ThinkPad X1 Carbon Gen 8 (recenze)
13. 7. 2021 | 4
Po loňském testu X1 Carbon sedmé generace se mi podařilo „osahat si“ i nejnovější osmou generaci. Změn je pomálu – proč ale měnit recept, který evidentně funguje?
Testovaná konfigurace
Testovaný notebook byl vybaven šestijádrovým (virtuálně však dvanáctijádrovým) procesorem Intel Core i7-10710U s maximálním taktem 4,7 GHz a integrovanou grafikou Intel UHD Graphics. Pro multitasking jsem měl k dispozici 8 GB RAM a svá data jsem ukládal na 1TB SSD disk, jehož reálná kapacita činila cca ~952 GB.
Displej
14“ IPS displej s FullHD rozlišením (1920 × 1080) disponoval funkcí, resp. filtrem Privacy Guard. Věřím, že si za tuto funkci (zejména) nadnárodní společnosti rády připlatí, nicméně vy to, jako běžný uživatel, nepěkně „odskáčete“ – i při vypnuté funkci jsou pozorovací úhly dost omezeny, a rozdíl mezi displejem bez filtru / s filtrem poznáte na první pohled. Pokud bych to měl trošku přehnat, řekl bych, že displej s PrivacyGuardem vypadá jako lepší TN panel.
Filtr zapnete klávesovou Fn+D, případně necháte předinstalovaný software Glance rozhodovat za vás; pokud zjistí, že se vám někdo kouká přes rameno, upozorní vás ikonou a zapne zmíněný filtr.
Rozsah jasu displeje se mi zdál plně dostačující – za slunného dne jsem neměl problém s čitelností (i díky antireflexní vrstvě), naopak v noci mi jas „nevypaloval“ oči.
Displej byl dotykový, zvládl až deset dotyků najednou. Počítejte s tím, že jej budete často čistit. Dotyková vrstva funguje přesně tak, jak byste očekávali a za dobu testování jsem s ní neměl jediný problém.
Konektory
Konektorová výbava skýtá vše potřebné: vlevo se jedná o 2× USB-C, proprietární dockovací konektor, USB-A 3.1, HDMI 1.4 a 3.5mm audiovýstup.
Vpravo nalezneme slot pro zámek Kensington, výdech ventilátoru, druhé USB-A 3.1 a napájecí tlačítko.
Volitelně může být na zadní straně slot pro SIM kartu, nicméně testovaný kus jím nedisponoval.
V oblasti bezdrátové konektivity nechybí nejnovější WiFi 6 (802.11ax) a Bluetooth 5, kterou zajišťoval čip Intel Wi-Fi 6 AX201.
Dodám ještě, že v horní polovině touchpadu je zabudováno NFC, nicméně se mi nepodařilo nastavit tak, aby přes něj šlo přeposílat data.
Klávesnice, zpracování, dojmy
Černá barevná varianta je klasika, která neurazí. Pokud máte zpocené ruce, budete ji často čistit a „pucovat“, jinak sama o sobě magnetem na otisky není. Zpracování je na dobré úrovni, nikde se nic neprohýbá ani nevrže. Nízká váha (pouze 1,1 kg) notebook předurčuje k častému přenášení.
Pojďme se podívat na touchpad. Jeho zapuštěné tlačítko se dá stisknout prakticky po celé ploše, samozřejmostí je podpora všemožných multidotykových gest. Vedle touchpadu je možné kurzor ovládat i trackpointem. Za dobu používání ani jednou nezaváhal, práce s ním byla bezproblémová.
Klávesnice je etalonem pracovních notebooků ThinkPad a u vlajkové lodi tomu nemůže být jinak. Disponuje klasickým rozložením, přičemž horní řada kláves je v defaultním nastavení používaná pro ovládání jasu, hlasitosti, a dalších funkcí. Chování kláves lze změnit zapnutím FnLocku.
Na klávesnici je radost psát. Svou zásluhu na tom má i její dvouúrovňové bílé podsvícení, které potěší všechny noční pracanty.
Mikrofony na běžnou VOIP komunikaci postačí – nijak nešumí a mají vysokou citlivost.
HD webkamera nijak nevyčnívá z průměru. Má tendenci přepalovat obraz, ale pro běžnou VOIP komunikaci naprosto postačí. Testovaný kus byl vybaven IR s podporou Windows Hello. Díky tomu se lze do Windows přihlásit obličejem. Na rozdíl od PrivacyGuardu vám doporučuji si za tuto funkcionalitu připlatit; jakmile tuto funkci jednou okusíte, tak již nebudete chtít jinak, je to opravdu návykové. Samotný proces přihlášení je rychlý a málokdy se mi stalo, že by mě notebook nepoznal.
Pokud by vám Windows Hello z nějakého důvodu přecijen nevyhohovalo, je k dispozici i klasická čtečka otisků prstů. Má problém i s minimálně vlhkými či prsty; troufám si tvrdit, že do systému mě pustila v 8 z 10 případů.
Reproduktory s certifikací Dolby Atmos mě příjemně překvapily. Disponují výkonem x W a hrají opravdu dobře. Zásluhu na tom má subwoofer umístěný na spodní straně zařízení. Nečekejte od něho kdovíjaké dunění, ale právě díky němu je zvuk celistvý. Chcete-li si basů užít o něco víc, lze si nastavit vlastní ekvalizér v předinstalované aplikaci Dolby. Pro co nejautentičtější zážitek doporučuji vypnout veškeré DSP (například virtuální prostorový zvuk – podání stereoprostoru je na dobré úrovni i bez něj, vylepšení dialogů a další rádoby „pomocníky“). I tak se mi ale zdálo, že je zvuk dost komprimovaný, v některých pasážích mi chyběla dynamika.
Výkon
V oblasti výkonu bych měl výtku ke kapacitě RAM, která mě omezovala. 8 GB beru v dnešní době jako naprosté minimum, vám bych doporučil připlatit si za variantu s 16 GB.
Co se mi opravdu nelíbilo, bylo zahřívání – i při běžné instalaci programů při jednom z letních dnů (kdy se teplota pohybovala kolem 26 °C) se teploty procesoru dostaly k 100 °C a pod displejem jsem nedokázal udržet prst. Zdá se mi, že Lenovo dává přednost tiššímu chodu před lepším chlazením, což není dobrý přístup; je ale taky možné, že touto chybou trpěl jen a pouze testovací kus, který jsem měl zapůjčený.
Krom těchto dvou chybiček si nemám na co stěžovat. Systém je díky SSD svižný, procesorového výkonu jsem měl dostatek a integrovaná grafika pro kancelářskou činnost bohatě postačuje.
Baterie
Při běžném kancelářském použití (procházení internetu, práce s tabulkovým procesorem, spuštěná WiFi a Bluetooth, jas na cca 75 %) počítejte zhruba s šesti až osmi hodinami výdrže. Při náročnější procesorové činnosti počítejte se třemi hodinami. Potěší podpora rychlého dobíjení.
Related
Shrnutí
X1 Carbon osmé generace se od té předchozí, sedmé, moc nezměnil; ono je to ale dobře. Stále disponuje tím, po čem uživatelé touží: skvělou portabilitou (s ní související i nízká hmotnost a tloušťka), dostatečnou porcí výkonu v konzervativním designu, který nenadchne, ani neurazí a v neposlední řadě i skvělými reproduktory. Testovanému kusu bych vytkl zahřívání a displej s technologií PrivacyGuard, která bohužel omezí pozorovací úhly už jen tím, že se v notebooku nachází (což ale může být pro někoho, kdo pracuje s citlivými daty, výhodou).
- Reproduktory
- Nízká hmotnost
- Konektivita
- Zpracování
- Displej
- Zahřívání
- Pouze 8 GB RAM v základu
AUTOR: Josef Pospíšil
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
Díky za recenzi. Sám jsem aktuálně spokojeným majitelem X1 sedmé generace. Ale tak říkám si, kdyby náhodou odešla do věčných lovišť, že budu sledovat, co umí další generace, ať když tak vím, co si pořídit jako náhradu – než že bych teď viděl nějaký důvod k okamžitému upgradu (předchozí T410 jsem měl asi 8 let). Takže si už asi více než rok říkám, kdy se tu objeví recenze na X1 osmé generace… A pořád nic. V pohodě, když člověk chce něco recenzovat, tak by taky měl mít dost času si to osahat. :-)
Ale pak bych tedy recenzi nezahajoval větou o „nejnovější osmé generaci“. Ona už se od června i u českých prodejců prodává generace devátá…
Věta „Disponují výkonem x W a hrají opravdu dobře“ mi přijde jako nějaká jen předpřipravená, do které pak někdo (autor) zapoměl doplnit konkrétní hodnotu.
Co můžu doplnit zkušenosti s tou moji sedmou generací – reproduktory jsou opravdu slušné, to u Thinkpadů dříve nebývalo úplně pravidlem. U T410 se ještě opakovaně odlepovaly mřížky na reproduktorech. Mikrofony jsou pokud vím prostorové a dost slušné – to bude u osmé generace stejné. Rozdíly jsou v novějším procesoru – jestli si dobře pamatuji, tak o dvě generace – Lenovo použilo pro tu sedmou generaci ne aktuálně nejvyšší generaci procesorů od Intelu, ale starší – u osmičky se to asi pokusili dohnat. WiFi 6 místo WiFi 5. Místo pamětí DDR 3 už je to DDR 4…
Asi bych jako nevýhodu neuváděl paměť 8 GB, souhlasím, že je to dnes už spíš méně, ale když si člověk vybere konfiguraci s takhle velkou pamětí, tak je to jeho volba. Dostupné jsou i s vyšší.
A já tedy když jsem tu svoji X1 pořizoval, tak jsem chtěl pořádný displej – to dříve u Thinkpadů také nebyla zrovna silná stránka. Takže mám tu verzi s UHD rozlišením a nemůžu si to vynachválit. Jen to oproti té FullHD verzi trochu zkracuje dobu provozu na baterii…
Máme trochu skluz, je to tak… :-) Ale věříme, že nám to odpustíte. :-)
Od sedmé generace (co dostal konečně slušné reproduktory) se na Carbonu hledají negativa jen těžko. A reálný důvod k upgradu mezi Gen 7, 8 a 9 asi nenajdete.
Nejpomalejší počítač v dosud známém vesmíru, nedoporučuji ani omylem, raději vyhodit a ušetřit si nervy. Zlatá 386, ta byla proti tomu jak raketa.
Děkujeme za podnětný komentář!