ThinkPad X1 Nano: první pohled
19. 3. 2021 | 0
ThinkPad X1 Nano pro mě představuje další krok v kompaktnosti pracovního notebooku – aktuálně ztělesňuje vše, čeho se řada X1 snažila dosáhnout. X1 Nano totiž jde hodně podobným směrem jako svého času X300/X301 – je to plnohodnotný pracovní notebook v co nejmenším a nejlehčím provedení. Je už ale střižený moderními trendy, a tak takové redukce jsou zde naprostou nutností.
Nebudu zastírat – na ThinkPad X1 Nano jsem se moc těšil. O to horší bylo, když se doručení o jeden celý den zpozdilo kvůli nesprávné adrese. Zařízení ale dorazilo a já mám za sebou prvních pár hodin s tímto miniaturním skvostem. Jaké jsou první dojmy?
Na pohled a dotyk
Z malé kartonové krabice vytáhnete ještě menší černo-červenou krabičku, která je jen o pár milimetrů v ploše větší než samotné zařízení. Samostatně je zabalený – taktéž miniaturní – USB-C napájecí adaptér. To jsou běžná poznávací znamení řady X1, která vidíme i v tomto případě.
Z malé černo-červené krabičky (která má mimochodem stejný saténově-měkký povrch jako notebook) vytáhneme maličké zařízení. Je menší než dřívější 12″ ThinkPady (např. X280), ačkoliv má 13″ displej, ani nemluvě o hmotnosti pod 1 kg. Máte prostě pocit, že držíte prázdnou maketu, ne plnohodnotný notebook.
X1 Nano mi připomněl původní X1 Carbon – tělo notebooku je kompaktní, tenké, se saténovým, „pogumovaným“ povrchem („soft touch“), ale nemá ostré hrany, všechny plochy – základna i víko – jsou mírně zaoblené a (působí) maličko vypoukle. Paradoxně člověku připadá víko displeje relativně tlusté, je to ale jen tím, jak malé celé zařízení je a že si drží onen „zaoblený“ vzhled.
Dodám, že mě velmi příjemně potěšily panty víka displeje, které mají jemný a plynulý chod, víko drží, podporují samozřejmě otevření do plných 180°, kdy se víko položí na podložku, navíc lze notebook otevřít jednou rukou (teda šel by otevřít jednou rukou, kdyby nebyl tak lehký, že se začne posouvat po stole, jen k němu přiblížíte ruku).
Displej, klávesnice, polohovadla
ThinkPad X1 Nano nabízí výbornou 13″ obrazovku s nadstandardním jasem 450 nit a vysokým rozlišením 2 160 × 1 350 bodů. Novinkou, kterou X1 Nano nabízí, je – podobně jako u většiny nových letošních notebooků – displej se staronovým poměrem stran 16:10, což znamená více vertikálního prostoru pro obsah. A rozdíl je znát opravdu ihned po spuštění notebooku – jelikož to není 4:3 displej, nevšimnete si toho na první pohled, ale podvědomě vnímáte, že je něco jinak (lepší). Zde určitě palec nahoru!
Nad displejem je IR kamera spolupracující s Windows Hello pro rozpoznání obličeje a nabízí také ThinkShutter pro vaše soukromí.
Potěšila mě klávesnice – má sice velmi mělký stisk, ale je velmi pohodlná a skvěle se na ní píše. Dalším milým překvapením je TrackPoint, který mi přijde lepší než kdy dřív – je citlivější, netrpí žádnými dojezdy… funguje opravdu výborně (až žasnu, co je možné při tak nízkém profilu dokázat). Nepotěšila mě jen nová tlačítka TrackPointu, která jsou zarovnaná s opěrkami zápěstí, a to včetně toho prostředního, rolovacího – hůře se nahmatávají.
Další poznatky
Čtečka otisků prstů nemá diodovou indikaci. A myslím, že je to škoda. Paleta konektorů je omezená – vlastně zde máte jen dvojici Thunderboltů a 3,5mm audio jack. Vše ostatní musíte řešit přes redukce nebo dokovací stanici. Podání zvuku je díky čtyřem reproduktorům (dva na spodu, dva – díky vyššímu displeji – nad klávesnicí) na malý notebook opravdu velmi dobré, prokreslené a hlasité.
Více už v plnohodnotné recenzi, která přijde během pár týdnů!
Related
AUTOR: Matěj Gottwald
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
0 Komentářů