Motorola Edge 50 Neo: recenze
9. 12. 2024 | 0
Když Motorola nedávno představila model Edge 50 Neo, bylo mi hned jasné, že jej chci vyzkoušet. V rámci řady Edge jde s doporučenou cenou 12 590 Kč (navíc v době psaní s možností různých bonusů) o jeden z dostupnějších modelů. Právě takový typ produktů mě baví. U top modelů čekáte jen to nejlepší. Tohle patro je však disciplína, kde musíte uvážlivě volit mix specifikací tak, abyste cenu udrželi atraktivní, stejně tak i výbavu a neudělali nějaký zásadní přešlap. Parametrově to vypadá hodně nadějně – Edge 50 Neo slibuje kompaktnější a pestrobarevný design nebo vysoký standard odolnosti. Dnešní recenze napoví, jak se Motorole vše zmíněné povedlo!
Parametry
- Displej: 6,4 pOLED, 2670 × 1220, LTPO, 120 Hz, HDR 10+, poměr stran 20:9, poměr k tělu 95,30%
- Zvuk: 2 stereo reproduktory Dolby Atmos
- Výkon: MediaTek Dimensity 7300, grafika Mali-G615
- Paměť RAM: 8 GB LPDDR4X
- Úložiště: 256 GB uMCP
- Baterie: 4310 mAh, nabíjení až 68 W TurboPower nebo 15 W bezdrátové
- Fotoaparát: hlavní 50Mpx Sony LYTIA 700C, f/1,8; ultra širokoúhlý 13 Mpx, f/2,2; teleobjektiv 10 Mpx, f/2,0; OIS, EIS; video až 4K při 30 fps
- Operační systém: Android 14 s nadstavbou Hello UX
- Konektivita: 5G, NFC, Bluetooth 5.3 GPS, AGPS, LTEPP, SUPL, Glonass, Galileo, Wi-Fi 6E, Dual SIM (1 nano SIM, 1 eSIM), USB-C
- Rozměry: 154,1 × 71,2 × 8,1 mm
- Zpracování: plast, veganská kůže, IP68, MIL-STD 810H
Balení
Motorola si už delší dobu dává záležet na celkovém dojmu, který v zákazníkovi vyvolá hned při rozbalování. Nemám na mysli jen důraz na environmentální přístup, který zahrnuje použití recyklovaného papíru, ale hlavně velmi příjemnou vůni, jež se z balení line. Poměrně těžko se popisuje – cosi mi neurčitě připomíná, ale nedokážu to přesně popsat. V každém případě jsem nechat i své okolí balení “očichat” a nad tím, že jde o vůni povedenou, panovala naprostá shoda.
Obsah krabičky čítá krom samotného telefonu datový kabel, jehlu sloužící k vyndání šuplíku obsahujícího slot pro nano SIM kartu, a na závěr vykouzlí úsměv zadní kryt. I ten se nese v duchu ekologie. Vyrobila jej švédská Agood Company z rostlinných materiálů a vždy ladí s barvou přístroje. Vypadá i působí pevně, kvalitně. Zároveň na něm za dobu více než měsíčního testování nepozoruji žádné škrábance. Nabíjecí adaptér si již musíte obstarat sami. Upřímně řečeno, o ten však na rozdíl od krytů pro konkrétní model telefonu, nemám nouzi.
Design a zpracování
Stran vzhledu nepřekvapí poplatnost designu ostatních letošních modelů Edge. A za mě je to jednoznačně správně. Nejen celá řada působí pěkně uceleně. Čím se však telefony vzájemně liší, jsou rozličné barvy posvěcené firmou PANTONE, na kterou vždy odkazuje logo ve spodní části zadní strany. V tomto případě šlo o zajímavou Poinciana, což je barva zhruba mezi červenou a oranžovou. Působí velmi výrazně a byť se v mém okolí převážně líbila, osobně jsou mým šálkem čaje spíše modrá Nautical Blue nebo neotřelá béžová Latte. Konzervativnější uživatelé mohou sáhnout po šedivé Grisaille.
Po konstrukční stránce se Edge 50 Neo odliší nejen od sourozenců, ale snad veškeré konkurence v této kategorii svou kompaktností. Výška 154,1 mm, šířka 71,2 mm a 8,1 mm v pase vytvářejí rozumně velké zařízení, které nemáte při troše snahy potíž obsloužit i jednou rukou. K příjemnému pocitu při držení napomáhá též hmotnost 171 g, díky níž je telefon hezky lehký a zároveň stačí na to, abyste z něj neměli laciný pocit.
Boky přístroje tvoří matný plastový rám s mírně lesklými hranami po stranách. Na pravém boku nalezneme zapínací tlačítko a dvě oddělená tlačítka pro regulaci hlasitosti. Jejich umístění je pro mou ruku naprosto ideální, byť tohle samozřejmě spadá mezi ty subjektivnější záležitosti. Pod zapínacím tlačítkem je trochu netypicky umístěn jeden z mikrofonů. Ten se mi téměř vždy podařilo prstem zakrýt. Výraznější vliv na kvalitu zvuku při hovoru jsem nicméně nezaznamenal. Horní hrana obsahuje ještě další mikrofon, stejně tak hrana spodní, kde své místo nalezl i šuplíček pro nano SIM kartu, USB-C konektor a hlasitý reproduktor doplněný o další nad displejem.
Stereo musím v této kategorii (i mimo ni) rozhodně pochválit. Zní dostatečně hlasitě, bohatě, nemohu proti němu říct křivého slova.
Zadní stranu pokrývá, jak je u tohoto výrobce již zvykem, veganská kůže. Na dotyk působí velmi dobře, byť o něco jinak než třeba u Edge 50 Fusion – tam je jakoby gumovitější, či jak to nazvat. Chválím, že telefon jak bez pouzdra, tak s pouzdrem, nemá výraznou tendenci z ruky vyklouzávat. Uprostřed zadní strany najdeme obligátní “Batwing” logo, a na horní následně modul fotoaparátu. Ten zvolna vystupuje z těla přístroje. Bez krytu se v důsledku toho trochu kýve. Přibalený kryt však tento jev minimalizuje.
Vyzdvihnout je potřeba deklarovanou odolnost. Splnění IP68, a díky tomu až 1,5 metru ve sladké vodě po 30 minut je fajn, ale nejde o zásadní překvapení. Náročný MIL-STD-810H už však zdaleka běžný není. Z hlediska odolnosti můžete tedy mít klidný spánek, byť praktického ověřování pádů a tak podobně se mi povedlo vyvarovat.
Displej
Svůj pohled budete převážnou většinu času upírat na krásný 6,4” pOLED panel o jemném rozlišení 2712 × 1220, technologií LTPO s dynamickou 120Hz frekvencí či HDR10+. Maximální jas HDR činí až 3000 nitů. Z tohoto výčtu je patrné, že chyby se hledají jen těžko a praxe to potvrzuje. Živé podání barev lahodí oku. Pokud by vám ale nesedělo, není problém barevný režim změnit. Zrada nenastane ani u velmi tenkých rámečků kolem displeje. Ty jsou nahoře a dole jen mírně širší, než po stranách. Rozdíl musíte chtít vidět, jinak jej nepostřehnete. Jde určitě o mnohem lepší řešení, než pokud jsou rámečky po stranách a nahoře tenké, a dole následuje výrazná brada.
Patříte-li mezi příznivce selfies, čeká na vás v průstřelu 32Mpx kamerka se světelností f/2,4 a velice solidní kvalitou. Celý displej následně překrývá Gorilla Glass 3. Za dobu testování nepozoruji na skle žádné vlásečnice ani nic podobného. Pravdou je, že se k telefonům snažím vždy chovat hezky, nicméně i tak se někdy mikroškrábance objevily. Tady je to tedy bez ztráty kytičky. Do displeje je taktéž integrovaná čtečka otisků prstů. Ve většině případů odemkla přístroj rychle a spolehlivě, zvládla i mírně mokrý prst. Jen asi ve 2 případech jsem čelil situaci, kdy si čtečka jednoduše postavila hlavu a zatvrzele můj palec odmítala. Netuším, co bylo důvodem, avšak vzhledem celkovému počtu odemykání nejde o nic vážného.
Hardware a výdrž baterie
Výkon zabezpečuje povedený osmijádrový MediaTek Dimensity 7300, který oproti svému předchůdci stáhl energetickou náročnost až o 25 %. Stejně tak disponuje vylepšeními pro hry a fotoaparát. O grafický výkon se stará ARM Mali-G615. V mém případě tento čip doplňovalo 8 GB RAM, které případně skrze Optimalizaci RAM může telefon rozšířit o další 4 GB. Do budoucna se to rozhodně může hodit, 8 GB však zatím více než dostačuje. Běžná činnost je hračkou. Nouzi nebudete mít ani v náročnějších hrách. Třeba Genshin Impact běžel krásně i na vysoké detaily při 60 fps. Úložný prostor potom nabídne 256 GB. Při prvním spuštění si pro sebe systém vyhradil necelých 30 GB.
Baterie poskytne kapacitu 4310 mAh. To je kapacita optimální, když vezmeme v potaz kompaktnější rozměry a použití relativně úsporných komponent. Při aktivní správě aplikací (která umí být někdy agresivnější), s celodenním používáním Messengeru, WhatsAppu, Chrome, místy Instagramu, občasném focení a oním zmíněným Genshin Impactem se bez problému přenesete přes 1 den. Klidně se dostanete i do poloviny dalšího dne. Pokud trochu slevíte z nároků, nejsou nereálné ani 2 dny (ten Genshin Impact ale v takovém případě vynechejte). Když dojde šťáva, využijete až 68W drátové nabíjení. Já však většinu času sahal po 15W nabíjení bezdrátovou cestou a fakt oceňuji, že Motorola jej rozšiřuje i do nižších pater.
Fotoaparát a nahrávání videa
Dostáváme se k oblasti, která mnohé z vás zajímá dost možná nejvíc. Jak to s tím fotoaparátem tedy je?
Hlavní 50Mpx snímač se světelností f/1,8 pochází od firmy Sony, konkrétně jde o LYTIA 700C. Nechybí mu optická stabilizace obrazu. Doplněn je 13Mpx ultra širokoúhlým a 10Mpx teleobjektivem. Využít můžete až trojnásobný optický zoom.
Fotky z hlavního snímače vypadají za všech světelných podmínek podařeně. Líbí se mi dynamický rozsah, ostrost i podání barev. Pokud jde o barvy, můžete si vybrat, zda využijete přirozený styl, anebo automatické vylepšení. Osobně jsem převážně využíval styl přirozený, ten vylepšený mi přijde již příliš výrazný. Co se týče makro snímků, na ty jsem osobně preferoval spíše hlavní objektiv, anebo 3x zoom.
V zásadě spokojen jsem také s ostatními dvěma snímači. Výhradu mám v tomto ohledu pouze k někdy se lišícímu podání barev. Původně bych myslel, že tento jev budu pozorovat za všech okolností, avšak tak tomu není. Odlišnost je někdy, hlavně v interiéru, silně znatelná, jindy zcela minimální.
Video můžete nahrávat až ve 4K při 30 fps. Velmi chválím skvěle fungující adaptivní stabilizaci obrazu, stejně tak i poměrně rychlé přeostřování. Přepínat mezi jednotlivými objektivy však můžete jen ve Full HD při 30 fps. V této kategorii to ale jako větší prohřešek nevnímám. Ve Full HD máte zároveň možnost přepnout až na 60 fps. Toto nastavení je trochu skryté – je potřeba swipnout od políčka “Full HD”.
Kde však výtku již mám, je kvalita zvuku u videa. Přijde mi poněkud nepřirozený, umělý. Jako kdyby se telefon snažil co možná nejvíce potlačovat okolní ruchy. Při nahrávání jsem se vždy snažil dávat pozor, abych nezakryl prstem mikrofon pod bočním tlačítkem, ale ani tak ke změně nedošlo.
S kvalitou mikrofonů toto však dle mého souvislost nemá. Vyzkoušel jsem třeba aplikaci Open Camera umožňující nastavit více zvukových profilů. Tak šlo podání zvuku docela dost ovlivnit. I když k ideálu se mi dostat nepovedlo, o to ani nešlo. Spíše se mi potvrdilo, že software je zřejmě agresivnější, než by bylo záhodno. Motorola by tak mohla přidat vícero možností zvukových profilů při nahrávání videa.
*Video je z důvodu omezení maximální velikosti nahráno ve snížené kvalitě
Prostředí
Softwarovou stránku svěřila Motorola do rukou Androidu 14 s decentní nadstavbou Hello UX. Prostředí ctí svými prvky design Material You od Googlu. Na pohled působí stejně jako celý telefon uceleně, sladěně se zbytkem přístroje.
Zároveň nabízí široké možnosti přizpůsobení snad čehokoliv. Zmíním třeba tvar či velikost ikon, sjednocení jejich barvy, typ písma, barevný motiv prvků systému a spoustu dalšího. Pokud chcete, aby byl telefon jen váš, vyřádíte se dle libosti. Ocenit musím mimo jiné i možnost vytváření velkých složek. Prvek je to hodně praktický a návykový. A když jsme u té návykovosti, dvojnásob to platí u Moto gest, kam patří rozsvícení svítilny zatřesením nebo gesto spuštění fotoaparátu. Máte-li další zařízení od Lenova, určitě oceníte funkci Smart Connect.
Zákazníky zejména z řad firem potěší bezpečnostní vrstva ThinkShield a možnosti zabezpečení přehledně seřazené v aplikaci Moto Secure. Máte možnost vytvořit i zabezpečenou složku, pokud potřebujete lépe chránit citlivé soubory. K dispozici je i šifrování SIM karty, přehledné ovládání přístupu aplikací k jednotlivým oprávněním. Pochopitelně nejde o nějakou žhavou novinku, ale skutečně oceňuji směr, kterým se výrobce vydal. Telefony Motorola tak skvěle zapadají mezi ostatní zařízení Lenova. A velkou pochvalu jednoznačně zaslouží slíbených 5 velkých updatů operačního systému.
Pohyb systémem byl po celou dobu příkladně plynulý, mírné trhnutí jsem však pravidelně zaznamenával při ukončování aplikace Fotoaparát. Trhání jsem zaznamenával i při rychlém přepínání mezi jednotlivými objektivy. Věřím ale, že můžeme čekat opravu. Zároveň se nemusí zprvu líbit agresivní správa aplikací. Edge 50 Neo si pamatoval třeba jen 3 naposledy spuštěné aplikace, ostatní načítal znovu. Pokud vám to vadí, jde vypnout adaptivní baterii, čímž dojde k výraznému zlepšení. Výdrž spadne pouze mírně avšak ony výše zmíněné až 2 dny tímto krokem ztratí na jistotě.
Konektivita
Jde o další oblast, ve které nenacházím slabého místa. Kromě klasické nano SIM potěší přítomnost eSIM. K dispozici je pochopitelně NFC i 5G. Stejně tak nechybí žádný z navigačních systémů, což platí i pro Galileo. Příjem signálu, hovory, zkrátka cokoliv si v tomto směru vzpomenete, je bezproblémové.
Related
Shrnutí
Musím říct, že testování Edge 50 Neo jsem si skutečně užíval. Ve své cenové kategorii jde o přístroj, kterému vlastně nic nechybí, a přidává i vysoký standard odolnosti, dlouhou podporu nebo bezdrátové nabíjení. Zároveň je kompaktní, funguje hladce a dlouho vydrží.
Kde vidím prostor pro zlepšení, je nahrávání videa. Software by mohl být méně agresivní při nahrávání zvuku u videa, respektive nabídnout více možností záznamu zvuku.
No a co jinak? Někdo může říct, že není přibalena nabíječka. Dostanete ale bezva kryt, který krom barevného ladění působí příjemně v ruce a evidentně něco vydrží. Nabíječek mám dost, absence v balení je dnes běžná a v případě potřeby se u Motoroly vzhledem k výkonu 68 W nejedná o nákladnou investici. Kryt bych však kupoval určitě, a tady ho dostanu. Bezva!
Zkrátka a dobře, nebudu hledat za každou cenu chyby nebo nedostatky, a chtít vlastně z telefonu dělat úplně jiný produkt. Při cenovce okolo 12 590 Kč, kdy částka mohla v některých akcích ještě výrazně spadnout, se jedná o koupi, kterou mohu naprosto doporučit. Získáte nejen po všech stránkách vyváženého a spolehlivého, ale také odolného společníka, který navíc vyčnívá svou kompaktností či neotřelými barvami.
- Kompaktní rozměry
- Design a ergonomie
- Odolnost
- Krásný displej po všech stránkách
- Výdrž baterie
- Promyšlené prostředí
- Horší kvalita zvuku u videa
AUTOR: Petr Monhart
Odpovědět
Zrušit odpověďOblíbené články
Komentáře
Štítky
#LenovoTechWorld AMD AMD Ryzen Android Broadwell Dolby Dolby Atmos Dolby Vision gaming IdeaCentre IdeaPad Intel Intel Core JBL KitKat klávesnice Legion Lenovo Moto Motorola NAS (síťová úložiště) notebook nVidia problém recenze retro Skylake smartphone SSD tablet ThinkBook ThinkCentre ThinkPad ThinkVision TrackPoint Vibe video výběr notebooku Windows Windows 8.1 Windows 10 Windows 11 X1 Carbon Yoga řešení
0 Komentářů