Lenovo Yoga Slim 9 14ILL10: recenze

28. 3. 2025 | 0

Nedávno jsem si říkal, že už je to nějaký pátek, kdy mi pod ruce přistál nějaký produkt z řady Yoga. Zjištění, že jsou to již 2 roky, co jsem si hrál s výbornou osmou generací Yoga Slim 6i, mě skoro nadzvedlo ze židle. Jak ten čas letí! A krátce po CESu se mi naskytla příležitost vyzkoušet čerstvou a skutečně nádhernou novinku – Lenovo Yoga Slim 9i Gen 10 (v obchodech se setkáte častěji s označením Lenovo Yoga Slim 9 14ILL10). Právě o téhle krásce bude dnešní recenze!

Testovaná konfigurace

  • Displej: 14″, OLED, 3840×2400, 16:10, dotykový, jas až 750 nitů (v HDR peaku), 600 v SDR, 100% DCI-P3, až 120Hz,
  • CPU: Intel Core Ultra 7 258V
  • GPU: Intel Arc Graphics 140V
  • RAM: 32 GB LPDDR5x-8533, MoP
  • SSD: 1 TB PCIe NVMe, PCIe 4.0 x4
  • Baterie: 75 Wh
  • Hmotnost: 1,23 kg

Design a konstrukce

Povedený vzhled patrně vytane na mysli při vyslovení názvu Yoga mnoha z nás. Koneckonců jde o něco, na čem si Lenovo zvláště u této řady velmi zakládá. Osobně si vždy hned vzpomenu na model Yoga 3 Pro 13” s unikátním typem konstrukce pantu. Celá řada Yoga od té doby ušla značný kus cesty, přičemž kombinuje jak notebooky s klasickým, tak i konvertibilním typem konstrukce. Yoga Slim 9 spadá mezi zástupce první jmenované kategorie a naprosto jednoznačně dělá čest svému jménu. To platí nejen o notebooku, ale také o balení. Testovaná Yoga dorazila v elegantním tenkém černošedém balení s tmavě červenými logy “Lenovo” a “Yoga”. Sluší se dodat, že balení neobsahuje žádné plasty.

Po otevření před sebou máme prémiově zpracovaný notebook v barvě Tidal Teal, tedy takové tmavě modré. Pro Yogu je to vlastně poslední dobou barva typická, tak jako oranžová u pamětníkům dobře známé Yogy 3 Pro. Všechny části těla tvoří hliník, až na jednu výjimku, a to horní část víka. Zde totiž nalezneme netradičně povrch skleněný. Yoga Slim 9 díky tomu působí svěže. Sklo dodává punc luxusu a hází skutečně neotřelé odlesky, takže notebook v žádném případě nepůsobí nudně. S jeho použitím je nicméně spojena i ona druhá strana mince, kam patří tendence k patlání. Musím dodat, že na poměry skla není patlavost na nějaké neskousnutelné úrovni. Po pár dnech však už bude vítaným společníkem hadřík. Sklo je na svých okrajích po všech stranách lehce zaobleno, přičemž plynule přechází do kovové hrany víka. Otevření do 180° zůstává zapovězeno, každopádně nemohu říct, že by mne zhruba 130° omezovalo. Yogu otevřete bez problému jednou rukou, byť na hladším povrchu to chce trochu cviku –  mechanismus je na můj vkus lehce tužší. Při zavírání ke konci dopomůže magnet, díky kterému se víko plynule “přicvakne” k základně.

Následně máme co do činění se zaoblenými boky základny, kde našel na levé straně místo port USB-C, po straně pravé pak zapínací tlačítko, další USB-C a přepínač pro E-shutter. Toť vše. Asi nemá smysl lamentovat na postupným smrskáváním portové výbavy, to už bych za chvíli skončil jako ohraná deska. Oba konektory jsou každopádně typu Thunderbolt 4 a lze přes ně zařízení nabíjet. Při uchopení notebook krásně chladí, zároveň je s hmotností 1,23 příjemně lehký. Prémiovost z Yoga Slim 9 bez nadsázky doslova dýchá.

Lenovo nám už delší dobu dokazuje, že prémiovost a odolnost se rozhodně nemusí vylučovat. I kovovo-skleněná Yoga Slim 9 tak plní odolnost dle standardu MIL-STD-810H.

Displej

Když otevřete víko notebooku, čeká na vás špičkový 14” dotykový PureSight 4K OLED panel se 120Hz obnovovací frekvencí, v peaku až 750 nity, 100% DCI-P3, nebo třeba Dolby Vision. Kolem něj navíc takřka chybí rámečky – poměr displeje k tělu činí úctyhodných 98 %. I když je displej lesklý, nezaznamenal jsem větší problém s odlesky. Za to tedy chválím.

Při pohledu na displej vás nebudou rušit nejen rámečky, ale ani kamerka. Nebojte, nezmizela, ale Lenovo ji ukrylo pod displej. S tím jsme se doposud mohli setkat především u ohebných telefonů. Místo, kde se 32Mpx kamerka nachází, v podstatě při běžném pohledu nepoznáte. Mírně světlejšího bodu jsem si povšiml pouze při cíleném pohledu zblízka shora, či zdola, a na jasném pozadí. Celkem dobře jej můžete vidět na obrázku níže. Obrazovka jednoduše vypadá naprosto perfektně.

Co už však bohužel perfektní není, je samotná kamerka. Pokud bude třeba videohovor probíhat za denního světla, s přimhouřením oka (možná radši obou) to ujde. V tmavším prostředí do hry vstoupí masivně šum, a v ten moment výsledek již skutečně není dobrý. Stejně tak umělé osvětlení výslednému obrazu rozhodně nesvědčí. Taková je prostě daň za nádherný a ničím nerušený displej. 

Zvuk

Zvukovou stránku musím jednoznačně pochválit. Yoga Slim 9 disponuje hned 4 reproduktory ve spodní části. Hrají hutně, nechybí basová složka. Naprosto spokojen jsem byl také s maximální hlasitostí. I při ní je naprosto tabu jakékoliv praskání. Tady jednoduše není moc co vytýkat.

Klávesnice a touchpad

Šestiřádková klávesnice ladí s barvou notebooku a nabízí třístupňové podsvícení. Pokud jde o její rozložení, to je trochu netradiční. Nejde o klávesu pro vyvolání Copilota, kterou už známe. Konkrétně mám na mysli klávesy na pravé straně klávesnice sloužící třeba k přepínání výkonnostních režimů, zapnutí/vypnutí zvuku nebo režimu displeje šetrného pro oči. Klávesa s hvězdičkou slouží jako programovatelná. Při jejím prvním stisknutí se otevře Lenovo Vantage, kde ji můžete přiřadit například pro otevření určité aplikace, souboru, a tak podobně. 

Prvních pár hodin až dní vyžaduje trochu zvyku. Nezřídka se mi zprvu stávalo, že jsem omylem zapnul režim šetrný pro oči. Naštěstí však ani jedna z kláves neznamená v případě nechtěného stisknutí žádnou větší pohromu. Nemusíte tedy mít obavu, že byste si třeba omylem smazali rozdělanou práci. Zmiňme také spolehlivou čtečku otisků prstů nacházející se hned pod těmito “doplňkovými” klávesami. 

Samotné klávesy mají optimální zdvih a stisk je ostrý, přesný. Klávesy mi přijdou opravdu jen náznakem prohnuté, což dodává na pohodlnosti. Za ně rozhodně palec nahoru!

Touchpad je krásně sametově jemný a stisknete jej až přibližně do poloviny. Osobně bych čekal, že v případě tohoto modelu již Lenovo nasadí spíše haptickou variantu. Ne snad, že by s ním byl problém. Je prostorný, přesný, stisknutí, a následné kliknutí nepůsobí lacině. Zkrátka touchpad, jak má být. Haptický touchpad by však za mě čistě subjektivně ladil k takto technologiemi nabitému modelu o něco lépe. 

Výkon, výdrž

Srdcem testovaného modelu je procesor od Intelu, konkrétně Core Ultra 7 258V z rodiny Lunar Lake. Tedy té, se kterou do toho Intel šlápl, a pokusil se o co možná nejlepší poměr mezi výkonem a výdrží baterie. Čipset kombinuje 4 velká jádra, a 4 úsporná. Grafickou stránku zajišťuje na poměry integrovaných grafik hodně slušná Intel Arc Graphics 140V. Tohle duo pak doplňuje 32 GB RAM LPDDR5x a 1 TB PCIe NVMe SSD. 

Výkonu je naprostý dostatek prakticky pro cokoliv. Na vyšší i nejvyšší detaily jsem hrál třeba můj oblíbený Genshin Impact nebo Fortnite. Obě hry běžely naprosto bez problémů, snímkovací frekvence nepadala, vše běželo rychle, stabilně. Spolu s výborným zvukem a displejem jednoduše paráda, a to zejména v prostředí Genshinu. Odvod tepla zajišťuje chlazení na zadní a ve spodní části notebooku. I při hraní na kolenou se Yoga Slim 9 sice zahřála, ale nikdy vyloženě nerozpálila. To je s ohledem na tenkost 14,55 mm velice chvályhodné. Samozřejmě, že nejde o herní mašinu, každopádně s běžnými hrami si rozhodně poradí i na vyšší detaily. Pokud jde o větráčky, ty jsou v běžném provozu většinou slyšet jen minimálně, či spíše vůbec. Ve vyšší zátěži zahrnující právě hry už se znatelně roztočí. Ani tady však nebyly nijak rušivé, pištivé, ani nic podobného.

Výdrž 75 Wh akumulátoru vás rozhodně nebude omezovat, i když nejde v porovnání hlavně s ARM procesory o maratonce. Při běžném provozu zahrnujícím vyvážený režim výkonu, displej na +/- 50 %, brouzdání 10-15 záložkami v Edgi a psaní poznámek baterii nemusíte víceméně pár dní řešit. Zkusil jsem také výdrž otestovat přehráváním YouTube videa ve smyčce, ponecháním spousty karet v prohlížeči, a do toho mnoha spuštěnými aplikacemi (PowerPoint, Word, OneNote, Vantage, Unison, HoYoPlay atd.) Notebook takto zvládal operovat skoro 11 hodin v kuse. Při uspání přes noc Yoga přišla jen asi o 1 až 2 %.

Pokud jsem se však zabral do hraní výše zmíněného Genshin Impactu na maximální výkon, schválně s několika aplikacemi spuštěnými na pozadí, mnohahodinová výdrž rapidně klesla na zhruba hodiny 3. I když počítám, že tohle zrovna s Yogou Slim 9 nebude vaše nejčastější činnost, k občasnému lehčímu hraní kombinace brilantního zobrazovače, povedeného audia i solidního výkonu prostě vybízí. Šťávu dodá přiložený 65W adaptér za přibližně hodinu a 20 minut.

Operačním systémem se nepřekvapivě stal Windows 11 Pro od Microsoftu. Doplněn je o praktické utility výrobce, jako Lenovo Vantage či Smart Connect. Přítomna je však i aplikace AI Now, které jsme se věnovali v jednom z dřívějších článků. Jde zatím o betu, kterou Lenovo dolaďuje. Ještě tedy není k dispozici online režim a čeština. Každopádně třeba v angličtině fungovala většinu času bez problémů. Když říkám většinu času, myslím situace, kdy si z nějakého důvodu tvrdohlavě usmyslela, že prostě neumí anglicky, i když příkaz v angličtině byl. Mohla by také být o něco rychlejší. To jsou však všechno věci, které se časem dopečou. Základ tu je, a dost dobrý. Už méně potěší předinstalovaný antivirus McAfee, který na mne čas od času z pravé části hlavního panelu vyskočil. Uznávám, že je už dnes mnohem kultivovanější, a ani jeho kvality nejsou vůbec špatné, avšak za mě bohatě stačí klasický vestavěný Defender.

Odpovědět

comment-avatar

Informace: Žádné osobní údaje nejsou povinné! Povinný je pouze text komentáře.


Související příspěvky