela dynamika díky kompresi. Palec nahoru!
Mikrofon mě zas tak moc neoslnil a spadá spíše do průměru.
Výkon a baterie
Výkonnostní stránka notebooku nebyla špatná, kdyby ale byla k dispozici konfigurace s dedikovanou grafikou, bylo by to ještě lepší. Benchmarky:
Co se týče teplot, notebook se celou dobu, co jsem ho měl zapůjčený a dělal jsem na něm svou práci, chladil jen a pouze pasivně. Ventilátor se mi povedlo roztočit až při benchmarcích, kdy se teplota držela do nějakých 75°C, což je krásná hodnota.
S počítačem jsem ale měl dva problémy, které se mi nepodařilo nasimulovat znovu (resp. ten první by asi nasimulovat šel, ale strach mi nedovolil): při „úplném“ vybití se měl počítač uspat, ale z nějakého důvodu nastal problém a kontrolka napájení začala rychle blikat. To samé se mi stalo, když jsem měl počítač delší dobu uspaný a měl přejít do hibernace.
Baterie mě příjemně překvapila. Lenovo uvádí u tohoto modelu 16hodinovou výdrž. Její kapacita činí 51 990 mWh (tj. cca 3 040 mAh). Mně se povedlo dostat na 8-9 h výdrž (zaplá WiFi a Bluetooth, jas kolem 75 %, běžná kancelářská práce). Pokud jsem počítač víc zatížil a spustil jsem na něm například hru, výdrž spadla ke dvou hodinám. Já osobně jsem notebook často nosil do školy – po návratu domů mi vždy alespoň 50 % kapacity zbylo a věděl jsem, že s ním další školní den bez rychlonabíjecího 65W adaptéru vydržím. Z 5-100 % akumulátor dobijete zhruba za 2,5 hodiny, což je slušná hodnota.
Related
Shrnutí
X1 je vlajkovou lodí řady ThinkPad a myslím si, že se tímto "titulem" může pyšnit zaslouženě. Pochválit mohu parádní klávesnici, reproduktory, nízkou hmotnost a tiché chlazení. Za dobu testování se mi nelíbilo jen to, že při vybití, popř. při dlouhém uspání došlo k problému, díky čemuž začala blikat kontrolka napájení, každopádně věřím, že tento problém vyřeší (nebo už vyřešil) update BIOSu.
- Tiché chlazení
- Dobré reproduktory
- Nízká hmotnost
- Webkamera s IR
- Výdrž na baterii
- Bugy v předprodukčním SW / FW
AUTOR: Josef Pospíšil
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Nevím, jak je na tom tento model, ale vlastním a používám X1 Carbon r.v.2018 stejné konstrukce a zde jsou moje zkušenosti: Jistě znáte tu pohádku od Apple – „pokaždé, když náš notebook otevřete, budete mít radost a příjemný pocit z toho jak je krásný, funkční a elegantní“…. Taky jsem se jim „ovcím“ posmíval… Než jsem začal používat Lenovo X1 Carbon… Skřípu zuby a mám po náladě, kdykoli ho otevírám. Je to přesný opak Applu… Jako první mě napadne, že ten upatlaný odřený krám není můj, protože jsem na něm přece neobědval… Potom jako obvykle zjistím, že ve spánku stále pěkně hřál, a tak je baterka ráno skoro vybitá. Ano, řešil jsem nastavení mnohokrát, i našimi IT specialisty, ale bez úspěchu. Tak se do něj pokusím přihlásit čtečkou otisku prstu, Ani na 4 pokusy se jí to dnes opět nepodařilo, a na mém notebooku za ca 100kKč se objeví nápis z Windows v krásné češtině- doslova „Váš otisk prstu nebylo rozpoznáno, zadejte PIN kód“… (Jak rád jim platím měsíční palmáre za systém, na který kašlou už od překladu úvodní hlášky…) Tak zadám PIN, na třetí pokus zaklapnu noťas do dokiny a za předpokladu, že se mi tentokrát chytí externí monitor na mém pracovním stole začnu zjišťovat, proč jsem z NTB měl celou noc ohřívač…. Ráno co ráno… Až na čestné výjimky… A v tom zjistím, že opět, tak jako pravidelně téměř každý den zase zatuhl Touchpad a je potřena Carbona restartovat, aby se chytil…. Tak si provětrám plíce krásným zakletím na účet Lenova a Microsoftu a jdu si celou atrakci užít znovu od začátku… No nekupte to! ;)