IdeaPad S340-14API: první pohled na dostupný 14″ s AMD Ryzen
20. 12. 2019 | 1
První pohled na dostupný notebook se 14“ FullHD obrazovkou v jednoduchém a decentním designu.
Lenovo IdeaPad S340 se ve 14″ provedení již několik měsíců prodává. K dostání je v několika konfiguracích, lišících se především použitým procesorem (Intel/AMD), barvou šasi, typem disku (HDD/SSD) či typem obrazovky (TN/IPS). Já jsem na test obdržel variantu v černém barevném provedení s nejvýkonnější variantou procesoru AMD (Ryzen 7 3700U) a 512 GB SSD diskem.
Notebook spadá do cenového rozmezí 9–15 tisíc Kč (většina konfigurací se pohybuje kolem 11 tisíc Kč), jde tedy o dostupné zařízení pro méně náročné uživatele. Tomu víceméně odpovídá plastové tělo, překvapí hliníkové víko obrazovky. Notebook na dotek působí jako dostupný model, při vyvinutí tlaku se základna i víko obrazovky snadno prohýbá. Při běžném používání tento neduh není znát, notebook ale zkrátka není určený do náročných podmínek.
Pozitivně mě překvapila přítomnost mechanické krytky webkamery, kterou bych u takto levného zařízení úplně běžně nečekal, budete se ale muset obejít bez čtečky otisku prstu pro pohodlné přihlašování (nemá ji žádná konfigurace IdeaPad S340-14).
Tento rok jsme si již otestovali několik consumer notebooků s procesory AMD. Zdá se, že světová dvojka v procesorech pro osobních počítačích konečně po letech chytla druhý dech, a Intelu docela dobře dýchá na paty. Uvidíme, jaké výsledky u čtyřjádrového AMD Ryzen 3700U naměříme, v běžných aplikacích lze očekávat srovnatelný výkon např. s Intel Core i5-8265U. A je třeba říct, že pro mnoho zákazníků je notebook s procesorem AMD zajímavou volbou už tak nějak z principu (je obecně zajímavé, že právě u procesorů panuje taková „ohleduplnost“ k určitému výrobci, zatímco v jiných více méně monopolistických trzích podobné tendence tolik vidět nejsou). Hráče s omezeným rozpočtem ale předem zklamu, notebook je v nabídce pouze s integrovanými grafikami (v našem případě AMD RX Vega 10).
Velkým zklamáním pro mě byla při prvním spuštěním obrazovka. Lenovo na náš trh dováží očividně (a snad!) jedině konfigurace s FullHD rozlišením displeje, což je samozřejmě dobře. Základní panely s rozlišením 1366 × 768 pixelů velmi rád přenechám masochistům na jiných (nešťastných) světových trzích. Daní (a to velmi vysokou) je ale základní typ displeje, a jak pravidelní čtenáři už asi tuší, narážím na kvalitativně zcela mizernou technologii TN. Vybledlé a zcela nevěrné podání barev, nulové pozorovací úhly. Bohužel, na vymizení těchto displejů si budeme muset asi ještě počkat i u těch levnějších notebooků. Rozhodně tedy doporučuji drobný příplatek za model s IPS displejem.
Potěší poskytnuté konektory. Dvojice klasických USB, jedno USB-C, HDMI či plnohodnotná čtečka SD karet může být pro mnoho zákazníků zajímavá nabídka. Jsem také zvědavý na výdrž baterie v reálném provozu, Lenovo uvádí výdrž až 10 hodin (dle MobileMark 2014). Vzhledem k přijatelné hmotnosti 1,6 kg by byla reálná výdrž 6-7 hodin vcelku přijatelným výsledkem (vzhledem k nízké ceně).
Více se dozvíte v připravované recenzi. Pokud by vás zajímalo cokoliv konkrétního, napište do komentářů pod článkem.
Related
AUTOR: Tomáš Valenta
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Daleko zajímavější je model S540-13API.Ten má 13.3″ 16:10 displej s dostatečným rozlišením 2560×1600 a dobrými parametry (kontrast 1700:1, 98% sRGB).